Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Montaż wydajniejszych hamulców
Racingforum - Drag, Drift & Time Attack - Racing Forum > racingforum.pl > Racingforum - Forum Główne
wskers
Witam wszystkich.

Chciałbym wzmocnić siłę hamowania w swoim aucie, gdyż z seryjnego układu nie jestem zadowolony - hamulce po prostu nie dają rady. Swap na większe nie wchodzi w grę, więc rozważam jedynie montaż tuningowych klocków i tarcz nacinanych i nawiercanych. Problem w tym, że do mojego auta ( VW Sharan z silnikiem 1.9 TDI 130 KM ) wielkiego wyboru nie ma. Rozważam założenie klocków hamulcowych Galfer 1050 oraz tarcz nacinanych i nawiercanych ( rozważam Black Diamond Combi ). Tylko zastanawiam się, czy nie lepiej założyć te klocki, ale z porządnymi gładkimi tarczami? Proszę Was o poradę jak wzmocnić hamulce bez swapa i nie pójść przy tym z torbami?

Będę wdzięczny za pomoc
nevada
A to nie jest zacisk montowany w połowie VAGów? (pytam, bo nie wiem)
Gładkie tarcze i mocny klocek hamulcowy- z Ferodo DS Performance, DS2500, albo Uno.
wskers
Ferodo DS2500 / Performance jest niestety niedostępne do tego auta. Co do zacisków to raczej tak nie jest, ponieważ jak wybieram jakiś klocek z katalogu sklepu do swojego auta to pasuje on tylko do trojaczków w ówczesnych czasach produkowanych ( Ford Galaxy, Seat Alhambra i VW Sharan ), do innych aut nie pasuje.
The Driver
Albo jesteś grubym katem biggrin.gif albo masz hamulce do przejrzenia i serwisu. Śmigam galaxy i tam pedał jest typowo vagowski, czyli lekko naciskasz a auto mocno hamuje, problemu z zaświeceniem abs'u też nie ma więc do siły nie mam żadnych zastrzeżeń. Żeby przegrzać to trzeba się trochę postarać a umówmy się do wygłupów są inne auta.
wskers
No to możemy sobie porozmawiać na temat hamulców bo u mnie wygląda to zupełnie inaczej smile.gif U mnie problem polega na tym, że nawet na suchym trzeba się porządnie napocić, aby zmusić ABS do działania ( naprawdę porządnie ). Zaciski nowe, vacum nowa, serwo sprawne, pompa hamulcowa też, przewody i płyn hamulcowy nowe. Zostały do wymiany tylko tarcze i klocki, które same w sobie nie są w złym stanie ( 1/3 zużycia ). Pedał u mnie jest jakiś gumowaty i ma spory skok, tzn. auto nie hamuje od razu tylko dopiero po pokonaniu " luzu pedału " i czyni to jakby chciało, a nie mogło smile.gif

I pełna zgoda, że do wygłupów są inne auta smile.gif
MadeInPoland
A jak tylne hamulce? Możesz mieć zapowietrzony tył i wówczas takie objawy
wskers
Z tyłu zaciski i przewody też są nowe, tarcze i klocki na bardzo podobnym stopniu zużycia co przód. Poza tym hamulce były już kilkukrotnie odpowietrzane, a " pompowanie " hamulca podczas hamowania nic nie zmienia, więc myślę, że zapowietrzony układ można wykluczyć.
MadeInPoland
'Pompowanie hamulca' nie odpowietrza układu. Najprawdopodobniej masz coś zepsute w układzie i po wyeliminowaniu usterki zacznie hamować normalnie na tych tarczach oraz klockach chyba że masz faktycznie jakieś dramat klocki.
wskers
Tak wiem, że " pompowanie " nie odpowietrza układu, ale zwiększa ciśnienie, a skoro te się nie zmienia tzn, że na 99,9% powietrza nie ma. Nie mam bladego pojęcia, co może być zepsute w układzie. Może jakaś sugestia, gdzie szukać usterki? Mam założony komplet Zimmermann ( przód i tył ).
MadeInPoland
Ciśnienie tętnicze krwi może i zwiększa, a w układzie hamulcowym zwiększa wciskanie pedału hamulca.

Jak zrobisz takie ciśnienie że uda Ci się skroplic azot i tlen wówczas faktycznie się odpowietrzy smile.gif

Odpowietrz jeszcze raz wszystkie koła od tego trzeba zacząć. Odpowietrzales tylko po złożeniu czy też po rozgrzaniu układu?
wskers
Tylko, że tak jak już pisałem - powietrza nie ma w układzie, więc przyczyna musi leżeć gdzieś indziej, bo hamulce są po prostu słabe.
Hamulce były odpowietrzane zarówno zaraz po złożeniu, jak i po przejechaniu kilkudziesięciu km ( teraz to już nawet kilku tysięcy km ) i to kilkakrotnie. Powietrza nie ma.
jackkpl
CYTAT(wskers @ Tue, 13 Apr 2021 - 17:28) *
Tylko, że tak jak już pisałem - powietrza nie ma w układzie, więc przyczyna musi leżeć gdzieś indziej, bo hamulce są po prostu słabe.
Hamulce były odpowietrzane zarówno zaraz po złożeniu, jak i po przejechaniu kilkudziesięciu km ( teraz to już nawet kilku tysięcy km ) i to kilkakrotnie. Powietrza nie ma.

Czy pedał nie zapada się jak go dłużej przytrzymasz? Miałem kiedyś dziwny objaw w Saabie 900NG, pedał delikatnie się zapadał, auto hamowało mega słabo, tył prawie w ogóle nie pracował. Wymieniłem pompe hamulcową, odpowietrzanie, serwis zacisków i dalej dupa.
Jedna sekcja w pompie ABS okazała się zepsuta i przepuszczała gdzieś płyn (nie na zewnątrz, wycieku nie było). Przez to tył w ogóle nie hamował.
wskers
Na zapłonie opada, na wyłączonym nie. A co do hamowania to hamują obie osie i według mechanika poprawnie ( sprawdzane na SKP ).
jackkpl
CYTAT(wskers @ Tue, 13 Apr 2021 - 20:59) *
Na zapłonie opada, na wyłączonym nie. A co do hamowania to hamują obie osie i według mechanika poprawnie ( sprawdzane na SKP ).

Na zapłonie,czy jak pracuje silnik. Pedał nie powinien się zapadać ani tak ani tak.
wskers
Z tego co się orientuję to jak się zapada na zapłonie to znaczy, że serwo jest sprawne i to jest całkowicie normalne ( podkreślam na zapłonie ). Z kolei jak się nie zapada na wyłączonym zapłonie to podobno świadczy o tym, że pompa hamulcowa jest sprawna.
daroot
A co ma serwo do zapłonu?
wskers
Podobno to, że na włączonym zapłonie właśnie sprawdza się, czy serwo jest sprawne. Na wyłączonym sprawdzić się tego po prostu nie da.
MadeInPoland
Dlatego właśnie jeszcze raz proponuję odpowietrzyc dobrze hamulce najlepiej przy pomocy kogoś kto ma dobre hamulce po tym jak sam je odpowietrzal.
wskers
Tylko problem polega na tym, że wszystkich właścicieli VAG-ów których znam odpowietrzali układ hamulcowy u mechaników, nikt nie robił tego sam. A tak się składa, że tylko u mnie auto hamuje słabo, mam porównanie z innymi autami które hamują zdecydowanie lepiej. Hamulce w moim aucie były już naprawdę wiele razy odpowietrzane i to, że uchowało się jeszcze jakieś powietrze zakrawałoby naprawdę na wyjątkową sytuację. Co ciekawe na diagnostyce SKP wychodzi, że niby wszystko jest ok.
MisioLBN
CYTAT(wskers @ Wed, 14 Apr 2021 - 13:15) *
Tylko problem polega na tym, że wszystkich właścicieli VAG-ów których znam odpowietrzali układ hamulcowy u mechaników, nikt nie robił tego sam. A tak się składa, że tylko u mnie auto hamuje słabo, mam porównanie z innymi autami które hamują zdecydowanie lepiej. Hamulce w moim aucie były już naprawdę wiele razy odpowietrzane i to, że uchowało się jeszcze jakieś powietrze zakrawałoby naprawdę na wyjątkową sytuację. Co ciekawe na diagnostyce SKP wychodzi, że niby wszystko jest ok.

No dobra a czy heble sa dobrze założone ? smile.gif Sprzedałem raz fajny zestaw hebli ze swojego auta wszystko sprawne świeżutkie może 2-3kkm przelotu i typ mi pisze że coś jest zjeb,... bo pedał sie zapada w podłoge i że już odpowietrzał wiele razy i nic. Pierwsza myśl źle założone i strzał w 10, na fotkach widze odpowietrzniki do dołu smile.gif to jak ot sie ma odpowietrzyć. Przerzucił stronami zaciski jak kazałem i zaraz wiadomość że auto staje dęba i wszystko juz git smile.gif Nie wiem jak tam w szmelcvagenie ale pewnie da sie równiez za odwrot zalożyć.
zmoświ
Jeżeli cały układ hamulcowy był rozszczelniony to bym jeszcze spróbował odpowietrzyć pompę abs za pomocą vag'a.
Druga rzecz to sprawdź czy do twojego auta nie było różnych grubości klocków na tył i czy masz zamontowane najgrubsze.
wskers
MisioLBN byłem obecny podczas montażu hebli i nic na 100% nie zostało zamienione. Tarcze też zostały właściwie zamontowane, tzn nie zostały zamienione stronami.

zmoświ do mojego auta jest tylko 1 rozmiar klocków do tych tarcz - inne po prostu nie będą pasować. A co do odpowietrzania pompy ABS, to ciekawy trop bo to akurat na pewno robione nie było. Tylko nawet jak mechanik mi powie, że to zrobił, to ja nie będę mieć pojęcia, czy wykonał to poprawnie, bo się na tym po prostu nie znam. Niemniej na pewno zlecę do mechanikowi jak najszybciej do wykonania. A z 2 strony co miałaby zapowietrzona pompa ABS do słabych hamulców? Czy nie wariowałby tylko ABS w takim przypadku?
nomad66
spróbować odpowietrzyć z delikatnym ciśnieniem do zbiorniczka. Są niektóre auta które nawet w serwisówce mają, że taka jest technika odpowietrzania.
wskers
Co to znaczy " z delikatnym ciśnieniem do zbiorniczka " ?
kris4cars
znaczy odpowietrzanie ciśnieniowe
bierzesz taki sprzęt robisz 0,5b do 1b ciśnienia i popuszczasz pokolei odpowietrzniki
https://allegro.pl/oferta/przyrzad-urzadzen...ASABEgJHIPD_BwE
ja osobiście polecam.
flatron66
Jak to działa? To jest kompresorek jakiś i robi ciśnienie w zbiorniczku, czy tłoczy płyn hamulcowy do zbiorniczka? Czy trzeba zewnętrzny kompresor podpiąć czy ma wbudowany?
wskers
Wszystko fajnie, tylko nie mam dostępu do takiej zabawki, a kupować na raz to też trochę średnio. Popytam, może ktoś w okolicy dysponuje taką maszynką.
zmoświ
CYTAT(wskers @ Wed, 14 Apr 2021 - 15:45) *
zmoświ do mojego auta jest tylko 1 rozmiar klocków do tych tarcz - inne po prostu nie będą pasować. A co do odpowietrzania pompy ABS, to ciekawy trop bo to akurat na pewno robione nie było. Tylko nawet jak mechanik mi powie, że to zrobił, to ja nie będę mieć pojęcia, czy wykonał to poprawnie, bo się na tym po prostu nie znam. Niemniej na pewno zlecę do mechanikowi jak najszybciej do wykonania. A z 2 strony co miałaby zapowietrzona pompa ABS do słabych hamulców? Czy nie wariowałby tylko ABS w takim przypadku?


Pompa ABS jest w układzie hamulcowym, zobacz pod maską, że przewody z pompy hamulcowej idą do pompy ABS i potem dalej na zaciski, więc masz powietrze w układzie hamulcowym.

Poniżej instrukcja jak to zrobić w autach na płycie golfa 4, zresztą zapożyczone z vwgolf.pl. Potrzebujesz vaga i drugą osobę.

1. Wchodzimy w [03 - ABS - hamulce]
2. Wchodzimy w [04- Basic settings (Nastawy podstawowe)]
3. Wybieramy Grupę 001, i [GO!]
4. Sterownik każe nam nacisnąć pedał hamulca, więc wciskamy. Po jakiejś sekundzie pedał opada do podłogi (pewnie otworzył się zawór pompy ABS). Ciągle trzymamy pedał hamulca. Za chwilę, znów po jakiejś sekundzie, pompa ABS się załącza na chwilkę co powoduje, że pedał podnosi się do góry. Sterownik każe nam puścić pedał hamulca i odkręcić odpowietrzniki z przodu.
5. Zmieniamy grupę na 002 (ciągle jesteśmy w Basic Settings).
6. Sterownik każe nam nacisnąć 10 razy pedał hamulca i pozakręcać odpowietrzniki. I tak robimy.
7. Zamykamy VAG.
wskers
Dzięki za wskazówki. Poszukam kogoś kumatego z VAG-iem żeby wspólnie ogarnąć akcję. Tylko tak się zastanawiam jakie objawy daje zapowietrzona pompa ABS ?
MadeInPoland
Takie że brakuje Ci skoku na pedale a samochód słabo hamuje.
wskers
Co do skoku to nie bardzo rozumiem o co Ci chodzi, ale pedał hamulca " ma luz " ok 1 cm licząc od naciśnięcia do chwili poczucia oporu. Niemniej auto hamuje słabo i tak jak pisałem wcześniej - trzeba się naprawdę solidnie postarać, aby zadziałał ABS na suchej nawierzchni. Zobaczymy czy coś da przeprowadzenie procedury o jakiej pisał zmoświ
kris4cars
CYTAT(flatron66 @ Wed, 14 Apr 2021 - 22:31) *
Jak to działa? To jest kompresorek jakiś i robi ciśnienie w zbiorniczku, czy tłoczy płyn hamulcowy do zbiorniczka? Czy trzeba zewnętrzny kompresor podpiąć czy ma wbudowany?

podpinasz kompresor i tłoczy płyn do zbiorniczka. Przepycha cały układ płynem i jednocześnie wypycha powietrze. Odpowietrzasz w jedną osobę.
_adams_
CYTAT(wskers @ Thu, 15 Apr 2021 - 21:49) *
Co do skoku to nie bardzo rozumiem o co Ci chodzi, ale pedał hamulca " ma luz " ok 1 cm licząc od naciśnięcia do chwili poczucia oporu. Niemniej auto hamuje słabo i tak jak pisałem wcześniej - trzeba się naprawdę solidnie postarać, aby zadziałał ABS na suchej nawierzchni. zmoświ


Z tego co piszesz nie masz zapowietrzonego układu. Jeśli już za pierwszym depnięciem możesz uruchomić ABS i przy kolejnych próbach pedał nie narasta to wszystko jest ok, nie powierza w układzie.

A to że trudno zblokować to nie wada układu tylko za słaby nacisk na pedał, na suchym przy dobrych oponach w niektórych autach trzeba naprawdę mocno depnąć żeby zblokować koła.

Radzę zmienić tarcze i klocki a dopiero potem szukać innych przyczyn. To że są dosyć grube to nie znaczy że nie są gów... warte. Same klocki nawet, jeśli tarcze nie mają rantów są proste.
wskers
Tak też właśnie mi się wydaje, że nie ma powietrza w układzie, bo nie ma ku temu żadnych objawów. Opony mam raczej dobre ( Dunlop Bluresponse - oczywiście na obu osiach )
Tylko czy zakładać tarcze gładkie + porządne klocki ( tuningowe / wzmacniane ), czy zakładać tarcze nacinane / nawiercane i też takie klocki?
_adams_
Na co dzień najlepiej sprawdzi się gładka tarcza i porządny klocek. Nacinane/wiercone sprawiają nieco kłopotów, szybko zjadają klocki, hałasują, zatykają się, a największą robotę i tak robi klocek.
wskers
Jeszcze tylko sprawdzę, czy wykonanie procedury o jakiej pisał zmoświ coś da i wszystko wtedy będzie jasne ( jestem umówiony na poniedziałek ).
wskers
Przepraszam, że post pod postem, ale nie miałem wyjścia. Dziś została wykonana procedura o jakiej pisał zmoświ, i nic to nie zmieniło. Skok pedału hamulca jest dokładnie taki sam, hamowanie też. Więc pozostaje chyba tylko zmienić tarcze i klocki ?
Skiba
Przy okazji zmiany tarcz klocków zwróć uwagę na zaciśki, jeśli to zacisk jednotłoczkowy to prowadnice zacisku oraz prowadzenie klocka w nich oraz na tloczki. Może tutaj leży problem.
wskers
Wszystkie tłoczki są nowe, a prowadnice oraz ślizgi klocków zostały solidnie oczyszczone więc to raczej nie to. Zaciski są jednotłoczkowe.
InnyLogin
Kiedyś zdarzyło mi się Sharanem na sztywnym holu ciągnąć inne auto no i słabiej hamował ale miał 900-1000kg więcej. Na suchej nawierzchni przy mocniejszym wciśnięciu dało się uruchomić ABS. Klocki, tarcze były zwykłe ATE. Prowadnice ślizgi warto wymieniać a nie czyścić na jeden zacisk to koszt ~10zł.

Zmień warsztat niech ktoś przejrzy cały układ hamulcowy. Może mechanik coś zrobił źle, nie zauważył że trzeba coś wymienić...
wskers
Tylko, że jeździłem już do kilku warsztatów z taką właśnie myślą, że może mechanik coś przegapił i każdy powtarza taką samą śpiewkę - powietrza nie ma, hamulce i podzespoły za nie odpowiedzialne są sprawne.
nomad66
kup nowe tarcze i klocki i zobaczysz, wiesz jakie masz teraz?
wskers
Tak, wiem zresztą pisałem już o tym w tym temacie.
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.