Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: BMW 330 ti montaż wentylatora- prośba o porady.
Racingforum - Drag, Drift & Time Attack - Racing Forum > racingforum.pl > BMW Performance
Patu
Witajcie serdecznie,

Panowie ( i Panie? ) mam do Was zapytanie- posiadam BMW e36 z motorem M54 i chcę wyrzucić fabryczną viskozę, którą zastąpi wentylator z tego samego modelu od klimatyzacji.

Wiatraczek chodzi w dwóch fazach- słabszej i mocniejszej. Chcę podpiąć tę pierwszą pod termostat ( gdy ten będzie "puszczał" zacznie chodzić wiatrak), a druga faza ma być uruchamiana z kabiny pstryczkiem.

Jak Wy rozwiązaliście kwestie montażu? Mam na myśli kwestię związaną z podpięciem się pod termostat.

Serdecznie pozdrawiam i proszę o porady.

P.S. jeżeli takowy temat już się pojawił z góry przepraszam- nie znalazłem odpowiedzi w wyszukiwarce.
dobrus
a po co chcesz wyrzucic visco? imo to bezsensowne działanie

wiatrak powinien się wlaczać nie w momencie gdy termostat się zaczyna otwierać lecz w momencie gdy temperatura plynu osiągnie jakąś konkretną wartość. Montuje się dodatkowy czujnik temperatury plynu, ktory będzie załączał wiatrak.
Patu
CYTAT(dobrus_m30 @ Mon, 06 Feb 2012 - 15:25) *
a po co chcesz wyrzucic visco? imo to bezsensowne działanie

wiatrak powinien się wlaczać nie w momencie gdy termostat się zaczyna otwierać lecz w momencie gdy temperatura plynu osiągnie jakąś konkretną wartość. Montuje się dodatkowy czujnik temperatury plynu, ktory będzie załączał wiatrak.



Hmm... wiskoza zabiera moc z tego co wiem. Gdzie się ten czujnik instaluje, w dużym obiegu? Masz jakieś fotki.

Pozdrawiam i serdecznie dziękuję!
Patu
A chyba czaję. Mogę się podpiąć pod np. czujnik znajdujący się w głowicy, ten fabryczny od temperatury?

Albo może, jeżeli mam Gauge to może podepnę się pod czujnik od nich, od temperatury?

Dobrze chociaż trochę rozumuję?
dobrus
visco nie 'zabiera' mocy. To jakaś urban legend. są tto jakies ulamki % i w przypadku twojego silnika na pewno tego nei odczujesz. wiatrak elektryczny takze zabiera moc wink.gif poprzez obciazenie alternatora.
Najlepiej wziąć cały zestaw czyli wiatrak plus czujnik odpalający go z jakiegos auta i podpasować.
Patu
No tak i wszystko podpiąć potem pod + z jakiejś innej instalacji?

No to sie rozglądam.

Dziekuję bardzo!
duchu22
Jedz do dobrego mechanika i popros o zamontowanie wentylatora elektrycznego, wlacznika wentylatora w chlodnice(dziala jak przekaznik, zwiera jak osiagnie odp temperature) i polozenie instalacji.
Patu
Zrobię tak! Zostawię wiskozę, a wentylator podepnę pod włącznik przeciwmgielnych, których i tak już nie mam.

To chyba będzie najlepszy patent.

Dzięki Panowie.

P.S: Nie chcę nikomu oddawać, sam dłubię i mam z tego satysfakcję.

Pozdrawiam!
dobrus
No i bardzo dobrze myślisz smile.gif
Misior
Sprawdź tylko jakie obciążenie robi ten wiatrak bo od przeciwmgielnych przeważnie kabelki są cieniutkie i może się instalacja zjarać.
Patu
O dziękuję za info- nie chce zrobić grilla w aucie.

Pozdrawiam Was serdecznie i jeszcze raz dziękuję!
dobrus
wiatrak na 2 biegu na pewno będzie ciągnął duzo wiecej niz halogeny, dlatego też trzeba go odpalać przelacznikiem poprzez przekaźnik
k11
CYTAT(Patu @ Mon, 06 Feb 2012 - 16:06) *
Hmm... wiskoza zabiera moc z tego co wiem.


A wentyl elektryczny jest napędzany dobrą energią pochodzącą od kierowcy?

Nawet jeśli wisko zabierze z 0.5-1kW, to ma jedną, zasadniczą zaletę: włącza się stopniowo, w zależności od temperatury czynnika, czego nie można powiedzieć o wentylatorze elektrycznym.

CYTAT(dobrus_m30 @ Tue, 07 Feb 2012 - 17:04) *
wiatrak na 2 biegu na pewno będzie ciągnął duzo wiecej niz halogeny, dlatego też trzeba go odpalać przelacznikiem poprzez przekaźnik


Nie sądzę, żeby ~7.5A było puszczone bez przekaźnika, ale nie chce mi się teraz szukać schematu i sprawdzać, czy to prawda, czy też jestem w błędzie.

r.
Patu
Nie no Panowie, macie rację, trochę się wygłupiłem z tym zabieraniem mocy. W dupie z nią. Już jeden silnik straciłem przez przegrzanie, chcę teraz aby wszystko było dopięte na ostatni guźik.

Oczywiście, że będzie przekaźnik, z resztą światła przeciwmgielne mają przekaźnik ( nr. 5). On nie podoła?


dobrus
Nie ty jeden, ostatnio widze że jakaś mania sie zrobila z usuwaniem tego nieszczesnego visco smile.gif Nie napisalem nigdzie,ze halogeny nie idą przez przekaźnik. zmierz jaki pobór prądu ma wiatrak i juz bedziesz wiedzial jaki przekaznik kupic.
Patu
No właśnie tak myslałem. Nie no tak pewnie się skończy, zmierzę, kupie i po temacie.
Misior
Przekaźnik to nie wszystko bo zauważ jakie przeważnie idą przewody do wiatraków - trzy razy grubsze jak do halogenów.
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.