Shoutbox 0 nowych PW 


6 Stron V  « < 2 3 4 5 6 >  
Reply to this topicStart new topic
> VW Golf mk1 Berg cup, Ekstremalnie długoterminowy
Nanab
post Sun, 22 May 2022 - 20:54
Post #61


Frequent User
Dołączył: Tue, 28 December 2021





Jedno zwróciło moją uwagę-z jednej strony walka o każde 100mg masy, a z drugiej kosz pompy zamontowany na 50 śrub M8 jak przy jakimś rurociągu biggrin.gif Nie byłoby lżej tak jak w normalnym samochodzie?
No i te radiatory przy ich grubości mają praktycznie zerową sprawność, w dodatku nie chłodzą (albo i dogrzewają) głowicy tylko pokrywę
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wspieraj forum
post Sun, 22 May 2022 - 20:54
Post #


Dotacja






Dotacja na forum
Go to the top of the page
 
Quote Post
kontrolm
post Mon, 23 May 2022 - 06:50
Post #62


Forum Clubber
Dołączył: Fri, 09 March 2007
Skąd: Błonie

Ikona grupy



CYTAT(Driftman @ Sun, 22 May 2022 - 20:13) *
Ten wał już jest ociosany niema co go odchudzać i ryzykować, ale skąd pomysł na ten wał i wysokie obroty ?

ten ze zdjęcia tak ale ten z diesla nie laugh.gif

CYTAT(Driftman @ Sun, 22 May 2022 - 20:13) *
Skoro tak ekstremalnie walczysz o masę to zastosuj w wiekszości śruby nylonowe.

do czego taką śrubę można zastosować ? Jaką to ma wytrzymałość ?


--------------------
VEMS rozkminiłem do ostatniego rezystorka - chętnie pomogę
Go to the top of the page
 
+Quote Post
.wide
post Mon, 23 May 2022 - 07:45
Post #63


Super User
Dołączył: Tue, 12 July 2005
Skąd: śląsk





CYTAT(Driftman @ Sun, 22 May 2022 - 20:13) *
Skoro tak ekstremalnie walczysz o masę to zastosuj w wiekszości śruby nylonowe.

Fajnie byłoby ekstremalnie powalczyć z masą, ale raczej nie ma na to ani odpowiedniej ilości czasu ani środków. Ciężko też zrobić maksymalnie co się da pierwszy raz budując konkretny samochód. Jeśli już coś wykonuję, zwracam uwagę na masę i zwyczajnie staram się, by ważyło możliwie najmniej, ale w ramach dostępnego czasu, możliwości i zasobów finansowych.
Fajny pomysł z tymi śrubami, pomyślę gdzie da się je zastosować.

CYTAT(Driftman @ Sun, 22 May 2022 - 20:13) *
Silnik proponuję ABF albo VR5

Silnik jest ABF. W zasadzie praktycznie skompletowany, opisywałem setup wcześniej.
4 cylindry są pochylone do tyłu, a VR w przód i to był główny powód do decyzji o zastosowaniu ABF.



CYTAT(Driftman @ Sun, 22 May 2022 - 20:13) *
Ten wał już jest ociosany niema co go odchudzać i ryzykować, ale skąd pomysł na ten wał i wysokie obroty ?

Nie no. Wał mam nowy, fabryczny - poniżej. Tamten był dla przykładu, że jeśli ma to być tylko efekt wow, to nie chcę. Interesuje mnie to, by „działał”.
Wał? Szukałem sposobu na pare Nm więcej, większą pojemność, możliwość zachowania możliwie najdłuższego korbowodu i trafiłem na taki setup w stanach. Jeśli by się znalazł kupiec na całość, teraz zrobiłbym to inaczej. Podoba mi się dźwięk wysokich obrotów.



CYTAT(Nanab @ Sun, 22 May 2022 - 20:54) *
Jedno zwróciło moją uwagę-z jednej strony walka o każde 100mg masy, a z drugiej kosz pompy zamontowany na 50 śrub M8 jak przy jakimś rurociągu biggrin.gif Nie byłoby lżej tak jak w normalnym samochodzie?
No i te radiatory przy ich grubości mają praktycznie zerową sprawność, w dodatku nie chłodzą (albo i dogrzewają) głowicy tylko pokrywę

Kosz pompy jest do zbiornika ATL. Nie chciałbym dyskutować z ich doświadczeniem i wkręcać np. co drugą wink.gif
Radiatory ze zdjęć są z papieru, myślałem, ze to widać. biggrin.gif Mają mieć 4mm.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kontrolm
post Mon, 23 May 2022 - 07:53
Post #64


Forum Clubber
Dołączył: Fri, 09 March 2007
Skąd: Błonie

Ikona grupy



inercja wału jest jak najbardziej ważna i to naprawdę czuć na pierwszych biegach - tnij go aż miło wierć dziury gdzie się da. Sprzęgło wał koło zamachowe wszędzie warto zdejmować masę. Decyzja o ABF jak najbardziej słuszna szczególnie przez ułożenie motoru - mega ważne. Profi auta DTM FWD miały silnik tak naprawdę centralnie pomiędzy osiami gdzie półosie szły przed silnikiem. Mogę wrzucić foto dla zainteresowanych - wygląda to mega ciekawie.
Wysokoobrotowe fałweje to kwintesencja wyścigów górskich wub.gif drze to japę lepiej niż Hondy


--------------------
VEMS rozkminiłem do ostatniego rezystorka - chętnie pomogę
Go to the top of the page
 
+Quote Post
.wide
post Mon, 23 May 2022 - 08:20
Post #65


Super User
Dołączył: Tue, 12 July 2005
Skąd: śląsk





CYTAT(kontrolm @ Mon, 23 May 2022 - 07:53) *
inercja wału jest jak najbardziej ważna i to naprawdę czuć na pierwszych biegach - tnij go aż miło wierć dziury gdzie się da. Sprzęgło wał koło zamachowe wszędzie warto zdejmować masę.

No tak, ale co z faktem, że w przeciwwagach masz tyle masy, ile w obszarach ramion i czopu korbowodowego. Na pierwszy rzut oka wygląda na to, że ciężko jest zebrać znaczącą ilość masy w tych dwóch obszarach po równo (?).

CYTAT(kontrolm @ Mon, 23 May 2022 - 07:53) *
Mogę wrzucić foto dla zainteresowanych - wygląda to mega ciekawie.

Poproszę

CYTAT(kontrolm @ Mon, 23 May 2022 - 07:53) *
Wysokoobrotowe fałweje to kwintesencja wyścigów górskich wub.gif drze to japę lepiej niż Hondy

No właśnie rolleyes.gif

Go to the top of the page
 
+Quote Post
kontrolm
post Mon, 23 May 2022 - 08:38
Post #66


Forum Clubber
Dołączył: Fri, 09 March 2007
Skąd: Błonie

Ikona grupy



W tym artykule widać jak wręcz komicznie nisko jest silnik w komorze i jak mocno jest wsunięty w przestrzeń pasażerską:
https://www.pressreader.com/australia/new-z...281547997282243
Tu silnik widać magiel z przodu silniki i kawałek prawej półosi idącej pod kolektorem ssącym oraz wyjście lewej gdzie jest. Cały układ napędowy mega nisko półosie praktycznie w połowie wysokości silnika i z przodu:


tu sama skrzynia:




--------------------
VEMS rozkminiłem do ostatniego rezystorka - chętnie pomogę
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nanab
post Tue, 24 May 2022 - 03:29
Post #67


Frequent User
Dołączył: Tue, 28 December 2021





CYTAT(.wide @ Mon, 23 May 2022 - 07:45) *
Kosz pompy jest do zbiornika ATL. Nie chciałbym dyskutować z ich doświadczeniem i wkręcać np. co drugą wink.gif
Radiatory ze zdjęć są z papieru, myślałem, ze to widać. biggrin.gif Mają mieć 4mm.

Nie wiem co oni mieli na myśli, ale nawet zakładając marketowe śrubki na kilogramy klasy 8.8, to wychodzi połączenie zaprojektowane na kilkaset barów albo do użytku jako zaczep do żurawia o udźwigu ok 35 ton biggrin.gif Tutaj bym poszedł w plastiki albo dużo cieńsze stalowe/aluminiowe, na samych tych śrubkach ponad pół kg można zjechać.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
.wide
post Tue, 24 May 2022 - 10:04
Post #68


Super User
Dołączył: Tue, 12 July 2005
Skąd: śląsk





CYTAT(Nanab @ Tue, 24 May 2022 - 03:29) *
Nie wiem co oni mieli na myśli, ale nawet zakładając marketowe śrubki na kilogramy klasy 8.8, to wychodzi połączenie zaprojektowane na kilkaset barów albo do użytku jako zaczep do żurawia o udźwigu ok 35 ton biggrin.gif Tutaj bym poszedł w plastiki albo dużo cieńsze stalowe/aluminiowe, na samych tych śrubkach ponad pół kg można zjechać.

Wytrzymałość tego połączenia nie podlega dyskusji, ale jestem przekonany, że co by im nie przyświecało, trzeba to tak zostawić.
Nie myśl, że nie sprawdziłem. wink.gif każda waży 5g, więc pół kilo może nie, ale coś na pewno. Pomyślę czy warto - mam namiar na fajny sklep z tytanowymi śrubami. Sprawdzę czy mają calowe.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Skiba
post Wed, 25 May 2022 - 07:18
Post #69


Forum Killer
Dołączył: Wed, 14 July 2004
Skąd: Rz





CYTAT(.wide @ Tue, 24 May 2022 - 11:04) *
Wytrzymałość tego połączenia nie podlega dyskusji, ale jestem przekonany, że co by im nie przyświecało, trzeba to tak zostawić.
Nie myśl, że nie sprawdziłem. wink.gif każda waży 5g, więc pół kilo może nie, ale coś na pewno. Pomyślę czy warto - mam namiar na fajny sklep z tytanowymi śrubami. Sprawdzę czy mają calowe.


IMO bardziej istotne jest tutaj przyleganie tych powierzchni i szczelność połączenia niż wartość siły dociskowej.


--------------------
Quality means doing it right when no one is looking.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
soltyk
post Wed, 25 May 2022 - 12:01
Post #70


Super User
Dołączył: Mon, 10 February 2014





CYTAT(.wide @ Mon, 23 May 2022 - 08:20) *
No tak, ale co z faktem, że w przeciwwagach masz tyle masy, ile w obszarach ramion i czopu korbowodowego. Na pierwszy rzut oka wygląda na to, że ciężko jest zebrać znaczącą ilość masy w tych dwóch obszarach po równo (?).

Nie ramieniu i czopie, ale tyle co w ramieniu, czopie i dolnej połowie korbowodu. Ramienia nie odchudza się. Możesz liznąć nadlew na korbowodzie, ale nie ramiona wału. Odchudzając przeciwmasy wału, zmniejszasz masę wirującą, lecz wprowadzasz niewyrównoważenie. Panewki główne zbierają łomot z każdym obrotem. Masz ciut lepsze przyspieszenie na jedynce, taki silnik lepiej wkręca się, lecz długo nie pojeździ.

Wał z poprzedniej strony, odchudzał jakiś artysta. Nawiercił wielkie dzury naprzeciwko ramion. Rozwalił wyważenie układu, a na bokach i tak została masa wirująca. Zdjąłby tyle samo masy wiercąc po dwie mniejsze dziury przy bocznych krawędziach, bez takiej szkody dla równowagi. Możesz odrobinę podfrezować przeciwmasy na rogach, ale nic nie wierć. Wiercenie to najgorsze rozwiązanie.

Gniazdo wlewu to chyba jest z tektury, że potrzebuje tylu śrub, aby było szczelne? One są po to, aby nic nie wygiąć przy nasuwaniu węża, potem wystarczy co trzecia.

ps. Nie rób wiochy w tak pedantycznym projekcie i wyrzuć te pseudoradiatory.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kontrolm
post Wed, 25 May 2022 - 12:10
Post #71


Forum Clubber
Dołączył: Fri, 09 March 2007
Skąd: Błonie

Ikona grupy



cieliśmy ostrzyliśmy odchudzaliśmy ile wlezie nic nigdy nie pękło nie zatarło się i nie drżało jakoś bardziej znacznie. CO lepsze masz silniki dwa silniki tej samej pojemności (tylko jeden 8v a drugi 16v) gdzie tłoki z korbami ważą praktycznie tyle samo a do jednego idizie wał z 4 a do drugiego z 8 przeciwwagami i ten z 8 jest znacząco cięższy a cała ta nadwyżka idzie w przeciwwagi. Czytałem kiedyś artykuł o silnikach F1 gdzie były opisane testy z różnymi stopniami wyrównoważenia i nie wybierano tego 100%. Więc o co tu chodzi wtedy z tym wyrównoważeniem ?


--------------------
VEMS rozkminiłem do ostatniego rezystorka - chętnie pomogę
Go to the top of the page
 
+Quote Post
.wide
post Wed, 25 May 2022 - 13:14
Post #72


Super User
Dołączył: Tue, 12 July 2005
Skąd: śląsk





CYTAT(soltyk @ Wed, 25 May 2022 - 12:01) *
Nie ramieniu i czopie, ale tyle co w ramieniu, czopie i dolnej połowie korbowodu.

Pod linkiem można znaleźć ciekawą dyskusję na ten temat i dowody na to, że masa przeciwwag nie zawiera niczego z układu korbowód-tłok. Obie połówki mają tę samą masę i środki ciężkości w tych samych punktach.
Nie pamiętam czy wymaga rejestracji, ale mogę wrzucić zdjęcia z tematu. Nie wiem tylko, czy bez opisu będzie to miało sens.

https://www.clubgti.com/forums/index.php?th...elation.213651/

Generalnie:


CYTAT(soltyk @ Wed, 25 May 2022 - 12:01) *
Odchudzając przeciwmasy wału, zmniejszasz masę wirującą, lecz wprowadzasz niewyrównoważenie. Panewki główne zbierają łomot z każdym obrotem. Masz ciut lepsze przyspieszenie na jedynce, taki silnik lepiej wkręca się, lecz długo nie pojeździ.

Wał z poprzedniej strony, odchudzał jakiś artysta. Nawiercił wielkie dzury naprzeciwko ramion. Rozwalił wyważenie układu, a na bokach i tak została masa wirująca. Zdjąłby tyle samo masy wiercąc po dwie mniejsze dziury przy bocznych krawędziach, bez takiej szkody dla równowagi. Możesz odrobinę podfrezować przeciwmasy na rogach, ale nic nie wierć. Wiercenie to najgorsze rozwiązanie.

Gniazdo wlewu to chyba jest z tektury, że potrzebuje tylu śrub, aby było szczelne? One są po to, aby nic nie wygiąć przy nasuwaniu węża, potem wystarczy co trzecia.

ps. Nie rób wiochy w tak pedantycznym projekcie i wyrzuć te pseudoradiatory.

Moja wiedza jest generalnie zbieżna z tym co piszesz, dlatego prawdopodobnie wszystko na co się skuszę w ramach tego wału, to nadanie mu aerodynamicznego kształtu w kierunku obrotu.

W temacie armatury ATL nie przyszło mi nawet do głowy cokolwiek robić od zera, skoro katalog jest pełen ich gotowców, do których przede wszystkim są gotowe uszczelki, zawory klapowe pod wlew, przewody etc. etc.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Skiba
post Wed, 25 May 2022 - 13:29
Post #73


Forum Killer
Dołączył: Wed, 14 July 2004
Skąd: Rz





CYTAT(soltyk @ Wed, 25 May 2022 - 13:01) *
Gniazdo wlewu to chyba jest z tektury, że potrzebuje tylu śrub, aby było szczelne? One są po to, aby nic nie wygiąć przy nasuwaniu węża, potem wystarczy co trzecia.


Może do stania w garażu tak, ale do czego w ATL takie połączenie zostalo zaprojektowane to raczej nie bieżesz pod uwagę. Zmiany ciśnienia, temperatury, przeciążenia, odszktałcenia baku, odszktałcenia kołnierza, uszczelka(?) która pracuje, tego że coś spadnie na ten wlew. Do tego środowisko palnych par paliwa. Do tego dochodzi jeszcze użytkowamie, wypadki, udeżenia i uszkodzenia tj. bezpieczeństwo oraz odpowiedzialność za to że coś spłonie z winy konstruktora tego połączenia. Oszczędzanie na bezpieczeństwie jest najgorszym wyborem.


Jeśli chodzi o wysokie obroty i zmniejszenie oporu wewnętrznego to poza suchą miską warto zainsteresować się kształtem bloku wewnątrz i odpowiednio temu nadać kształt/ wypolerować.


--------------------
Quality means doing it right when no one is looking.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kontrolm
post Wed, 25 May 2022 - 13:31
Post #74


Forum Clubber
Dołączył: Fri, 09 March 2007
Skąd: Błonie

Ikona grupy



.wide a wrzucisz link ?


--------------------
VEMS rozkminiłem do ostatniego rezystorka - chętnie pomogę
Go to the top of the page
 
+Quote Post
.wide
post Wed, 25 May 2022 - 13:33
Post #75


Super User
Dołączył: Tue, 12 July 2005
Skąd: śląsk





CYTAT(kontrolm @ Wed, 25 May 2022 - 13:31) *
.wide a wrzucisz link ?

https://www.clubgti.com/forums/index.php?th...elation.213651/

P.S
Edytowałem i uzupełniłem.

CYTAT(Skiba @ Wed, 25 May 2022 - 13:29) *
Jeśli chodzi o wysokie obroty i zmniejszenie oporu wewnętrznego to poza suchą miską warto zainsteresować się kształtem bloku wewnątrz i odpowiednio temu nadać kształt/ wypolerować.

No właśnie. Wspominałem, że rozgrzebałem temat miski oleju. Projekt suchej miski jest zaawansowany, więc wszelka pomoc i sugestie mile widziane.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kontrolm
post Wed, 25 May 2022 - 13:34
Post #76


Forum Clubber
Dołączył: Fri, 09 March 2007
Skąd: Błonie

Ikona grupy



CYTAT(Skiba @ Wed, 25 May 2022 - 13:29) *
Może do stania w garażu tak, ale do czego w ATL takie połączenie zostalo zaprojektowane to raczej nie bieżesz pod uwagę. Zmiany ciśnienia, temperatury, przeciążenia, odszktałcenia baku, odszktałcenia kołnierza, uszczelka(?) która pracuje, tego że coś spadnie na ten wlew. Do tego środowisko palnych par paliwa. Do tego dochodzi jeszcze użytkowamie, wypadki, udeżenia i uszkodzenia tj. bezpieczeństwo oraz odpowiedzialność za to że coś spłonie z winy konstruktora tego połączenia. Oszczędzanie na bezpieczeństwie jest najgorszym wyborem.


Jeśli chodzi o wysokie obroty i zmniejszenie oporu wewnętrznego to poza suchą miską warto zainsteresować się kształtem bloku wewnątrz i odpowiednio temu nadać kształt/ wypolerować.

ciekawe w takim razie jak wytrzymują seryjne plastikowe baki gdzie pompka przykręcona jest na np. 6 śrubeniek M4. Po najgorszych dzwonach gdzie auto i kierowcę trzeba było zdrapywać pompkę normalnie wyjmowałem z baku w stanie nienaruszonym. Co to musiały by być tam za ciśnienia w tym zbiorniku.....to strach by było korek wlewu otworzyć.


--------------------
VEMS rozkminiłem do ostatniego rezystorka - chętnie pomogę
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kontrolm
post Wed, 25 May 2022 - 13:42
Post #77


Forum Clubber
Dołączył: Fri, 09 March 2007
Skąd: Błonie

Ikona grupy



CYTAT(.wide @ Wed, 25 May 2022 - 13:33) *

fajny temat i wyprostowanie tematu co dla niektórych.
Jakby było inaczej to każdorazowo po włożeniu lżejszych korb tłoków trzeba by zmieniać masy w przeciwwagach a to by oznaczało że miliony tutningowanych silników są źle złożone.


--------------------
VEMS rozkminiłem do ostatniego rezystorka - chętnie pomogę
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pszczelaszkov
post Wed, 25 May 2022 - 20:00
Post #78


Super User
Dołączył: Mon, 08 February 2016
Skąd: Piła





Zastanawiam się czy przy cross-plane R4 korby nie miały by wpływu na wyważenie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
soltyk
post Wed, 25 May 2022 - 23:58
Post #79


Super User
Dołączył: Mon, 10 February 2014





CYTAT(kontrolm @ Wed, 25 May 2022 - 13:34) *
ciekawe w takim razie jak wytrzymują seryjne plastikowe baki gdzie pompka przykręcona jest na np. 6 śrubeniek M4.

W BMW nie jest czasem na 3 śrubki .?.

CYTAT
fajny temat i wyprostowanie tematu co dla niektórych.
Jakby było inaczej to każdorazowo po włożeniu lżejszych korb tłoków trzeba by zmieniać masy w przeciwwagach a to by oznaczało że miliony tutningowanych silników są źle złożone.

Lżejszych korb. Nie tyle źle złożone, co nie w pełni wyważone. Wału napędowego też możesz nie wyważać (np. po naprawie) i będzie jeździł. Ale wiesz, jakie będą skutki: mrowienie na tyłku i rychła ponowna naprawa. Przez krótki czas, możesz jeździć całkowice bez przeciwmas. Tak ,,tuningowano" silniki S56.

Szacun dla autora tamtego tematu za pocięcie wału i dogłębną analizę. Obawiam się jednak, że wyciągasz złe wnioski, chyba że zrobił to autor. Nie mogę przeczytać tamtego tematu, bo muszę iść spać (wyszedłem właśnie z garażu od pucowania swojego wału korbowego, a rano śmigam do pracy).

Przeciwmasy na pewno uwzględniają seryjne korbowody. Nie ma sensu wyważanie samego wału na 0, skoro dodanie korbowodów, spowoduje brak równowagi. Haczyk leży w kształcie przeciwmasy. Mniejsza masa, której środek ciężkości oddalony jest bardziej od osi obrotu, będzie równoważona przez większą masę o mniejszym promieniu obrotu. To, że obie połówki ważą tyle samo, nic nie znaczy. Przeciwmasa ma w miarę smukłą część przy wale i powiększa się w części zewnętrznej. Tak skupiona jest większość jej ciężaru, aby zrównoważyć czop razem z korobowodem. To momenty siły, w KGm, mają równoważyć się, a nie spoczynkowe masy w kg.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nanab
post Thu, 26 May 2022 - 03:13
Post #80


Frequent User
Dołączył: Tue, 28 December 2021





CYTAT(Skiba @ Wed, 25 May 2022 - 13:29) *
Może do stania w garażu tak, ale do czego w ATL takie połączenie zostalo zaprojektowane to raczej nie bieżesz pod uwagę. Zmiany ciśnienia, temperatury, przeciążenia, odszktałcenia baku, odszktałcenia kołnierza, uszczelka(?) która pracuje, tego że coś spadnie na ten wlew. Do tego środowisko palnych par paliwa. Do tego dochodzi jeszcze użytkowamie, wypadki, udeżenia i uszkodzenia tj. bezpieczeństwo oraz odpowiedzialność za to że coś spłonie z winy konstruktora tego połączenia. Oszczędzanie na bezpieczeństwie jest najgorszym wyborem.

Pytanie czy zbiornik ma chociaż 10-15mm grubości ścianki(zakładając że jest ze stali)? Jak nie to prędzej rozerwie jego ściany. A jeszcze prędzej samochód razem z kierowcą zmieni się w kostkę o boku pół metra, bo tylko w ten sposób będzie się dało uszkodzić ten wlew, żeby zerwać te wszystkie śruby trzeba by do tej klapki przyłożyć ok. 70 ton. Prawdopodobnie najważniejszym parametrem, o który dbali dając aż tyle tak dużych śrub był cool factor.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

6 Stron V  « < 2 3 4 5 6 >
Reply to this topicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Monday, 29 April 2024 - 11:35