Shoutbox 0 nowych PW 


3 Stron V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> szpera na tor i na ulicę, płytka vs. torsen
troublemaker
post Fri, 26 Mar 2021 - 23:43
Post #1


User
Dołączył: Wed, 11 December 2019





Witam Szanownych!

Chciałbym zwrócić się do mądrzejszych w tej kwestii, z zapytaniem o pomoc w wyborze szpery.

Pacjent to z4 e85 2.5 - użytkowanie 50/50 ulica/tor. Docelowo z przewagą toru.

Mniej więcej kojarzę chyba różnicę pomiędzy płytką a torsenem. Zrelatywizowałem też inne wady/zalety obu jak ceny i warunki gwarancji.

Interesuje mnie głownie aspekt praktyczny - opinie osób które mają doświadczenia (najlepiej torowe) z obydwoma rodzajami mechanizmów, lecz będę wdzięczny za każdą konstruktywną opinię.

W grę wchodzi wyłącznie aftermarket. Cena oczywiście też jest istotna. Na dzień dzisiejszy najbliżej mi chyba do Torsena od MFactory ale mogę się bardzo mylić, więc wszelkie sugestie mile widziane.

Z góry dziękuję za wszelką pomoc.

D.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wspieraj forum
post Fri, 26 Mar 2021 - 23:43
Post #


Dotacja






Dotacja na forum
Go to the top of the page
 
Quote Post
done4
post Sat, 27 Mar 2021 - 08:43
Post #2


Forum Killer
Dołączył: Sat, 03 July 2010





(50/50 ulica/tor) w praktyce oznacza dojazd na kołach na tor.
W takim przypadku tylko płytka.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
troublemaker
post Sat, 27 Mar 2021 - 09:46
Post #3


User
Dołączył: Wed, 11 December 2019





CYTAT(done4 @ Sat, 27 Mar 2021 - 08:43) *
(50/50 ulica/tor) w praktyce oznacza dojazd na kołach na tor.
W takim przypadku tylko płytka.


Słuszna uwaga laugh.gif Chyba nieco przesadziłem rolleyes.gif Faktycznie mocno to życzeniowe, zwłaszcza, ze nie wiadomo jak kolejny rok będzie wyglądał, nie wiadomo co będzie z TP, a do tego auto jeszcze przynajmniej na ten sezon zostaje w pełni użytkowe. A dostało hardtop więc i trasa mniej uciążliwa będzie. Może przyjmijmy realnie 70/30.

A gdyby rzeczywiście (docelowo) było jak napisałeś, dlaczego TYLKO płytka?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
piwo
post Sat, 27 Mar 2021 - 10:11
Post #4


I live here !
Dołączył: Wed, 03 February 2010
Skąd: Marki





Płytka jest bardziej agresywna i kosztowna w serwisowaniu co rok. torsen bezproblemowy i praktycznie niezauwazalny. To bardziej chyba wybór między performance vs komfort.


--------------------
930kg 320KM RWD Torsen RaceTCS lotus111r abs
1/4 2013r 180KM 13,806s
0-200km/h 2020r www.youtube.com/watch?v=jj-Hbidv43s
Poznań 1m48,467s 2021; Łódź 57,517s 2023 a052 fr, vr2 r7a(hl) tyl
Go to the top of the page
 
+Quote Post
troublemaker
post Sat, 27 Mar 2021 - 14:29
Post #5


User
Dołączył: Wed, 11 December 2019





CYTAT(piwo @ Sat, 27 Mar 2021 - 10:11) *
Płytka jest bardziej agresywna i kosztowna w serwisowaniu co rok. torsen bezproblemowy i praktycznie niezauwazalny. To bardziej chyba wybór między performance vs komfort.


I trochę do tego się mój wybór sprowadza przy obecnym stanie wiedzy i braku jakichkolwiek doświadczeń. Raczej powinienem zapytać czy jest coś co dyskwalifikuje torsena na torze...

A skoro o helikalnych podpytam jeszcze:

Czy spotkał się ktoś/ma doświadczenia ze szperunkiem Blackline? Nie żebym się na to nastawiał, ale z ciekawości pytam.

Znalazłem coś takiego na jebaju germanskim: link

W necie śladowe info, aczkolwiek znalazłem wątek z z4 forum gdzie jest unboxing pełny. Wygląda 1:1 jak quaife huh.gif Nie licząc drobnych acz paskudnych niedoróbek. Materiałowo wg opisu tez niby ok. Nie ma natomiast żadnych wrażeń z użytkowania.... Chiński Quaife?

Go to the top of the page
 
+Quote Post
piwo
post Sat, 27 Mar 2021 - 14:31
Post #6


I live here !
Dołączył: Wed, 03 February 2010
Skąd: Marki





Ja mam chiński torsen obx kupiony za 200$ z ebaya. Żyje 8 lat upalajac i bezproblemowo.


--------------------
930kg 320KM RWD Torsen RaceTCS lotus111r abs
1/4 2013r 180KM 13,806s
0-200km/h 2020r www.youtube.com/watch?v=jj-Hbidv43s
Poznań 1m48,467s 2021; Łódź 57,517s 2023 a052 fr, vr2 r7a(hl) tyl
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pszczelaszkov
post Sat, 27 Mar 2021 - 14:38
Post #7


Super User
Dołączył: Mon, 08 February 2016
Skąd: Piła





Torsen, a na co to komu? rolleyes.gif
Ten torsen co go obserwujesz to ze spięciem czy taki tradycyjny że jak jedno koło uniesie to działa jak otwarty dyfer? Tradycyjny torsen to chyba działa jak mnożnik.
Nie wiem jak mocno będziesz używać go na torze, ale moja płytka w oplu ma już 20 lat 190K nalotu i nadal jak kopne sprzęgłem z jednym kołem na poboczu to ciągnie na asfalcie równo i do końca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
troublemaker
post Sat, 27 Mar 2021 - 14:49
Post #8


User
Dołączył: Wed, 11 December 2019





CYTAT(pszczelaszkov @ Sat, 27 Mar 2021 - 14:38) *
Torsen, a na co to komu? rolleyes.gif
Ten torsen co go obserwujesz to ze spięciem czy taki tradycyjny że jak jedno koło uniesie to działa jak otwarty dyfer?


To mi chodzi po głowie: torsen

To chyba taki najprostszy. Słyszałem, ze są jakieś inne z "magią" dodatkową ale nie znam tematu i to raczej nie ten.

Poza tym jak już słusznie zauważono obawiam się, ze póki co więcej będzie ulicy jednak niż toru...

A i różnice w cenie (płytka/torsen) nie małe.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pszczelaszkov
post Sat, 27 Mar 2021 - 16:11
Post #9


Super User
Dołączył: Mon, 08 February 2016
Skąd: Piła





W specyfikacji wypisali więcej marketingowej gadki niż samych specyfikacji. W ruskich szperach to chociaż pisali czy jest jakaś śruba do zwiększania tarcia czy coś. Wygląda to na typowy torsen 1 gen.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
AleksanderVM
post Tue, 30 Mar 2021 - 23:15
Post #10


User
Dołączył: Mon, 01 June 2020
Skąd: Warszawa





Też jestem na etapie wyboru szpery. Czyli co - jak torsena postawić jednym kołem na poboczu, to nie pociągnie z asfaltu? W zakręcie zamieli wewnętrznym? Już prawie kupiłem quaifa, ale mnie nieco zastopowaliście...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tom-Lee
post Wed, 31 Mar 2021 - 00:14
Post #11


Forum Killer
Dołączył: Thu, 04 May 2017
Skąd: Krk





Torsen przestaje dzialac jak jedno kolo straci kontakt z podlozem. W innym przypadku wiekszosc momentu obrotowego idzie na to kolo, ktore ma lepsza przyczepnosc w danym momencie.


--------------------
IXgen-TypeR K20C
M240iX
Go to the top of the page
 
+Quote Post
[Yossarian]
post Wed, 31 Mar 2021 - 00:17
Post #12


Forum Killer
Dołączył: Wed, 19 August 2009
Skąd: Białystok





Tak, klasyczny torsen przy podbiciu np na cięciu zadziała jak otwarty dyfer. Pewnym rozwiązaniem może być torsen ze spięciem wstępnym.

Jeździłem z torsenem, jeżdżę teraz ze szperą płytkową - mimo, że wymaga więcej obsługi i robi mielonkę z przegubów, to do torsena wracać nie zamierzam wink.gif


--------------------
_http://autobezsens.blogspot.com/ <- nudne gadanie o niczym
Drive like lightning, crash like thunder
Civic fk2 R18A2 + Civic EG B16
było: E36 4d M44B19 - "(b)awaria", Astra F GSi 16v - "Disastra"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
troublemaker
post Wed, 31 Mar 2021 - 01:14
Post #13


User
Dołączył: Wed, 11 December 2019





CYTAT(pszczelaszkov @ Sat, 27 Mar 2021 - 16:11) *
W ruskich szperach to chociaż pisali czy jest jakaś śruba do zwiększania tarcia czy coś.


A propos, czy ktoś kojarzy czy VAL Racing robi obiecane szpery do BMW? To właśnie jak mniemam te "Ruskie" ze wstępnym spięciem.

CYTAT([Yossarian] @ Wed, 31 Mar 2021 - 00:17) *

Jeździłem z torsenem, jeżdżę teraz ze szperą płytkową - mimo, że wymaga więcej obsługi i robi mielonkę z przegubów, to do torsena wracać nie zamierzam ;)


Mógłbyś nico rozszerzyć o co chodzi z tą mielonką z przegubów? Reguła? FWD czy RWD doświadczenia? Może konkretna marka?

A tak BTW, zapytam ponownie - kojarzy ktoś "chińskiego quaife'a" BLACKLINE z linka jakiego wstawiłem w jednym z powyższych postów?

Yossarian - jak bardzo uciążliwa jest eksploatacja płytki? Jakie przebiegi i w jakich warunkach?

Do płytki zniechęca cena - MFactory nie robi już widocznej na stronach szpery a zamiast niej jakiś nowy model V2 który wychodzi ok 7,4k wobec niecałych 5k za torsena... Do tego preload od 8kgm, co na ulicy i wolnych, ciasnych torach podobno może być uciążliwe.

Kaaz niestety podobnie cenowo...



Go to the top of the page
 
+Quote Post
[Yossarian]
post Wed, 31 Mar 2021 - 08:29
Post #14


Forum Killer
Dołączył: Wed, 19 August 2009
Skąd: Białystok





FWD - nowe przeguby zewnętrzne meyle wytrzymały jeden trening i złapały luzy. Ale fakt, że robiłem wtedy nawroty i "beczki" (360 stopni wokół przeszkody), czyli maksymalne obciążenie dla tych elementów. W RWD raczej powinno być z tym lepiej smile.gif.

A co do eksploatacji to warto co jakiś maks 1k km zmienić olej w skrzyni, bo płytkowa szpera robi trochę opiłek. Plus co pewien czas trzeba będzie zmieniać te płytki w niej, a w przypadku MFactory zestaw kosztuje jakieś 900 PLN. A zwykły torsen zakładasz i jeździsz, niczym się w sumie nie przejmując. Ewentualnie jak masz VALa to te elementy odpowiadające za spięcie wstępne wymieniasz co pewien czas, a one chyba 100 PLN kosztują czy coś takiego. Więc jak widać płytka jest droższa i w zakupie i obsłudze. Ale daje za to zdecydowanie więcej kontroli nad autem.


--------------------
_http://autobezsens.blogspot.com/ <- nudne gadanie o niczym
Drive like lightning, crash like thunder
Civic fk2 R18A2 + Civic EG B16
było: E36 4d M44B19 - "(b)awaria", Astra F GSi 16v - "Disastra"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jackkpl
post Wed, 31 Mar 2021 - 09:59
Post #15


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





Swojego czasu , jak smigalem RX8 to jakoś ten tak krytykowany przez wielu torsen starczał, żeby kopać dupę nawet na kartodromach.
Torsen pociągnie z jednym kołem na piachu i w zakręcie też da rade. Jedyny problem ty gdy podnosi jedno kolo w zakręcie, wtedy torsen nie ma jak przekazać momentu.
Płytkę, zanim dobrze ustawiłem pod siebie to przedstawiałem 3x.


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Aval
post Wed, 31 Mar 2021 - 12:40
Post #16


Forum Killer
Dołączył: Fri, 16 September 2011
Skąd: Warszawa





Wetnę się z lekkim OT z ciekawości - wszystkie seryjne rozwiązania do FWD z ostatnich lat (np. Megane RS, Civic Type R) to Torseny, czy jeszcze coś innego?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
troublemaker
post Wed, 31 Mar 2021 - 14:17
Post #17


User
Dołączył: Wed, 11 December 2019





CYTAT(Aval @ Wed, 31 Mar 2021 - 12:40) *
Wetnę się z lekkim OT z ciekawości - wszystkie seryjne rozwiązania do FWD z ostatnich lat (np. Megane RS, Civic Type R) to Torseny, czy jeszcze coś innego?


Lata temu w Prelud V gen. miałem ustrojstwo zwane ATTS. Ze szpera nie miało to wiele wspólnego ale pardoksalnie w zakrętach czuć było, że działa. Ładnie wciągało wóz w winklach. Chodziło chyba o elektroniczny rozdział momentu pomiędzy koła. Nie zgłębiałem wtedy. Było bodajże tylko w wersji VTiS - ja przynajmniej taką miałem.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
KrzychuNaTorze
post Wed, 31 Mar 2021 - 14:22
Post #18


User
Dołączył: Sun, 30 April 2017





Jeżeli to ma być na ulice to nie wyobrażam sobie jeździć na płytce. Przy każdym wolnym skręcie szczela, wali, szarpie
Go to the top of the page
 
+Quote Post
troublemaker
post Wed, 31 Mar 2021 - 14:41
Post #19


User
Dołączył: Wed, 11 December 2019





CYTAT(jackkpl @ Wed, 31 Mar 2021 - 09:59) *
Swojego czasu , jak smigalem RX8 to jakoś ten tak krytykowany przez wielu torsen starczał, żeby kopać dupę nawet na kartodromach.
Torsen pociągnie z jednym kołem na piachu i w zakręcie też da rade. Jedyny problem ty gdy podnosi jedno kolo w zakręcie, wtedy torsen nie ma jak przekazać momentu.
Płytkę, zanim dobrze ustawiłem pod siebie to przedstawiałem 3x.


Dzięki za konkret. Zwłaszcza, że poparty wynikami w mocnym RWD smile.gif

Myślę, że na dzień dzisiejszy, przy moim elementarnym braku doświadczenia za szperą jakąkolwiek w RWD, torsen będzie lepszym pomysłem. Wiele chyba nie ryzykuję, bo gwarancję dają w mojej ulubionej opcji lifetime tongue.gif , więc w razie czego bez problemu raczej odsprzedam. Podobno nawet w MFactory da się tą gwarancję egzekwować, bo z Angolami to różnie bywa...

Ostatecznie jeszcze dopytam dla pewności: czy widział ktoś torsena VAL Racing do BMW? Słyszałem, że mieli robić ale się z taką nie spotkałem...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Yaca
post Wed, 31 Mar 2021 - 15:12
Post #20


Super User
Dołączył: Mon, 10 January 2011





CYTAT(KrzychuNaTorze @ Wed, 31 Mar 2021 - 14:22) *
Jeżeli to ma być na ulice to nie wyobrażam sobie jeździć na płytce. Przy każdym wolnym skręcie szczela, wali, szarpie


x2

kilka lat temu jak pierwszy raz usłyszałem prace płytki to byłem pewien że zaraz coś się posypie.. "kultura pracy" tragiczna rolleyes.gif


--------------------
insta: @blackcartel.pl
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Stron V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Tuesday, 16 April 2024 - 14:42