Shoutbox 0 nowych PW 


 
Reply to this topicStart new topic
> M3 e46 na ulicę
JM63
post Sat, 06 Jan 2018 - 23:56
Post #1


User
Dołączył: Sat, 12 January 2013





Cześć,

Nadszedł czas na danie eMce nowego życia. Do sezonu chciałbym jak najlepiej przygotować skuteczny fun-car na ulicę. Ogołocone BMW z klatką na tor i dupowóz na codzień już mam, tu chodzi o coś do 'tańca i do różańca' tongue.gif
Jeśli chodzi hamulce, silnik i budę mniej więcej wiem co robić, pytanie do Was tyczy się zawieszenia.
Do wymiany najprawdopodobniej idzie całość- amortyzatory, wahacze, każda końcówka, tuleja itd.
Auto nie ma ładnie wyglądać na parkingu, tylko być maksymalnie skuteczne, nie wyłącznie na równiutkiej autostradzie, ale też i na gorszej, bocznej drodze typu koleiny i wyboje gdzieś na Mazurach.
Robić wszystko na dobrych zamiennikach typu Meyele HD/ Lemforder, czy gdzieś dać poliuretan/ coś zmieniającego geometrię?
Zawias... Temat rzeka- najchętniej wrzuciłbym Ohlinsa R&T, ale swoje kosztuje. Rozsądny wydaje się Bilstein B12 (może jeszcze przebudowany w Zerkopolu), który miałem w dwóch autach i był bardzo przyzwoity. Może jednak ktoś może się wypowiedzieć na temat np. KW v2, BC Racing, D2, GAZ, HR?


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wspieraj forum
post Sat, 06 Jan 2018 - 23:56
Post #


Dotacja






Dotacja na forum
Go to the top of the page
 
Quote Post
A d a m
post Sun, 07 Jan 2018 - 13:26
Post #2


Super User
Dołączył: Sat, 26 November 2016
Skąd: Poznan





Co do poliuretanu to obawiał bym się skrzypienia, auto ma być w miarę uniwersalne więc bym odpuścił. Moim zdaniem idealna konfiguracja to do seryjnych gratów zawieszenia dobrać jakieś przyzwoite amortyzatory, sprężyny ewentualnie pomodzić trochę stabilizatory i cieszyć się jazdą.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pinin
post Sun, 07 Jan 2018 - 14:15
Post #3


Forum Clubber
Dołączył: Wed, 24 November 2004
Skąd: Warszawa - Wawer





Ja miałem B14 PSS w 330ci - mega fajny gwint, który ma dość mały zakres obniżenia a przy tym bardzo fajnie wybiera dziury. Nie ma efektu ping ponga, masz podstawowe regulacje, co w relacji do ceny daje fajny zawias.
Co do poli, to ja miałem żółte i nic nie skrzypiało. Komfortu było... hmm, no mało. Jak na ulice, to lepiej normalne gumy (nie walczysz o setne na zakrętach).
No i nie zapomnij o wzmocnieniach tylnego wózka wink.gif


--------------------
| Pinin Racing | Warsaw Speed Team | Prorace | TheTechGuy |
'96 CaliforniaCento

www.facebook.com/dragracingsafety
Go to the top of the page
 
+Quote Post
JM63
post Sun, 07 Jan 2018 - 14:44
Post #4


User
Dołączył: Sat, 12 January 2013





Właśnie będę niedługo wrzucał B14 do e87, ale do M3 niestety nie ma i zostaje B16, które kosztuje ok 8 tyś. Zastanawiam się, czy regulacja jest warta ponad dwukrotnej różnicy w cenie w stosunku do B12, czy jednak B16 to zupełnie inne zawieszenie?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nomad66
post Tue, 09 Jan 2018 - 21:15
Post #5


Forum Killer
Dołączył: Tue, 17 March 2015





zrobiłem 80tyś na poli z olkusza, dalej bardzo dobry stan, nic nie skrzypi, składałem na smarze grafitowym. Nie ma co się bać, na czerwonym jest i komfort i precyzja prowadzenia. Znajomy przetestował wiele gwintów, jak kupił kw to powiedział, że już nigdy nic więcej innego nie kupi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
BeeMiX
post Wed, 10 Jan 2018 - 11:48
Post #6


Moderator
Dołączył: Sat, 23 July 2005
Skąd: Nowy Jork / Choszczno





KW V3


--------------------
97 Ultra White SC300 + 2JZ VVTi + GT35R + 6 speed
98 Smaragd schwarz SL500
08 S500L
Go to the top of the page
 
+Quote Post
[Yossarian]
post Wed, 10 Jan 2018 - 12:30
Post #7


Forum Killer
Dołączył: Wed, 19 August 2009
Skąd: Białystok





Już drugie auto mam na poliuretanach z Olkusza i jak ktoś nie pożałuje smaru, to żadnego problemu ze skrzypieniem nie ma - nie obawiać się smile.gif


--------------------
_http://autobezsens.blogspot.com/ <- nudne gadanie o niczym
Drive like lightning, crash like thunder
Civic fk2 R18A2 + Civic EG B16
było: E36 4d M44B19 - "(b)awaria", Astra F GSi 16v - "Disastra"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Techno
post Wed, 10 Jan 2018 - 14:01
Post #8


Frequent User
Dołączył: Fri, 23 April 2010
Skąd: Kraków





Ja na Twoim miejscu nie bał bym się poliuretanów ale założyłbym 80Sh, sam mam w kilku autach i nie widzę widzę minusów, polecam Strongflex'a. Co do zawiasu skoro ma być budżetowo to popatrrz na AST serii 2000 /nierozbieralne/, komplet amory i sprężyny to koszt lekko ponad 4k pln . fajna alternatywa do Bila smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
JM63
post Wed, 10 Jan 2018 - 17:26
Post #9


User
Dołączył: Sat, 12 January 2013





Co takiego przemawia za KW? Teoretycznie jest to gorsza konstrukcja, bo twintube, a właściwie każde inne performance'owe amortyzatory to monotube.
Miałem okazję tylko raz przejechać na V2 i to na bardzo krótkim dystansie i byle jakich oponach, więc ciężko mi cokolwiek powiedzieć. W czym jest lepszy/gorszy od Bilstein'a?
Dzięki za odpowiedzi smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
BeeMiX
post Mon, 15 Jan 2018 - 01:42
Post #10


Moderator
Dołączył: Sat, 23 July 2005
Skąd: Nowy Jork / Choszczno





Temat coś widzę zamarł, w moim temacie nikt tez się nie wypowiada od KW. Z tego co wyczytałem to amory twintube nie są tak twarde jak monotube i maja więcej skoku


--------------------
97 Ultra White SC300 + 2JZ VVTi + GT35R + 6 speed
98 Smaragd schwarz SL500
08 S500L
Go to the top of the page
 
+Quote Post
JM63
post Mon, 15 Jan 2018 - 17:52
Post #11


User
Dołączył: Sat, 12 January 2013





CYTAT(BeeMiX @ Mon, 15 Jan 2018 - 01:42) *
Temat coś widzę zamarł, w moim temacie nikt tez się nie wypowiada od KW. Z tego co wyczytałem to amory twintube nie są tak twarde jak monotube i maja więcej skoku


Generalnie większość fabrycznych amortyzatorów to twintube ze względu na niższe koszty produkcji. Faktycznie uważa sje je za komfortowe, natomiast ich dużą wadą jest to, że olej i powietrze się mieszają, co w miarę czasu pracy może doprowadzić do spieniania oleju i znaczącego spadku wydajności. Zdecydowana większość sportowych amortyzatorow to monitube, gdzie to zjawisko nie występuje, bo olej i powietrze są od siebie oddzielone. Np Bilstein B4 to twintube, ale od B6 w górę to monotube (podobnie jak ISC, Nitron, GAZ, czy większość Ohlinsów), natomiast w KW od V1 po Competition jest twintube (chociaż KW ma opatentowaną technologie zaworków, która działa nieco inaczej niż większość tego typu konstrukcji).
Na równym pewnie wszystkie będą jeździły podobnie, ciekawi mnie bardziej jazda po dziurach i podbijających nierównościach, który zawias lepiej utrzyma auto na drodze (np wsadziłem teraz B14 do E87 i na równych zakrętach jest i małych nierównościach jest bardzo fajnie, ale na wybojach mam mini katapultę. To samo B14 pasuje do 1ki i do znacznie cięższej 3ki, Wiec napisałem do Eibacha, czy jest szansa kupna miększych sprężyn)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
BeeMiX
post Mon, 15 Jan 2018 - 22:43
Post #12


Moderator
Dołączył: Sat, 23 July 2005
Skąd: Nowy Jork / Choszczno





Zgadza się czytałem o tym spienianiu oleju. Ale czy nie jest to jakaś ekstremalna sytuacja gdzie długotrwale amor musi pracować ? Nie uważasz zd katapulta może być przez zbyt mały zakres pracy amora a co za tym idzie odrywanie koł od nawierzchni?


--------------------
97 Ultra White SC300 + 2JZ VVTi + GT35R + 6 speed
98 Smaragd schwarz SL500
08 S500L
Go to the top of the page
 
+Quote Post
JM63
post Tue, 16 Jan 2018 - 00:09
Post #13


User
Dołączył: Sat, 12 January 2013





Zakres to jedno i obniżenie na pewno nie sprzyja temu zjawisku, natomiast moim zdaniem w przypadku tego zestawu za sztywna jest sprężyna, a za miękkie dobicie i odbicie amortyzatora, co widać przy szybszych zjazdach z krótkich uskoków. (obrazując na przykładzie- długie 'progi' zwalniające, takie jak są np na osiedlowych skrzyżowaniach- wjazd i po kilku metrach zjazd). I tu faktycznie, jeśli amortyzator ma mniej skoku to naturalne, że przy wjedzie z większa prędkością jest go za mało, żeby dobrze zgasić podbicie, ale na szybkim zjeździe (choć teoretycznie w tej sytuacji negatywnego skoku(koło idzie w doł względem budy) może mieć tyle, co seryjny, Wiec nie powinien działać gorzej) to po prostu powinna to być twardsza kompresja, bo tłumienie amortyzatora odbywa się na krótszym dystansie, tymczasem po niej następuje silne odbicie w górę, które jest mocno nieporządane. Nie jestem ekspertem i to jest tylko moja subiektywna interpretacja, ale właśnie interesuje mnie, które z zawieszeń ze średniej półki cenowej jest w stanie zapewnić fajny kompromis pomiędzy sztywnością na równym, a skutecznym tłumieniem na wyboistych drogach, gdzie buda będzie możliwie płasko...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kaczka23
post Tue, 06 Mar 2018 - 23:19
Post #14


Frequent User
Dołączył: Sun, 04 December 2011
Skąd: kolo KRAKOWA





witam mnie to samo czeka , mam raczej do wymiany bo stuki są i zastanawiam się nad zmianą tylko właśnie nie wiem co założyć


--------------------
BMW E30 4,4 V8- kompresor - BMW E90 330D BMW -60 535D BMW F10 = BMW E46 M3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
radzio_gsi
post Wed, 07 Mar 2018 - 13:12
Post #15


Forum Homee
Dołączył: Fri, 17 February 2006
Skąd: warszawa





ja uważam, że lepiej zostawić serię. e46 m3 prawie wszędzie jest na unibollach, wymieniłbym na poliuretan tylko i wyłącznie tradycyjne silentblocki


--------------------
www.youtube.com/radzioFLATOUT
www.youtube.com/motoLAB
www.facebook.com/radzioFLATOUT
www.patronite.pl/radzioFLATOUT
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tommo
post Wed, 07 Mar 2018 - 14:34
Post #16


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 12 February 2008
Skąd: NMiasto





+1 seryjna, zdrowa M3 e46 to już wartość, która pnie się w górę.


--------------------
A110S
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tdik
post Tue, 13 Mar 2018 - 21:05
Post #17


Forum Clubber
Dołączył: Sun, 23 March 2003
Skąd: B-B, KRAK





podlacze sie pod watek. szukam zawiasu do mojej z4 coupe e86 mysle o kicie koni sport ze sprezynami w komplecie. sa to ponoc sprezyny hr. co do bila mam mieszanie uczucia bo w innych samochodach zawsze miałem luzy na tłoczysku


--------------------
Z3 coupe :) jest
Z4 coupe :) jest
Go to the top of the page
 
+Quote Post
JM63
post Sat, 31 Mar 2018 - 09:23
Post #18


User
Dołączył: Sat, 12 January 2013





Właśnie przyszedł gwincik smile.gif
Padło na ST XTA, czyli tak naprawdę KW V2.
Zdam relację jak zamontuję.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Friday, 29 March 2024 - 07:38