Shoutbox 0 nowych PW 


10 Stron V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Jak ustawić zawieszenie? Mój niePoradnik :)
Bio
post Sun, 16 Feb 2020 - 07:28
Post #41


Forum Killer
Dołączył: Wed, 13 August 2008
Skąd: Bratislava





CYTAT(pszczelaszkov @ Sun, 16 Feb 2020 - 00:11) *
Dystanse nie rozsuną czasami kół spłaszczając jeszcze bardziej krzywą i pogłebiając efekt bujania przez zwiększenie tejże dzwigni huh.gif? Czy już mam zacmienie wieczorne i nie rozumiem jak ma to działać tongue.gif ?

Sam Rollcenter się obniży. Tutaj już jest zależne od samochodu, które siły będą lepsze. Czy niższy rollcenter da więcej, czy jednak przeważy wydłużenie dźwigni do środka ciężkości.

Zależy też jaki masz promień zataczania seryjnie (scrub radius). Jeśli jest on negatywny - dystansem polepszysz prowadzenie. Jeśli pozytywny - pogorszysz.

I tak "przez przypadek" dochodzi Ci kolejny parametr do przemyślenia biggrin.gif Jak dobrze, że już mamy komputery, które mogą liczyć te rzeczy biggrin.gif

CYTAT(kompot @ Sat, 15 Feb 2020 - 21:08) *
Dystans z kolei zwiększa masę nieresorowaną oraz przy dystansie nawet jeśli roll center przesunie się bliżej środka ciężkości to ramię siły na spręzynie/amortyzatorze będzie dłuższe więc nie jest powiedzane czy przechył się zmniejszy - to zależy. Kompromisy, kompromisy... smile.gif

Na szczęście mam lżejszy set kół niż OEM 17" a dołożenie 5mm dystansu będzie dla mnie ok biggrin.gif

CYTAT(Tommo @ Sat, 15 Feb 2020 - 02:28) *
Dlaczego nie wpadł na to producent?

A to bardzo proste
1. Producent musi zapewnić względną łatwość prowadzenia samochodu
2. Muszą być wzięte pod uwagę wystarczająco duże widełki w geometrii aby samochód się prowadził sensownie pomimo:
- zaproponowania różnych wielkości kół
- różnych kątów zawieszenia z fabryki (tak w produkcji wieloseryjnej nie ma 2 identycznych wozów. Często po zakupie nowego samochodu z salonu warto się wybrać na "do-ustawienie" kątów zawieszenia i świateł)
- rozbieżności w ciśnieniach opon, które wpływają na inne parametry.


CYTAT(Tommo @ Sat, 15 Feb 2020 - 02:28) *
W innej części filmu jest zaznaczone, że zmniejszenie roll center może pogorszyć prowadzenie.
Nie jest to wszystko takie oczywiste.

wystarczyło wziąć cały kontekst pod uwagę: oddalenie rollcentera od środka ciężkości.


--------------------
Blog Motoryzacyjny TorquedMad mind - tqmm.pl
FB: @torquedmadmind
Insta: @tqmmpl
Twitter: @tqmmpl
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wspieraj forum
post Sun, 16 Feb 2020 - 07:28
Post #


Dotacja






Dotacja na forum
Go to the top of the page
 
Quote Post
matteusz
post Sun, 16 Feb 2020 - 08:51
Post #42


Forum Homee
Dołączył: Thu, 18 September 2008
Skąd: Tarnobrzeg/Warszawa





CYTAT(cowboy @ Sat, 15 Feb 2020 - 14:33) *
u mnie w audi mimo obnizenia mocowanie wachacza mam wciąż ze 1-2cm nizej niz swożnia wiec nie przegiałem

cowboy, to akurat zupełnie odwrotnie niż powinno być, bo wahacz patrzy Ci w górę. Chyba że po prostu źle napisałeś.


--------------------
'84 Opel Kadett V6 powered by Transplantz Best ET 14.975 VAG Racing 2014 - bo tak
'97 BMW 328i 233KM/282Nm by 109-Performance - na co dzień
'00 Honda Integra Type R W1 PROFI 248KM/215Nm by strojenia.pl - na tor
'05 Renault Megane RS225 274KM/383Nm powered by ECUmajster - na weekend
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cowboy
post Sun, 16 Feb 2020 - 09:50
Post #43


Administrator
Dołączył: Mon, 21 August 2006
Skąd: Wawa





CYTAT(pszczelaszkov @ Sun, 16 Feb 2020 - 00:11) *
Dystanse nie rozsuną czasami kół spłaszczając jeszcze bardziej krzywą i pogłebiając efekt bujania przez zwiększenie tejże dzwigni huh.gif? Czy już mam zacmienie wieczorne i nie rozumiem jak ma to działać tongue.gif ?


spłaszczanie o ktorym piszesz podnosi RC i w klasycznym przypadku seryjnego auta zmniejszy raczej tą dzwignię
czyli dystanse podnosza (bardzo nieznacznie) RC ale zmniejają promien zataczania

ja z ciekawości na szybko narysowałem sobie na kartce i wyszło mi tak baaardzo zgrubnie ze przy obnizeniu auta o około 80mm zwiększyłem tą dzwignię o 4cm
srodek ciężkości tez się obniżył o 80mm, sprężyny są bardzo twarde
koła poszły na zewnątrz o 50mm
kiedyś miałem jakis programik do symulacji zawieszenia ale był na tyle skomplikowany że zaniechałem pomiarów i wprowadzenie tego
ponieważ auto stoi i gnije póki co to chyba to sobie rozrysuję i pomierzę dość dokładnie
może chociaż w teorii uda się coś osiagnać wink.gif

CYTAT(matteusz @ Sun, 16 Feb 2020 - 08:51) *
cowboy, to akurat zupełnie odwrotnie niż powinno być, bo wahacz patrzy Ci w górę. Chyba że po prostu źle napisałeś.


tak, dzieki za zwrócenie uwagi juz edutuje wink.gif
wachacz jest bardzo deilkatnie w doł w kierunku koła, ale jak napsiałem wyżej musze to pomierzyć dokładnie


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flapjck1
post Sun, 16 Feb 2020 - 11:30
Post #44


Forum Homee
Dołączył: Tue, 14 November 2006





Panowie:

WAHACZ

serce mnie boli i oczy wypadają jak widze to "ch" wszędzie smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kompot
post Sun, 16 Feb 2020 - 12:29
Post #45


Forum Clubber
Dołączył: Thu, 17 February 2005





CYTAT(Bio @ Sun, 16 Feb 2020 - 06:28) *
Na szczęście mam lżejszy set kół niż OEM 17" a dołożenie 5mm dystansu będzie dla mnie ok biggrin.gif

Nie chodzi o to czy lżejszy od OEM a czy optymalny - bez dystansu masa nieresorowana byłaby niższa, nie strugaj wariata tongue.gif


--------------------
E90 330d LCI
BTG 9:49 (IS200)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pszczelaszkov
post Sun, 16 Feb 2020 - 13:13
Post #46


Super User
Dołączył: Mon, 08 February 2016
Skąd: Piła





W sumie trochę 2 sprzeczne informacje, ale z zataczaniem się pokrywają biggrin.gif, widzę że pominąłem w rozumowaniu 3 linie która idzie od przecięcia do środka koła i stąd miałem problem w zrozumieniu. Będę musiał z ciekawości wbić się na wiosne na podnosnik i przenieść wymiary do CAD'a.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cowboy
post Sun, 16 Feb 2020 - 14:56
Post #47


Administrator
Dołączył: Mon, 21 August 2006
Skąd: Wawa





ta własnie trzecia linia od środka koła własnie wyznacza RC w osi symetrii pojazdu
narysowałam to sobie na kartce i ewidentnie jak oddalasz koło od zwrotnicy to ta linia się unosi czyli RC idzie do góry (w klasycznym przypadku gdy punkt przecięcia linii wahacza i prostej od top mountu jest ponad ziemią)- jest to bardzo niewielki wpływ, bardziej zwiększa to promień zataczania


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
radzio_gsi
post Mon, 17 Feb 2020 - 20:13
Post #48


Forum Homee
Dołączył: Fri, 17 February 2006
Skąd: warszawa





woow, chyba stworzyłem demona. smile.gif
oczywiście roll center się zmienia wraz z ruchem zawieszenia, tak samo jak pochylenie kół i zbieżność, a mimo to ustawiamy geometrię i odczuwamy zmianę ustawień statycznych...

niestety muszę Was zmartwić, dorzucanie dystansów ma marginalne znaczenie przy roll center, natomiast mocno zmienia promień zataczania.

myślę, że kolejny odcinek będzie dosyć ciekawy, bo wyjdzie, że roll center po części ma też wpływ na geometrie.


--------------------
www.youtube.com/radzioFLATOUT
www.youtube.com/motoLAB
www.facebook.com/radzioFLATOUT
www.patronite.pl/radzioFLATOUT
Go to the top of the page
 
+Quote Post
WojtekMR
post Fri, 28 Feb 2020 - 13:03
Post #49


Forum Killer
Dołączył: Wed, 13 August 2003





kiedy następny odcinek?


--------------------
_http://forum.mr2cp.pl/index.php
Go to the top of the page
 
+Quote Post
piwo
post Fri, 28 Feb 2020 - 15:55
Post #50


I live here !
Dołączył: Wed, 03 February 2010
Skąd: Marki





Niby były nagrane 3 odcinki a opublikowane 2. Szkoda że nie ma odpowiedzi na pytania.


--------------------
930kg+320KM+RWD+LSD+RaceTCS+lotus111r abs+semislick
1/4 2013r, 180KM: 13,806s
Tor Poznań 1m48,467s, Łódź 57,517s a052 przod, vr2 r7a(hl) tyl
0-200km/h 2020r www.youtube.com/watch?v=jj-Hbidv43s
Go to the top of the page
 
+Quote Post
radzio_gsi
post Fri, 28 Feb 2020 - 20:26
Post #51


Forum Homee
Dołączył: Fri, 17 February 2006
Skąd: warszawa





niestety nie wyrobiłem się ze złożeniem. wleci w niedziele w południe. nagrane są 4


--------------------
www.youtube.com/radzioFLATOUT
www.youtube.com/motoLAB
www.facebook.com/radzioFLATOUT
www.patronite.pl/radzioFLATOUT
Go to the top of the page
 
+Quote Post
GodISmE
post Sun, 01 Mar 2020 - 01:30
Post #52


Super User
Dołączył: Fri, 08 April 2016





Czegoś tu nie rozumiem. Roll center w największej mierze zależny od wahaczy i ich zewnętrznych i wewnętrznych mocowań (double wishbone) lub górnego mocowania amora w przypadku McPhersona. To dlaczego generalizujesz jak przebiega roll axis w RWD, gdzie BMW i Porsche (które wspominasz) mają zupełnie inny design zawieszenia niż np. 350z? Autentycznie pytam, bo sam to przerabiam teraz i brakuje mi wiedzy i doświadczenia.

A najbardziej mnie zastanawia: wszystkie Zetki które oglądam za granicą, czy w US czy w Japan - takie porządnie zrobione i ustawione dobrze - są mega zglebione. Ale jak ja dałem moją do 7motorsport, to mi ja podwyższyli do prawie serii, zwłaszcza z tylu. Rozumiem dlaczego, żeby geometria się nie psuła w zakrętach i wahacze były jak najbardziej równolegle do podłoża, tzn. roll center był jak najbliżej CoG. To dlaczego do k.... wszystkie te fury które oglądam są tak zglebione?! Trzeba wtedy twardsze sprężyny żeby to zrekompensować?

Cały czas się zastanawiam co lepsze, bo ciężko to testować, cały sezon trzeba by pewnie poświęcić: Czy lepiej mieć obniżone na maksa auto i niski CoG ale potencjalnie dalszy RC, do tego twarde sprężyny, żeby się nie uginało za bardzo. Czy może wyżej i na ciut miększych sprężynach, tak żeby geometria jak najbardziej optymalna była i się nie zmieniała za bardzo w zakrętach?!

PS. Fuck Polish.


--------------------
www.timeattackpoland.pl / Nissan 350z HR
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bio
post Sun, 01 Mar 2020 - 07:12
Post #53


Forum Killer
Dołączył: Wed, 13 August 2008
Skąd: Bratislava





CYTAT(GodISmE @ Sun, 01 Mar 2020 - 01:30) *
A najbardziej mnie zastanawia: wszystkie Zetki które oglądam za granicą, czy w US czy w Japan - takie porządnie zrobione i ustawione dobrze - są mega zglebione. Ale jak ja dałem moją do 7motorsport, to mi ja podwyższyli do prawie serii, zwłaszcza z tylu. Rozumiem dlaczego, żeby geometria się nie psuła w zakrętach i wahacze były jak najbardziej równolegle do podłoża, tzn. roll center był jak najbliżej CoG. To dlaczego do k.... wszystkie te fury które oglądam są tak zglebione?! Trzeba wtedy twardsze sprężyny żeby to zrekompensować?

Masz dokładne specyfikacje US/JP? Jakie wahacze, czy nie doszły relokacje jakichś punktów zawieszenia itd.

W JP często "obniżają" bodykitem.

Najfajniejszym przykładem będzie tutaj E30 M3 DTM (chyba nawet na tym forum parę lat wstecz był podawany link do artykułu z kompletem fotek zawieszenia) - żeby tam zawieszenie działało z tymi 18x9 felgami i taką glebą (która nie jest jakoś ekstremalna): żaden z punktów mocowania zawieszenia nie został seryjny. Praktycznie bez wiedzy od BMW, bądź teamów klienckich, które kupiły budę - nie oddasz tego setupu bez zajobu z liczeniem i przespawywaniem rzeczy.


--------------------
Blog Motoryzacyjny TorquedMad mind - tqmm.pl
FB: @torquedmadmind
Insta: @tqmmpl
Twitter: @tqmmpl
Go to the top of the page
 
+Quote Post
radzio_gsi
post Sun, 01 Mar 2020 - 11:30
Post #54


Forum Homee
Dołączył: Fri, 17 February 2006
Skąd: warszawa






Jestem teraz w trasie na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć w tygodniu


--------------------
www.youtube.com/radzioFLATOUT
www.youtube.com/motoLAB
www.facebook.com/radzioFLATOUT
www.patronite.pl/radzioFLATOUT
Go to the top of the page
 
+Quote Post
piwo
post Sun, 01 Mar 2020 - 13:38
Post #55


I live here !
Dołączył: Wed, 03 February 2010
Skąd: Marki





Fajny odcinek. Szkoda tylko że Karol Jodko Kamiński który lał wszystkie auta w wsmp miał katy pochylenia ponad -4st. Więc te -2st to chyba na jazdę po ulicy po mokrym.
Tak trzeba robic by być konkurencyjnym.


I mała uwaga trakcja potrzebna nam na wyjściu z zakrętów a wtedy opony nie są równoległe do asfaltu.
Jedynie gdzie tracimy to dohamowania ale też chyba nie jest do końca tak że przy pochyleniu -4stopnie opona nie działa cała powierzchnia. Pod wpływem ciężaru opona zawsze pracuje cała powierzchnia na prostej choćby i -8stopni wstawić katy. Bardziej chodzi o rozkład termiczny opony by nie przegrzać części wewnętrznej opony ale ta na prostej się schładza więc nie jest tak źle.


--------------------
930kg+320KM+RWD+LSD+RaceTCS+lotus111r abs+semislick
1/4 2013r, 180KM: 13,806s
Tor Poznań 1m48,467s, Łódź 57,517s a052 przod, vr2 r7a(hl) tyl
0-200km/h 2020r www.youtube.com/watch?v=jj-Hbidv43s
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bio
post Sun, 01 Mar 2020 - 17:30
Post #56


Forum Killer
Dołączył: Wed, 13 August 2008
Skąd: Bratislava





CYTAT(piwo @ Sun, 01 Mar 2020 - 13:38) *
Fajny odcinek. Szkoda tylko że Karol Jodko Kamiński który lał wszystkie auta w wsmp miał katy pochylenia ponad -4st. Więc te -2st to chyba na jazdę po ulicy po mokrym.
Tak trzeba robic by być konkurencyjnym.
https://www.trackdayforum.com/uploads/month...21470fd37d.jpeg

mylisz się w takim twierdzeniu, bo nie bierzesz pod uwagę w cholerę innych czynników:
- jaki wóz
- jaki design zawieszenie
- moc i waga
- rozkład tej mocy
- inne ustawienia geometrii zawieszenia.
- warunki pogodowe (na mokrym daje się mniejsze cambery niż na suchym)
- jak jeździ/jak woli kierowca

Generalizowanie, że "camber -4 jest najlepszy" jest mega błądzeniem. Są samochody, które "czują się lepiej" z nawet -5 camberem, a są i takie, którym więcej niż -3 zacznie przeszkadzać. Dla przykładu taki AMG GT - GT3 na SPA ma przód na poziomie -3 i tył-2.7. Czy to są najlepsze ustawienia? Tak ale dla: warunków na torze, stylu jazdy kierowcy, bla bla bla bla.


--------------------
Blog Motoryzacyjny TorquedMad mind - tqmm.pl
FB: @torquedmadmind
Insta: @tqmmpl
Twitter: @tqmmpl
Go to the top of the page
 
+Quote Post
piwo
post Sun, 01 Mar 2020 - 18:05
Post #57


I live here !
Dołączył: Wed, 03 February 2010
Skąd: Marki





Pytanie czy przepisy pozwalają na więcej. Np w F1 Pirelli zakazało stosowania dużych negatywów bo opony zaczęły im pękać i teraz jest odgórny przepis o maksymalnych kątach.
https://f1.dziel-pasje.pl/F1_news-15867-FIA...wania_opon.html


--------------------
930kg+320KM+RWD+LSD+RaceTCS+lotus111r abs+semislick
1/4 2013r, 180KM: 13,806s
Tor Poznań 1m48,467s, Łódź 57,517s a052 przod, vr2 r7a(hl) tyl
0-200km/h 2020r www.youtube.com/watch?v=jj-Hbidv43s
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mystek
post Mon, 02 Mar 2020 - 12:18
Post #58


Super User
Dołączył: Sat, 24 September 2016
Skąd: Kraków





Też myślę tak jak Bio napisał. W Assetto Corsa Competizione (oficjalna gra serii Blancpain GT3 World), gdzie samochody są odwzorowane bardzo dobrze pod względem setupu, samochody mają camber przedni na poziomie -3,7 np (Lexus RCF GT3, akurat tylko tym gram, ale generalnie defaultowy setup na wszystkie tory Lex ma -3,7 camber, tył -3,3 jakoś) strzelam, że - za Bio - samochody typu Ferrari, których zawieszenie jest mega sztywne i pracują w nikłym zakresie może już być inaczej). Ogólnie oglądam Cię Radzio, ale brakuje mi dłuższych "przemówień". Np zacząłeś o casterze mówić, że to bardzo ważny element geometrii (Dotychczas tak nie uważałem) i... uciąłeś tak jakby w połowie zdania, tj dowiedziałem się tylko połowicznie tak naprawdę co daje caster.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
cowboy
post Mon, 02 Mar 2020 - 19:55
Post #59


Administrator
Dołączył: Mon, 21 August 2006
Skąd: Wawa





caster zwiększa camber w zakręcie wink.gif
im większy KWSZ i większy skręt koła tym bardziej zwiększa się negatyw
plus tez zdaje sie ma wpły na prostowanie kół, czyli tendencji do prostowania po wyjściu z zakrętu


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mystek
post Tue, 03 Mar 2020 - 10:57
Post #60


Super User
Dołączył: Sat, 24 September 2016
Skąd: Kraków





#Cowboy - no właśnie tyle wiedziałem, że caster prostuje koła, ewentualnie (niskie KWSZ) nie odkręca lub nawet dokręca koła puszczając kierownicę. Natomiast co do zwiększania camberu to mniej więcej wiedziałem, tylko nie potrafiłem sobie tego wyobrazić tak do końca smile.gif). Ja mam ustawione -2,3 stopnia camber i KWSZ +3,3 stopnia
Go to the top of the page
 
+Quote Post

10 Stron V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Thursday, 28 March 2024 - 20:30