Shoutbox 0 nowych PW 


 
Reply to this topicStart new topic
> Otwarcie specjalistycznego warsztatu.
A d a m
post Sat, 17 Nov 2018 - 20:44
Post #1


Super User
Dołączył: Sat, 26 November 2016
Skąd: Poznan





Witam, zwracam się z prośbą o pomoc czy specjalistyczny warsztat to oby na pewno dobry pomysł? Celuję w naprawę części silnika głównie głowice, turbosprężarki wały itp. Nie ukrywam żeby ruszyć z tym interesem potrzeba górkę pieniędzy koszty porównywalne o ile nie większe z otwarciem warsztatu kompleksowo obsługującego auta osobowe. I tu rodzi się pytanie co wybrać bardziej skłaniam się ku specjalizacji idzie wtedy fajnie wyposażyć warsztat i praktycznie mało co Cie zaskoczy. Ale pozostaje kwestia klientów, których to moim zdaniem łatwiej przyciągnąć do warsztatu "robiącego wszystko", przeciętny Kowalski nie musi znać się na motoryzacji i nie skorzysta nigdy z specjalistycznego warsztatu. A wy jak myślicie co lepsze, jakie są plusy i minusy ww. działalności.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wspieraj forum
post Sat, 17 Nov 2018 - 20:44
Post #


Dotacja






Dotacja na forum
Go to the top of the page
 
Quote Post
yotomeczek
post Sat, 17 Nov 2018 - 22:28
Post #2


Forum Killer
Dołączył: Fri, 28 November 2008





Ja unikam warsztatów "robiących wszystko" - wolę specjalizowane. Auto zawsze naprawiam u kogoś kto zna daną markę i wie co jest a nie zgaduje. Poważniejsze sprawy u specjalistów robię.
W programie kup i zrób auto marzeń nieraz widac jak się nie pierdzielą tylko jadą z furą 200 km do fachowca specjalisty. Dobry specjalista ma terminy dłuugo do przodu zaklepane - ostatnio w tymże programie fachman od gaźników ma kolejkę na pół roku do przodu,


--------------------
Nie ma takiego okrucieństwa, do którego nie posunie się rząd, kiedy braknie mu pieniędzy
Go to the top of the page
 
+Quote Post
borman
post Sun, 18 Nov 2018 - 00:51
Post #3


User
Dołączył: Sat, 04 November 2017





jak posiadasz i potrafisz ogarniać maszyny do obróbki metali to 'naprawa silników' staje się bez sensu bo jest mało dochodowa

co innego jak chłopaki w stanach robią od zera własne silniki na cnc typu np. hayabusa v8 i jest na to popyt
Go to the top of the page
 
+Quote Post
_adams_
post Sun, 18 Nov 2018 - 01:00
Post #4


Forum Killer
Dołączył: Thu, 17 December 2009
Skąd: Kruszwica





No tak, to prawda. Tyle że Ci specjaliści z TV wypracowali sobie markę przez lata działalności.

Zapewne masz odpowiednich ludzi i wiedzę w danej specjalizacji? Wydaje mi się jednak że Ty wiesz lepiej niż ludzie na forum na jakie usługi w Twojej okolicy jest zapotrzebowanie.

Dobry warsztat samochodowy który "robi wszystko" też ma kolejkę aż za bramę i często trzeba czekać min 1-2 dni, a to zawsze pewniejszy dochód. Chyba że nie o to tu chodzi cool.gif
Pewnie że lepiej pracować mniej/krócej za większe pieniądze.


--------------------
Życie jest rumakiem który nie znosi tchórzliwego jeźdźca.

B6 1.8T@GT28RS>B9 2.0T Allroad
Punto Evo 1.4T
Go to the top of the page
 
+Quote Post
As_
post Sun, 18 Nov 2018 - 01:20
Post #5


Forum Killer
Dołączył: Sun, 17 February 2008
Skąd: W-wa





wybierz kilka specjalistycznych warsztatów w okolicy, podjedź i zobacz jakie są terminy.
tak czy inaczej każdy warsztat trzeba wypromować a specjalistyczny w szczególności, i mam tu na myśli coś więcej niż tylko baner na płocie i strona www.
wydaje mi się że do warsztatu mocno specjalistycznego trafiają ludzie równie często z ulicy co z polecenia mechanika "pierwszego kontaktu" który jak trafi na coś czego nie robi to odsyła klienta albo część to takiego punktu.
Ergo trzeba sobie wyrobić renomę i zauwanie wśród innych warsztatów a tego nie robi się w dwa miesiące.


--------------------
papierowe konie + oszukane 4x4
Go to the top of the page
 
+Quote Post
A d a m
post Sun, 18 Nov 2018 - 18:49
Post #6


Super User
Dołączył: Sat, 26 November 2016
Skąd: Poznan





Dzięki za odpowiedzi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Maciek1234
post Mon, 19 Nov 2018 - 08:57
Post #7


Forum Homee
Dołączył: Tue, 11 January 2005
Skąd: łódzkie





CYTAT(A d a m @ Sat, 17 Nov 2018 - 21:44) *
Witam, zwracam się z prośbą o pomoc czy specjalistyczny warsztat to oby na pewno dobry pomysł? Celuję w naprawę części silnika głównie głowice, turbosprężarki wały itp. Nie ukrywam żeby ruszyć z tym interesem potrzeba górkę pieniędzy koszty porównywalne o ile nie większe z otwarciem warsztatu kompleksowo obsługującego auta osobowe. I tu rodzi się pytanie co wybrać bardziej skłaniam się ku specjalizacji idzie wtedy fajnie wyposażyć warsztat i praktycznie mało co Cie zaskoczy. Ale pozostaje kwestia klientów, których to moim zdaniem łatwiej przyciągnąć do warsztatu "robiącego wszystko", przeciętny Kowalski nie musi znać się na motoryzacji i nie skorzysta nigdy z specjalistycznego warsztatu. A wy jak myślicie co lepsze, jakie są plusy i minusy ww. działalności.
powiem ci tak - pieniądze to nie problem (załatwienie leasingu to góra tydzień czasu), sprzęt to nie problem (tydzień i dowolna obrabiarka stoi i ciebie), z klientami w kwestii obróbki nie będziesz miał najmniejszych problemów - dzisiejszy twój problem to ludzie - musisz mieć wykwalifikowany zespół, który potrafi obsługiwać maszyny, nie zrobi ci fuszerki, do tego ten zespół musi być zaufany, żeby po dwóch tygodniach ci ludzie nie odeszli, albo nie zapili się po pierwszej wypłacie biggrin.gif A terminy w tej branży gonią.
Najpierw zastanów się nad zasobami ludzkimi - jeśli masz taki zespół, to nie wahaj się ani chwili.


--------------------
Porsche 911 (992)
BMW X7 M60iX (G07)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
A d a m
post Mon, 19 Nov 2018 - 15:52
Post #8


Super User
Dołączył: Sat, 26 November 2016
Skąd: Poznan





Maciek1234 bardzo rzeczowa i prawdziwa wypowiedz robiłem rozpoznanie rynku pracy i powiem to co wszyscy czyli jest źle. 500+ doskonale zniszczyło ambicje Polaków bo przykładowo do mnie normalne nie jest jak ktoś mówi mi że za dużo by zarobił i wolał by tą prace na lewo itp. Młode społeczeństwo zwłaszcza te wpatrzone w smartfony także załamuje będąc na targach pracy stwierdziłem że są nieźle oderwani od rzeczywistości, wiadomo nie dotyczy to wszystkich. Dając warunki o jakich ja zaczynając nie mogłem nawet marzyć nadal brakuje ludzi do pracy cóż takie czasy. A co do moich pracowników to będę starał się przejąć kilka osób, z którymi kiedyś pracowałem co z tego wyjdzie zobaczymy.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
As_
post Mon, 19 Nov 2018 - 16:23
Post #9


Forum Killer
Dołączył: Sun, 17 February 2008
Skąd: W-wa





ja do pierwszej pracy poszedłem w 2001
biorąc pod uwagę że średnia inflacja z tego okresu to 4% (strzelam nie sprawdzałem) to dzisiaj realnie trzeba by pomnożyć moją pierwszą pensję przez 2

z takimi porównaniami trzeba więc ostrożnie ...



--------------------
papierowe konie + oszukane 4x4
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MisioLBN
post Mon, 19 Nov 2018 - 17:25
Post #10


Forum Homee
Dołączył: Tue, 16 December 2014





CYTAT(A d a m @ Mon, 19 Nov 2018 - 15:52) *
Maciek1234 bardzo rzeczowa i prawdziwa wypowiedz robiłem rozpoznanie rynku pracy i powiem to co wszyscy czyli jest źle. 500+ doskonale zniszczyło ambicje Polaków bo przykładowo do mnie normalne nie jest jak ktoś mówi mi że za dużo by zarobił i wolał by tą prace na lewo itp. Młode społeczeństwo zwłaszcza te wpatrzone w smartfony także załamuje będąc na targach pracy stwierdziłem że są nieźle oderwani od rzeczywistości, wiadomo nie dotyczy to wszystkich. Dając warunki o jakich ja zaczynając nie mogłem nawet marzyć nadal brakuje ludzi do pracy cóż takie czasy. A co do moich pracowników to będę starał się przejąć kilka osób, z którymi kiedyś pracowałem co z tego wyjdzie zobaczymy.

Ale to zdziwiony jestes ze ludzie chca zyc?? Ja do swojej pierwszej pracy poszedlem za stawek z ktorej moglem wynajac mieszkanie w centrum wawy na pol z narzeczona, bylo mnie stac na ubrania jedzenie wakacje i zakup 10 letniego golfa... Nie wyobrazam sobie zebym mial pracowac za 2000 netto bo by mi zabraklo na jedzenie... Ja wiem ze to dziwne ale mlode pokolenie polakow chce zyc a nie wegetowac od 1 do 1...
I zeby nie bylo znam temat z 2giej strony bo ojciec ma 2 firmy... Problem jest ze brakuje osob do malo wymagajacej pracy potoczne machanie lopata bo czlowiek ma zero umiejetnosci zero kwalifikacji czegokolwiek a chce miliony za prosta robote
Go to the top of the page
 
+Quote Post
A d a m
post Mon, 19 Nov 2018 - 18:12
Post #11


Super User
Dołączył: Sat, 26 November 2016
Skąd: Poznan





Prowadzę działalność od niedawna możesz wierzyć mi lub nie ale w moim przypadku płaca nigdy nie była problemem nikt za grosze u mnie nie pracował i nie będzie pracował. Trochę poczułem się jak dziad po twoim komentarzu ale mniejsza o to. Bardziej ubolewam nad tym że większość ludzi woli bezmyślną prace za małe pieniądze niż coś pod czym podpisuje się swoim nazwiskiem co wymaga od nich myślenia i zaangażowania. Co do warunków jakich ja nigdy nie dostałem bardziej chodzi mi o możliwość pracy bez doświadczenia, możliwość szkoleń specjalistycznych takich z prawdziwego zdarzenia mi nikt nigdy tego nie zaoferował, jakbym po szkole dostał taką ofertę pracy nawet bym się nie zastanawiał.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ledziu
post Mon, 19 Nov 2018 - 19:37
Post #12


Forum Homee
Dołączył: Sun, 16 October 2011





Może ja coś powiem jako że mam bardzo dużo styczności z pracownikami różnych branż i jedna z nich jest motoryzacja... ogólnie jest dramat, kazdy kto myśli inaczej patrzy ze swojej perspektywy natomiast ja patrze z perspektywy 50ciu miejsc pracy. Tak więc jeżeli myślicie że zarobkami kogokolwiek przyciągniecie albo mówiąc inaczej zachęcicie do pracy to jesteście w głębokim błędzie. Na tą chwilę szukałem samodzielnego mechanika i pomocnika, praca w/g uznania na umowę lub...jak kto chciał bo ludzie mają różne potrzeby. Czas pracy w ciągu dnia raczej sztywny czyli 8-10g średnio liczone z sobotami do 14... i po 3ech miesiącach nikt się nie zgłosił a z mechanikami był problem typu alkohol, lepkie rączki, albo wszystko wiem ale nic nie potrafię. I żeby nie było pomocnik na start miał podane 20zł. (na ręke minimum) a mechanik do dogadania. No i po 4miesiącach udało się z pomocnikiem który nie pracował w branży ale był moto zajawkowiczem i jest szkolony.
Ale nie trzeba się martwić są takie branże jak gastronomia gdzie jest syf maksymalny do tego stopnia że ogłoszenie powinno zawierać pytanie o chlanie, dragi i inne nałogi...i może zaznaczę kucharz o miejscu którym mówię zarabia min.6k miesięcznie na umowę.

Co do samej firmy to wybór rodzaju działalności powinien się opierać na wielu czynnikach ale:
żeby otworzyć warsztat wyspecjalizowany to trzeba się max dobrze znać na usługach które będziemy oferować opcjonalnie trzeba mieć taką zaufaną osobę, trzeba mieć kasę na sprzęt (może być leasing ale raty bolą), trzeba mieć miejsce działka +hala, trzeba zaistnieć co w dzisiejszych czasach kosztuje w pytę kasy.
Do tego przypuśćmy że się przebijesz tylko trzeba pamiętać o fiskalu bo to tez jest hardcor made in poland. Żeby się nie okazało że zainwestujesz pół bańki mając na głowie 360dni myślenia a po odliczeniu kosztów zostanie Ci 5k.miesięcznie... co np. w gastronomii nie jest ewenementem.

Na początek wolałbym pomyśleć o warsztacie bez specjalizacji z trzema stanowiskami dwóch samodzielnych mechaników i dwóch pomocników ewentualnie sam się zrobisz mechanikiem albo pomocnikiem. Będziesz miał do zainwestowania znacznie mniej pieniędzy niż w warsztat obróbki silników a możliwy zarobek też konkretny. Tym bardziej że jak ogarniesz sobie pewne ścieżki które są obce dla mini warsztacików to klienci będą walić do Ciebie nawet oknami biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
olozwirski
post Tue, 20 Nov 2018 - 23:17
Post #13


Forum Homee
Dołączył: Tue, 22 August 2006
Skąd: WKZ





Cokolwiek specjalistycznego to można otworzyć będąc specjalista w tej dziedzinie. Jak zamierzasz polegać tylko na pracownikach to nie wróże powodzenia.


--------------------
golf mkI 4x4
golf mkII V8
audi A2 R36
polo 86C XX w budowie
Go to the top of the page
 
+Quote Post
_adams_
post Wed, 21 Nov 2018 - 00:04
Post #14


Forum Killer
Dołączył: Thu, 17 December 2009
Skąd: Kruszwica





Dlatego napisałem o odpowiednich ludziach - jak nie ma się lojalnego, uczciwie pracującego (i nagradzanego) pracownika lub dwóch to opieranie takiego biznesu na ludziach z ulicy jest nieporozumieniem.
Biorąc jakąś dotację trzeba potem min rok utrzymać tych pracowników niezależnie od przychodów...

Lepiej otworzyć zwykły warsztat i klepać w kółko hamulce, zawieszenia, rozrządy itp. Roboty na to nie ubywa tylko przybywa, a z czasem jak zyskasz dobrą renomę można poszerzyć profil i zająć się tym co się lubi.

Bo zakładam że umiesz i lubisz takie tematy?

Ze 2-3 lata temu kawałek od nas koleś na wsi otworzył taki serwis. Wyglądało to ładnie, chociaż nie byłem. Nie wiem czy robił te usługi na miejscu czy zlecał komuś dalej, ale nigdy nie widziałem tam kilku aut na raz, a nawet jedno też nie często. Po ok roku biznes upadł.

Za to zwykłe warsztaty samochodowe (to co robią wszystko) mają się coraz lepiej z tego co widzę. Kolejka cały czas i nie maleje.


--------------------
Życie jest rumakiem który nie znosi tchórzliwego jeźdźca.

B6 1.8T@GT28RS>B9 2.0T Allroad
Punto Evo 1.4T
Go to the top of the page
 
+Quote Post
A d a m
post Wed, 21 Nov 2018 - 19:38
Post #15


Super User
Dołączył: Sat, 26 November 2016
Skąd: Poznan





Wiadomo trzeba być specjalistą w danej dziedzinie ale niestety wszyscy mamy tylko po 2 ręce a doba ma tylko 24h więc pracownicy są niezbędni. A co do ludzi z ulicy to ja mimo wszystko każdemu daje szanse w poprzedniej pracy miałem pod sobą kilkunastoosobową załogę i w każdym człowieku drzemie potencjał kwestia czy manager jest w stanie go wykorzystać. Co do zwykłego warsztatu to ta opcja widzi mi się coraz bardziej sensowna bo jak wiadomo chodzi o pieniądze, a jak już pisaliście rozszerzyć działalność zawsze można.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rudiger
post Wed, 21 Nov 2018 - 20:50
Post #16


Forum Killer
Dołączył: Sat, 08 October 2011





Adam, kwestia co się komu podoba - jeśli satysfakcjonuje Cię zwykły warsztat (klocki, olej, tłumiki) to ok. To są proste dość sprawy, znajdziesz pracowników, najwyżej będzie częsty płodozmian smile.gif
Ale tak jak pisali poprzednicy, w specjalizacjach są duże problemy z pracownikami - lenie, niesłowni, nieodpowiedzialni, bajkoopowiadacze bez doświadczenia, marzyciele itd. Do tego jest zajebisty problem z młodym pokoleniem - LOGICZNE MYŚLENIE jest dla nich dużym problemem. Czasami mają jakąś wiedzę ale nie potrafią jej logicznie połączyć z praktyką, życiem.
Przed otwarciem swojej działalności (10 lat siedziałem za biurkiem robiąc projekty) zadałem sobie kilka zajebiście ważnych pytań i właściwie narzuciłem sobie parę wytycznych:
1. Działalność ma mi sprawiać frajdę.
2. Klienci mają sami do mnie przychodzić, odpada szukanie klientów.
3. Praca ma być urozmaicona.
4. Nie pracuję pod presją czasu co jednocześnie przekłada się na pewną elastyczność czasu pracy - np. wyjazdy wekendowe (wyścigi, wypoczynek)
5. Działalność musi być niszowa, nietypowa aby nie martwić się o konkurencję zaraz po otwarciu firmy.

Udało się w w 99% praktycznie, ale pracuję głównie sam lub 1+1, bo tak jak pisałem wyżej. Czasami więcej zrobię sam niż z pomagierem którego muszę ciągle pilnować i poduczać. Kilku praktykantom dałem szansę, okazję do poduczenia się wielu umiejętności i zawsze źle na tym wychodziłem. Mimo sensownych zarobków, jasnych zasad współpracy i określenia poziomu jakości na jakim pracuje moja firma.


--------------------
narkotyczny zapach dogrzanych slicków...
powered by PENRITE
vmistrz klasy 2-1300 Classicauto Cup 2012
mistrz klasy 2-1300 Classicauto Cup 2015
Go to the top of the page
 
+Quote Post
A d a m
post Wed, 21 Nov 2018 - 22:43
Post #17


Super User
Dołączył: Sat, 26 November 2016
Skąd: Poznan





Rudiger Z tą satysfakcją i zwykłym warsztatem jest największy problem, taka opcja widzi mi się mało ambitna. A co do twoich wytycznych to po ich przeczytaniu stwierdzam, że twój post jest przełomowy jeśli chodzi o moje myślenie na temat warsztatu specjalistycznego, te kilka punktów przypomniało mi projekty, które realizowałem gdzie czas nie był istotny, gdzie pieniądze nie grały roli, praca sprawiała mi niezwykłą przyjemność, a nikt inny i tak by jej nie wykonał. Może i trudno się wypromować w specjalizacji ale chyba warto nawet dla klientów, którzy pytają czy się da, a nie ile to będzie kosztować. Wielkie dzięki.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Misior
post Thu, 22 Nov 2018 - 10:22
Post #18


Forum Homee
Dołączył: Fri, 10 March 2006
Skąd: Małopolska





Z pracownikami do zwykłego warsztatu też będzie problem. Ci co maja jakiekolwiek umiejętności to chodzą gdzieś do roboty żeby mieć ubezpieczenie, a popołudniami odwalają fuchy w domu z pół ceny.
Co któryś mądrzejszy to sam otwiera warsztat ale zapytaj go czy Ci wystawi fakturę za usługę to w ogóle Ci tego nie zrobi bo innemu zrobi coś na czarno w tym czasie.
Jeśli ktoś będzie pracował u Ciebie a popołudniami robił fuchy w domu to Ci zabierze część klientów bo będzie im robił taniej w domu i to często jeszcze Twoimi narzędziami.
Myślę ze pójście tokiem myślenia Rudigera jest mądrzejsze jeśli chcesz mieć satysfakcje z pracy.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Friday, 29 March 2024 - 14:33