Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Stopień pokrewieństwa LET'a z innymi 2,0T w Oplach
Racingforum - Drag, Drift & Time Attack - Racing Forum > racingforum.pl > GM Power Corner
Stron: 1, 2
ju-by
Jak duży jest stopień pokrewieństwa silnika C20LET z nowszymi silnikami doładowanymi w Oplach, chodzi mi o jednostki dwulitrowe, głównie Z20LET. Czy blok jest ten sam? Jakieś podzespoły pasują na zasadzie plug&play?
Misior
Zagadaj do uzytkownika Coube. On ma dosyc obszerną wiedze na temat let'ów.
Ale generalnie bardzo duzo jest takich samych elementów.
klonek78
praktycznie wszystko wymiennie pasuje p'n'p. ja do mojego silnika zamawiam teraz korby i tłoki od c20let. wyczytałem ostatnio, że dopiero w z20leh jest "poprawiony" blok, ale wymiary zachowane więc można też go użyć do starszych ecoteców
Dan41
Podaj moze jakie podzespoly chcesz uzywac zamiennie..
Gumis2000
Panowie głowica jest inna w C20LET niż w Z20LET a co za tym idzie
tubro z kolektorem nie bedzie pasować plug and play
taka sama sytuacja z kolektorem ssacym
ju-by
Chodzi mi o to czy Z20LET jest oparty na tej samej głowicy co C20LET, czy "Z" jest rozwinięciem "C" czy zupełnie innym silnikiem?
Coube
glowicami sie roznia...nie wiem na jakiej bazie oparli glowice z C, ale Z jest zrobiona na bazie z22se
Colin
CYTAT("ju-by":9f1our1p)
Chodzi mi o to czy Z20LET jest oparty na tej samej głowicy co C20LET, czy "Z" jest rozwinięciem "C" czy zupełnie innym silnikiem?


Z to jest ecokibel - podobna, aczkolwiek zupelnie inna glowica Inne katy miedzy zaworami , co moze stanowic problem przy zakladaniu glowicy Z na tloki C. Podobno trzeba podniesc glowice albo podfrezowac tloki, aby sie nie zderzylo to.

Edit: Przekombinowalem To co napisalem odnosi sie do glowicy X, a czy Z to jest jej rozwiniecie, cy co to niewiem
ju-by
Czyli C20LET i Z20LET należą do innej rodziny silników, tak?
W takim razie dziekuję za info.
Coube
ju-by co Ty chcesz wiedziec ?
c-let wywodzi sie z c20xe
a zzlet z x20xev
Colin
CYTAT("ju-by":2gyanuy9)
Czyli C20LET i Z20LET należą do innej rodziny silników, tak?
W takim razie dziekuję za info.

Bloki maja takiesame, waly zapewne wymienne, korby tez, kwestia kombinacji tloka do danej glowicy, aby nie zepsuc czegos. No i oczywiscie nieszczesna elektronika zaleznie od wybranej czapki
klonek78
te silniki (c, x+z) w sumie różnią się głównie głowicami. wały, korby i tłoki można praktycznie wymiennie stosować

Added after 4 minutes:

CYTAT("Colin":1prbvfiu)
Z to jest ecokibel - podobna, aczkolwiek zupelnie inna glowica Inne katy miedzy zaworami , co moze stanowic problem przy zakladaniu glowicy Z na tloki C. Podobno trzeba podniesc glowice albo podfrezowac tloki, aby sie nie zderzylo to.


z tymi tłokami to ostatnio ruszaliśmy trochę temat z Coube. znalazłem jak na razie info, że w 2.0turbo oplach występują tłoki o różnych "compression height" - 30,13mm i 30,53mm i może tym się różnią.

druga sprawa z tłokami może być taka, że zawory w c20let mają duży wznios 11mm w porówaniu do ecoteców - 9,5mm
powel
Te literki C, X, Z to oznaczenia silników opla, teoretycznie to rozne rodziny, ale naprawde to prawie to samo. C przeszła w X bo wymusiły to normy czystosci spalin.

Ogolnie jak chodzi o oplowskie *20*** to cała histoiria zaczyna sie jeszce w latach 80-tych od motoru 20ne.

Pierwsza przebudowa była związana z Euro2 (przy okazji dodnia kata zmienili troche eletronike i pare drobiazgow). Silniki 20ne i c20ne sa praktycznie plug&play. Stosowano głowice KS400 i KS700 (pękające) oraz produkcji coswortha.

Potem przebudowali w połowie lat 90-tych (nowe normy czystosci), nowa elektronika. W LET'ach po serii C już nie stosowano natrysku oleju na denko tłoka. Inne głowice.

Kolejna przebudowa (X -> Z) na początku XXIw z podobnych powodów, nie mam dokładnego info co zmieniono poza elektroniką.


Wszystkie oplowskie silniki *20*E* wyprodukowane od mniejwięcej połowy lat 80-tych miały ten sam wymiar cylindów (86mm) i ten sam skok (też 86mm), rózne wersje rózniły się stponiem sprężania (wniosek -> inny kształt tłoka, mogą występować kolize z zaworami).

wszystkie ople 2.0 mają bardzo zbliżone konstrukcyjnie silniki, a nazwa rodziny to raczej chwyt marketiongowy.

Nawet uszczelka z z20let pasuje do c20let bolt-on, wielkiej roznicy miedzy nimi nie ma, napewno.

Dodatkow info oznaczeń u opla w silnikach:
C20LET
C- "rodzina" silników
20- pojemność
L- stopeń spręzania (L=8,8, wraz z kolejnościa liter rosnie stopien spręzania, X=11,0)
E- oznaczenie wtrysku elektronicznego ( litera E = wtrysk, gaźnik bez oznaczenia)
T - oznaczenie specjane (T- turbo, H silnik wysilony, V- wielkoseryjny, wprowadzone w latach 90-tych)

Masa częci między C, X i Z jest wymienna.

Sory za ogólny chaos ale nie jestem w najlepszej formie.

Added after 17 seconds:

Te literki C, X, Z to oznaczenia silników opla, teoretycznie to rozne rodziny, ale naprawde to prawie to samo. C przeszła w X bo wymusiły to normy czystosci spalin.

Ogolnie jak chodzi o oplowskie *20*** to cała histoiria zaczyna sie jeszce w latach 80-tych od motoru 20ne.

Pierwsza przebudowa była związana z Euro2 (przy okazji dodnia kata zmienili troche eletronike i pare drobiazgow). Silniki 20ne i c20ne sa praktycznie plug&play. Stosowano głowice KS400 i KS700 (pękające) oraz produkcji coswortha.

Potem przebudowali w połowie lat 90-tych (nowe normy czystosci), nowa elektronika. W LET'ach po serii C już nie stosowano natrysku oleju na denko tłoka. Inne głowice.

Kolejna przebudowa (X -> Z) na początku XXIw z podobnych powodów, nie mam dokładnego info co zmieniono poza elektroniką.


Wszystkie oplowskie silniki *20*E* wyprodukowane od mniejwięcej połowy lat 80-tych miały ten sam wymiar cylindów (86mm) i ten sam skok (też 86mm), rózne wersje rózniły się stponiem sprężania (wniosek -> inny kształt tłoka, mogą występować kolize z zaworami).

wszystkie ople 2.0 mają bardzo zbliżone konstrukcyjnie silniki, a nazwa rodziny to raczej chwyt marketiongowy.

Nawet uszczelka z z20let pasuje do c20let bolt-on, wielkiej roznicy miedzy nimi nie ma, napewno.

Dodatkow info oznaczeń u opla w silnikach:
C20LET
C- "rodzina" silników
20- pojemność
L- stopeń spręzania (L=8,8, wraz z kolejnościa liter rosnie stopien spręzania, X=11,0)
E- oznaczenie wtrysku elektronicznego ( litera E = wtrysk, gaźnik bez oznaczenia)
T - oznaczenie specjane (T- turbo, H silnik wysilony, V- wielkoseryjny, wprowadzone w latach 90-tych)

Masa częci między C, X i Z jest wymienna.

Sory za ogólny chaos ale nie jestem w najlepszej formie.
specu
CYTAT("powel":1u8j1ws5)
Te literki C, X, Z to oznaczenia silników opla, teoretycznie to rozne rodziny, ale naprawde to prawie to samo. C przeszła w X bo wymusiły to normy czystosci spalin.

Ogolnie jak chodzi o oplowskie *20*** to cała histoiria zaczyna sie jeszce w latach 80-tych od motoru 20ne.

Pierwsza przebudowa była związana z Euro2 (przy okazji dodnia kata zmienili troche eletronike i pare drobiazgow). Silniki 20ne i c20ne sa praktycznie plug&play. Stosowano głowice KS400 i KS700 (pękające) oraz produkcji coswortha.

Potem przebudowali w połowie lat 90-tych (nowe normy czystosci), nowa elektronika. W LET'ach po serii C już nie stosowano natrysku oleju na denko tłoka. Inne głowice.

Kolejna przebudowa (X -> Z) na początku XXIw z podobnych powodów, nie mam dokładnego info co zmieniono poza elektroniką.


Wszystkie oplowskie silniki *20*E* wyprodukowane od mniejwięcej połowy lat 80-tych miały ten sam wymiar cylindów (86mm) i ten sam skok (też 86mm), rózne wersje rózniły się stponiem sprężania (wniosek -> inny kształt tłoka, mogą występować kolize z zaworami).

wszystkie ople 2.0 mają bardzo zbliżone konstrukcyjnie silniki, a nazwa rodziny to raczej chwyt marketiongowy.

Nawet uszczelka z z20let pasuje do c20let bolt-on, wielkiej roznicy miedzy nimi nie ma, napewno.

Dodatkow info oznaczeń u opla w silnikach:
C20LET
C- "rodzina" silników
20- pojemność
L- stopeń spręzania (L=8,8, wraz z kolejnościa liter rosnie stopien spręzania, X=11,0)
E- oznaczenie wtrysku elektronicznego ( litera E = wtrysk, gaźnik bez oznaczenia)
T - oznaczenie specjane (T- turbo, H silnik wysilony, V- wielkoseryjny, wprowadzone w latach 90-tych)

Masa częci między C, X i Z jest wymienna.

Sory za ogólny chaos ale nie jestem w najlepszej formie.

Added after 17 seconds:

Te literki C, X, Z to oznaczenia silników opla, teoretycznie to rozne rodziny, ale naprawde to prawie to samo. C przeszła w X bo wymusiły to normy czystosci spalin.

Ogolnie jak chodzi o oplowskie *20*** to cała histoiria zaczyna sie jeszce w latach 80-tych od motoru 20ne.

Pierwsza przebudowa była związana z Euro2 (przy okazji dodnia kata zmienili troche eletronike i pare drobiazgow). Silniki 20ne i c20ne sa praktycznie plug&play. Stosowano głowice KS400 i KS700 (pękające) oraz produkcji coswortha.

Potem przebudowali w połowie lat 90-tych (nowe normy czystosci), nowa elektronika. W LET'ach po serii C już nie stosowano natrysku oleju na denko tłoka. Inne głowice.

Kolejna przebudowa (X -> Z) na początku XXIw z podobnych powodów, nie mam dokładnego info co zmieniono poza elektroniką.


Wszystkie oplowskie silniki *20*E* wyprodukowane od mniejwięcej połowy lat 80-tych miały ten sam wymiar cylindów (86mm) i ten sam skok (też 86mm), rózne wersje rózniły się stponiem sprężania (wniosek -> inny kształt tłoka, mogą występować kolize z zaworami).

wszystkie ople 2.0 mają bardzo zbliżone konstrukcyjnie silniki, a nazwa rodziny to raczej chwyt marketiongowy.

Nawet uszczelka z z20let pasuje do c20let bolt-on, wielkiej roznicy miedzy nimi nie ma, napewno.

Dodatkow info oznaczeń u opla w silnikach:
C20LET
C- "rodzina" silników
20- pojemność
L- stopeń spręzania (L=8,8, wraz z kolejnościa liter rosnie stopien spręzania, X=11,0)
E- oznaczenie wtrysku elektronicznego ( litera E = wtrysk, gaźnik bez oznaczenia)
T - oznaczenie specjane (T- turbo, H silnik wysilony, V- wielkoseryjny, wprowadzone w latach 90-tych)

Masa częci między C, X i Z jest wymienna.

Sory za ogólny chaos ale nie jestem w najlepszej formie.

Cacy ale w 20ne i c20ne nie ma głowic ks400 ks700 costcast takie występują w 20xe i c20xe
No i stopień sprężania XE=10.5:1 (x20xev 10.8:1) nie 11
waszka
CYTAT("klonek78":1ti65vq0)
znalazłem jak na razie info, że w 2.0turbo oplach występują tłoki o różnych "compression height" - 30,13mm i 30,53mm i może tym się różnią.
druga sprawa z tłokami może być taka, że zawory w c20let mają duży wznios 11mm w porówaniu do ecoteców - 9,5mm


Wybadaj temat jakie mogą pojawić się ewentualne problemy przy setupie :
blok silnika x20xev,tłoki C20LET,korby Z20LET ----> kompletna głowica x20xev '98,uszczelka Z20LET
+ kolektor wydech Z20LET + cały osprzęt silnika c18xe
klonek78
mam prawie identyczną sytuację i muszę tylko sprawdzić te tłoki od c20let - które są wyższe - w z-letach czy c-letach reszta pasuje
waszka
CYTAT("Colin":qily9lux)
X to jest ecokibel - podobna, aczkolwiek zupelnie inna glowica Inne katy miedzy zaworami , co moze stanowic problem przy zakladaniu glowicy Z na tloki C. Podobno trzeba podniesc glowice albo podfrezowac tloki, aby sie nie zderzylo to.


Rozwiń myśl jak możesz,bo często spotykam się z takim stwierdzeniem o tych głowicach i ciekawi mnie czemu tak je ludzie nazywają (ecokibel) ??
Czy to chodzi o słabaszą moc czy o coś innego ??
Pozd.
klonek78
CYTAT("waszka":pu2kbvhc)
Rozwiń myśl jak możesz,bo często spotykam się z takim stwierdzeniem o tych głowicach i ciekawi mnie czemu tak je ludzie nazywają (ecokibel) ??
Czy to chodzi o słabaszą moc czy o coś innego ??
Pozd.


z tego co wiem to głowice z serii C mają seryjnie bardzo dobry "flow" a w związku z tym więcej koniów można uzyskać. głowice X i Z są już zbudowane tak żeby mieć dość nisko osadzony moment obr. i niskie zużycie paliwa. w sumie nie widziałem żeby narzekano na samą głowicę X/Z - nie pęka i 300KM nie stanowi żadnego problemu. inna sprawa jest np. z tłokami i korbami w ecotec'ach - tutaj już można mówić o "ekokiblach"
Dan41
CYTAT("powel":2j2fw9ww)
Nawet uszczelka z z20let pasuje do c20let bolt-on, wielkiej roznicy miedzy nimi nie ma, napewno.



niestety.. kanaly chlodzace sa troche inne(kanaly wodne w glowicy sa calkiem inne)
klonek78
CYTAT("waszka":2xcw1omw)
Wybadaj temat jakie mogą pojawić się ewentualne problemy przy setupie :
blok silnika x20xev,tłoki C20LET,korby Z20LET ----> kompletna głowica x20xev '98,uszczelka Z20LET
+ kolektor wydech Z20LET + cały osprzęt silnika c18xe


wychodzi na to że wszystko da się ze sobą spokojnie zgrać

a jeśli chodzi o przekładanie tłoków z C-serii do X/Z to znalazłem takie coś :

"And the Ecotec pistons don´t have exhaust valve cutouts like XE ones.

The XE pistons can apply to Ecotec... but Ecotec can´t apply to XE, because can have problems of valve clearance on exhaust valves.

Becarefull with this."

czyli wychodzi na to że problem tkwi głównie w tym że XE/LET mają dość duży wznios zaworów
Dan41
CYTAT("klonek78":br2icvo2)
CYTAT("waszka":br2icvo2)

Wybadaj temat jakie mogą pojawić się ewentualne problemy przy setupie :
blok silnika x20xev,tłoki C20LET,korby Z20LET ----> kompletna głowica x20xev '98,uszczelka Z20LET
+ kolektor wydech Z20LET + cały osprzęt silnika c18xe


wychodzi na to że wszystko da się ze sobą spokojnie zgrać

a jeśli chodzi o przekładanie tłoków z C-serii do X/Z to znalazłem takie coś :

"And the Ecotec pistons don´t have exhaust valve cutouts like XE ones.

The XE pistons can apply to Ecotec... but Ecotec can´t apply to XE, because can have problems of valve clearance on exhaust valves.

Becarefull with this."

czyli wychodzi na to że problem tkwi głównie w tym że XE/LET mają dość duży wznios zaworów


Wznios zaworu XEV ma wyzszy (chyba o 0,5 lub 1 mm)
Jedynie to zawory moga byc w serii C nizej.. ale nie za sprawa ich wzniosu(moge sprawdzic w dokumentacji.. mam tam podane katy i wymiary glowicy.. ale to nie dzis)
klonek78
wznios zaworu w xev to 9,2mm a w c20let 11mm
Allll
specyfikacja wałków cytuję za :www.max-boost.co.uk

LET vs XE cams

The stock LET cams are a milder version of the XE items. They have shorter duration and lower valve lift (8.5mm instead of the XE's 9.5) meaning that the gas volume that can leak during overlap is even lower.

We already know that aggressive timing doesn't always blend with turbos. Depending on the intake/exhaust pressure ratios, there can be considerable reversion/leaks, upsetting the quality of mixture burn. More on this in the exhaust section.



LET 'race' cams

At some point I came across a 'competition spec' LET cam setup. Here's how it was:

IN:17/70 (267 degree angle) with 10mm lift

EX:52/16 (248 degree angle) with 9mm lift


U siebie mam założone wałki z c20xe - pomiarów jeszcze nie robiłem

Mam pytanie w aspekcie oplowskich bloków 2.0 czy ktoś wie jakie uszczelki miski olejowej pasują do C20LET ? (od XE wiadomo podejdzie, pasuje również od X20XEV - ale ponieważ sprzedawana jest z blachą kosztuje wiele) Głównie chodzi mi o to czy od C20NE podejdzie.
Oryginalnie mam założoną uszczelkę korkową - która niestety cieknie
!markos
CYTAT("Allll":3qtze5zv)
pasuje również od X20XEV - ale ponieważ sprzedawana jest z blachą kosztuje wiele
to chyba nie jest odpowiednie miejsce na szukanie oszczednosci...
Dan41
CYTAT("klonek78":3d1ig3lt)
wznios zaworu w xev to 9,2mm a w c20let 11mm



Pewna informacja??

Wznios krzywek w X20XEV jest o 1,5mm wyzszy.. (8,5mm vs 10mm)
ROTOR
uszczelka w c20ne jest razem z blacha

jak chcesz to ci moge sprzedac za 20zl - uzywana ale niecieknaca i nieuszkodzona
kola
CYTAT("!markos":1p3094fe)
CYTAT("Allll":1p3094fe)
pasuje również od X20XEV - ale ponieważ sprzedawana jest z blachą kosztuje wiele
to chyba nie jest odpowiednie miejsce na szukanie oszczednosci...


Dokładnie I nie kosztuje wcale tak dużo

@waszka - określenie eco-kibel urodziło się na forum Calibry. Dużo osób stwierdziło, że eco to poprostu kibel i trudno go zdłubać Ale to było dawno temu.

Co do X20XEV, to pochodną tego silnika jest X20XER. Wiem w porównaniu z xev, że ma inne kolektor wydechowy, głowice, wałki rozrządu, inne tłoki i chłodnice. Niestety nie wiem, na ile części z niego są kompatybilne z Z20LET.

Pozdrawiam!!!!
Rav
Zeby zburzyc Twoj pomysl proponuje dol od X22XE (Frontera A, Omega cool.gif z pierwszych serii z czujnikiem walu od strony rozrzadu (jak C20NE)
Kolezka zmontowal kilka takich projektow, nigy nie byl na hamowni ale auta jezdza wysmienicie
http://www.grosswimm.de/rich/projekte/
Zawsze to 0,2 wiecej

Rav
ade
CYTAT("Rav":1fskiprx)
Zeby zburzyc Twoj pomysl proponuje dol od X22XE (Frontera A, Omega cool.gif z pierwszych serii z czujnikiem walu od strony rozrzadu (jak C20NE)
Kolezka zmontowal kilka takich projektow, nigy nie byl na hamowni ale auta jezdza wysmienicie
http://www.grosswimm.de/rich/projekte/
Zawsze to 0,2 wiecej

Rav


kazdy dol z x22xe pasuje do gory z c20ne??

czy dol np z sintry albo leganzy tez pasuje??

piszesz z pierwszych serii, maja te silniki jakies inne oznaczenia??biggrin.gif

no i nie wiesz czy wystarczy sam wal z korbami? wal z korbami tlokami? czy moze caly blok:D
klonek78
dół to napewno razem z blokiem bo jest większy skok tłoka. w leganzie (t22sed) jest taki sam jak w vectrach z22se
Rav
CYTAT("klonek78":1hfcxtym)
dół to napewno razem z blokiem bo jest większy skok tłoka. w leganzie (t22sed) jest taki sam jak w vectrach z22se


Z22SE to aluminiowy wynalazek ktory nijak nie jest kompatybilny z bigblockami Opla. Zapewne miales na mysli X22XE.

Rav
klonek78
CYTAT("Rav":u1atot7u)
Z22SE to aluminiowy wynalazek ktory nijak nie jest kompatybilny z bigblockami Opla. Zapewne miales na mysli X22XE.

Rav


ale o jakiej kompatybilności mówimy?? w komorę silnika ecoteców przecież pasuje. skrzynie też można przykręcić i osprzęt, natomiast blok z wałem napewno trzeba by wymienić ze względu na większy skok tłoka. nie wiem czy głowice pasują z x20xev/x20sed - teoretycznie średnica jest taka sama.

natomiast jest ponoć trochę problemów z tymi alu blokami szczególnie przy tuningach.

co do x22xe to mam mało danych, a po za tym "nie trzymałem" go w ręku więc nie wiem
Colin
CYTAT("klonek78":1ru0syru)
CYTAT("Rav":1ru0syru)

Z22SE to aluminiowy wynalazek ktory nijak nie jest kompatybilny z bigblockami Opla. Zapewne miales na mysli X22XE.

Rav


ale o jakiej kompatybilności mówimy?? w komorę silnika ecoteców przecież pasuje. skrzynie też można przykręcić i osprzęt, natomiast blok z wałem napewno trzeba by wymienić ze względu na większy skok tłoka. nie wiem czy głowice pasują z x20xev/x20sed - teoretycznie średnica jest taka sama.

natomiast jest ponoć trochę problemów z tymi alu blokami szczególnie przy tuningach.

co do x22xe to mam mało danych, a po za tym "nie trzymałem" go w ręku więc nie wiem


Z22SE ma lancuch rozrzadu
klonek78
CYTAT("Colin":25wbnid5)
Z22SE ma lancuch rozrzadu


prawda nie sprawdziłem ale x22se, x22sed i inne nie
Rozycki
CYTAT("ROTOR":20pvpksz)
uszczelka w c20ne jest razem z blacha

jak chcesz to ci moge sprzedac za 20zl - uzywana ale niecieknaca i nieuszkodzona


Czytałem forum i chętnie bym kupił tą uszczelke z blachą jesli bedzie pasować do mojej vectry 20NE 8V 1 91 r. bo zmieniałem już w ciagu roku 2 razy - pierwsza korkowa -ciekła druga gumowa dwuwarstwowa - po wyklepaniu otworów też cieknie po miesiącu.
Korkową zakładałem na silikon, gumową na sucho.
Teraz zmienię miskę bo miałem trochę pogiętą i nie wiem jaką kupić uszczelkę.
Jeśli kolega nie kupił to proszę o informację rozycki_m@op.pl.
Michał
ziemniak
Witam, jestem tu nowy ale bardzo mnie interesuje ten temat, a widze ze tu ludzie sie znaja na rzeczy
Apropos silnika T22SED z Leganzy - czy mam rozumiec ze sam dol nie rozni sie wlasciwie niczym od X22XE/X22SE Opla?
O co chodzi ogolnie Mam C20SEH i chcialbym z niego zrobic 2.2. Zdazylem sie dowiedziec tyle , ze wystarczy dol z X22XE oplowskiego + glowica z SEHa , z tym ze glowica ta musi miec zawory ssace z C20XE ( BTW: moze mi ktos wytlkumaczyc czemu tylko ssace? Ta informacje dostalem od wspominanego wczesniej Niemca ). Nastepne pytania jakie mi sie nasunely, to czy:
1. Do bloku 2.2 dam rade zalozyc F16, czy zostaje te same sprzeglo i kolo zamachowe?
2. Czy przez taka konstrukcje nie wydmucha mi zbyt szybko jakiejs uszczelki pod glowica ? ( czysta mechanika interesuje sie od niedawna i dopiero sie 'ucze' ). Auta ogolnie uzywam na codzien i chcialbym, zeby tak pozostalo.
3. Moze ktos wie czy mocowania tego bloku sa takie same jak Oplowskiego 2.0? Teoretycznie tak powinno byc, bo w Leganzie bylo tez 2.0 [EDYTA] Juz wiem - mozna bez problemu
4. Jak wyglada sprawa z rozrzadem????

Za wszelkie info/sugestie itp bede bardzo wdzieczny.
Pozdrawiam!

EDYTKA Ok, mniej wiecej juz troche wiem. Blok od leganzy powinien pasowac bez zadnego problemu, osprzet powinien zostac z mojego SEH-a. Wlasciwie martwie mnie jeszcze tylko dwie rzeczy i gdybym znal na nie odpowiedz to juz moglbym zaczac szukac dolu z Leganzy ;p
1. Czy nic mi sie nie rozpierniczy przez taka przerobke ? - znaczy sie czy nie bedzie jakichs niepotrzebnych komplikacji
2. Jak rozwiazac sprawe rozrzadu? Bo chyba nie jest taki sam?
3. Czy czujnik spalania stukowego bedzie pasowal
4. Co z czujnikiem cisnienia oleju?
5. Czy ogolnie talka przerobka jest warta swieczki
Porszak
wszystko fajnie, ale powiedz mi jakim cudem zawor z c20xe (przypominam silnik 16v) ma pasowac w miejsce zaworu dolotowego w sehu (8v jak by nie patrzec)

taka rzezba raczej tania nie bedzie, uzbieraj worek pieniedzy, kup np graty z x22 wymij swoj silnik i zacznij przymierzac. a jeszcze wczesjien zdabadz podstawowe info choc by nt wymiarow gl silnikow o ktorych piszesz
klonek78
CYTAT("ziemniak":2uoa8srd)
5. Czy ogolnie talka przerobka jest warta swieczki


nie jest.....

jeśli już to bym kombinował jak zrobić 16v i nic po za tym. weź też pod uwagę, że pewnie trzeba będzie wymienić tłoki, bo do 16v mają kieszenie w innych miejscach.
Porszak
tloki trzeba wymienic na pewno bo skoro wal ma inne wykorbienie czyt. wieksze to seryjny tlok podniosl by czapke

a w seryjnym silniku zwiekszanie pojemnosci byc moze nie do konca rzeczywiscie ma sens bo bedzie drogie zwyczajnie
klonek78
CYTAT("Porszak":39dzs67v)
tloki trzeba wymienic na pewno bo skoro wal ma inne wykorbienie czyt. wieksze to seryjny tlok podniosl by czapke


wymienić to trza cały blok, na taki np. taki jak w leganzie. dlatego uważam że robienie z 2,0 8v -> 2,2 16v to trochę szkoda kasy
slonek69
Ziemniak wejdź na http://www.daewootech.com i poszukaj nicka shrek on jest posiadaczem 2.2 na turbinie.
1,3 Silnik t20sed jest wyższy od x20xe i wchodzi idealnie na łapy,z tego wnioskuję że może zostać i f16 ( tylko czy nie będzie ona za krótka?)
2 Po co chcesz przechodzić na starszą technologię? 16 zaworów to zawsze trochę wyższa moc, ale przy wyższych obrotach.
3 Rozrząd chyba jest na pasku 99%, ale głowy nie dam.
OT potrzebne mi są linki do koreańskich firm tuningowych np.kinkyllama
Porszak
jelsi wal pasuje do lozysk z 2.0 to wystarczy wal z x22. korbowody w x22 na 99% sa takie same jesli chodzi o wymiary jak w 2.0.

biorac blok od x22 mozna nie dopasowac glowicy, ale tego juz pewnien nie jestem, nie interesowalem sie takim modem

kiedys trafilem na jakis niemiecki strocker kit do 2.0 na 2.3, to tak jako zupelny OT
klonek78
CYTAT("Porszak":2zmp2lhu)
jelsi wal pasuje do lozysk z 2.0 to wystarczy wal z x22. korbowody w x22 na 99% sa takie same jesli chodzi o wymiary jak w 2.0.


ale skok jest o wiele dłuższy (86mm vs 94,6mm) i raczej tłok będzie wystawał chyba że jest inaczej sworzeń osadzony a na dole cylindra wystarczająco dużo zapasu
Marlon
CYTAT("klonek78":enmd4au0)
ale skok jest o wiele dłuższy (86mm vs 94,6mm) i raczej tłok będzie wystawał chyba że jest inaczej sworzeń osadzony a na dole cylindra wystarczająco dużo zapasu


Czy nie byłoby kłopotu ze stopniem sprężania? Jakoś nigdy się nad tym nie zastanawiałem jak się postępuje w przypadku strokerów. Stopień wzrośnie dość znacznie, jeśli komora spalania zachowa swoją objętość a skok się znacznie wydłuży. Opóźniać wtedy zapłon, jeździć wyłącznie na elfie, czy odprężyć uszczelką (albo innymi tłokami). Ale nie nadrobi się ani uszczelką, ani tłokami prawie 1cm
klonek78
w zestawie strokera zawsze jest wał, korby i tłoki. jeśli odpowiednio krótkie będą korby (i ew. "głębokie" osadzenie stożnia tłoka) to CR nie wzrośnie.
Porszak
CYTAT("klonek78":2ljeog5w)
CYTAT("Porszak":2ljeog5w)
jelsi wal pasuje do lozysk z 2.0 to wystarczy wal z x22. korbowody w x22 na 99% sa takie same jesli chodzi o wymiary jak w 2.0.


ale skok jest o wiele dłuższy (86mm vs 94,6mm) i raczej tłok będzie wystawał chyba że jest inaczej sworzeń osadzony a na dole cylindra wystarczająco dużo zapasu


tylko i az 8.6mm skoku czyli 4.3mm na wykorbieniu. wiec wystarczy aby o tyle krotszy byl tlok, pod warunkiem ze w obu silnikach korbowody sa tak samo dlugie. nie biore tego z nikad tylko pisze z praktyki ale z mniejszym silnkiem, ktory majac wieksze wykorbienie, ma tloki o krotszej czesci pierscieniowej (na pewno, a czy krotszy jest tez plasz, chyba nie, nie pamietam)

zupelnie inna sprawa jest dlugosc czesci prowadzacej tloka/plaszcza, ale sadze ze ten sie znaczaco nie zmienia

@Marlon oczywisie ze CR wzrosnie i to sporo. ile konkretnie, kwestia pomiarow, obliczen

EDIT: klonek mnie wyprzedzil z odpowiedzia dot strokera. sposobuw na odprezenie po strokerze jest kilka, z tym ze krotsze korbowody spowodac moga zbyt duze wyjscie tloka z cylindra w dmp
ziemniak
OK, jak mowilem o dole silnika mialem na mysli caly blok od np T22SED. W swoim silniku mam i tak do zrobinia generalke dolu, wiec jakby koszta wyjda mniej wiecej na to samo. Co do tego jak ma wszystko pasowac - dowiedzialem sie jak juz mowilem od wyzej wspomnianego niemca ;
http://www.grosswimm.de/rich/projekte/
Spytalem go jak z 20NE zrobic 2.2 to mi odpowiedzial e najprostsza droga jest wloznie bloku kompletnego z X22XE/X22SE - jak mniemam silnik z Leganzy to dokladnie to samo?
Co do zaworow - wlasnie to wyjasniam. Mozliwe ze gosciowi chodzilo o wtryskiwacze z XE a nie zawory
Facet napisal mi tak :
hello, the easiest way do get 2.2 Liter is to use a complete Engine-Block of x22xe or x22se (Frotera or Sintra) and do your Zylindre-Head on it and also other parts
the original motronic works with 2.2 Liter but you have to use Intake Valves for Benzin from C20XE !!
Pzdr
klonek78
ale to co chcesz zrobić to praktycznie swap silnika, ew. zostanie stara głowica, gdzie nie wiadomo do końca czy się spasuje z tłokami.....

nie lepiej zrobić normalnie swapa na jakąś sprawdzoną jednostkę?? np. c20xe
ziemniak
Stara glowica zostaje na 100%
Co do swapa na C20XE - nie stac mnie na jego remont ( a w dostanie takiego silnika w dobrym stanie nie wierze , poza tym to znowu lekka rzezba w elektryce ). A w tym wypadku bede mial juz na tip top zrobione albo 2.2 , w gorszym wypadku idealne 2.0 8v ale nie robmy OT
ziemniak
Witam ponownie A wiec natrafilem na cos takiego ; Z22YH ; http://www.allegro.pl/item201279748__ok ... ystok.html
I teraz pytanie apropos dolu tego silnika ; czym sie rozni od X22XE/X22SE poza tym ze ma lancuch zamiast paska rozrzadu? I drugie pytanie ; czy mozna w jakis sposob zrobic zeby byl pasek a nie lancuch?
Cholernie ciezko znalezc X22XE a jezeli juz sa to w kosmicznych cenach ;/ Moze to bedze ok?
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.