Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: BMW E46 323Ci - świstanie/stukanie w silniku.
Racingforum - Drag, Drift & Time Attack - Racing Forum > racingforum.pl > BMW Performance
*Sajmon
Witam,
tak jak w temacie, problem dotyczy BMW E46 323Ci (1999 rok.). Samochód ma przejechane 150 tys. (przebieg potwierdzony).

Jakiś czas temu spod maski zaczął wydobywać się niepokojący dźwięk. Nieregularny świst, stukot, ciężko to określić jednoznacznie, dlatego zamieszczam poglądowe filmiki, na których wyraźnie słychać to, co mam na myśli.

Pierwszy przy podniesionej masce, na biegu jałowym:


Drugi, podczas jazdy przy niewielkim obciążeniu (generalnie wiele się nie różni od siebie dźwięk):



Pokrótce opiszę historię, co zostało zrobione i kilka faktów, które być może pomogą w diagnozie. A te były już różne. Nie będę pisać tego co mówili różni mechanicy, żeby niczego nie sugerować (jeden np. zalecał zalać 0W60 TWS i dźwięki ustaną. Ze względu na cenę i charakter usterki, to rozwiązanie zostało pominięte, choć wymiana oleju tuż tuż).

Od momentu kupna auta (ok. rok temu) systematycznie ubywało płynu chłodniczego (ok. 1 litr na 1000 km). Fakt ten nie był mocno bolesny, a przyczyna wydawała się znana, więc auto jeździło tak do tej pory. Przy okazji wizyty w warsztacie, przyjrzano się dokładniej m.in. chłodnicy (w ubiegłym tygodniu, a dźwięk, o którym mowa w temacie już wydobywa się spod maski od dłuższego czasu). Ta była praktycznie do wyrzucenia. Spuchnięta zarówno u góry, jak i na dole - wygięcia w kształcie literek "U". Tak czy inaczej trzeba było ją wymienić.

W warsztacie została podjęta też próba wyeliminowania tego natrętnego "świerszcza" spod maski. Po zdjęciu paska klinowego i uruchomieniu auta, "świerszcza" nie było słychać, więc winą została obarczona pompa wody. Ta została oczywiście wymieniona na nową, tak jak i chłodnica. Stara pompa faktycznie miała już luzy, i była uszkodzona jedna z łopatek (tak jak na zdjęciu: http://img827.imageshack.us/img827/4983/pompawody.jpg).

Kilka uruchomień silnika, parę (dosłownie) przejechanych kilometrów, po "świerszczu" znaku nie było. Ale jeszcze przed wyjazdem z warsztatu, dźwięk powrócił. Po przejechaniu ok. 30 km i zostawieniu auta na parkingu, okazało się też, że płynu nadal ubywa, i to w jeszcze większych ilościach. Najprawdopodobniej wina leży po stronie polepionego zbiorniczka wyrównawczego (samochód był uderzony w przód z lewej strony, i poprzedni właściciel musiał najwyraźniej lubować się w druciarstwie, co zaowocowało zalepianiem wszelkich dziur poprzez nadtapianie plastiku). Na razie płyn jest dolewany i w momencie nagrywania filmiku nie przeciekał, a stan był w normie.

Piszę o tym problemie z chłodnicą oraz ubywającym płynie chłodniczym, bo być może ma to jakiś związek z tym niepokojącym dźwiękiem. Zaznaczę jednak, że płynu ubywało od samego początku (ok. roku), a dźwięk pojawił się znacznie później, więc oba problemy nie nastąpiły jednocześnie, a przynajmniej nie na taką skalę, jaka ma miejsce teraz.

Podsumowując:
Została wymieniona pompa wody oraz chłodnica na nowe. Obecnie w samochodzie nadal ubywa płynu chłodzącego (jeszcze nie wiadomo dokładnie skąd, diagnoza będzie niestety dopiero po 15 sierpnia - urlop, auto zostaje na parkingu), najprawdopodobniej gdzieś ze zbiorniczka wyrównawczego, lub na łączeniu któregoś z przewodów. Stan płynu na dziś - w normie, plamy pod samochodem jeszcze nie ma.
Dźwięk spod maski w postaci nieregularnego stukotu/świstu nadal się wydobywa sad.gif

Jakieś pomysły?
240Z
Szymon, podeślij mi na PW gdzie wóz stoi, jutro po południu powinienem mieć chwilę żeby do was wpaść i ją obejrzeć, mam trochę doświadczenia z 323Ci.
Santino
kolego najprawdopodobniej to lozysko alternatora podaje linka do forum gdzie temat byl grubo wałkowany
http://bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=1&...mp;hilit=przemo
lagadula
Ja tez obstawiałem coś z osprzętem, rolka, alternator... Ten dzwięk słychać też przy odpalaniu, i po obciązeniem, stąd moje domysły smile.gif
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.