Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: pseudoszpera do Golfa mk1
Racingforum - Drag, Drift & Time Attack - Racing Forum > racingforum.pl > Classic rally, race & sportscars
Pereira
Jeżdżę sobie amatorsko Golfem mk1 z silnikiem od 1,6 Gti, trochę w CA Cup, trochę w YTP.
To auto o dość niskim budżecie, ale daje radę. W obecnym sezonie chciałem jeździć czymś innym, ale finanse zmuszają do pozostania przy obecnym aucie.
Postanowiłem trochę je poprawić i stąd moje zainteresowanie szperą. Nie zamierzam niestety kupić nowej, ale trafiłem na takie informacje: ponoć niektóre skrzynie VW miały fabryczną szperę 7% (niektórzy twierdzą, że skrzynia 2Y miała 20%).
Poguglałem i wykopałem to i owo. Okazuje się, że to nie szpera, ale coś innego... Od 1983 roku VW stosował dodatkowe sprężyny z pierścieniami, celem wyciszenia pracy mechanizmu. Ubocznym skutkiem był taki efekt: jak na podniesionym aucie kręciliśmy jednym kołem, to drugie kręciło się też w tą samą stronę.
Pojawiły się pomysły wzmocnienia tego efektu, tu jeden opis: http://brokevw.com/difftest.html
A sposób działania tu: Link
Translator wypluł straszną mielonkę, ale zrozumiałem z tego tyle, że działa to w zakresie niskich i co najwyżej średnich obciążeń (a raczej przeciążeń). Po przekroczeniu granicy oporu mechanizm działa normalnie, jakby nie było tej "pseudoszpery"
Jeśli dobrze zrozumiałem, takie rozwiązanie do sportu przez małe "s" mi się nie przyda? huh.gif
GrzesiekK.
Hasło dla Ciebie "phantom grip" zawsze to lepsze niż całkiem otwarty dyfer.
olozwirski
Pereira to działa, przenosi moment obrotowy na półoś z trakcja. Do amatorskich zastosowań jak najbardziej.

Phantom grip to dokładnie to samo, różnica taka ze jest w środku dyfra.



Pereira
Serdeczne dzięki za info smile.gif
*Pinio
Też sie kiedyś zdziwiłem że ledwo dało się obrócić kołem przy zapiętym biegu w skrzyni 1F... Może ktoś rozwinołby temat czy zmianą strężynek przy kielichach na jakieś mocniejsze dało by się zacieśnić dyfer? Perspektywa była by chyba troche lepsza od "phantom grip" i co najważniejsze bez rozbierania skrzyni... smile.gif
olozwirski
*Pinio fajny masz podpis, odpowiedzi ta twoje pytania są w linkach powyżej.
Robi się to stosując grubsze podkładki.
Kajman
Niektórzy montują viscodrive z fiat/lancia
woytek9
kiedyś w samuraju w przednim dyfrze wkładałem po dwie "miski" pod satelity, też działało prawie jak szpera.
dobrus
znajomy założył niedawno phantom grip do ~200 konnego auta. coś tam niby działa, zobaczymy jak długo smile.gif
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.