Shoutbox 0 nowych PW 


5 Stron V  < 1 2 3 4 5 >  
Reply to this topicStart new topic
> Czy 10W60 to najlepszy olej do Motorsportu?
piwo
post Mon, 03 Jan 2022 - 08:30
Post #41


I live here !
Dołączył: Wed, 03 February 2010
Skąd: Marki





To byl tylko test by cos tam mozna bylo zaobserwowac. Skoro w f1 jezdza na bardzo rzadkim oleju 0w5 by tarcie bylo jak najnizsze i te pare koni wiecej osiagnac to widac ze ktos tam probuje to wykorzystac. Rafzio w filmie tez mowi ze miata chalange gdzie jest 300 zawodnikow mx5 tez na zawodach jest taka rywalizacja a ludzie maja do dyspozycji prawie taki sam sprzet ze ta roznica paru koni to moze byc pare miejsc w gore na finiszu. Ja tam obierania panewek bardzo sie boje bo mi silniki padaja za czesto. I bardziej sie boje marnej jakosci danego oleju np podrabianego mobila 5w50 niz samej nazwy np 0w40. Ogolnie uwazam ze 0w40 ma i na zimno i na cieplo mega bezpieczne wartosci tylko znalesc olej dobry i pewny jest ciezko. Myslalem ze ten rock oil carbon 0w40 to pewniak bo ma swietna karte. A tu zonk cowboy pisze ze ludziom sie silniki zacieraly na nim. Czyli pewnie podruby na rynku jak z mobilem 5w50. I dupa. No i wiadomo ze chlodnica oleju tez wazna ale ona i tak nie zbije temperatury ponizej 120 stopni a przy 130 stopniach to 0w20 czy 0w30 sa za rzadkie. 0w40 z hths powyzej 4 jest jak dla mnie zlotym srodkiem. Pod warunkiem ze jest cos pewnego. 5w50 Amsoil u mnie nie zabil silnika a u mnie olej nie ma latwo bo i turbo i woda czesto nie krazy bo sie uklad zapowietrza wiec chlodzi tylko olej wiec latwo silnik nie ma ( olej czesto powyzej 150 stopni). Wiec jak dla mnie amsoil robil swoje panewki nie obral. Pytanie czy amsoil 0w40 (hths tylko 3,76) bedzie wystarczajacy czy lepiej redline (hths 4) skoro rockoil carbon (hths 4,5) to niepewny olej ( ludziom silniki sie zacieraly, szkoda sad.gif ).

Z drugiej strony jesli ja wciaz szukam oleju ktory ma najwyzsza lepkosc przy temperaturze oleju ktora osiagam na torze czyli przy ponad 130 stopniach ( a najnizsza do 100 stopni czyli jak najnizsza liczba po W ale jak najwyzsze hths) to ta oszczednosc w postaci mocy dodatkowej moze byc tylko i wylacznie przy jezdzie ulicznej gdzie olej jest zimniejszy i ma w okolicach 100 stopni. I znow jaki to ma sens wink.gif. Jedynie taki by przy przepalaniu zima silnik mial latwiejsze zycie.
Wiec pytanie czy jezdzac na oleju ktory ma lepkosc 3 ( powiedxmy 0w20 przy 130 stopniach) zajezdzi sie panewki czy nie.


--------------------
930kg 320KM RWD Torsen RaceTCS lotus111r abs
1/4 2013r 180KM 13,806s
0-200km/h 2020r www.youtube.com/watch?v=jj-Hbidv43s
Poznań 1m48,467s 2021; Łódź 57,517s 2023 a052 fr, vr2 r7a(hl) tyl
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wspieraj forum
post Mon, 03 Jan 2022 - 08:30
Post #


Dotacja






Dotacja na forum
Go to the top of the page
 
Quote Post
cowboy
post Mon, 03 Jan 2022 - 09:28
Post #42


Administrator
Dołączył: Mon, 21 August 2006
Skąd: Wawa





piwo nie pisałem że na carbonie 0w40 się silniki zacierały!

jak powiedziałem że jak jeżdziłem na carbonie 10w60 to kolega ze zeswapowanej V8 do E46 (albo 36) powiedział że wielu osobom silniki padały na tym 10w60
to się okazało złą diagnozą u mnie bo owszem panewka zaczynała klepać na rozgrzanym ale tylko jedna, akurat ta montowana później przez Guziora, która była cięższa pod pozostałych i najprawdopodobniej źle spasowana w garażu + słabo wypłukany silnik (brudny montaż po wcześniejszej awarii)

u mnie jest problem zbytniego wychładzania oleju - a wydajny układ, jest za zimny przy tych temperaturach wink.gif ale jest juz na to sposób


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
piwo
post Mon, 03 Jan 2022 - 09:36
Post #43


I live here !
Dołączył: Wed, 03 February 2010
Skąd: Marki





A jestes w stanie dopytac dlaczego ci powiedzieli ze silniki im padaly na tym rockoil carbon 10w60? Skoro w jednym zdaniu laczyli slowa padajacy silnik na rock oil to wnioskuje ze ze wzgledu na niego. Bo po co inaczej wogole o tym wspominac?


--------------------
930kg 320KM RWD Torsen RaceTCS lotus111r abs
1/4 2013r 180KM 13,806s
0-200km/h 2020r www.youtube.com/watch?v=jj-Hbidv43s
Poznań 1m48,467s 2021; Łódź 57,517s 2023 a052 fr, vr2 r7a(hl) tyl
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cowboy
post Mon, 03 Jan 2022 - 10:12
Post #44


Administrator
Dołączył: Mon, 21 August 2006
Skąd: Wawa





nie jestem, nie znam człowieka
akurat wtedy z pomotanych aut byłem tylko ja i to bmw
ale podszedł do nas posłuchać tej panewki i stwierdził ze to na pewno wina 10w60 wink.gif
w przypadku BMW to jednak trzeba brac poprawke na te panewki jak ktoś katuje auto

to bardziej jako anegdotę trzeba traktowac, radzio (Marcin) był wtedy ze mną
ja wszedłem w ten carbon bo ma dobre parametry i IMO nie ma szans żebys kupił podróbkę, bo po pierwsze kupujesz z oficjalnej polskiej dystrybucji a po drugie kto taka niszową markę podrabia


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
piwo
post Mon, 03 Jan 2022 - 10:14
Post #45


I live here !
Dołączył: Wed, 03 February 2010
Skąd: Marki





Ale czekaj bo nie do konca rozumiem. On zwalil wine na rockoil czy na lepkosc 10w60?


--------------------
930kg 320KM RWD Torsen RaceTCS lotus111r abs
1/4 2013r 180KM 13,806s
0-200km/h 2020r www.youtube.com/watch?v=jj-Hbidv43s
Poznań 1m48,467s 2021; Łódź 57,517s 2023 a052 fr, vr2 r7a(hl) tyl
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cowboy
post Mon, 03 Jan 2022 - 10:40
Post #46


Administrator
Dołączył: Mon, 21 August 2006
Skąd: Wawa





nie pamiętam dokładnie bo to było 2 lata temu ale raczej na jedno i drugie
moze sprawdź na jakiś forach BMW czy coś ludzie nie pisza
ja bym jednak nie brał poważnie tego ze ktoś kiedyś komuś powiedział
co wiecej dobrze zagadaj to moze polski dystrybutor da Ci cos na testy


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
piwo
post Mon, 03 Jan 2022 - 10:53
Post #47


I live here !
Dołączył: Wed, 03 February 2010
Skąd: Marki





E bez przesady 400zl za olej przy koszcie awarii na poziomie 10 tys zl to zaden koszt. Po co bawic sie w jakies testy i co ja moglbym zatestowac? Jedynie to czy panewke obroci czy nie. Ale nie sadze ze jakis przedstawiciel by podjal takie ryzyko wink.gif
Poszukam po forum bmw zaraz. Moze cos znajde.


--------------------
930kg 320KM RWD Torsen RaceTCS lotus111r abs
1/4 2013r 180KM 13,806s
0-200km/h 2020r www.youtube.com/watch?v=jj-Hbidv43s
Poznań 1m48,467s 2021; Łódź 57,517s 2023 a052 fr, vr2 r7a(hl) tyl
Go to the top of the page
 
+Quote Post
radzio_gsi
post Mon, 03 Jan 2022 - 11:26
Post #48


Forum Homee
Dołączył: Fri, 17 February 2006
Skąd: warszawa





CYTAT(cowboy @ Mon, 03 Jan 2022 - 10:40) *
nie pamiętam dokładnie bo to było 2 lata temu ale raczej na jedno i drugie
moze sprawdź na jakiś forach BMW czy coś ludzie nie pisza
ja bym jednak nie brał poważnie tego ze ktoś kiedyś komuś powiedział
co wiecej dobrze zagadaj to moze polski dystrybutor da Ci cos na testy


Raczej nie łączyłbym tematu tego 10w60 i panewy razem. moim zdaniem w tamtych warunkach każdy olej dał by radę. to był ewidentny problem z piecem, z którym już auto przyjechało na tor.

Dzięki za zaangażowanie! Może takie poruszenie społeczeństwa w tym temacie będzie argumentem dla Liqui Moly, by głębiej brnąć w temat. Jeśli tak się stanie to wrzucam do Lorda suchą michę, ciasne pasowanie i zalewam 0w20! Będzie coś nowego na naszej scenie!


--------------------
www.youtube.com/radzioFLATOUT
www.youtube.com/motoLAB
www.facebook.com/radzioFLATOUT
www.patronite.pl/radzioFLATOUT
Go to the top of the page
 
+Quote Post
piwo
post Mon, 03 Jan 2022 - 11:38
Post #49


I live here !
Dołączył: Wed, 03 February 2010
Skąd: Marki





Kontrolm pisal ze nie ma czegos takiego jak ciasne pasowanie w silnikach jezdzacych na rzadszym oleju. Co chcesz ciasniej pasowac? Pierscienie do bloku, panewki do walu?


--------------------
930kg 320KM RWD Torsen RaceTCS lotus111r abs
1/4 2013r 180KM 13,806s
0-200km/h 2020r www.youtube.com/watch?v=jj-Hbidv43s
Poznań 1m48,467s 2021; Łódź 57,517s 2023 a052 fr, vr2 r7a(hl) tyl
Go to the top of the page
 
+Quote Post
radzio_gsi
post Mon, 03 Jan 2022 - 11:58
Post #50


Forum Homee
Dołączył: Fri, 17 February 2006
Skąd: warszawa





pisaliśmy też, że nie ma rzadszego oleju tongue.gif
chciałbym spróbować zrobić silnik w dolnych granicach pasowania tłoka


--------------------
www.youtube.com/radzioFLATOUT
www.youtube.com/motoLAB
www.facebook.com/radzioFLATOUT
www.patronite.pl/radzioFLATOUT
Go to the top of the page
 
+Quote Post
piwo
post Mon, 03 Jan 2022 - 12:09
Post #51


I live here !
Dołączył: Wed, 03 February 2010
Skąd: Marki





Rzadszy nie musi okreslac gestosci. Rzadki to wg slownika jezyka polskiego raczej opis plynnej konsystencji, a to moze byc zwiazana z lepkoscia. Co wladnie pieknie widac w filmie coobcia jak porownuje 0w20 do 10w60 w 3 minucie.

https://sjp.pwn.pl/sjp/rzadki;2518530.html
https://synonim.net/synonim/rzadki


--------------------
930kg 320KM RWD Torsen RaceTCS lotus111r abs
1/4 2013r 180KM 13,806s
0-200km/h 2020r www.youtube.com/watch?v=jj-Hbidv43s
Poznań 1m48,467s 2021; Łódź 57,517s 2023 a052 fr, vr2 r7a(hl) tyl
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MisioLBN
post Mon, 03 Jan 2022 - 12:15
Post #52


Forum Homee
Dołączył: Tue, 16 December 2014





Heh ja zalewam 5w40 amg (ten ruski) to juz 2ga osoba mi mowila zmien ten olej na dobre 10w60 bo ten jest jak woda wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
radzio_gsi
post Mon, 03 Jan 2022 - 12:15
Post #53


Forum Homee
Dołączył: Fri, 17 February 2006
Skąd: warszawa





CYTAT(piwo @ Mon, 03 Jan 2022 - 12:09) *
Rzadszy nie musi okreslac gestosci. Rzadki to wg slownika jezyka polskiego raczej opis plynnej konsystencji, a to moze byc zwiazana z lepkoscia.
https://sjp.pwn.pl/sjp/rzadki;2518530.html
https://synonim.net/synonim/rzadki


Sorry Maćku, ale nie będę pisał w takim tonie, za mało mam wolnego czasu ....


--------------------
www.youtube.com/radzioFLATOUT
www.youtube.com/motoLAB
www.facebook.com/radzioFLATOUT
www.patronite.pl/radzioFLATOUT
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flapjck1
post Mon, 03 Jan 2022 - 15:12
Post #54


Forum Homee
Dołączył: Tue, 14 November 2006





CYTAT(radzio_gsi @ Mon, 03 Jan 2022 - 11:58) *
chciałbym spróbować zrobić silnik w dolnych granicach pasowania tłoka


kucizna czy zwykly?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tomek evo
post Mon, 03 Jan 2022 - 17:19
Post #55


Forum Killer
Dołączył: Thu, 19 August 2004
Skąd: Sosnowiec





CYTAT(kontrolm @ Sun, 02 Jan 2022 - 13:18) *
W F1 "kosmiczne" materiały są już od długiego czasu zakazane a te które są użyte znajdziesz w niejednym cywilnym silniku a autach i moto.
A co powiesz o autach starych autach gdzie producent rekomendował to co aktualnie wtedy było na rynku a dziś pewnie do tego samego silnika rekomendowałby co innego ?
Remontuję silniki i te stare co miały jeżdzić na 10W40 i te nowe co producent zaleca 0W-30 i tak zawsze szukam tych "ciaśniejszych" pasowań panewek i ? I nic. To niby w którym miejsce coś zmieniono że nagle jeden silnik się nadaje do 0W a drugi nie ? Panewki te same nawet w katalogach uznanych producentów panewek takich jak Federal Mogul cały czas widnieją te same typy materiałów i konstrukcji panewek. Wytłumacz gdzie w takim razie w cywilnym motorze kryją się te "kosmiczne" różnice ?
Z premedytacją lałem 0W-20 do starego auta gdzie zalecany był 10W40 a potem katowałem go ile wlezie na 110% normy. Po rozebraniu silnikia wieledziesiąt tyś km później nie miał on żadnych uszkodzeń ani nietypowych zużyć. Nie brał też więcej tego oleju niż brał takiego 5W40. I sorry nie nabieram się na te marketingowe gadki o cudowności nowych silników i specjalnych do nich olejów.


Co prawda stosowanie tych "kosmicznych" materiałów jest sukcesywnie zabranianie ze względu na ograniczanie kosztów i najszerzej stosowanym materiałem jest aluminium jednak nadal stosuje się tytan czy karbon. Zresztą Toto Wofl nie tak dawno stwierdził, że materiały używane do produkcji są strasznie drogie i stanowią znaczną cześć kosztów produkcji silnika. Ale to co czyni te silniki wyjątkowymi to niespotykana precyzja wykonania i kontrola jakości. Niektórzy producenci silników każdą część zamawiają u 2 niezależnych dostawców aby mieć porównanie i jak najdokładniej wykonany element.To ma naprawdę niewiele wspólnego z seryjną produkcją. W WRC materiały używane do produkcji silnika są inne niż te w WRC 2, gdzie stosuje się "fabryczne" zmodyfikowane silniki, natomiast w WRC stopy są inne a wytrzymałość silnika dużo wyższa. Z tego tez powodu olej w silniku WRC lepiej poradzi sobie z gorszym smarowaniem i nie dojdzie do jego zatarcia natomiast silnik auta WRC 2 jest bardziej narażony na niższą jakość smarowania.
Nie uważam, żeby lanie oleju w lepkości 0W20 do auta, gdzie zalecany był 10W40 było dobrym rozwianiem. To, że w jednym silniku nic złego się nie stało to nie znaczy, że zawsze tak będzie. Ewolucja w silnikach przybiera różne formy ale generalnie pasowania się zmieniają i zmieniają się kanały olejowe i różne są ciśnienia oleju optymalizowane pod kątem konstrukcji silnika. Nie do końca rozumiem Twój wywód bo w 90% nie odnosi się w ogóle do tego o czym pisałem ale wnioskuje, że uważasz, że lepkośc oleju nie ma większego znaczenia.


--------------------
sygnatury komercyjne są dostępne dla kont PRO
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tomek evo
post Mon, 03 Jan 2022 - 17:30
Post #56


Forum Killer
Dołączył: Thu, 19 August 2004
Skąd: Sosnowiec





CYTAT(radzio_gsi @ Mon, 03 Jan 2022 - 11:58) *
pisaliśmy też, że nie ma rzadszego oleju tongue.gif
chciałbym spróbować zrobić silnik w dolnych granicach pasowania tłoka


Rzadki olej to taki olej, który jest rzadko spotykany. Fachowo to się powinno mówić olej mniej lepki i bardziej lepki. I nie należy tego mylić z gęstością oleju bo gęstość to stosunek substancji do jej objętości wyrażany zazwyczaj w kg/m3. Oczywiście w mowie potocznej jest inaczej ale trzymając się fachowego słownictwa to tak to wygląda.


--------------------
sygnatury komercyjne są dostępne dla kont PRO
Go to the top of the page
 
+Quote Post
piwo
post Mon, 03 Jan 2022 - 18:03
Post #57


I live here !
Dołączył: Wed, 03 February 2010
Skąd: Marki





Za slownikiem jezyka polskiego rzadki to "majacy plynna konsystencje " wiec nie wiem o jaka mowe potoczna chodzi. Z tego wynika mniej rzadki czyli bardziej staly niz plynny. Rzadki olej bardzo dobrze odzwierciedla inaczej mniej lepki olej. Co innego jakbym mowil gesty mniej gesty. Wtedy jest to blad bo gestos jest juz fizyczna jednostka nie rownowazna do lepkosci.


--------------------
930kg 320KM RWD Torsen RaceTCS lotus111r abs
1/4 2013r 180KM 13,806s
0-200km/h 2020r www.youtube.com/watch?v=jj-Hbidv43s
Poznań 1m48,467s 2021; Łódź 57,517s 2023 a052 fr, vr2 r7a(hl) tyl
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tomek evo
post Mon, 03 Jan 2022 - 19:09
Post #58


Forum Killer
Dołączył: Thu, 19 August 2004
Skąd: Sosnowiec





Z tym rzadkim to oczywiście było z przymrużeniem oka. A mowa potoczna nie zawsze oddaje język techniczny bo pojęcia takie jak gęstość czy lepkość to są definicje techniczne.


--------------------
sygnatury komercyjne są dostępne dla kont PRO
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andrzejsr
post Mon, 03 Jan 2022 - 20:22
Post #59


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 24 March 2015





CYTAT(tomek evo @ Mon, 03 Jan 2022 - 19:09) *
Z tym rzadkim to oczywiście było z przymrużeniem oka. A mowa potoczna nie zawsze oddaje język techniczny bo pojęcia takie jak gęstość czy lepkość to są definicje techniczne.


Nie no, jak najbardziej słusznie zauważyłeś :

"1. występujący w dużych odstępach czasu; nieczęsto spotykany; wyjątkowy; szczególny;"


A co do tematu, naprawdę te pasowania (domyślam się że panewka - wał ? ) są takie same we wszystkich silnikach ? mi Grzeisk budujący silnik wyraźnie mówił że zrobił pasowania tak że pod 5w50 są , ewentualnie 10w60 mając rozcieńczenie paliwem . A jak czytam u kitkarówców z fabrycznymi zetecami to 5w40 stosują na torach także.


--------------------
Alfa Romeo 156 Cup 2.0 TS
Westfield SEiW Aerorace 2.0 --> aswestfield.wordpress.com
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kontrolm
post Mon, 03 Jan 2022 - 21:36
Post #60


Forum Clubber
Dołączył: Fri, 09 March 2007
Skąd: Błonie

Ikona grupy



szczerze nie widzę i nie wierzę żeby w motorze NA o przedwojennych wyciągach mocy z litra jakikolwiek rzadki małolepki stary podrabiany przepracowany był w stanie uszkodzić panewki poprzez przerwanie filmu olejowego.
Jeżeli do tego dochodzi (poza wadami konstrukcyjnymi jak w M motorach) to albo z powodu odpłynięcia oleju spod smoka (co zdarza się nadzwyczaj często tam gdzie poszła wyścigowa guma na poprawionym zawiasie) albo z powodu spuchnięcia tłoka w tuleji co doprowadza finalnie do właśnie do przekroczenia dopuszczalnego nacisku na film olejowy.
I tak - 211 KM z 2.0 czyli 106KM z litra to jest przedwojenny stosunek. Cosworthy na przełomie lat 50/60 z silnika 1.0 33KM w serii wyciągali 150 KM. 150 KM z litra przy 9000 obr. I to z dwóch zaworów. Widzicie dziś konstrukcję w salonie która umie lepiej ? I to się ścigało i to na sporych dystansach. Nie była to jednorazówka. Na jakiej jakości oleju jeżdzili ? Pewnie Kujawski z paroma dodatkami laugh.gif
Zdajecie sobie sprawę że dzisiejszy olej z Biedry albo z Lidla ma prawdopodobnie lepsze właściwości smarne niż stosowane wtedy wyczynowe oleje ? laugh.gif
Więc zamiast lać 10W60 może warto się zastanowić gdzie tkwi faktyczna przyczyna awarii ?

Pisałem już że w F1 tłok jest tak dobrze chłodzony natryskiem oleju z nawet 15-tu dysz że pierścienie nie służą tam do odprowadzania ciepła. A czemu silniki Coswortha ze Ścierki do dziś jeżdżą w Motorsporcie ? Bo mają "równoległy" układ chłodzenia w przeciwieństwie do "szeregowego" z typowych nawet naprawdę mocnych dupowozów co prowadzi do tego że pierwszy cylinder za pompą jest najchłodniejszy a ostatni niestety najcieplejszy . Rozwiązanie stosowane w praktycznie każdym przecinaku stąd są one zdolne znosić takie moce obroty i pałowanie przez małolatów.

Lałem 0W20 do starego auta którym dla zakładu przejechałem pół Warszawy na pierwszym biegu na full gazie aż potopiły mi się plastiki pod maską a kontrolka ciśnienia jarzyła się jasnym światłem bo olej aż skwierczał - korba nie wyszła panewki nawet nie ruszone bo motor wiele tkm później w celach badawczych rozerbałem. Rozpierdzieliłem parę silników Turbo pałując je na pojeżdżawkach, paleniach gumy i autostradowych wyścigach - a to nie zauważyłem że wentylator się nie włączył przegrzał się a to chłodnica była za cieńka i szła korba bokiem bo tłok się przytarł w tulei ale panewki korby całe. Olej ? Najtańszy SpecolGold 5W40 o którym mam zresztą bardzo dobre zdanie.
Od kiedy dużą uwagę skupiam na właściwym chłodzeniu nawet robiąc korekty dawek paliwa na poszczególne cylindry problem wybuchania silników się skończył. Nadal jeżdżę na Specolu nadal na wodzie

Oczywiście zawsze trafi się silnik w serii już tak z...bany że co chwile klęka jak go tylko mocniej pociśniesz bo smarowanie spieprzone bo chłodzenie nieprzemyślane bo paneweczki jak z zabaweczki (albo wszystko bardzo przemyślane żeby doić frajerów)....ale czy powinen być on brany za wyznacznik ?

Niektórzy to tak kupują ten olej jak mi koledzy prezent na urodziny. Ja nie piję a oni głównie pija i gadka:
- co mu kupić przecież on nie pije.....
Myślą myślą chodzą naradzają się no wiadomo ze ta wódka to nie jest dobry pomysł. I w końcu jest myśl:
- mam pomysł - kupmy mu wódkę najwyżej komuś odda laugh.gif
Albo jak ci co maseczki zakładają i się szczepią. Bo tak trzeba.


--------------------
VEMS rozkminiłem do ostatniego rezystorka - chętnie pomogę
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Stron V  < 1 2 3 4 5 >
Reply to this topicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Wednesday, 24 April 2024 - 15:11