Shoutbox 0 nowych PW 

3 Stron V  < 1 2 3  
Reply to this topicStart new topic
> Jak ustawić zawieszenie? Mój niePoradnik :)
pszczelaszkov
post Sun, 16 Feb 2020 - 00:11
Post #41

User

Dystanse nie rozsuną czasami kół spłaszczając jeszcze bardziej krzywą i pogłebiając efekt bujania przez zwiększenie tejże dzwigni huh.gif? Czy już mam zacmienie wieczorne i nie rozumiem jak ma to działać tongue.gif ?
Go to the top of the page

+Quote Post
Wspieraj forum
post Sun, 16 Feb 2020 - 00:11
Post #

Dotacja

Dotacja na forum

Quote Post
Bio
post Sun, 16 Feb 2020 - 07:28
Post #42

Forum Killer

CYTAT(pszczelaszkov @ Sun, 16 Feb 2020 - 00:11) *
Dystanse nie rozsuną czasami kół spłaszczając jeszcze bardziej krzywą i pogłebiając efekt bujania przez zwiększenie tejże dzwigni huh.gif? Czy już mam zacmienie wieczorne i nie rozumiem jak ma to działać tongue.gif ?

Sam Rollcenter się obniży. Tutaj już jest zależne od samochodu, które siły będą lepsze. Czy niższy rollcenter da więcej, czy jednak przeważy wydłużenie dźwigni do środka ciężkości.

Zależy też jaki masz promień zataczania seryjnie (scrub radius). Jeśli jest on negatywny - dystansem polepszysz prowadzenie. Jeśli pozytywny - pogorszysz.

I tak "przez przypadek" dochodzi Ci kolejny parametr do przemyślenia biggrin.gif Jak dobrze, że już mamy komputery, które mogą liczyć te rzeczy biggrin.gif

CYTAT(kompot @ Sat, 15 Feb 2020 - 21:08) *
Dystans z kolei zwiększa masę nieresorowaną oraz przy dystansie nawet jeśli roll center przesunie się bliżej środka ciężkości to ramię siły na spręzynie/amortyzatorze będzie dłuższe więc nie jest powiedzane czy przechył się zmniejszy - to zależy. Kompromisy, kompromisy... smile.gif

Na szczęście mam lżejszy set kół niż OEM 17" a dołożenie 5mm dystansu będzie dla mnie ok biggrin.gif

CYTAT(Tommo @ Sat, 15 Feb 2020 - 02:28) *
Dlaczego nie wpadł na to producent?

A to bardzo proste
1. Producent musi zapewnić względną łatwość prowadzenia samochodu
2. Muszą być wzięte pod uwagę wystarczająco duże widełki w geometrii aby samochód się prowadził sensownie pomimo:
- zaproponowania różnych wielkości kół
- różnych kątów zawieszenia z fabryki (tak w produkcji wieloseryjnej nie ma 2 identycznych wozów. Często po zakupie nowego samochodu z salonu warto się wybrać na "do-ustawienie" kątów zawieszenia i świateł)
- rozbieżności w ciśnieniach opon, które wpływają na inne parametry.

CYTAT(Tommo @ Sat, 15 Feb 2020 - 02:28) *
W innej części filmu jest zaznaczone, że zmniejszenie roll center może pogorszyć prowadzenie.
Nie jest to wszystko takie oczywiste.

wystarczyło wziąć cały kontekst pod uwagę: oddalenie rollcentera od środka ciężkości.

--------------------
Blog Motoryzacyjny TorquedMad mind - tqmm.pl
FB: @torquedmadmind
Insta: @tqmmpl
Twitter: @tqmmpl

+Quote Post
matteusz
post Sun, 16 Feb 2020 - 08:51
Post #43

Forum Homee

CYTAT(cowboy @ Sat, 15 Feb 2020 - 14:33) *
u mnie w audi mimo obnizenia mocowanie wachacza mam wciąż ze 1-2cm nizej niz swożnia wiec nie przegiałem

cowboy, to akurat zupełnie odwrotnie niż powinno być, bo wahacz patrzy Ci w górę. Chyba że po prostu źle napisałeś.

--------------------
'84 Opel Kadett V6 powered by Transplantz Best ET 14.975 VAG Racing 2014 -bo tak
'95 Volvo 850 2.0 T5 - na co dzień
'00 Honda Integra Type R W1 PROFI - na tor
'05 Renault Megane RS 225 - na weekend

+Quote Post
cowboy
post Sun, 16 Feb 2020 - 09:50
Post #44

Administrator

CYTAT(pszczelaszkov @ Sun, 16 Feb 2020 - 00:11) *

spłaszczanie o ktorym piszesz podnosi RC i w klasycznym przypadku seryjnego auta zmniejszy raczej tą dzwignię
czyli dystanse podnosza (bardzo nieznacznie) RC ale zmniejają promien zataczania

ja z ciekawości na szybko narysowałem sobie na kartce i wyszło mi tak baaardzo zgrubnie ze przy obnizeniu auta o około 80mm zwiększyłem tą dzwignię o 4cm
srodek ciężkości tez się obniżył o 80mm, sprężyny są bardzo twarde
koła poszły na zewnątrz o 50mm
kiedyś miałem jakis programik do symulacji zawieszenia ale był na tyle skomplikowany że zaniechałem pomiarów i wprowadzenie tego
ponieważ auto stoi i gnije póki co to chyba to sobie rozrysuję i pomierzę dość dokładnie
może chociaż w teorii uda się coś osiagnać wink.gif

CYTAT(matteusz @ Sun, 16 Feb 2020 - 08:51) *
cowboy, to akurat zupełnie odwrotnie niż powinno być, bo wahacz patrzy Ci w górę. Chyba że po prostu źle napisałeś.

tak, dzieki za zwrócenie uwagi juz edutuje wink.gif
wachacz jest bardzo deilkatnie w doł w kierunku koła, ale jak napsiałem wyżej musze to pomierzyć dokładnie

--------------------

+Quote Post
flapjck1
post Sun, 16 Feb 2020 - 11:30
Post #45

Forum Homee

Panowie:

WAHACZ

serce mnie boli i oczy wypadają jak widze to "ch" wszędzie smile.gif

+Quote Post
kompot
post Sun, 16 Feb 2020 - 12:29
Post #46

Forum Homee

CYTAT(Bio @ Sun, 16 Feb 2020 - 06:28) *
Na szczęście mam lżejszy set kół niż OEM 17" a dołożenie 5mm dystansu będzie dla mnie ok biggrin.gif

Nie chodzi o to czy lżejszy od OEM a czy optymalny - bez dystansu masa nieresorowana byłaby niższa, nie strugaj wariata tongue.gif

--------------------
E90 330d LCI
BTG 9:49 (IS200)

+Quote Post
pszczelaszkov
post Sun, 16 Feb 2020 - 13:13
Post #47

User

W sumie trochę 2 sprzeczne informacje, ale z zataczaniem się pokrywają biggrin.gif, widzę że pominąłem w rozumowaniu 3 linie która idzie od przecięcia do środka koła i stąd miałem problem w zrozumieniu. Będę musiał z ciekawości wbić się na wiosne na podnosnik i przenieść wymiary do CAD'a.

+Quote Post
cowboy
post Sun, 16 Feb 2020 - 14:56
Post #48

Administrator

ta własnie trzecia linia od środka koła własnie wyznacza RC w osi symetrii pojazdu
narysowałam to sobie na kartce i ewidentnie jak oddalasz koło od zwrotnicy to ta linia się unosi czyli RC idzie do góry (w klasycznym przypadku gdy punkt przecięcia linii wahacza i prostej od top mountu jest ponad ziemią)- jest to bardzo niewielki wpływ, bardziej zwiększa to promień zataczania

--------------------

+Quote Post
radzio_gsi
post Mon, 17 Feb 2020 - 20:13
Post #49

Forum Killer

woow, chyba stworzyłem demona. smile.gif
oczywiście roll center się zmienia wraz z ruchem zawieszenia, tak samo jak pochylenie kół i zbieżność, a mimo to ustawiamy geometrię i odczuwamy zmianę ustawień statycznych...

niestety muszę Was zmartwić, dorzucanie dystansów ma marginalne znaczenie przy roll center, natomiast mocno zmienia promień zataczania.

myślę, że kolejny odcinek będzie dosyć ciekawy, bo wyjdzie, że roll center po części ma też wpływ na geometrie.

--------------------
www.youtube.com/radzioFLATOUT
www.youtube.com/motoLAB

+Quote Post
WojtekMR
post Wczoraj, 13:03
Post #50

Super User

kiedy następny odcinek?

--------------------
_http://forum.mr2cp.pl/index.php

+Quote Post
piwo
post Wczoraj, 15:55
Post #51

Forum Clubber

Niby były nagrane 3 odcinki a opublikowane 2. Szkoda że nie ma odpowiedzi na pytania.

--------------------
Opel Speedster turbo b207r , 900kg,
RWD+LSD, 1/4: 13,806s
tor Poznań: 1m48,8s semislick
0-200km/h youtube.com/watch?v=jj-Hbidv43s

+Quote Post
radzio_gsi
post Wczoraj, 20:26
Post #52

Forum Killer

niestety nie wyrobiłem się ze złożeniem. wleci w niedziele w południe. nagrane są 4

--------------------
www.youtube.com/radzioFLATOUT
www.youtube.com/motoLAB

+Quote Post

3 Stron V  < 1 2 3
Reply to this topicStart new topic

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Saturday, 29 February 2020 - 06:24