Shoutbox 0 nowych PW 


10 Stron V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> 1.4 T Jet, możliwości i modyfikacje
sadam55
post Sun, 06 Dec 2015 - 07:28
Post #1


Forum Killer
Dołączył: Fri, 09 March 2007





Witam
Nie znalazłem podobnego tematu nt tego motoru.
Ponieważ mocno interesuje mnie auto z tym silnikiem postanowiłem założyć taki oto wątek.
Wiem, że silnik jest jak na swoją pojemność pancerny, generuje dużo mocy przy stosunkowo normalnych kosztach.
Chciałbym się dowiedzieć od was min:
-czym się różnią w osprzęcie(nie licząc turbo) wersje 120, 155, 180 oraz jak się mają późniejsze odmiany z dodatkową nazwą: MultiAir.
-czy warto szukać auta z 6cio biegową skrzynią(GP Abarth, Bravo), czy "piątka" też bedzię ok na codzień

Co do krzesania mocy, znalazłem trochę informacji u Greków:

http://www.revlimit.gr/index.php?option=co...&Itemid=123

do tego na dzień dobry zawsze starają sie namówić klienta na zrobienie głowicy, ewentualnie założenie głowicy od wersji wolnossącej: czy taka operacja jest konieczna na 250-270hp, czy przy tej mocy nie ma potrzeby.pomijam to, że można wtedy ładniej to zakręcić, bo to oczywiste.
Jakie są możliwości seryjnego ECU.Czy flat shift, twarda odcinka, itp da się zrobić bez użycia zewnętrznego sterownika.

Ciekawi mnie to, że Grecy montują tanie i łatwo dostępnę turbo, dolot, wydech, wtryski(bardzo często od Corsy OPC) i zawsze wskakuje 250 koni.
Wiem, że pompa paliwa spokojnie obsługuje nawet większe moce, ale czy coś z reszty osprzetu trzeba zmieniać?

Jest to wg mnie świetny motor, ale mocno nie doceniony u nas, z tego chyba względu, że to po prostu Fiat.
Z góry dziękuje za jakiekolwiek informacje

ps

na filmach wygląda to naprawdę dobrze:

https://www.youtube.com/watch?v=90RHKzJYUcY
https://www.youtube.com/user/evgenios2/videos
https://www.youtube.com/watch?v=ubn-FXIM5NA


--------------------
yaris TS 120hp ---> Tjet Ess
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wspieraj forum
post Sun, 06 Dec 2015 - 07:28
Post #


Dotacja






Dotacja na forum
Go to the top of the page
 
Quote Post
jnx
post Sun, 06 Dec 2015 - 08:50
Post #2


Frequent User
Dołączył: Thu, 16 August 2012
Skąd: Łódź





Fotis (Rev) wie o tym motorze najwięcej ;-) podbij do niego jest autorem chyba najmocniejszych 1.4T..

Co do stera to ME7.9.10 więc możliwości są na dodatkowy kod z LC, FS etc... smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
iceman_n
post Sun, 06 Dec 2015 - 20:13
Post #3


Frequent User
Dołączył: Mon, 20 September 2010





w oplach 1.4t też był t-jet?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Piotr13
post Fri, 25 Dec 2015 - 13:27
Post #4


Rookie
Dołączył: Fri, 25 December 2015





Witam,

Chyba byly jakies czystki dluzej nielogowanych kont bo za cholere nie moglem sie zalogowac, ale mniejsza o to
Jako uzytkownik trzeciego juz auta z 1.4 Tjet postaram Ci przyblizyc temat.
Silniki rzeczywiscie sa dosc pancerne, nie od dzis wiadomo ze male benzynowce włosi potrafią zrobić. Udowadniaja to nie tylko grecy ale i to forum, mamy tu kilka perełek z silnikami 1.2-1.4.

I tak jak napisales - najwiekszym plusem całej zabawy z 1.4Tjet sa koszta - ja nie znam drugiego tak taniego w modyfikacjach auta, zachowujacego przy tym smiesznie tanie koszta uzytkowania na codzien. A przechodzilem przez wiele silników - m.in. legendarne 1.8T z grupy VAG. No moze Saabowskie 2.0 jest jeszcze godne porównania - niemniej jednak dotyczą one duzo starszych aut które palą dużo więcej.

Co do zakupu - najlepiej kupic wersje 155 km - 120 sie jednak różni a 180 wychodziła w wersjach limitowanych gdzie płacisz dodatkowo za całą otoczkę a nie za dodatkowe 25 koni.
Najrozsadniej więc kupić 155 i lekko dłubać.
Mimo legendarnej już pancerności - jesli ma byc to auto na codzien nie polecam wychodzić poza 270-280 koni. Mi na codzien najlepiej jezdzilo się na setupie 245 konnym. Koszt takiej operacji byl stosunkowo niewielki, turbosprezarka niezbyt duza wiec auto bylo bardzo przyjemne i elastyczne. Pozniej zaczyna się już oczekiwanie na boost oraz spore problemy z trakcją. Jak to w lekkim FWD.

Skrzynia - na codzien na pewno lepiej 6b chociaz jesli chodzi Ci o sam aspekt spalania to tu najwazniejszy jest jakikolwiek program.
Producent dosc kiepsko poradzil sobie z wytrojeniem srednich zakresów co skutkuje dosc sporym zuzyciem paliwa w serii. Jak na taka pojemność oczywiscie bo są ludzie którym te silniki w korku potrafia spalić i 9l. Zrobienie podstawowego softu zalatwia sprawe - robi się okolica 180 koni i spalanie w miescie w granicach 7l.
Co smieszne - majac te 245 koni auto pali w zasadzie tyle samo jesli go nie upalamy smile.gif Wartosci nieosiagalne dla aut 1.8T czy 2.0.
Zaraz zaczna sie oczywiscie glosy ze po co liczyc spalanie jak chcesz tuningowac etc. ale skoro mozna to czemu go nie liczyc smile.gif

Co do glowicy - do 300 km proponuje nic nie ruszać. A setup w który celujesz czyli 270-280 koni uwazam juz na wyrost na codzien. Wtedy przydalby sie juz zewnetrzny sterownik, mozliwosc 2 roznych map etc. Chyba, ze to ma byc strikte auto do zabawy to wtedy rzeczywiscie nie ma co się chrzanic smile.gif
Na poczatek na pewno wydech + soft - podciagniesz pod te 200 koni i zobaczysz ile Ci jeszcze potrzeba. Coolera na poczatek nie dotykaj.

Co do tego ze to Fiat - fakt, jest troche negatywnych osob ale w koncu kupujesz auto dla siebie a nie dla innych.
Jak szukasz typowego upalacza to proponuje szukanie czegos lekko puknietego - zrobisz sobie po swojemu a egzemplarze lekko walniete czy to Punto czy to Mito kosztuja naprawde niewiele.
Jesli szukasz typowego daily to rozważ Alfe - Ty pisales tylko o GPA oraz Bravo, ja dorzucam Alfe bo masz z calej 3 najlepsze wyposazenie oraz wykonczenie wnetrza oraz skrzynie 6b. Dodatkowo alfa jest minimalnie lzejsza od Fiata GPA co tez przeklada się na osiągi oraz spalanie. Wystrzegaj sie tylko tej chorej skrzyni w AR smile.gif Dno smile.gif

My w tej chwili mamy w domu 2x 1.4 - ja 500, zona Mito. 500 typowo projektowa, Mito typowe daily - wlasnie w setupie 250 konnym. Aktualnie jezdzi nią zona z córka wiec dla niej to az za mocne niemniej jednak milo jest taka niepozorną puszką spuścic lanie jakiejs Cuprze czy starszej M3 smile.gif W koncu malo kto się spodziewa czegos więcej po czerwonej małej Alfie z fotelikiem z tylu smile.gif

Jak masz jakies pytania smialo zapraszam na PW
Go to the top of the page
 
+Quote Post
siewcu
post Fri, 25 Dec 2015 - 13:48
Post #5


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 04 December 2007
Skąd: Wrocław





a możesz powiedzieć jaki jest sens SA w daily driverze? chyba że pisząc zewnętrzny sterownik masz na myśli piggyback, ale w DD i świeżym aucie z dobrym, fabrycznym ecu jest to kompletna głupota...


--------------------
www.time4rally.pl
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tjwasiak
post Fri, 25 Dec 2015 - 15:37
Post #6


Forum Clubber
Dołączył: Wed, 15 October 2003
Skąd: Warszawa





Piggyback praktycznie nie ma racji bytu, nowoczesne ECU są zbyt "skomplikowane" żeby to mogło zadziałać.


--------------------
question = ( to ) ? be : ! be;
Go to the top of the page
 
+Quote Post
siewcu
post Fri, 25 Dec 2015 - 17:14
Post #7


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 04 December 2007
Skąd: Wrocław





nie zapominaj, że u nas to działa tak a nie inaczej - i zamiast poświęcić czas na strojenie seryjnego ecu, które potrafi sporo więcej niż się wydaje(chociażby wspomniane lc i fs, które dla większości na seryjnym ecu są nierealne), wolą włożyć piggyback i narobić syfu...


--------------------
www.time4rally.pl
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tjwasiak
post Fri, 25 Dec 2015 - 18:12
Post #8


Forum Clubber
Dołączył: Wed, 15 October 2003
Skąd: Warszawa





Ja rozumiem żeby tam było jakieś wydumane ECU, ale przecież tam można zrobić wszystko co potrzeba zachowując maksymalny poziom zabezpieczenia silnika, no chyba że tuner wszystkie limitery ustawi oporowo, ale to nie jest tuning tylko druciarstwo.


--------------------
question = ( to ) ? be : ! be;
Go to the top of the page
 
+Quote Post
siewcu
post Fri, 25 Dec 2015 - 18:29
Post #9


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 04 December 2007
Skąd: Wrocław





problem w tym, że tunerzy chcą, a klienci nie chcą - bo det kosztuje 500, strojenie kosztuje 500 a remap seryjnego sterownika 1500... 500 w kieszeni zostaje, a przeciez niby det dziala tak samo jak seria... polskie podejscie...


--------------------
www.time4rally.pl
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mis
post Fri, 25 Dec 2015 - 18:44
Post #10


Forum Clubber
Dołączył: Wed, 07 January 2009
Skąd: Rzeszów





Na seryjnym sterowniku w tym silniku można zrobić mega kulturalne, bezpieczne i bez choinki na desce 300+ łącznie ze wspomnianymi bajerami. smile.gif


--------------------
RS3 8V2 nardo limo pl 540HP 680NM
109-Performance
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turskimp
post Thu, 21 Jan 2016 - 22:37
Post #11


Rookie
Dołączył: Tue, 28 August 2007
Skąd: Lublin





Zajrzyj na Unitronic Poland Chiptuning na FB - jak przeszukasz posty znajdziesz kilka 1.4 tjetów z informacjami co zostało zmienione.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sadam55
post Sat, 23 Jan 2016 - 12:29
Post #12


Forum Killer
Dołączył: Fri, 09 March 2007





"Samochód został dostarczony do nas tylko na strojenie, prace mechaniczne właściciel wykonał we własnym zakresie.
-Turbosprężarka TD04
-Większe wtryskiwacze (skalibrowane na oryginalnym sterowniku)
-Kompletny układ wydechowy
-Indywidualne strojenie UNITRONIC doładowanie 1.4bara

moment ograniczony ze względu na skrzynie"

w GP abarth jest inna skrzynia?
karfa, 5 koła i jest 100 koni więcej


--------------------
yaris TS 120hp ---> Tjet Ess
Go to the top of the page
 
+Quote Post
srbenda
post Sat, 23 Jan 2016 - 12:39
Post #13


Forum Killer
Dołączył: Mon, 05 September 2005
Skąd: Katowice / Banja Luka





Skrzynia jest taka sama - Oplowska M32.


--------------------
#włoszczyzna
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sadam55
post Sat, 23 Jan 2016 - 14:42
Post #14


Forum Killer
Dołączył: Fri, 09 March 2007





i naprawdę tak mało wytrzymuje?
Ja wyczytałem, że jest zupełnie inaczej


--------------------
yaris TS 120hp ---> Tjet Ess
Go to the top of the page
 
+Quote Post
srbenda
post Sat, 23 Jan 2016 - 18:41
Post #15


Forum Killer
Dołączył: Mon, 05 September 2005
Skąd: Katowice / Banja Luka





Łożyska się sypią dość szybko. Nawet przy fabrycznej mocy.


--------------------
#włoszczyzna
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pajel
post Sun, 24 Jan 2016 - 19:21
Post #16


User
Dołączył: Thu, 21 March 2013





skrzynia pada, znajomej w 1.9 robiliśmy skrzynię, przebieg nieco ponad 150kkm... mam odczucie, że jak opel za coś się weźmie to to spird@#li...

co do turbo, w AGP 155 było montowane ihi które dość często padało, pękające żeliwa i łożyskowanie...

w wersji 180 - czyli AGP esseesse siedział garrett gt1447 bodajże

w multiair są regulowane zawory regulowane elektro-hydraulicznie czy jakoś tak to się nazywało, nie wiem jak we fiatach, ale w giulliecie ecu to nagneti marelli.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
slonik98
post Sun, 24 Jan 2016 - 20:34
Post #17


Frequent User
Dołączył: Sun, 13 December 2009
Skąd: Rogoźnik





Co do skrzyń to nie ma zasady. U mnie 210 000tys. i skrzynia ideał (astra h 180@360) u kobitki punto sport 130ps 150 000tys. też m32 i wyje 4 bieg i już zaczyna słychać inne.


--------------------
Golf 2 syncro project
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sadam55
post Wed, 27 Jan 2016 - 14:15
Post #18


Forum Killer
Dołączył: Fri, 09 March 2007





turbo to nie problem.i tak na dzień dobry td04 by wylądowało.
ale z tymi skrzyniami to sie zdziwiłem trochę.
a 5tka z wersji sport też ma taka przypadłosc?


--------------------
yaris TS 120hp ---> Tjet Ess
Go to the top of the page
 
+Quote Post
szlimak86
post Thu, 28 Jan 2016 - 11:55
Post #19


Rookie
Dołączył: Thu, 14 June 2012





Od siebie dodam, ze:

Abarth Grande Punto jest tjet 1.4 + m32 + ihi vl36 (155km i max po modach ok 190km) lub garrett gt1446 (180km SS i max po modach ok 220km)
Abarth Punto Evo jest multiair 1.4 + c635 + garrett gt1446 (165km oraz 180km SS i max po modach ok 200km)

Sam planuje zrobic u siebie dolot + ic + dp z decat + program i zeby te 200km/300nm bylo. Do wiekszych i racjonalnych mocy na 24/7/365, to td04 trzeba pakowac - tylko wtedy pozniej wstaje ok 4000obr. Coz za cos, jak zwykle.

A jezeli chodzi o m32 - to sa problemy z tymi skrzyniami, czesto lozyska padaja (nawet u nas na forum abartha), chociaz jest to loteria. Jednym dziala normalnie, a innym nie, ciezko powiedziec od czego to zalezy. Napewno warto zainwestowac w porzadny olej do skrzyni, co na pewno moze pomoc. Dlatego kupilem APE z c635, zeby nie bylo ew problemow, a poza tym ta skrzynia wytrzymuje do 350nm bez ruszania jej, wiec tez jest zapas smile.gif


--------------------
Red Abarth Punto Evo '11
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ptq
post Thu, 28 Jan 2016 - 22:50
Post #20


Forum Killer
Dołączył: Thu, 24 July 2003
Skąd: Szczecin/Koszalin





Pytanie z boku: da się ten motor pożenić wzdłużnie? Z jaką skrzynią (bez adaptera)?
Go to the top of the page
 
+Quote Post

10 Stron V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Friday, 15 March 2024 - 06:05