Shoutbox 0 nowych PW 


2 Stron V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Spalanie stukowe, Mazda 2.3T
torek
post Sat, 31 Jul 2021 - 17:18
Post #1


Forum Killer
Dołączył: Thu, 24 November 2011
Skąd: Wawa





Panowie, mam spory problem i zaczyna brakować mi pomysłów. Pacjent to mazda 3 mps 2.3T po remoncie silnika (nie ja robiłem remont). Problem jest następujący.
W momencie gdy dodaję gazu od 1700obr, i wchodzimy na nadcisnienie, nawet 0.2b pojawiaj się stuki na poziomie 2, 3 a nawet do 4. W momencie gdy nie przekroczę 0.. Stuków brak. Gdy zrobię wot od 2k obr, 2200obr, stuków nie ma (znaczy są, ale na zasadzie 0.18, 0.2 co jest normalne w mazdzie). Wcześniej spalanie stukowe wsyatwpowalo nawet przy 2500obr, ale był źle ustawiony rozrząd. I auto wyraźnie slabiej jechało. Rozrząd został poprawiony, dodatkowo podmieniliśmy sondę, czujnik spalania stukowego, sterowanie klapkami w kolektorze, czujnik zmiennych faz, (wariator jest nowy). Map podaje prawidłowe wartości, maf też. Najlepsze że w innych partiach obr nie występuje. A jak się go puści od 1700obr to zastukuje się masakrycznie. Pytanie czy szukać mechanicznego problemu, czy raczej elektronicznego. Na chłopski rozum, jeśli był by to mechaniczny problem, to zakładam że występował by zarówno przy nadciśnieniu jak i podciśnieniu.. Ale z drugiej strony już brakuje mi pomysłów co może być przyczyną elektroniczna..


--------------------
Renault Megane 1.8 16V Turbo - było
Mazda 6 MPS - był -Best ET 13:45 Ryki 2015
Mazda 6Speed - jest
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wspieraj forum
post Sat, 31 Jul 2021 - 17:18
Post #


Dotacja






Dotacja na forum
Go to the top of the page
 
Quote Post
Mis
post Sat, 31 Jul 2021 - 17:34
Post #2


Forum Clubber
Dołączył: Wed, 07 January 2009
Skąd: Rzeszów





Jechać do stroiciela, odjąć zapłonu w tych miejscach co stuka, zapomnieć o temacie.


--------------------
RS3 8V2 nardo limo pl 540HP 680NM
109-Performance
Go to the top of the page
 
+Quote Post
torek
post Sat, 31 Jul 2021 - 18:55
Post #3


Forum Killer
Dołączył: Thu, 24 November 2011
Skąd: Wawa





Ale to jest seryjna mapa.. Auto totalna seria.. Więc zakładam że coś jest nie tak..


--------------------
Renault Megane 1.8 16V Turbo - było
Mazda 6 MPS - był -Best ET 13:45 Ryki 2015
Mazda 6Speed - jest
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mateusz1605
post Mon, 02 Aug 2021 - 12:47
Post #4


User
Dołączył: Sun, 03 April 2011
Skąd: Rykały





Faktycznie jest wtedy stuk, czy tylko czujniki wyłapują stuk, a faktycznie go nie ma? Może coś jest niedokręcone i obija się o silnik? Czujniki spalania stukowego przykręcone odpowiednim momentem?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tomeczekcbr
post Mon, 02 Aug 2021 - 15:06
Post #5


Super User
Dołączył: Sun, 18 November 2018





To wygląda na prawdziwy stuk . Turbo wstaje i wtedy stuka. Jaki masz kąt zapłonu przy jakim cisnieniu i na jakim paliwie przy tych 2000 na WOT? Czy czasem przy remoncie głowica nie była dużo splanowana albo blok? Jak sterowane turbo Ori przez sterownik czy mbc i czy działa regulacja czy idzie po wydajności sprezarki?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
torek
post Mon, 02 Aug 2021 - 15:45
Post #6


Forum Killer
Dołączył: Thu, 24 November 2011
Skąd: Wawa





Od 2000-2200obr robiłem wot i wtedy nie stuka.. Natomiast przy 1700obr wystarczy na 30% wcisnąć gaz, by minimalnie doładowanie weszło na boost i już stuka.. Sterowanie turbo seria, czyli mazdowski dwuportowy sterownik. Turbo K04 też seria. Najgorsze że w wyższych partiach obrotów wszystko jest ok. Czujnik stuków też już był podmieniany. I nic się nie zmienia. Co do planowania głowicy.. Tego nie wiem właśnie ile to zostało zrobione..


--------------------
Renault Megane 1.8 16V Turbo - było
Mazda 6 MPS - był -Best ET 13:45 Ryki 2015
Mazda 6Speed - jest
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mis
post Mon, 02 Aug 2021 - 15:53
Post #7


Forum Clubber
Dołączył: Wed, 07 January 2009
Skąd: Rzeszów





No to jak doprężone no to nic dziwnego, że cofa sobie, poza tym mogą to być fałszywe cofania. wink.gif


--------------------
RS3 8V2 nardo limo pl 540HP 680NM
109-Performance
Go to the top of the page
 
+Quote Post
done4
post Mon, 02 Aug 2021 - 16:04
Post #8


Forum Killer
Dołączył: Sat, 03 July 2010





Jakie paliwo?
Może ktoś zalał 95 i stuka.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
torek
post Mon, 02 Aug 2021 - 16:35
Post #9


Forum Killer
Dołączył: Thu, 24 November 2011
Skąd: Wawa





Cały czas lane 98 verva. Zaraz wrzucę wykres z ostatniego loga.


--------------------
Renault Megane 1.8 16V Turbo - było
Mazda 6 MPS - był -Best ET 13:45 Ryki 2015
Mazda 6Speed - jest
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mlody1921
post Mon, 02 Aug 2021 - 17:45
Post #10


Forum Homee
Dołączył: Sun, 03 January 2010





Ale to stuk ktory wykrywa ecu czy to stuk sprawdzony przez tunera ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
torek
post Mon, 02 Aug 2021 - 22:20
Post #11


Forum Killer
Dołączył: Thu, 24 November 2011
Skąd: Wawa





Tuner podpina się pod obd i zarówno w mazdaedit jest widoczny, jak i prostym torque pro.


--------------------
Renault Megane 1.8 16V Turbo - było
Mazda 6 MPS - był -Best ET 13:45 Ryki 2015
Mazda 6Speed - jest
Go to the top of the page
 
+Quote Post
torek
post Tue, 03 Aug 2021 - 08:47
Post #12


Forum Killer
Dołączył: Thu, 24 November 2011
Skąd: Wawa






log


--------------------
Renault Megane 1.8 16V Turbo - było
Mazda 6 MPS - był -Best ET 13:45 Ryki 2015
Mazda 6Speed - jest
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mis
post Tue, 03 Aug 2021 - 11:12
Post #13


Forum Clubber
Dołączył: Wed, 07 January 2009
Skąd: Rzeszów





Jak masz wyższy cr to ciężko będzie nie cofać zapłonów.
Jak dla mnie jeśli tylko w tych warunkach cofa to odjąć w sofcie, to nie prom kosmiczny, szkoda pisać doktorat dlaczego w tym jednym konkretnym momencie cofa zapłon.


--------------------
RS3 8V2 nardo limo pl 540HP 680NM
109-Performance
Go to the top of the page
 
+Quote Post
AT89S52
post Wed, 04 Aug 2021 - 10:55
Post #14


Super User
Dołączył: Sun, 22 November 2009
Skąd: Warszawa/Mława





CYTAT(torek @ Tue, 03 Aug 2021 - 08:47) *
log


Trochę lipny ten log, szczególnie jeśli o zapłon chodzi. No i pomyśl o jakimś IC lepszym bo 56*C w dolocie to trochę dużo na ulicy.

ECU nie ma wbudowanej jakiejś adaptacji po stukowcu? Nie znam się na Mazdzie.


--------------------
E36 / 400KM @ M50B25 Vanos / T04e @ FejsBook - Turbo Familia
Daily: Volkswagen Golf GTI TCR
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tomeczekcbr
post Wed, 04 Aug 2021 - 18:01
Post #15


Super User
Dołączył: Sun, 18 November 2018





Miś, mam prośbę zrób jednak ten kawałek doktoratu, opisz proszę ten mechanizm stuku podczas wstawania turbo. To takie pierwsze miejsce od którego zaczyna stukać (niskie obroty, stosunkowo wysokie obciążenie). Ale interesuje mnie to zjawisko bardziej ogólnie

Latwo zauważyć, że im więcej % zaworka daję na turbo, uzyskuję więcej doładowania -> muszę zejść z zapłonem bo stuka -> obciążyć bardziej termicznie silnik. Im łagodniej wstaję turbo tym mogę więcej zapłonu dać ale jadę bez doładowania. Jakie parametry (zaplon) powinny być, jakie można uznać z bezpieczne, a kiedy doładowanie można uznać za zbyt duże i powoduje ono więcej strat niż pożytku. chodzi o to żeby nie przeciążać silnika w tak często używanym zakresie obrotów, 2000-3000, tps 50...100%?



pozdr
Go to the top of the page
 
+Quote Post
torek
post Wed, 04 Aug 2021 - 20:40
Post #16


Forum Killer
Dołączył: Thu, 24 November 2011
Skąd: Wawa





CYTAT(AT89S52 @ Wed, 04 Aug 2021 - 10:55) *
Trochę lipny ten log, szczególnie jeśli o zapłon chodzi. No i pomyśl o jakimś IC lepszym bo 56*C w dolocie to trochę dużo na ulicy.

ECU nie ma wbudowanej jakiejś adaptacji po stukowcu? Nie znam się na Mazdzie.

Tu jest seryjny TMic na silniku... Więc ciężko uzyskać coś lepszego, zwłaszcza nie robiąc wota..
Co masz na myśli adaptacja stuków? Chodzi, Ci czy ecu uczy się że w tym zakresie stuka i trzeba podlać czy jak? W momencie kiedy robię wot od tych wartości (na drugim biegu) wiadomo ecu podlewa paliwa i to sporo.. Ale już np, kiedy wchodzę bardzo delikatnie na boost.. Czyli jak na jednym z przejazdów wciesniecie pedała gazu na 30% i lekkie wejście na boost, to już niestwty afr nie reaguje.. W sensie są stuki.. A afr w okolicach 14..


--------------------
Renault Megane 1.8 16V Turbo - było
Mazda 6 MPS - był -Best ET 13:45 Ryki 2015
Mazda 6Speed - jest
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mis
post Thu, 05 Aug 2021 - 00:22
Post #17


Forum Clubber
Dołączył: Wed, 07 January 2009
Skąd: Rzeszów





Przy wstawaniu nie trzeba mocno przyspieszać zapłonu, na późnym często sprężarka się lepiej budzi, co innego środek i góra.

Jest tak, że jak wywołamy cofanie zapłonu dołem to już komora spalania się nagrzewa i ecu niestety często środkiem nadal cofa zapłon, bo dołem zaczął się problem.

Przy wstawaniu na doładowaniu zapłon często jest ujemny to znaczy po GMP i to jest całkiem normalne, świeże turbobenzynowe wozy na wysokim cr i bezpośrednim środkiem na full boost jadą zapłonem po GMP bardzo często.

Jak dla mnie to nie ma co panikować, bo to może być normalne zjawisko, gdy:
- silnik ma trochę zużycia,
- jest lato i gorąco,
- osprzęt typu ic ma trochę zużycia,
- masz doprężony ciut silnik względem serii,
- nie mamy pewności jak wygląda seryjna mapa zapłonu i czy w tym miejscu górki nie ma (nie stroję Mazd 2.3T to nie wiem).

Walić z dołu można ile pozwala korba/panewka/surge w turbo/wibracje/dwumas/zdrowy rozsądek/fizyka i wielkość turbo, praktycznie zawsze się opłaca nawet 1,5bar dać 1500rpm, ale limitują czynniki, które podałem.

Dodatkowo warto się wzorować na świeżych silnikach, które mają elektroniczne wastegate, pozwala to przy na przykład 50% obciążenia przepustnicę otworzyć na 100%, a wastegate mieć w pełni otwarty lub na trybie sportowym mieć wastegate zamknięty szczelnie na 30% przepustnicy, by pobudzić turbo (dodatkowo wtedy otwarte jest dv, by robić sztuczną dziurę w dolocie i napędzać turbo na siłę, a gdy damy wot zamyka dv, a turbo mamy rozpędzone).


--------------------
RS3 8V2 nardo limo pl 540HP 680NM
109-Performance
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nba
post Thu, 05 Aug 2021 - 01:16
Post #18


Frequent User
Dołączył: Sat, 25 February 2017
Skąd: SWD/SR





Racja raz, że rozpoczęte stukowe jak przegniemy może sie przeciągnąć na wyższe obroty fizycznie występując a druga sprawa strategia cofania przez ECU po wystąpieniu stuku - w zależności od aktualnych obrotów i obciążenia ECU może od razu cofać mniej lub bardziej i są od tego mapy przy jakich obrotach i jakim load ile ma wycofać. Kolejne mapy określają jak długo ECU ma powracać do normalnego kąta zapłonu po ustaniu stuku i w jakim tempie zmniejszać cofanie. Czyli jest sytuacja, że stukowego fizycznie już dawno nie ma, ale ECU leci wg swoich mapek i przywraca normalny kąt zapłonu powoli dla bezpieczeństwa i widzimy wtedy stopniowo zmniejszające sie retardation.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mlody1921
post Thu, 05 Aug 2021 - 10:14
Post #19


Forum Homee
Dołączył: Sun, 03 January 2010





ja sie nieznam ale moze jak jest deczko wieksze cr i jest troche ciepło w dolocie to tak sie dzieje, może teraz probować jak sie chłodniej zrobiło jak było by lepiej, to może fmic by załatwiło sprawe bez konieczności zabawy w mape jak to jest dalej seria ale to tylko moje gdybanie
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mis
post Thu, 05 Aug 2021 - 11:58
Post #20


Forum Clubber
Dołączył: Wed, 07 January 2009
Skąd: Rzeszów





CYTAT(mlody1921 @ Thu, 05 Aug 2021 - 10:14) *
ja sie nieznam ale moze jak jest deczko wieksze cr i jest troche ciepło w dolocie to tak sie dzieje, może teraz probować jak sie chłodniej zrobiło jak było by lepiej, to może fmic by załatwiło sprawe bez konieczności zabawy w mape jak to jest dalej seria ale to tylko moje gdybanie

+1


--------------------
RS3 8V2 nardo limo pl 540HP 680NM
109-Performance
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Stron V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Saturday, 27 April 2024 - 12:49