Shoutbox 0 nowych PW 


 
Reply to this topicStart new topic
> Kompresor do dwóch samochodów
qwerty01
post Mon, 18 May 2020 - 17:41
Post #1


Rookie
Dołączył: Mon, 18 May 2020





Dzień dobry.
Od jakiegoś czasu myślę o wstawieniu kompresorów do dwóch samochodów.
1. Pacjent to Ford Focus mk2 1,6 Ti-VCT (115 KM). Użytkowany tylko i wyłącznie w trasie. Obecnie moc jest trochę za mała, aby spokojnie wyprzedzać tiry (duży ruch). Prędkość przelotowa to 90-120 km/h. Myślałem, aby uzyskać ok 160 KM (0,41 bara). Czy taka mac jest bezpieczna, aby nie trzeba było odprężać silnika? Jeżeli jest za duża to jaka moc jest bezpieczna? Jaki kompresor by pasował (z jakiego samochodu)?
2. Samochód to a6 c5 2,4 165 KM. Na forum widziałem, że udaje się z powodzeniem wstawić kompresor z 3.0 TFSI. Myślałem, aby uzyskać 220-240KM. Gaz wciskany do podłogi. Pompa chyba nie wytrzyma takiego obciążenia i chyba trzeba wstawić elektryczną. Jakieś sugestie?

Zastanawiam się z czego wykonać orurowanie, aby nie nagrzewało się powietrze od silnika oraz w którym miejscu umieścić kompresor pod maską focusa. Niestety turbo nie wchodzi w rachubę. W obu przypadkach najważniejsze są Nm w dolnym i środkowym zakresie obrotów.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wspieraj forum
post Mon, 18 May 2020 - 17:41
Post #


Dotacja






Dotacja na forum
Go to the top of the page
 
Quote Post
kompot
post Mon, 18 May 2020 - 21:12
Post #2


Forum Clubber
Dołączył: Thu, 17 February 2005





CYTAT(qwerty01 @ Mon, 18 May 2020 - 16:41) *
Niestety turbo nie wchodzi w rachubę. W obu przypadkach najważniejsze są Nm w dolnym i środkowym zakresie obrotów.

Tych niestety z kompresorem nie przybędzie za dużo a na dole w ogóle, kompresor pożre Nm zanim zacznie dawać boost. Najlepiej będzie to powymieniać na samochody z dieslem, w drugiej kolejności na większe pojemności benzyn, w trzeciej swapować, w czwartej dokładać turbo, a w piątej to kompresor (doładowanie mechaniczne).


--------------------
E90 330d LCI
BTG 9:49 (IS200)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Chycu
post Tue, 26 May 2020 - 01:58
Post #3


Frequent User
Dołączył: Thu, 12 September 2013





Chyba jeszcze sporo musisz poczytać smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jarosław-LT
post Tue, 26 May 2020 - 06:30
Post #4


User
Dołączył: Thu, 12 March 2020





doladowanie

cytat:Tych niestety z kompresorem nie przybędzie za dużo a na dole w ogóle.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
_adams_
post Tue, 26 May 2020 - 08:43
Post #5


Forum Killer
Dołączył: Thu, 17 December 2009
Skąd: Kruszwica





CYTAT(qwerty01 @ Mon, 18 May 2020 - 17:41) *
najważniejsze są Nm w dolnym i środkowym zakresie obrotów.


Jak wyżej - lekarstwem na takie bolączki jest dizel lub turbo benzyna. Jeździłeś kiedyś?

Nie zgodzę się tylko z poradą abyś jeszcze poczytał - nie czytaj bo zgłupiejesz całkiem cool.gif Po prostu zmień auta.


--------------------
Życie jest rumakiem który nie znosi tchórzliwego jeźdźca.

B6 1.8T@GT28RS>B9 2.0T Allroad
Punto Evo 1.4T
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pinin
post Tue, 26 May 2020 - 10:01
Post #6


Forum Clubber
Dołączył: Wed, 24 November 2004
Skąd: Warszawa - Wawer





Do A6 to najlepiej 2.7TT. Na seryjnych k03 to idzie fajnie z dołu. Teraz tylko pytanie, czy sprzedać i kupić fabryczne, czy swapować. Jednakże, oba sposoby będą tańsze, szybsze i zdecydowanie bardziej bezawaryjne niż kładzenie kompresora do 2.4.


--------------------
| Pinin Racing | Warsaw Speed Team | Prorace | TheTechGuy |
'96 CaliforniaCento

www.facebook.com/dragracingsafety
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kompot
post Tue, 26 May 2020 - 20:59
Post #7


Forum Clubber
Dołączył: Thu, 17 February 2005





CYTAT(Chycu @ Tue, 26 May 2020 - 00:58) *
Chyba jeszcze sporo musisz poczytać smile.gif



CYTAT(Jarosław-LT @ Tue, 26 May 2020 - 05:30) *


Doczytywać nie muszę, kompresor zabija moment obrotowy na najniższych obrotach silnika, bo wynika to z jego konstrukcji i tego skąd pobiera moc - napędzany jest mechanicznie z wału korbowego i na samym dole, zanim zaczyna budować obroty i doładowanie, straty przewyższają zyski.
W zależności od wersji turbo z którą jest porównywany dorównuje jej w pewnym zakresie obrotów (najczęściej górą), natomiast główną zaletą układy z kompresorem (i silnika wolnossącego) w porównaniu do turbodoładowanego jest reakcja na gaz i sposób budowania momentu aż do maksymalnego i to jest często mylone z maksymalnym momentem na dole w stanie ustalonym (lub wysokim biegu i niskich obrotach - czyli jak powyżej - w trasie).

Nie wiem czy ten przesłany wyżej wykres to seria, np. 3.0 TFSI czy jakaś przeróbka, więc poniżej podaje wykres serii Audi 3.0TFSI i dwóch serii BMW na jednej turbosprężarce - to są rynkowi rywale, bardzo podobna moc i silniki stosowane (były, Audi już nie) w konkurencyjnych autach.

Audi:


LINK do BMW

Różnicę widać gołym okiem, przy 2000 rpm Audi robi 380 Nm, a BMW 400-450 Nm (mocno obcięty ze względu na widzi-mi-sie BMW, w nowszej wersji robi tam 500 Nm, zresztą nowsze Audi też, nawet więcej - odeszli od kompresora ze względu na zużycie paliwa i osiągi, ponieważ ze względu na wyższy moment w turbo można zrobić szerszy zakres max mocy u góry i być szybszym przy tych samych max wartościach).

Sporo czasu spędzam w różnej maści autach, w tym z turbo i kompresorami o różnych pojemnościach (od <2 do >5 litrów) i wrażenia empiryczne tylko potwierdzają to powyżej, silnik 3.0 z kompresorem nawet we w miarę lekkim aucie dołem nie jedzie, za to to co może dostarcza od razu i liniowo rozwija moc.


--------------------
E90 330d LCI
BTG 9:49 (IS200)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Chycu
post Tue, 26 May 2020 - 23:12
Post #8


Frequent User
Dołączył: Thu, 12 September 2013





kompot, broń boże nie odpisywałem Tobie tylko autorowi tematu smile.gif Ty oczywiście masz 100% racji smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MadeInPoland
post Tue, 26 May 2020 - 23:25
Post #9


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 15 July 2008
Skąd: Katowice





Porównanie jest nie do końca trafione z uwagi na fakt, że w serii kompresor ma dużą rolkę i nie wykorzystuje sie w pełni potencjału zamontowanego kompresora. Proszę zwrócić uwagę jak trzyma ładnie moment do 6100 gdzie BMW prezentuje charakterystykę dobra do jednobiegowego agregatu prądotwórczego pracującego że stałymi obrotami. W zasadzie z turbo benzyny zrobił się turbo diesel.
http://gregor10.pl/audi/audi-a6-s6-rs6/audi_a6_30tfsi/


--------------------
Nie ma nudnych samochodów, są tylko nudni kierowcy
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jackkpl
post Wed, 27 May 2020 - 09:39
Post #10


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





@Kompot, popatrz na mapy strat kompresora. Na niskich obrotach masz stratę rzędu 10kw , a doładowania masz już 0.5 bara. Dobrze dobrany kompresor przy 1000rpm daje już 0.2 bara , przy 2000rpm 0.4. Nie wiem, gdzie Ci zabija moment, w moich samochodach nie zabija i od 1000rpm taki wóz jedzie lepiej , niż wolnossący. Możliwe, że ja coś źle robię smile.gif.


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kompot
post Wed, 27 May 2020 - 20:40
Post #11


Forum Clubber
Dołączył: Thu, 17 February 2005





CYTAT(Chycu @ Tue, 26 May 2020 - 22:12) *
kompot, broń boże nie odpisywałem Tobie tylko autorowi tematu smile.gif Ty oczywiście masz 100% racji smile.gif


Internety wink.gif

CYTAT(MadeInPoland @ Tue, 26 May 2020 - 22:25) *
Porównanie jest nie do końca trafione z uwagi na fakt, że w serii kompresor ma dużą rolkę i nie wykorzystuje sie w pełni potencjału zamontowanego kompresora. Proszę zwrócić uwagę jak trzyma ładnie moment do 6100 gdzie BMW prezentuje charakterystykę dobra do jednobiegowego agregatu prądotwórczego pracującego że stałymi obrotami. W zasadzie z turbo benzyny zrobił się turbo diesel.
http://gregor10.pl/audi/audi-a6-s6-rs6/audi_a6_30tfsi/


Dlatego najlepsze są porównania serii, bo to są silniki i osprzęt o bardzo zbliżonych wymaganiach jeśli chodzi o osiągi jakie muszą zapewnić, wytrzymałość, hałas/wibracje (NVH), ekologię i ekonomikę. Jest to dzięki temu najuczciwsze porównanie technologii jakie jesteśmy w stanie zrobić, zamiast zacząć przerzucać się wykresami Mazd MX-5 a to z turbo, a to z kompresorem. W przypadku kompresora owszem jest jeden tani element, który diametralnie zmienia jego charakterystykę (wspomniane kółko), ale znów - małe kółko - większe straty i większy kompromis na samym dole to nie jest perpetum mobile, że można kółko zmniejszać w nieskończoność i zyskiwać i dół i górę. Ktoś kiedyś sprawdzał konstrukcyjną max prędkość kompresora przy tych zabawach? Może jackkpl wink.gif W turbo też można diametralnie zmienić charakterystykę, ale nie w tak prosty sposób.
Audi oczywiście, że trzyma moment dłużej, bo po prostu ma go mniej, to normalne.

CYTAT(jackkpl @ Wed, 27 May 2020 - 08:39) *
@Kompot, popatrz na mapy strat kompresora. Na niskich obrotach masz stratę rzędu 10kw , a doładowania masz już 0.5 bara. Dobrze dobrany kompresor przy 1000rpm daje już 0.2 bara , przy 2000rpm 0.4. Nie wiem, gdzie Ci zabija moment, w moich samochodach nie zabija i od 1000rpm taki wóz jedzie lepiej , niż wolnossący. Możliwe, że ja coś źle robię smile.gif.

Nie wiem przy jakich obrotach jest te 10 kW, ale przy 1000 rpm to będzie 100 Nm... Audi 3.0TFSI przy 1000 rpm ma raptem 35 kW i 280 Nm, a turbodoładowane BMW w stanie ustalonym 320-350 Nm (które zobaczysz tylko w trasie). Badałem trochę temat i są pewne niuanse, które teoretycznie podnoszą moc, a nagle się okazuje, że na sprzęgle jest jej mniej, bo różnicę robi moc pochłaniana przez osprzęt.
Kompresor na dole na pewno zabiera więcej niż daje, pytanie brzmi przy jakich obrotach na konkretnych setupach wychodzi na zero a następnie przechodzi w zysk i to tak naprawdę jest problem we wszystkich dyskusjach typu co lepsze - diesel czy benzyna, turbo czy kompresor itd. Być może Twój setup już przy 1000 rpm wychodzi na zero, po tym jak zoptymalizowałeś go pod kątem robienia momentu, nie patrząc dogłębnie na inne kompromisy z powyższych produkcyjnych silników, tego oczywiście nie wiem. Pytanie czy w turbo nie osiągnąłbyś lepszego rezultatu w tym konkretnym aspekcie.


--------------------
E90 330d LCI
BTG 9:49 (IS200)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jackkpl
post Wed, 27 May 2020 - 21:01
Post #12


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





CYTAT(kompot @ Wed, 27 May 2020 - 20:40) *
Internety wink.gif



Dlatego najlepsze są porównania serii, bo to są silniki i osprzęt o bardzo zbliżonych wymaganiach jeśli chodzi o osiągi jakie muszą zapewnić, wytrzymałość, hałas/wibracje (NVH), ekologię i ekonomikę. Jest to dzięki temu najuczciwsze porównanie technologii jakie jesteśmy w stanie zrobić, zamiast zacząć przerzucać się wykresami Mazd MX-5 a to z turbo, a to z kompresorem. W przypadku kompresora owszem jest jeden tani element, który diametralnie zmienia jego charakterystykę (wspomniane kółko), ale znów - małe kółko - większe straty i większy kompromis na samym dole to nie jest perpetum mobile, że można kółko zmniejszać w nieskończoność i zyskiwać i dół i górę. Ktoś kiedyś sprawdzał konstrukcyjną max prędkość kompresora przy tych zabawach? Może jackkpl wink.gif W turbo też można diametralnie zmienić charakterystykę, ale nie w tak prosty sposób.
Audi oczywiście, że trzyma moment dłużej, bo po prostu ma go mniej, to normalne.


Nie wiem przy jakich obrotach jest te 10 kW, ale przy 1000 rpm to będzie 100 Nm... Audi 3.0TFSI przy 1000 rpm ma raptem 35 kW i 280 Nm, a turbodoładowane BMW w stanie ustalonym 320-350 Nm (które zobaczysz tylko w trasie). Badałem trochę temat i są pewne niuanse, które teoretycznie podnoszą moc, a nagle się okazuje, że na sprzęgle jest jej mniej, bo różnicę robi moc pochłaniana przez osprzęt.
Kompresor na dole na pewno zabiera więcej niż daje, pytanie brzmi przy jakich obrotach na konkretnych setupach wychodzi na zero a następnie przechodzi w zysk i to tak naprawdę jest problem we wszystkich dyskusjach typu co lepsze - diesel czy benzyna, turbo czy kompresor itd. Być może Twój setup już przy 1000 rpm wychodzi na zero, po tym jak zoptymalizowałeś go pod kątem robienia momentu, nie patrząc dogłębnie na inne kompromisy z powyższych produkcyjnych silników, tego oczywiście nie wiem. Pytanie czy w turbo nie osiągnąłbyś lepszego rezultatu w tym konkretnym aspekcie.


na 3-cim biegu 30-40 km/h (1500-2100 rpm):
NA 1.8 robilem 1.12s,
kompresor 0.95s.

Doladowanie jest specjalnie obciete na takich obrotach na ile sie da i wynosi 0.2-0.3 bara. Do tego zaplon nie dostrojony, bo nikt normalny tak nie jezdzi. Myślę, że rzeczywiście 1000-1500rpm kompresor miałby niewielką przewagę nad silnikiem bez doładowania.

Oczywiście ja nikogo do kompresora nie przekonuje, bo są be i trudno je zamontować wink.gif.


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kompot
post Wed, 27 May 2020 - 22:46
Post #13


Forum Clubber
Dołączył: Thu, 17 February 2005





W okolicach 2000 rpm ten zysk 15% ma sens, chociaż jakbyś go porównał do zysku na wysokich obrotach to na pewno jest mniejszy. A autor szuka czegoś w trasy, przynajmniej do jednego z aut.
Myślę, że turbo dobrane na tę samą moc max byłoby szybsze i lepiej sprawdziłoby się w trasie, bo byłby wyższy niuton (wyprzedzanie jest z reguły w szerszym zakresie obrotów).

A tak właściwie sezon w lekkim uśpieniu... Jacek, czekamy na testy optymalizacji NA vs kompresor wink.gif


--------------------
E90 330d LCI
BTG 9:49 (IS200)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jackkpl
post Thu, 28 May 2020 - 07:54
Post #14


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





CYTAT(kompot @ Wed, 27 May 2020 - 22:46) *
W okolicach 2000 rpm ten zysk 15% ma sens, chociaż jakbyś go porównał do zysku na wysokich obrotach to na pewno jest mniejszy. A autor szuka czegoś w trasy, przynajmniej do jednego z aut.
Myślę, że turbo dobrane na tę samą moc max byłoby szybsze i lepiej sprawdziłoby się w trasie, bo byłby wyższy niuton (wyprzedzanie jest z reguły w szerszym zakresie obrotów).

A tak właściwie sezon w lekkim uśpieniu... Jacek, czekamy na testy optymalizacji NA vs kompresor wink.gif

Turbo nadmucha mocniej z dołu, to jest pewne. Niestety takie,co wstanie przy 2k rpm zdechnie przy 4-5k.
Kompresor jak w moich projektach pracuje na maks booscie np 3000-8000, w k20 4000-9000.

Jeśli auto ma być jako dupowoz i do fajnego wyprzedzania w trasie, to może elektryczna sprężarka z audi? Trochę trudniej z elektryka, ale mechanika banalnie prosta.


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Piotr1eo
post Thu, 28 May 2020 - 10:23
Post #15


Rookie
Dołączył: Fri, 18 November 2016





Ja do żuka z oryginalnym silnikiem benzynowym wstawiłem sprężarkę GT1749V czyli ze zmienną geometrią, co prawda silnik kręci się do max 4200rpm więc nie wiem jak sie zachowa na wyższych obrotach ale z dołu jest bajka, od 1200 rpm ładuje, wiadomo jest lag ale ładuje, tu wstawiam przykład na troszkę wyższych obrotach czyli 1700rpm bo innego loga nie mam

log
Wykres
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kompot
post Thu, 28 May 2020 - 19:54
Post #16


Forum Clubber
Dołączył: Thu, 17 February 2005





CYTAT(jackkpl @ Thu, 28 May 2020 - 06:54) *
Turbo nadmucha mocniej z dołu, to jest pewne. Niestety takie,co wstanie przy 2k rpm zdechnie przy 4-5k.
Kompresor jak w moich projektach pracuje na maks booscie np 3000-8000, w k20 4000-9000.

Jeśli auto ma być jako dupowoz i do fajnego wyprzedzania w trasie, to może elektryczna sprężarka z audi? Trochę trudniej z elektryka, ale mechanika banalnie prosta.

Trochę już męczymy temat, ale... zdefiniuj zdychanie - masz na myśli jakiekolwiek opadanie momentu?
Elektryczne sprężarki dobrze sprawdzają się do wzbudzania tej napędzanej gazami spalinowymi, inaczej to kosztuje za dużo energii i się nie zbilansuje.
Na razie nie ma elektrycznego (a dokładnie to hybrydowego) turbo w produkcji jako jedynego urządzenia, no i znów będzie problem z energią, bo tu by trzeba dołożyć regenerację i to najlepiej podłączoną też pod hamulce a nie tylko przy odjętym gazie.


--------------------
E90 330d LCI
BTG 9:49 (IS200)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Thursday, 28 March 2024 - 22:06