Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Czym usunac chrom z felgi ??
Racingforum - Drag, Drift & Time Attack - Racing Forum > racingforum.pl > Classic rally, race & sportscars
dukat82
witam stalem sie posiadaczem fajnych felg ktore kiedys byly w pieknym chromie ale odchodzi platami jak sciagnac calkowicie resztki chromu bez uszkadzania samej felgi rysy itp??
SONIC
Oddaj felgi do piaskowania- bedzie to najlepsze wyjscie....
Wtedy bedziesz miał fele przygotowane pod kolejny chrom...
Marlon
albo po prostu oddaj do zakładu, który zajmuje się chromowaniem - będą wiedzieli co robić.
Namiary na kilka firm są kilka tematów niżej.
-=nOx=-
CYTAT("sonic1983":j80l8g1t)
Oddaj felgi do piaskowania- bedzie to najlepsze wyjscie....
Wtedy będziesz miał felge przygotowane pod kolejny chrom...


piasek moze uszkodzić powierzchnie alu tzn zostawić zbyt matową powierzchnie radził bym oddać je do skiełkowania , jest też taki środek jak SKANSOL bardzo mocny środek to rozpuszczania lakierów , nie wiem czy z chromem sobie poradzi ale można sprobowaćsmile.gif
SONIC
Powtórze jeszcze raz PIASKOWANIE da rade bo robie to codziennie jak koles bedzie ogarniety to nie zniszczy alu mozna spokojnie piaskowac to śrutem tylko trzeba wiedziec jak.. aha i w innym temacie ktos pisał ,ze nie mozna piaskowac wiekszych elementów np. drzwi czy maski bo niby blacha "faluje" - jest to oczywistą bzdurą mozna wypiaskowac wszystko nawet puszke po piwie...(i moge to udowodnic)
-=nOx=-
Wiem wiem święta to nerwowy okres. Zapewno juz nie jedną felge piaskowałeś a potem chromowałeś. I wszystko wypiaskujesz nawet płat blachy 10/10 bez pofalowania

Ja pisze jedynie to ze piasek zostawia matową powierzchnie a gdy felgę poddamy skiełkowaniu powierzchnia będzie gładsza i wydaje mi się ze będzie lepiej się nadawać pod chrom .

Pozdro i smacznego karpia.
SONIC
jezeli chodzi o chromowanie to nawet ni mam pojecia jak sie ten proces odbywa... a jezeli chodzi o piaskowanie to moge powiedziec duzo.... przyprowadzaja do mniie fajne samochody , zostawiajha felgi i nikt nie mnial pretensji...
dukat82
Wiec po wszelkich probach zakonczylem piaskowaniem potem dopiescilem je papierkiem i juz sa w podkladzie na koniec zapodam fotki z prac:P
Thoruba
Zapodaj prosze te zdjecia, namiar na firme ktora kladla chrom i ile to kosztowalo, coo?
mariusz76
Felgi po piaskowaniu nie będą nadawać się do chromu ponieważ powierzchnia musi być idealnie gładka. Chrom nie wypełnia ubytków tylko nadaje połysk powierzchni która musi być idealnie przed chromowaniem.
*Pinio
odgrzeje trochę kotleta wink.gif próbował ktoś może kombinować z usuwaniem starej powłoki chromowanej jakimiś kwasami albo przez elektrolizę?
słyszałem ze kwas solny wytrawia chrom ale wolałbym dowiedzieć się od kogoś kto tego próbował smile.gif może jest na forum jakiś chemik który podpowie czym ściągnąć tą powłokę ? piaskowanie nie wchodzi w rachubę...
PioterW
na beemka-klubie i cultstylu jest sporo o felgach - w tym o ich upiększaniu, przygotowaniu do polerki itp.
MACH
nielepiej dac do wytrawienia, oddajesz do galwanizerni i oni juz wiedza jak sie pozbyc starej powloki i naniesc nowa z odpowiednimi podkladami po chromem.
*Pinio
tyle to ja wiem wink.gif ale chodzi mi o bardziej domowo-garażowe metody. Z dostępem do podstawowych kwasów i zasad nie mam problemów bo w okolicy jest sklep który się trudni sprzedażą detaliczną... chiałbym się tylko dowiedzieć który kwas zareaguje z powłoką bo potrzebuję ją tylko wytrawić a nie nakładać ponownie wink.gif
!markos
CYTAT(MACH @ Thu, 25 Jun 2009 - 20:59) *
nielepiej dac do wytrawienia, oddajesz do galwanizerni i oni juz wiedza jak sie pozbyc starej powloki i naniesc nowa z odpowiednimi podkladami po chromem.
nie wiedza... zwykle prosza o przyniesienie materialu juz wstepnie przygotowanego. bylem w 3 galwanizerniach, kazali wyczyscic, wypolerowac na lustro i dopiero moga przyjac do chromowania. jesli nie jest wypolerowane - nie gwarantuja dobrego wygladu powloki.
MACH
ja oddawalem wielokrotnie elementy aluminiowe czy stalowe do oczyszczenia w galwanizerni bo szkoda wlasnej pracy i materialwo sciernych, nie wiem gdzie oddawales, ja z tym problemu nie mam. nie oznacza to ze nie wiedza, po prostu nie chcieli Ci tego zrobic i tyle. korzystam z zakladu w falenicy.
!markos
moze, pewnie zle mi z oczu patrzylo
Flathead
Może prostownik plus odrobina soli kuchennej przez XX godzin? -----> usuwanie chromu
*Pinio
No więc dzisiaj przeprowadziłem próbę tak jak podpowiedziałFlathead jako że nie chciałem eksperymentować na częściach z których mam zamiar dopiero powłokę chromową usuwać postanowiłem sprawdzić tą metodę na aluminiowych chromowanych korbkach od szyb oraz dla porównania stalowej rozjechanej nasadce od grzechotki tongue.gif przygotowałem plastikowy zbiornik na solankę z bańki 30 l. za anodę(+) posłużył element z którego chciałem wytrawić powłokę a za katodę(-) dowolny kawałek stali( w moim przypadku było to stare wiertło do betonu rolleyes.gif ) podłączyłem to wszystko pod prostownik, amperaż który u mnie był zastosowany to około 7A ze względu na dużą moc prostownika fotka poniżej przedstawia 3 kolejno przetrawione elementy...

mianowicie korbka po lewej spoczywała pod napięciem nie więcej niż 10 minut, jak widać powłoka została już częściowo strawiona. Środkowa korbka była w kąpieli ponad godzinę, na zdjęciu widać dokładnie że chrom został strawiony ale materiał który miał zostać też w dużych ilościach znikł ohmy.gif po prawej znajduję się nasadka stalowa też przetrzymywana ponad godzinę w kąpieli... jak widać warstwa chromu znikła całkowicie ale z nią także część nasadki angry.gif żaden z przedmiotów nie był odtłuszczany ani nic z tych żeczy... może to świadczyć o różnicy wytrawienia elementu bo oglądając nasadkę stwierdziłem ze w miejscach gdzie najcześciej zgromadza się smar z odkręcanych śrub powłoka była praktycznie nie ruszona.

moje wnioski:
- element należy bezwzględnie odtłuścić przed trawieniem chromu.
- mieć kontrolę nad procesem trawienia i nie pozostawiać bo bez nadzoru (myślę ze max 20 minut wystarczy do wytrawienia powłoki)
- wszelkie naloty korozji zostają także wytrawione happy.gif

To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.