Shoutbox 0 nowych PW 


15 Stron V  « < 3 4 5 6 7 > »   
Reply to this topicStart new topic
> akumulator do sportu
uxon
post Wed, 10 Jun 2015 - 17:23
Post #81


Super User
Dołączył: Mon, 29 October 2012





Wlasnie wybor jest dosc spory.
Raz, ponizej 20ah to moze byc zarowno 18 jak i 12 lub 7 Ah.
Dwa, prad rozruchu nie zawsze jest wprost proporcjonalny do pojemnosci. Nie wiem jaki moj silnik ma pobor pradu przy rozruchu (nie jestem pewien tez jaka moc ma rozrusznik 0,8 albo 1kW).
Trzy - sa aku prawdziwie zelowe i popularniejsze AGM, czesto nazywane zelowymi - nie wiem, ktore z nich FIA traktuje jako zelowe. Dodatkowo AGM moga byc do zalania samemu oraz fabrycznie zalane, co jakos wplywa tez na ich parametry.
W zalaczniku J wyczytalem, ze zwykly aku w kabinie musi byc w szczelnym pudelku z odpowietrzeniem, a zelowy nie. Jak Ty masz to zalozone? I rozumiem, ze skoro pojemnosc < 20Ah, to mowimy o akumulatorze motocyklowym?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wspieraj forum
post Wed, 10 Jun 2015 - 17:23
Post #


Dotacja






Dotacja na forum
Go to the top of the page
 
Quote Post
MadeInPoland
post Wed, 10 Jun 2015 - 17:52
Post #82


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 15 July 2008
Skąd: Katowice





Czyli im większa pojemność tym mniejszy prąd rozruchu, tak? Wg FIA ma być żelowy.
P.S. Trzeba by dokształcić nieco Clapeyrona i jego termodynamiczną świtę, haha co za kwiatki tu na forum się nieraz trafią.


--------------------
Nie ma nudnych samochodów, są tylko nudni kierowcy
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tjwasiak
post Wed, 10 Jun 2015 - 17:58
Post #83


Forum Clubber
Dołączył: Wed, 15 October 2003
Skąd: Warszawa





Dla 1kW rozrusznika myślę że mniej jak 18Ah nie jest dobrym wyborem, ale to tylko moje zdanie.


--------------------
question = ( to ) ? be : ! be;
Go to the top of the page
 
+Quote Post
uxon
post Wed, 10 Jun 2015 - 22:19
Post #84


Super User
Dołączył: Mon, 29 October 2012





CYTAT(MadeInPoland @ Wed, 10 Jun 2015 - 17:52) *
Czyli im większa pojemność tym mniejszy prąd rozruchu, tak? Wg FIA ma być żelowy.
P.S. Trzeba by dokształcić nieco Clapeyrona i jego termodynamiczną świtę, haha co za kwiatki tu na forum się nieraz trafią.

Tego nie powiedzialem. Prosty przyklad, akumulatory YTX14H-BS i YTX14-BS maja te sama pojemnosc (12Ah) ale rozne prady rozruchowe (odpowiednio 240A i 200A). A akumulator YTX16-BS-1, ktory ma pojemnosc 14Ah, ma prad rozruchowy "tylko" 230A - wiec mniej, niz teoretycznie slabszy YTX14H-BS. To przyklady z katalogu Yuasy, ale patrzac na innych producentow rozbieznosci sa jeszcze wieksze.
Co do akumulatora agm, to nie tylko ja sie nad tym zastanawialem:
http://www.racingforum.pl/index.php?showtopic=125697
Serio nie mozesz po prostu podac modelu akumulatora, jaki Ty masz zamontowany? Dalo by mi to jakis punkt odniesienia.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fi-Staszek
post Mon, 23 Nov 2015 - 17:48
Post #85


Rookie
Dołączył: Thu, 12 November 2015
Skąd: Gorzów Wielkopolski





A rozważaliście opcję "Baterii" kondensatorów elektrochmicznych (tzw "superkondensator, supercapacitor" )?
fakt, pojedyncze ogniwa są dość drogie, bo te co znalazłem kosztują 60$ za sztukę, a do samochodu o instalacji 12V (14,4V) potrzeba ich aż 6 sztuk. ale za to są bardzo lekkie i wielkościowo jedno ogniwo 61 x 139mm (walec)
napięcie pojedynczego ogniwa - 2,7 V (max)
prąd maksymalny Ciągły - 950A
prąd maksymalny zwarciowy - 1900A
pojemność 3,0Ah (3000 Faradów)
waga ogniwa 510g
waga zestawu ogniw ok 3,5kg (wraz z łącznikami)
temp pracy: -40 ~ + 65
sa to kondensatory chemiczne, można je łączyć szeregowo zwiększając w ten sposób napięcie końcowe.
jedynym warunkiem prawidłowej pracy jest nie przekroczenie napięcia ładowania niż max napięcie ogniw w baterii.
niestety wadą jest szybki czas samorozładowania - ok 2 tygodni.
ponad milion cykli ładowania, można rozładowywać do zera bez problemu.
Łączenie 6 ogniw szeregowo wywoła napięcie maksymalne przy jakim kondensatory zachowają sprawność to 16,2V - Alternator nie pozwoli przekroczyć napięcia 14,8V i zredukuje prąd aż do chwili spadku napięcia, i ustabilizuje go przy 14,4V (w niektórych nowszych pojazdach do 14,1V lub 13,8V przystosowane do akumulatorów żelowych)

przykładowe ogniwo: Maxwell Technologies BCAP3000 P270 K04
http://www.digikey.com/product-detail/en/B...1021-ND/3079285

Oraz karta parametrów
http://www.maxwell.com/images/documents/k2...ds_10153704.pdf



--------------------
_https://www.facebook.com/WichurGarazuje
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kontrolm
post Mon, 23 Nov 2015 - 18:29
Post #86


Forum Clubber
Dołączył: Fri, 09 March 2007
Skąd: Błonie

Ikona grupy



mam takie kondzioły w domu w ilosci wystarczającej ale żeby one były lżejsze niż aku i zajmowały mniej miejsca tak żeby chwilę pokręcić silnikiem....nie powiem tego ale trzeba by to spawdzić.


--------------------
VEMS rozkminiłem do ostatniego rezystorka - chętnie pomogę
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jackkpl
post Tue, 24 Nov 2015 - 13:48
Post #87


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





CYTAT(fi-Staszek @ Mon, 23 Nov 2015 - 17:48) *
A rozważaliście opcję "Baterii" kondensatorów elektrochmicznych (tzw "superkondensator, supercapacitor" )?
fakt, pojedyncze ogniwa są dość drogie, bo te co znalazłem kosztują 60$ za sztukę, a do samochodu o instalacji 12V (14,4V) potrzeba ich aż 6 sztuk. ale za to są bardzo lekkie i wielkościowo jedno ogniwo 61 x 139mm (walec)
napięcie pojedynczego ogniwa - 2,7 V (max)
prąd maksymalny Ciągły - 950A
prąd maksymalny zwarciowy - 1900A
pojemność 3,0Ah (3000 Faradów)
waga ogniwa 510g
waga zestawu ogniw ok 3,5kg (wraz z łącznikami)
temp pracy: -40 ~ + 65
sa to kondensatory chemiczne, można je łączyć szeregowo zwiększając w ten sposób napięcie końcowe.
jedynym warunkiem prawidłowej pracy jest nie przekroczenie napięcia ładowania niż max napięcie ogniw w baterii.
niestety wadą jest szybki czas samorozładowania - ok 2 tygodni.
ponad milion cykli ładowania, można rozładowywać do zera bez problemu.
Łączenie 6 ogniw szeregowo wywoła napięcie maksymalne przy jakim kondensatory zachowają sprawność to 16,2V - Alternator nie pozwoli przekroczyć napięcia 14,8V i zredukuje prąd aż do chwili spadku napięcia, i ustabilizuje go przy 14,4V (w niektórych nowszych pojazdach do 14,1V lub 13,8V przystosowane do akumulatorów żelowych)

przykładowe ogniwo: Maxwell Technologies BCAP3000 P270 K04
http://www.digikey.com/product-detail/en/B...1021-ND/3079285

Oraz karta parametrów
http://www.maxwell.com/images/documents/k2...ds_10153704.pdf



Ja ostatnio myslalem nad zrobieniem lekkiego aku. Jest akumulator dodatkowy do systemow start/stop. 4.5kg 15Ah 200A pradu rozruchowego. Do tego paczka kondensatorow (jakies 100F @ 16V) i na rozruch wystarczy. Razem bedzie to wazylo ile, moze 6kg, a prad rozruchowy (przez 1-2s) bedzie w okolicach 500A, czyli jak dobry akumulator olowiowy. Do tego pojemnosc wystarczajaca, zeby samochod mogl postac chwile bez koniecznosci doladowywania.

Same kondensatory nie sa tak piekne, jak opisales. 1F = 1C/V, czyli 1A*s/1V. Laczysz 3000F 6 szeregowo i masz 1/6 pojemnosci, czyli 333F. Te 333F da Ci 333A przez 1s, po czym napiecie spadnie o 1V. Pare nieudanych rozruchow, lub pokrec przez 5-10s silnik i masz zerowe napiecie na kondensatorach.


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fi-Staszek
post Wed, 25 Nov 2015 - 15:37
Post #88


Rookie
Dołączył: Thu, 12 November 2015
Skąd: Gorzów Wielkopolski





Pojemność się nie zmniejsza w przypadku łączenia akumulatorów, baterii czy kondensatorów tego typu w szeregu, pojemność końcowa jest równa pojemności najsłabszego ogniwa, czyli dalej 3kF, a co do samych obliczeń - tu się zgodzę.
zakładając że rozrusznik potrzebuje od 200 do 500A uderzenia to odpowiednio:
zakładając krytyczne napięcie przy którym elektromagnes nie jest w stanie pociągnąć na 5V daje nam
14V - 5V = 9V
3000F = 3000As (i spadek napięcia o 1V)
3000As * 9V (różnica między max i min napięciem elektromagnesu)
27000As / 200A (prąd rozrusznika, uśredniony)
135s czasu pracy rozrusznika od pełnego naładowania do pełnego rozładowania

w przypadku rozrusznika 500A
27000As /500A
54s Czasu pracy rozrusznika.

oczywiście realny czas pracy max będzie mniejszy, bo nie są uwzględnione inne odbiorniki prądu, świece żarowe czy chociażby skokowe pobory prądu w czasie sprężania kolejnych cylindrów.
poszukałem trochę na YT, i jest tam dość sporo o wspomagaczach rozruchu lub całe boostPack zrobione na superkondensatorach + bateria litowo jonowa do podtrzymania ładunku w czasie dłuższych postojów.

KontrolM: posiadasz kondensatory elektrochemiczne? pochwal się jakie są efekty z innymi. Jeśli masz kondensatory elektrolityczne - to z nich NIE można zbudować takiego akumulatora, prąd rozruchowy najprawdopodobniej je rozerwie na strzępy, więc przestrzegam cię przed tym by na elektrolitach bazować.

PS. Nie wiem dlaczego tak wiele osób podczas łączenia w szereg dzieli pojemność poprzez ilość sekcji. Jest to nieprawidłowy kierunek myślenia, pojemność końcowa jest zależna od najsłabszego ogniwa w zestawie.


--------------------
_https://www.facebook.com/WichurGarazuje
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kontrolm
post Wed, 25 Nov 2015 - 15:53
Post #89


Forum Clubber
Dołączył: Fri, 09 March 2007
Skąd: Błonie

Ikona grupy



uuuuu ktoś miał pod górkę na fizyce ;-) pojemność kondensatorów w szeregu zmniejsza się ;-)
Moje BCAPy robione przez Maxwella to potęga jeżeli chodzi o ilość wyzwalanego prądu jak napisał wcześniej ktoś w temacie:
prąd maksymalny Ciągły - 950A
prąd maksymalny zwarciowy - 1900A
stąd są szeroko wykorzystywane w systemach trakcyjnych pojazdów elektrycznych i hybrydowych (głównie autobusach). Nie miałem jeszcze kiedy ich sprawdzić jeżeli chodzi o rozruch ale bez problemu mogą zgrzać punktowo dwa arkusze blachy 1mm ;-)


--------------------
VEMS rozkminiłem do ostatniego rezystorka - chętnie pomogę
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mihas66
post Thu, 26 Nov 2015 - 18:46
Post #90


Forum Homee
Dołączył: Sat, 04 July 2009





Kolego podstawy elektrotechniki przy połączeniu jednakowych kondensatorów w szereg pojemność proporcjonalnie maleje, dwa kondensatory szereg pojemność 2 razy mniejsza... To jest prawda absolutna jak R=U\I


--------------------
Wszystkie moje posty są moja subiektywną opinia proszę ich nie łączyć z żadną firmą i osobami...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fi-Staszek
post Sat, 28 Nov 2015 - 03:20
Post #91


Rookie
Dołączył: Thu, 12 November 2015
Skąd: Gorzów Wielkopolski





Wybaczcie, mam tylko technika elektronika i od dziecka bawię się w "małego sadystę elektroniki" wink.gif
Popełniłem karygodny błąd i potraktowałem SuperCap jak zwykły akumulator chemiczny. Obiecuję poprawę i na szczęście, nie jestem idealny, jeszcze raz przepraszam za wprowadzenie w błąd.
Ale z natury jestem dociekliwy i zacząłem szukać jednoznacznych informacji na tematy SuperCap i łącznia ich szeregowo, głównie dlatego ze mają odmienny sposób gromadzenia ładunku niż w przypadku kondziołów elektrolitycznych czy choćby papierowych. Chwilowo jednoznacznych brak, ale jest "odrobina" podejrzeń że w przypadku szeregu - traktowane są pojemnościowo jak akumulatory chemiczne.... Lecz to tylko podejrzenie.
Dla ciekawskich - wygrzebałem całkiem ciekawy artykuł odnośnie ich wykorzystania w ogromnych impulsach (impulsowa zgrzewarka do blachy) wraz ze schematami budowy balancerów i zabezpieczeń w takiej baterii.
http://www.portalnaukowy.edu.pl/index.php/...amp;limitstart=
Myślę że sport sportem, ale bezpieczeństwo na pierwszym miejscu.


--------------------
_https://www.facebook.com/WichurGarazuje
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kontrolm
post Sat, 28 Nov 2015 - 06:38
Post #92


Forum Clubber
Dołączył: Fri, 09 March 2007
Skąd: Błonie

Ikona grupy



od nich kupiłem...


--------------------
VEMS rozkminiłem do ostatniego rezystorka - chętnie pomogę
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jackkpl
post Sat, 28 Nov 2015 - 12:49
Post #93


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





CYTAT(fi-Staszek @ Sat, 28 Nov 2015 - 03:20) *
Wybaczcie, mam tylko technika elektronika i od dziecka bawię się w "małego sadystę elektroniki" wink.gif
Popełniłem karygodny błąd i potraktowałem SuperCap jak zwykły akumulator chemiczny. Obiecuję poprawę i na szczęście, nie jestem idealny, jeszcze raz przepraszam za wprowadzenie w błąd.
Ale z natury jestem dociekliwy i zacząłem szukać jednoznacznych informacji na tematy SuperCap i łącznia ich szeregowo, głównie dlatego ze mają odmienny sposób gromadzenia ładunku niż w przypadku kondziołów elektrolitycznych czy choćby papierowych. Chwilowo jednoznacznych brak, ale jest "odrobina" podejrzeń że w przypadku szeregu - traktowane są pojemnościowo jak akumulatory chemiczne.... Lecz to tylko podejrzenie.
Dla ciekawskich - wygrzebałem całkiem ciekawy artykuł odnośnie ich wykorzystania w ogromnych impulsach (impulsowa zgrzewarka do blachy) wraz ze schematami budowy balancerów i zabezpieczeń w takiej baterii.
http://www.portalnaukowy.edu.pl/index.php/...amp;limitstart=
Myślę że sport sportem, ale bezpieczeństwo na pierwszym miejscu.


Podstawowa roznica miedzy kondensatorem a akumulatorem jest taka,ze napiecie spada liniowo z uplywem ladunku w kondensatorze,a w akumulatorze jest prawie stale. Dlatego jednostka pojemnosci jest Farad , a nie Ampero godziny.
Jesli masz 1F = 1A * 1s / 1V, to przy 1A po 1 sekundzie napiecie spadnie o 1V. Jesli polaczysz ich 1000 szeregowo, to przez wszystkie prad poplynie taki sam. To oznacza,ze przez 1s 1Amper "zdejmie" z kazdego kondesatora 1V, czyli w sumie 1000V( bo masz ich 1000 szeregowo). Traktujac je jako jeden kondensator , masz pojemnosc 1As/1000V, co oznacza 1/1000 Farada.


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
staszek 1
post Wed, 24 Feb 2016 - 16:33
Post #94


Forum Killer
Dołączył: Wed, 08 December 2004
Skąd: zakopane





http://www.akumulatory24.pl/haze-hzb-ev12-...18ah-p-662.html

waga 5,5 kg


--------------------
Focus RS , BMW 1 Coupe w budowie
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jackkpl
post Wed, 24 Feb 2016 - 16:39
Post #95


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





Ja znalazlem jeszcze takie cos, moznaby chyba uzyc jako akumulatora rozruchowego.
http://www.andex.eu/product-pol-3875-Akumu...TOP-CK151-.html


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
WojtekMR
post Thu, 25 Feb 2016 - 09:39
Post #96


Forum Killer
Dołączył: Wed, 13 August 2003





zrobił się tasiemiec a ja dalej głupi w temacie
jeżeli chciałbym przyoszczędzić kilka kilogramów na akumulatorze w aucie używanym właściwie codziennie to:
jakie plusy są w wywaleniu 700zł na http://allegro.pl/akumulator-odyssey-pc680...5753103175.html - to tylko 16Ah i "aż 7kg"
jak to się ma do 35Ah do jakiegoś matiza za ca 150zł i wadze poniżej 10kg
i do motocyklowych, AGM itp np. http://www.akumulatory24.pl/httpwwwakumula...html-p-188.html 26Ah za 180zł -waga 7,9kg


--------------------
_http://forum.mr2cp.pl/index.php
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tommo
post Thu, 25 Feb 2016 - 10:48
Post #97


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 12 February 2008
Skąd: NMiasto





Ładowanie hajsu w jakieś lekkie akumulatory to bzdura.
Nie na tym poziomie umiejętności i rywalizacji sportowej.


--------------------
A110S
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jackkpl
post Thu, 25 Feb 2016 - 11:16
Post #98


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





CYTAT(Tommo @ Thu, 25 Feb 2016 - 10:48) *
Ładowanie hajsu w jakieś lekkie akumulatory to bzdura.
Nie na tym poziomie umiejętności i rywalizacji sportowej.


Integra type-r miala seryjnie aku ~4kg nie bez powodu. Masa na przodzie nie jest dobra do jezdzenia po zakretach. Pol biedy, jak akumulator siedzi przy grodzi, ale np w rx8 jest praktycznie nad chlodnica.


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tommo
post Thu, 25 Feb 2016 - 12:18
Post #99


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 12 February 2008
Skąd: NMiasto





CYTAT(jackkpl @ Thu, 25 Feb 2016 - 11:16) *
Integra type-r miala seryjnie aku ~4kg nie bez powodu.

Tzn jaki miała, mniejszy, wykonany w innej technologii? Mógłbyś podać jakieś info o tym akumulatorze?
Masa ma znaczenie na zachowanie pojazdu. To oczywiste. Ale nie uzasadnia to kupowanie 2-3 krotnie droższego akumulatora, żeby zyskać 4 kg masy.
Lepiej już przełożyć go do bagażnika, co kosztuje ułamek wydatku na hiper akumulator.


--------------------
A110S
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jackkpl
post Thu, 25 Feb 2016 - 12:40
Post #100


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





CYTAT(Tommo @ Thu, 25 Feb 2016 - 12:18) *
Tzn jaki miała, mniejszy, wykonany w innej technologii? Mógłbyś podać jakieś info o tym akumulatorze?
Masa ma znaczenie na zachowanie pojazdu. To oczywiste. Ale nie uzasadnia to kupowanie 2-3 krotnie droższego akumulatora, żeby zyskać 4 kg masy.
Lepiej już przełożyć go do bagażnika, co kosztuje ułamek wydatku na hiper akumulator.


https://youtu.be/5mynvDGUjJw?t=305
Tutaj podaja -6.6 funta wzgledem seryjnego akumulatora. Ciezko znalezc info o tym akumulatorze na www.

700zl w zyciu na akumulator nie wydam,ale jak mozna za 199zl kupic 15Ah/220A rozruchowego pradu o wadze 4kg, to juz jest sensowna opcja smile.gif. Dowiadywalem sie w temacie przeniesienia aku do bagaznika i sam przewod plusowy wazy 2-3kg. Do tego w bagazniku musi byc chyba bezpieczny pojemnik, zeby przy dachowaniu nie wylal sie elektrolit.


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

15 Stron V  « < 3 4 5 6 7 > » 
Reply to this topicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Saturday, 27 April 2024 - 12:18