Shoutbox 0 nowych PW 


3 Stron V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Zaniżona VAT-marża na samochód - jak to rozegrać?, Czy da się jakoś zabezpieczyć czy odpuścić na starcie?
hexx #2
post Thu, 18 Jan 2018 - 06:55
Post #21


Forum Homee
Dołączył: Tue, 07 November 2017





CYTAT(Damzzii @ Wed, 17 Jan 2018 - 23:46) *
Druga strona medalu jest taka że jest to norma i dopóki kupujący i sprzedający w razie kontroli sami się do tego nie przyznają to nic wam nie grozi.

owszem, grozi
wystarczy by wartość z FV nie była zbliżona do wartości "z tabelki" za dany model z określonego roku produkcji ... i już służby skarbowe mogą wejść do akcji
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wspieraj forum
post Thu, 18 Jan 2018 - 06:55
Post #


Dotacja






Dotacja na forum
Go to the top of the page
 
Quote Post
Maciek1234
post Thu, 18 Jan 2018 - 08:40
Post #22


Forum Homee
Dołączył: Tue, 11 January 2005
Skąd: łódzkie





CYTAT(Misior @ Wed, 17 Jan 2018 - 17:27) *
Tak tylko, że to ja chcę kupić i gość może nie chcieć umieścić takiego zapisu.
no to nie ma o czym rozmawiać - odpuść sobie.

Na marginesie, ten proceder innej kwoty na fakturze, a innej zakupowej jest dosyć popularny nawet wśród autoryzowanych dilerów handlującymi autami używanymi. To patologia godzić się na takie różnice.


--------------------
Porsche 911 (992)
BMW X7 M60iX (G07)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Damzzii
post Thu, 18 Jan 2018 - 10:22
Post #23


Super User
Dołączył: Thu, 27 February 2014





CYTAT(hexx #2 @ Thu, 18 Jan 2018 - 06:55) *
owszem, grozi
wystarczy by wartość z FV nie była zbliżona do wartości "z tabelki" za dany model z określonego roku produkcji ... i już służby skarbowe mogą wejść do akcji

Kupowałem sporo aut z uszkodzonymi silnikami z kwotami znacznie niższymi niż wartość z tabelek, nigdy nie zostałem wezwany.
Słyszałem natomiast o przypadku kontroli handlarza, który mocno zaniżał przy sprzedaży (ktoś życzliwy zgłosił), wezwali kilkunastu jego klientów żeby potwierdzić czy faktycznie za takie kwoty kupili, klienci oczywiście potwierdzili, tym samym nie mogli nikomu nic zrobić.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tomek evo
post Thu, 18 Jan 2018 - 10:47
Post #24


Forum Killer
Dołączył: Thu, 19 August 2004
Skąd: Sosnowiec





CYTAT(Damzzii @ Thu, 18 Jan 2018 - 10:22) *
Kupowałem sporo aut z uszkodzonymi silnikami z kwotami znacznie niższymi niż wartość z tabelek, nigdy nie zostałem wezwany.
Słyszałem natomiast o przypadku kontroli handlarza, który mocno zaniżał przy sprzedaży (ktoś życzliwy zgłosił), wezwali kilkunastu jego klientów żeby potwierdzić czy faktycznie za takie kwoty kupili, klienci oczywiście potwierdzili, tym samym nie mogli nikomu nic zrobić.


A znajdzie się jeden co się przyzna i jakiś narwany, chcący się wykazać prokurator i wszyscy mogą mieć postawione zarzuty nie tylko karno-skarbowe ale również za składanie fałszywych oświadczeń/zeznań. Dziękuje za występowanie w Sądzie w charakterze oskarżonego nawet jak mnie nie skarzą bo nie udowodnią (ale może udowodnią bo ktoś np. zrobi przelew albo nawet wypłaci większą sumę z banku itp. itd.). Mało prawdopodobne ale nie niemożliwe. Zawsze można kupić inne auto. Jak się będziemy zgadzać na taka patologię to tak będzie. Oszczędzać na podatkach trzeba wiedzieć jak i robić to w majestacie prawa a to są wałki "małego Kazia".


--------------------
sygnatury komercyjne są dostępne dla kont PRO
Go to the top of the page
 
+Quote Post
WLD_Wlodi
post Thu, 18 Jan 2018 - 12:10
Post #25


Frequent User
Dołączył: Sat, 26 May 2012





Patologia, nie patologia - sam myślałem że to tylko oszczędność sprzedawców do czasu jak sam znalazłem się w takiej sytuacji:

Samochód w Polsce wart 13000zł

Kupiłem ten model za granicą uszkodzony(nic poważnego) za ok 8000zł. Na fakturze z Francji widniała kwota 800 Euro (takie kwoty niestety Francuzi piszą, a jak się nie podoba to do widzenia).

Części kupione na giełdzie, auto złożone, łacznie wyszło 12000.

Gdybym samochód kupił "na niemca/na francuza", czyli bez żadnych faktur itd, sprawa była by prosta. Łącznie wyszedł 12 tys, sprzedaje za 13 tys. 1tys zł zysk.

Ale auto miałem na firmę, więc musiałem wystawić FV marżę od której muszę zapłacić podatki:
Sprzedaż auta za 13 tys, więc taka kwota jest na fakturze.
Jako że na fakturze zakupowej z Francji widnieje kwota 800 Euro(około 3300zł), do urzędu skarbowego muszę oddać:

Cena zakupu*: 3300zł
Cena sprzedaży*: 13000zł
*ceny z faktur

Marża: 9700zł
VAT: 1813,82
Podatek dochodowy 19%: 1498,37zł.

Łącznie zapłaciłem podatków: 3312,19zł.
Chciałem zarobić 1000zł(od których chętnie odprowadziłbym 19% podatku), a jestem do tyłu 2312,19zł.

I jak tu żyć? huh.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
PioterW
post Thu, 18 Jan 2018 - 12:12
Post #26


Administrator
Dołączył: Wed, 17 August 2005
Skąd: go brać, skąd go brać?





CYTAT(hexx #2 @ Thu, 18 Jan 2018 - 06:55) *
owszem, grozi
wystarczy by wartość z FV nie była zbliżona do wartości "z tabelki" za dany model z określonego roku produkcji ... i już służby skarbowe mogą wejść do akcji

Niekoniecznie.
Ustawa o VAT odnosi się do wartości rynkowej w przypadku transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi. To, o czym mówisz ma miejsce w sytuacji, gdy transakcja nie podlega VAT, a przez to podlega PCC - w tym przypadku tak jednak nie jest.
Oczywiście "służby skarbowe" mogłyby wejść do akcji pod kątem weryfikacji podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym, jednak w tym przypadku transakcja nie przekracza limitu do zastosowania klauzuli o unikaniu opodatkowania, więc szansa jest mała.
Jeśli natomiast dowiedzą się, że doszło do zaniżenia podstawy opodatkowania, czyli że kwota rzeczywiście zapłacona była inna od wykazanej, wówczas na pewno określą tę podstawę w prawidłowej wysokości zarówno w VAT jak i w PIT (czy CIT).
Sama tabelka to jednak jeszcze za mało, choć oczywiście może być podstawą do węszenia.

Dla kupującego z podatkowego punktu widzenia zagrożenie jest zerowe. Teoretycznie może natomiast mieć miejsce oskarżenie o współudział w przestępstwie z art. 54 kks, ale jeszcze się z tym nie spotkałem, a trochę lat już w tej branży siedzę.

Skoro nie chcą wystawić faktury w pełnej wysokości, to można olać transakcję, albo negocjować spisanie umowy. Jeśli w umowie będzie napisane, że zapłaciłeś 41 tys, ale opodatkowaniu podlega tylko kwota 29 tys i na taką tylko kwotę zostaje wystawiona faktura, to w razie reklamacji nie powinieneś mieć problemu w udowodnieniu, ile faktycznie zapłaciłeś.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
hexx #2
post Thu, 18 Jan 2018 - 15:19
Post #27


Forum Homee
Dołączył: Tue, 07 November 2017





Zrozumiałem, że kupujący prowadzi działalność i chce FV na zakupiony samochód.
Czy się myliłem ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
PioterW
post Thu, 18 Jan 2018 - 15:39
Post #28


Administrator
Dołączył: Wed, 17 August 2005
Skąd: go brać, skąd go brać?





A ma to Twoim zdaniem jakieś znaczenie? Moim zdaniem, w tej kwestii, którą poruszyłeś, dla kupującego w zasadzie nie ma, albo raczej ma niewielkie.
Dodatkowo faktura VAT marża nie zawiera podanej ceny podatku, dlatego w tym przypadku cała kwota idzie w koszty (lub do amortyzacji) - w VAT się jej nie rozlicza. Ponieważ jednak jest to czynność opodatkowana VAT, to nie podlega również opodatkowaniu PCC.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
hexx #2
post Thu, 18 Jan 2018 - 16:03
Post #29


Forum Homee
Dołączył: Tue, 07 November 2017





Może mieć... przy obecnym podejściu służb skarbowych do przedsiębiorcy.

Z drugiej strony, skoro przedsiębiorca zarobił legalnie te pieniądze a potem wydaje je "bez potwierdzenia" to chyba i tak będzie musiał zapłacić od nich dochodowy ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Misior
post Fri, 19 Jan 2018 - 08:16
Post #30


Forum Homee
Dołączył: Fri, 10 March 2006
Skąd: Małopolska





Witajcie ponownie. Byłem, oglądałem i auto było tak "cudowne", że do rozmowy o pieniądzach nawet nie doszło smile.gif
Nie liczyłem na nic lepszego u handlarza ale kumpel chciał się przekonać to byliśmy. Stan samochodu był taki, że wyjaśnia się kwota proponowana na fakturze czyli 29tysi bo myślę, że samochód nie wyszedł handlarza więcej niż 20tysi w zakupie.

Wracając do kwestii papierkowej. Kumpel chciał kupić na działalność jednoosobową więc też mu zależało na pełnej kwocie, żeby sobie odliczyć od dochodu.
Na szczęście wyszło jak wyszło i nie trzeba się przepychać z oszustem sprzedawcą.
Dzięki wszystkim za udział w temacie. Myślę ze przyda się w przyszłości większej ilości osób.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jankes6
post Fri, 19 Jan 2018 - 20:57
Post #31


Super User
Dołączył: Thu, 19 November 2009
Skąd: Warszawa





Wrzuc od razu linka do ogloszenia zeby nikt na darmo.noe dymal przez pol polski niechcacy
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Krzysztof.Jarzyn...
post Fri, 19 Jan 2018 - 21:57
Post #32


Rookie
Dołączył: Tue, 29 November 2016





Zastanów się skąd bierze się różnica w cenie pomiędzy kwota do zapłaty i kwota z faktury vat marza... Ten handlarzyna musiał kupić tanio samochód bo miał poważny defekt... Teraz naprawiony sprzedaje...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Damzzii
post Fri, 19 Jan 2018 - 22:51
Post #33


Super User
Dołączył: Thu, 27 February 2014





CYTAT(Krzysztof.Jarzyna @ Fri, 19 Jan 2018 - 21:57) *
Zastanów się skąd bierze się różnica w cenie pomiędzy kwota do zapłaty i kwota z faktury vat marza... Ten handlarzyna musiał kupić tanio samochód bo miał poważny defekt... Teraz naprawiony sprzedaje...

Widzisz coś w tym złego? Jeśli była to np. uszkodzona skrzynia czy silnik, które wymienił?
Pomijam konkretny samochód i aspekt prawny różnicy cen, handlarze handlują takim towarem jaki jest na rynku, raz lepszym, raz gorszym, nie tyczy się to tylko samochodów, nie oni je użytkują i nie oni doprowadzają do takiego a nie innego stanu. Irytuje mnie traktowanie sprzedawcy samochodu z góry jak oszusta... szczególnie że najbardziej zaniedbane auta w które żałuje się paru złotych to osoby prywatne (z doświadczenia warsztatowego).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Paweł#G
post Sat, 20 Jan 2018 - 00:52
Post #34


Frequent User
Dołączył: Sat, 16 October 2010
Skąd: Grudziądz





A znajomego mechanika, obecnie handlarze omijają bo wiedza, że tam chorych wizji oszczędności z narażeniem życia i estetyka niskich lotów byle taniej tam nie zrealizują. Takie naprawy próbowali wymuszać, żeby wykonać przysłowiowym sznurkiem i drutem. Poprostu znaleźli innego mechanika co się godzi na ekstremalne ciecie kosztów, bo na "parcha" i tak się kupiec w końcu znajdzie, a wtedy jest zarobek... A na dobrym to się słabo zarabia...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
hexx #2
post Sat, 20 Jan 2018 - 09:18
Post #35


Forum Homee
Dołączył: Tue, 07 November 2017





CYTAT(Damzzii @ Fri, 19 Jan 2018 - 22:51) *
Irytuje mnie traktowanie sprzedawcy samochodu z góry jak oszusta...

ciężko latami pracowali na taka opinię
słuszną
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Damzzii
post Sat, 20 Jan 2018 - 09:35
Post #36


Super User
Dołączył: Thu, 27 February 2014





CYTAT(Paweł#G @ Sat, 20 Jan 2018 - 00:52) *
A znajomego mechanika, obecnie handlarze omijają bo wiedza, że tam chorych wizji oszczędności z narażeniem życia i estetyka niskich lotów byle taniej tam nie zrealizują. Takie naprawy próbowali wymuszać, żeby wykonać przysłowiowym sznurkiem i drutem. Poprostu znaleźli innego mechanika co się godzi na ekstremalne ciecie kosztów, bo na "parcha" i tak się kupiec w końcu znajdzie, a wtedy jest zarobek... A na dobrym to się słabo zarabia...

Jak to w życiu trafiają się i tacy i tacy ludzie, ja mam do czynienia z typami osób jak z programu "Wojny samochodowe" czyli kupujemy z usterką, naprawiamy wady, sprzedajemy. I to bez szarej taśmy smile.gif
CYTAT(hexx #2 @ Sat, 20 Jan 2018 - 09:18) *
ciężko latami pracowali na taka opinię
słuszną

Mam na to inną teorię, winne jest myślenie ludzi, klienci naprawdę często zakładają że dobre to takie auto, które się nie psuje, w którym nie zużyje się wahacz, w którym nie trzeba co chwila zmieniać płynów itd. Tym samym kupując 15 letnią perełkę za 10 tys. zł gdzie dowiedzą się że coś w aucie trzeba zrobić to znaczy że zostali oszukani przez "handlarzynę" który pewnie zarobił na nich 9700 bo auto wyciągnął ze szrotu.
Druga sprawa to media, moda się zrobiła na kreowanie z handlarzy oszustów, cierpią na tym uczciwie zarabiający (tak znam takich).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
hexx #2
post Sat, 20 Jan 2018 - 09:37
Post #37


Forum Homee
Dołączył: Tue, 07 November 2017





.. a liczniki same się odkręcają ?

Z tym wyciąganiem aut ze szrotów i śmietników..... to niestety ale tak to wygląda.

https://www.facebook.com/bezwypadkowe.net/p...5069491/?type=3

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Misior
post Sat, 20 Jan 2018 - 09:45
Post #38


Forum Homee
Dołączył: Fri, 10 March 2006
Skąd: Małopolska





CYTAT(jankes6 @ Fri, 19 Jan 2018 - 20:57) *
Wrzuc od razu linka do ogloszenia zeby nikt na darmo.noe dymal przez pol polski niechcacy

http://allegro.pl/volvo-s40-t5-230km-awd-r...7128172708.html

CYTAT(Krzysztof.Jarzyna @ Fri, 19 Jan 2018 - 21:57) *
Zastanów się skąd bierze się różnica w cenie pomiędzy kwota do zapłaty i kwota z faktury vat marza... Ten handlarzyna musiał kupić tanio samochód bo miał poważny defekt... Teraz naprawiony sprzedaje...

Na tym polega handel. Kupujesz taniej i sprzedajesz drożej. Tak jak napisałem wyżej handlarz nie dał za samochód więcej niż z 20tysi i stąd faktura na 29, ale mógł np kupić z innym, mniej poważnym uszkodzeniem niż wstawiany błotnik (i wszystkie inne wady do tego) i wtedy można by się zastanowić nad kupnem. A wiadomo, że nawet jeśli samochód go wyszedł na gotowo 30tysi to i tak nadal ma fakturę na zakup za 20.

Nie można traktować wszystkich jak oszustów - to prawda.
Najbardziej irytujące jest to, że dzwonisz do chłopa a on Ci mówi ze handluje samochodami 13lat ale się nie zna i trzeba samemu przyjechać obejrzeć. Taka moda teraz żeby nie powiedzieć nic za co można potem dostać w czapę jak się okaże, że to kit.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bobr4
post Sat, 20 Jan 2018 - 12:28
Post #39


Forum Clubber
Dołączył: Fri, 02 June 2006
Skąd: okolice Warszawy





Mysle, ze tak mowia bo wiedza co jest/bylo nie tak z samochodem i udaja glupa.
Jakby wiedzial ze samochod jest na prawde dobra sztuka to by pewnie szedl mocno w zaparte ze takie jest.


--------------------

<b>wtryskiwacze:
BOSCH 525cc wysokoomowe, Bosch 650cc, SIEMENS 630cc
1200cc Lucas niskoomowe</b>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
hexx #2
post Sat, 20 Jan 2018 - 13:24
Post #40


Forum Homee
Dołączył: Tue, 07 November 2017





CYTAT(Misior @ Sat, 20 Jan 2018 - 09:45) *


CYTAT
STAN PERFEKCYJNY
BRAK JAKICHKOLWIEK WAD TECHNICZNYCH I WAD UKRYTYCH (MOŻLIWOŚĆ SPRAWDZENIA AUTA NA STACJI DIAGNOSTYCZNEJ)
WSZYSTKIE AUTA SPROWADZAMY BEZPOŚREDNIO Z SERWISÓW W NIEMCZECH!
PEWNE AUTO W 100%!
KUPUJĄC U NAS KUPUJESZ BEZ RYZYKA!


laugh.gif laugh.gif laugh.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Stron V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Wednesday, 24 April 2024 - 19:21