Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Brak katalizatora- co zrobić?
Racingforum - Drag, Drift & Time Attack - Racing Forum > racingforum.pl > Racingforum - Forum Główne
Stron: 1, 2
PiotrekH
AUTO: FIAT PANDA 1,4 16V po swapie z 1.1 8V

W związku z eko nagonką na emisję spalin pojechałem na stację żeby sprawdzić jak to u mnie wygląda.
Ponieważ Panowie, którzy robili autko nie zamontowali mi katalizatora sprawa wygląda tak, że emisja CO wyszła mi ponad 1, gdzie norma wynosi coś koło 0,2.

W moim przypadku druga sonda jest na emulatorze. W związku z tym czy mogę pokusić się o założenie uniwersalnego katalizatora?
Nowe oryginalne to koszt zaporowy. Używka znowu nie wiadomo jak zamulona. Co polecacie i czym różnią się sportowe katalizatory od zwykłych?
yotomeczek
Ja już nie pamiętam kiedy mi diagności badali spaliny - ostatnio latem (tak mi się zgrały dwa autka).
Za to odwalili mi Smarta za wyciek oleju - pluło z pękniętej rury od IC.
marcin137
Zależy jak bardzo będzie diagnosta zawzięty biggrin.gif między rokiem 95-04 norma to CO max 0.3 , hc max 100 , i labmba 1 +-0.1, sportowe katy i różne zamienniki mają to do siebie że mimo że kat jest i do tego diagnosta się nie przyczepi to z trzymaniem norm może być różnie , mam taki sportowy stalowy kat u siebie i na dobrze wyregulowanym gazie wszystko jest w normach za to benzynę próbowałem na żywo na stacji wystroić pod tą tolerancję i nie dało się jak lambda 1 to hc 200 jak hc 30 to lambda 1.2 i tak dalej tak że nie polecam jak ma przejść przegląd ( a tak w ogóle to śmiać mi się chciało jak oni to sprawdzają biggrin.gif skład spalin mierzą na jednej komórce mapy paliwa cała reszta może być źle aby komórka 20kpa i 4 tys była okej której podczas jazdy i tak w ogóle się nie używa xD )
duct tape
@marcin137 W trakcie przyśpieszania każde auto z silnikiem o zapłonie iskrowym ma bogatą mieszankę i więcej HC a hamując silnikiem masz zero paliwa i lambda leci w kosmos przez ~18% tlenu w powietrzu.

Sam katalizator i silnik powinny być dobrze rozgrzane. Czy norma dla 95-04 to nie 0.5 CO i 100 HC dla jałowych oraz 0.3 CO i 100 HC dla 2000-3000 RPM (Lambda 0.97-1.03 tylko dla zakresu 2000-3000)? Skąd masz 1+- 0.1 i 4k RPM? Skoro przy 1.0 miałeś 200 a przy 1.2 30 to ile było przy 1.1? 115?

Może by na pomiar okręcić kata i kolektor bandażem żeby wydajnie pracował?

Opóźnianie zapłonu powinno poprawić jakość spalin (czyżby rosło EGT? rolleyes.gif , moc nie zawsze idzie w parze z elokogią). E85 to paliwo turboekologiczne i też może pomóc. Popatrz pod koniec 205 strony i str 207 https://books.google.pl/books?id=Hqsyv_KD0l...0co&f=false

i to: https://www.sae.org/publications/technical-...t/2003-01-3262/

Kto wie, może bardzo zdrowy motor po delikatnym portingu CNC dla wyrównania przepływów, na E100, delikatnej nadwyżce lambdy i z odpowiednimi mapami zapłonu przeszedłby i bez kata.? cool.gif
PiotrekH
CYTAT(duct tape @ Tue, 20 Nov 2018 - 19:36) *
@marcin137 W trakcie przyśpieszania każde auto z silnikiem o zapłonie iskrowym ma bogatą mieszankę i więcej HC a hamując silnikiem masz zero paliwa i lambda leci w kosmos przez ~18% tlenu w powietrzu.

Sam katalizator i silnik powinny być dobrze rozgrzane. Czy norma dla 95-04 to nie 0.5 CO i 100 HC dla jałowych oraz 0.3 CO i 100 HC dla 2000-3000 RPM (Lambda 0.97-1.03 tylko dla zakresu 2000-3000)? Skąd masz 1+- 0.1 i 4k RPM? Skoro przy 1.0 miałeś 200 a przy 1.2 30 to ile było przy 1.1? 115?

Może by na pomiar okręcić kata i kolektor bandażem żeby wydajnie pracował?

Opóźnianie zapłonu powinno poprawić jakość spalin (czyżby rosło EGT? rolleyes.gif , moc nie zawsze idzie w parze z elokogią). E85 to paliwo turboekologiczne i też może pomóc. Popatrz pod koniec 205 strony i str 207 https://books.google.pl/books?id=Hqsyv_KD0l...0co&f=false

i to: https://www.sae.org/publications/technical-...t/2003-01-3262/

Kto wie, może bardzo zdrowy motor po delikatnym portingu CNC dla wyrównania przepływów, na E100, delikatnej nadwyżce lambdy i z odpowiednimi mapami zapłonu przeszedłby i bez kata.? cool.gif

Nie wiem jak u Was, ale w Małopolsce walczą ostro z kierowcami zamiast z palaczami śmieci w piecach...
Od nowego roku każda benzyna będzie trzepana na przeglądzie a drogówka dostała urządzenia pomiarowe i na wyrywki będzie kontrolować samochody.
Przyglądałem się mojemu kolektorowi wydechowemu i widzę tam tylko jedną sondę przy kolanku które prowadzi do łącznika i dalej idą tłumiki.
W takim razie ewentualny katalizator musi być za tą sondą czy przed nią?
_adams_
Kat za sondą, może być nawet na końcu wydechu. Kupuj uniwersalny sportowy.

Dopóki nie weszło nowe rozporządzenie UDT w/s kontroli emisji spalin, a może wejść ok połowy przyszłego roku (tak mi powiedział znajomy diagnosta na badaniu 2 m-ce temu) to on sobie w ogóle głowy nie zawracał spalinami. Chociaż jego kolega za zmiany jest już nieco nadgorliwy i pyta czy jest kat. Nie ma to out wink.gif

Po zmianie przepisów diagnosta i stacja w razie kontroli zostaną ukarani sporymi mandatami - wtedy już nikt nie przymknie oka. W A4 mam wolny wydech bez kata na 2 końcowych przelotach i na badaniu zero problemu. Ale za rok pewnie już kata trzeba wstawić.

Jest to średnio pro-ekologiczne działanie, faktycznie straż gminna czy miejska badająca spalanie w piecach bardziej by się przyczyniła do poprawy jakości powietrza bo to co się spala w kopciuchach to jakiś kosmos.

Rudiger
Tak czy siak przepisy jak i proces samego BT będzie się zaostrzał bo od 2 lat trwa nagonka na czystość spalin i SMOKA wawelskiego. Ja też już od roku przymierzam się do powrotu do kata - kiedyś wyciąłem bo już źle wygląda i oprócz smrodu gazu i większej głośności nic nie uzyskałem.
Jest tylko problem bo część producentów zamienników nie dopuszcza LPG (AWG chyba?). Jeśli masz usterkę w czasie gwarancji to oprócz blankietu reklamacji musisz do nich przesłać skan dowodu rejestracyjnego. Jeśli jest wbite LPG to gwarancji nie ma. Nie uznana jest.
Co prawda ostatnio jakaś firma z Allegro, z którą korespondowałem nt. kata napisała, że to nie problem i że ich katy mogą pracować z LPG - ale nadal mam wątpliwości.

Pacjent to stare Volvo 850 2,5.
vegetagt
CYTAT(_adams_ @ Wed, 21 Nov 2018 - 08:44) *
Kat za sondą, może być nawet na końcu wydechu. (...)



Przecież jak będzie na końcu, to raczej nie osiągnie swojej tempratury roboczej. Czyli tak, jakby go nie było tongue.gif
yotomeczek
CYTAT(_adams_ @ Wed, 21 Nov 2018 - 08:44) *
...
Jest to średnio pro-ekologiczne działanie, faktycznie straż gminna czy miejska badająca spalanie w piecach bardziej by się przyczyniła do poprawy jakości powietrza bo to co się spala w kopciuchach to jakiś kosmos.


Ale kierowców łatwo się doi na każdym kroku... oczywista oczywistość że palenie śmieci w piecach to większy problem ale trudniej zamandatować...
CZUCZU
Panowie chodzi o przegląd tylko. Kupujesz dwa złącza clamp i tulejki do trzeciego. Bierzesz katalizator o średnicy wlotu max 45mm i wspawujesz w dwa złącza im bliżej kolektora tym lepiej. Robisz też rurę o średnicy wydechu na clampach. Zakładasz tylko na przegląd a montaż zajmuje 20 minut
vegetagt
CZUCZU, a jesteś w stanie powiedzieć, czy taki kat musi być pod daną moc/litraż? Widziałem opisy w stylu 'euro3 do 2000cm3, a powyżej euro2'.
Czy poprostu jak taki kat zamontuje, to na wolnych/bez obciążenia i tak będzie euro3?
Czy może brać cokolwiek, byle była norma oraz gęsty wkład, 400cpi i wyżej?
CZUCZU
Ja bym dał seryjny o małej średnicy. I delikatnie na przegląd i z przeglądu
MisioLBN
Ja miałęm w planach właśnie na V bandach mocowany Kat na przeglądy. Wjazd pod auto 2 opaski wymiana przegląd i zaraz w domu zmiana. Taką akcje zrobi na żabie spokojnie
CZUCZU
Popularne wśród brytoli
MisioLBN
Jedyne nad czym się zastanawiam to czy używać do tego ori KATA który jest przy samiutkim turbo czy kupić jakiś uniwersalny
PiotrekH
Wszystko fajnie ale zapominacie o fakcie, że policja też trzepie wydechy i do 300zł może przywalić.
DOHC
Testował ktoś jaka jest różnica w aucie na pb vs etanol ?
wujek_
No dobra a jeśli mam auto 1988r seryjnie bez kata to jest problem czy nie ma?
PiotrekH
Jeśli emisja wyjdzie Ci ok to nie ma problemu. Natomiast jeśli nie auto będzie skierowane na dostosowanie do norm emisyjnych.
Co prawda auta bez fabrycznie montowanego kata nie muszą go mieć, ale jakieś normy spełniać muszą. Są one mniej rygorystyczne, ale jednak jakieś są.
W zasadzie jeśli masz nowe auto i bez kata wyjdzie dobry wynik to tylko się cieszyć bo to wystarczy. Nikt nie będzie Ci z latarką szukał katalizatora.
Nie mniej marne szanse żeby tak było. Bez kata 99% aut nie przejdzie kontroli.
vegetagt
CYTAT(wujek_ @ Fri, 23 Nov 2018 - 10:32) *
No dobra a jeśli mam auto 1988r seryjnie bez kata to jest problem czy nie ma?


jak masz auto z 88 i swapnąłeś tam monowtrysk czy wielopunkt, to jesteś wręcz ekologiczny - bo super mieścisz się w starej normie, bez euro1 smile.gif
Tom-Lee
Strona 53 i 54:

http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download...O/D20162022.pdf
wujek_
CYTAT(vegetagt @ Fri, 23 Nov 2018 - 12:40) *
jak masz auto z 88 i swapnąłeś tam monowtrysk czy wielopunkt, to jesteś wręcz ekologiczny - bo super mieścisz się w starej normie, bez euro1 smile.gif


No mam 2,3 turbo, 4 wtryski. Afr na wolnych 14,5.
vegetagt
bardziej myślałem o spełnianiu normy euro, bo jest bardziej restrykcyjna:
https://www.prawo.pl/akty/dz-u-2013-711,18002724.html - ctrl +f i fraza "Euro 1 - od 1992 do 1995 r".
I teraz pytanie, bez złośliwości, która norma obowiązuje które auto i czemu?


ps. ale niżej jest wykaz częsci, którego swego czasu nie mogłem znaleźć. dzięki!
tomeczekcbr
Siema, a słuchajcie jak jest taka sprawa - v70 1997 tdi które miało katalizator i EURO 2; był swap na benzynę (z tego samego modelu) która to benzyna spełnianiałaby EURO 4 i w WK zostały zmienione dane: pojemność, moc, paliwo. W dowodzie rej niema wpisu, że pojazd posiada katalizator (bez kat przy nazwie modelu)

Jaką normę powinno spełniać? EURO 2 dla benzyny, dla diesla EURO 2 - WK nie został poinformowany o zminie normy w moim samochodzie.
czy mimo wszystko muszę spełniać euro 4, poniewać przy wyborze marka/model/silnik wyjdzie im EURO 4?

Jaka norma jest mniej, a jaka bardziej restrykcyjna EURO 2 czy stosowana dla rocznika 1997 polska norma 0,5/0,3CO 100HC lambda 0,97...1,03?

Dlaczego pytam? Ano dlatego że w/w wartości polskiej normy emisji spalin nie dotyczą pojazdu, dla którego w świadectwie homologacji potwierdzono wartości WYŻSZE, stanowiące dla tego pojazdu kryterium oceny.
_adams_
Przestańcie wyolbrzymiać problem - auto z danego rocznika ma spełniać normę spalin dla tego rocznika samochodu przewidzianą. I tyle, jakie Euro 4?

Dlaczego zwyczajnie nie pojedziesz na stację (nie na pełny przegląd) zbadać spaliny i zapytać czy jest ok? Tyle że jak masz w dowodzie diesel a pojedziesz benzyną to nijak nie uzyskasz pozytywnego badania.
vegetagt
przecież napisał, że ma zmienione tongue.gif

Pytanie zaiste ciekawe. Benzyna pewnie będzie ekologiczniejsza niż ropniak więc luz. A jakby swap był w drugą strone?
Na tabliczce znamionowej pewnie też będą parametry diesla (np zadymienie), którego pomiar chyba nie ma sensu w benzynie ;>
badboy2673
Od 95 do 2004 ta sama norma w Pl euro 3
P@bLO
CYTAT(badboy2673 @ Mon, 26 Nov 2018 - 21:48) *
Od 95 do 2004 ta sama norma w Pl euro 3

to ciekawe bo mam auto z 1997/1998r i mam Euro 2
vegetagt
są okresy przejściowe dla aut i ciężko to ogarnąć na szybko.
badboy2673
CYTAT(P@bLO @ Tue, 27 Nov 2018 - 08:39) *
to ciekawe bo mam auto z 1997/1998r i mam Euro 2

Kolega wyzej nawet link wstawil str 54 jest tabela z wymogami
mitusm
Wsadź gaz i po problemie smile.gif
Kolega ostatnio pojechał focusem ST bez kata z LPG i rewelacja spaliny wyszły.
badboy2673
CYTAT(mitusm @ Wed, 28 Nov 2018 - 08:59) *
Wsadź gaz i po problemie smile.gif
Kolega ostatnio pojechał focusem ST bez kata z LPG i rewelacja spaliny wyszły.

Nie ma takiej opcji. Albo ktos zle zbadal albo jednak ma kat.jak nie bedzie kata to co nie bedzie w normie
ptq
^^To co robi katalizator z CO2?
badboy2673
CYTAT(ptq @ Wed, 28 Nov 2018 - 10:52) *
^^To co robi katalizator z CO2?

Sory juz poprawilem napisalem co2 a powinienem co
marszall
CYTAT(Tom-Lee @ Fri, 23 Nov 2018 - 13:19) *


Czyli jak dobrze rozumuje tabelkę to w moim przypadku (1994 rok produkcji) spaliny muszą sie miescić jedynie w normie CO 3.5 i to na wolnych obrotach? Reszta nie interesuje?

Ciekawe zatem kiedy sie dobiora do posiadaczy aut z Euro 1?
badboy2673
Naszczescie prawo nie dziala wstecz
tomeczekcbr
Dobiorą się tylko w taki sposób, że poniżej jakiegoś euro przestaną wpuszczać do miast. ale to takie tylko dywagacje.

okej – Euro 2 - od 1996 do 1999 r. dla samochodów osobowych i od 1997 do 1999 r. dla samochodów ciężarowo-osobowych, ciężarowych i specjalnych o masie całkowitej do 3,5 t,

Ale dlaczego napisałem w tym temacie. Norma euro dopuszcza ilości na przejechany kilometr, a SKP zdaje się orzeka na podstawie "zawartości w wydychanym powietrzu:)".
Czy wyniki obu metod pomiaru są możliwe do porównania? czy są jakieś przeliczniki do porównywania obu sposobów pomiarów? jest to tak ważne, dlatego, że w/w wartości polskiej normy emisji spalin nie dotyczą pojazdu, dla którego w świadectwie homologacji potwierdzono wartości WYŻSZE, wtedy pojazd ma spełniać właśnie te wyższe wartości.

aktualnie buduję trzeci silnik do volvohamona, jak dotrę to pojadę na skp, żeby stwierdzić co ten wynalazek bez kata z siebie wydala teraz kwestia interpretacji wyniku.
daroot
Stoję przed podobnym dylematem i zgłębiałem temat u producentów.
Mnie interesuje 100 cpsi, ale w Euro 3. Większość producentów robi minimum 200cpsi, spowodowane jest to tym, iż im luźniejszy kat (mniejsza liczba cpsi) tym szybciej przelatują przez niego spaliny, i tym trudniej jest osiągnąć cel czyli zneutralizować szkodliwą chemię. Dochodzi kwestia wymiarów.

Natomiast, im większa klasa euro tym więcej tej platyny w środku. Poza tym ja upatrzyłem sobie kata z AWG dla 100 cpsi ma euro 3 ale tylko do 2 litrów i 160KM. Mam clio sport którego dłubię i na pewno wypluje pod 200KM, natomiast nie obawiam się tego, gdyż na SKP jest badanie spalin na wolnych obrotach, więc każdy rozgrzany kat w danej klasie euro tą normę spełni. Co innego już np na rolkach, ale takich badań nikt na szczęście nie robi smile.gif

badboy2673
Nie spelni.mam 2 katy e3 a4b5 2.8 i wynik negatywny badania.katy awg
m52owner
W grzebanych wydumkach to chyba najlepszym wyjściem jest jakieś SA i druga mapa przed przeglądem smile.gif
daroot
badboy2673 - to pomogłeś biggrin.gif
A poważnie, dzięki za podzielenie się informacją, czyli trzeba przemyśleć temat większego cpsi montowanego tak, aby poza SKP zamienić go z rurą.

badboy2673
Podstawa jest odpowiedni kat. Poprostu trzeba bedzie zrobic szybki demontaz kata i na bt zakladac a na droge sport zemy jakies chociaz przyzwoite badania emisji wychodzily podczas kontroli policji
bielawa
Czuczu na samym początku wątku podał idealne rozwiązanie. vclampy.
badboy2673
Dokladnie
KIVI
Taraz do EVO X założyłem katalizator AWG Polonez przepustowośc 100 CPI, z norma euro 4 przycięty pod 3 cale.
Spostrzeżenia: absolutnie nie smierdzi, brak wpływu na osiagi, spool, doładowanie itp.
Fiat Turbo I.E
Ściągawka diagnosty .

daroot
Dużo ludzi poleca katy Magnaflow. Zastanawia mnie jedynie, jak może on spełniać normę Euro, skoro jest produkowany w stanach?
duct tape
@daroot: A jak Chevrolety i Fordy spełniają europejskie wymogi a BMW i Mercedesy te testy zza kałuży? One są po prostu zbliżone. CO, HC i NOx u nich i u nas to te same związki chemiczne laugh.gif katy działają w ten sam sposób.
daroot
To wiem, bardziej chodziło mi o to że nie podaje producent (magna) żadnych norm które spełnia. Ja nie mogę znaleźć na ich stronie.
tomeczekcbr
bo taki katalizator do jakiejś mocy spełnia euro3, a powyzej jest niewydajny i spełnia tylko euro2, a ze jest metalowy nie ceramiczny w srodku wiec na euro 4 to niema co liczyc. wydaje mi się, ze katalizator cermiczny (w kratke, nie w fale) bedzie bardziej wydajny z dołu tam gdzie sprawdza nas skp. i tak se myśle, że jak bardzo bede musiał się w to pchać to wezme jakiś używany ceramik, byle o dużym przekroju wkładu. Żeby to jakoś wyglądało, w ostatecznej ostateczności wyspawam kwaśną puszkę tak jak tłumik. ciekawe czym różni się kat od dizla. studiując budowe kilku dpf widziałem np w anensisie bardzo duze przekroje katalizatora w kratke.
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.