Shoutbox 0 nowych PW 


2 Stron V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Opel Omega Swap na T5 Volvo
lincoln_88
post Mon, 16 Nov 2020 - 17:27
Post #1


User
Dołączył: Tue, 24 March 2015





Witam wszystkich biggrin.gif Na wstępie chciałbym zaznaczyć, aby podejść do tematu poważnie, bo to nie jest "kolejny pomysł małolata, który skończy na szrocie", stąd darujmy sobie głupie komentarze i analize stanu technicznego mojego pojazdu laugh.gif Ubzdurałem sobie (a w zasadzie nerwy mi puszczają), że moje V6 w Omedze jest hmm... Łagodnie to nazywając - największą bolączką tego auta. Zatem zacząłem wdrażać temat swapa i do wiosny chcę zebrać do niego graty. Po przeanalizowaniu rynku, moich wymagań, budżetu, jak i przeznaczenia auta (daily) padło na jednostkę 2.3 T5 z Volvo 850. Tak, wiem. Lubie sobie komplikować życie laugh.gif Na marginesie - wiem, że s60 ma to samo, ale chodzi o późniejsze podłączenie całej elektryki. Silnik z miejsca przejdzie rewizje, więc zapewne zakołkuję blok + dam kute korby, aby zrobić w okolicach 400km/~600nm. Tu jednak rodzi się problem skrzyni biegów. Liczę się ze spawaniem dzwona, jednak od czego zaadaptować skrzynię biegów? Seryjne skrzynie, według obiegowej opinii, nie należą do najtrwalszych mellow.gif Tak, wiem że jest Omega z 2.3 Saaba, która ma 370km i lepiej ten silnik pasuje, tak jak i 400 konne 3.2 w biturbo i to działa. Jednak obawiam się tutaj o swój styl jazdy i nie chcę po prostu wyjmować skrzynki raz w tygodniu biggrin.gif . Nie jestem zawodowcem, ale lubię czasem strzelić rondo bokiem, szarpnąć się spod świateł, czy wpaść na Autobahn w DE i mieć przelotowe 200+. Hamulce mam 4ro tłok, koło R16. Ogólnie jestem zwolennikiem dużego balona i nie zakładam semi-slicków o profilu 275 tongue.gif Szukam czegoś o podobnych przełożeniach, aby nie ruszać z drugiego biegu itp. Gotowiec z 960tki, który podejdzie pod T5 kosztuje blisko 3 koła, a to już boli :/ Mam Tiga i pełne zaplecze warsztatowe (tak - będę robił sam), stąd wolę chyba samemu coś ustrugać, niż iść na siłę w koszta. A może jednak ori skrzynia przyjmie taką moc? Byłbym wdzięczny za porady happy.gif

P.S Proszę, a nawet błagam... Proszę nie sugerować do wyboru innego silnika... rolleyes.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wspieraj forum
post Mon, 16 Nov 2020 - 17:27
Post #


Dotacja






Dotacja na forum
Go to the top of the page
 
Quote Post
kris4cars
post Mon, 16 Nov 2020 - 20:31
Post #2


Super User
Dołączył: Sun, 11 January 2015
Skąd: Zbąszyń





2.3t czyli b5234t? Miska custom czyli już na dzień dzień dobry problemy. Nie lepiej było by iść w 3.0 z 960? miska przynajmniej prawidłowa.
Skrzynia z omegi z tego co wiem jest dość solidna ale pewnie wcześniej czy później zdechnie. Skrzynia z volvo masz w sumie do wyboru z starych 240/940, pewnie jeszcze jakieś cegły mają podobne. Napęd bankowo jest pancerny (dyfer i półosie).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lincoln_88
post Mon, 16 Nov 2020 - 21:37
Post #3


User
Dołączył: Tue, 24 March 2015





Zgadza się, B5234t(5 o ile pamiętam), Miska wiem, że custom. Nie chciałem zmieniać skrzyni, ale pokusa na 400+ jest ogromna. Co do T5 to mam po prostu dawce, szereg zalet dla tego silnika i jestem z nim nieco obyty. Skrzynie modzić ze starego Volva w sumie nie myślałem, a może wyjść ciekawie i wezmę to pod uwagę. Co do 960tki to nie zagłębiałem tematu, ale na pewno dorwać dawce w manualu to nie jest tania sprawa. Przy T5 największym atutem jest cena zakupu, względem tego co oferuje przy małym wkładzie. Dźwięk to przy okazji tongue.gif Zakup czegokolwiek innego (bazy) za ponad 10k, aby mieć nawet uturbione R4 czy jakieś R6 mija się z celem. Wtedy bym wolał już udeptać jakieś chociaż V8 - bardziej z zasady tongue.gif To co mi się podoba odpada - 6.0 LS + manual z GTO. Sam zakup dawcy 25k nie starczy :-D Jednak wracając. Ponoć skrzynie od Omegi zdychają przy 400 kucach. Dyfer z ori szperą jakoś to podobno znosi (taki będę zakładał). Najgorszym elementem jest ta skrzynia :/ Myślałem zrobić sam program na 280km/460nm i to będzie kosmos względem serii i nie dostanie tak w dupe. Ale... Jak silnik na wierzchu i się robi to z fantazji - głupio tak zostawać przy "niskiej" mocy, a koszt modów stosunkowo niewielki mellow.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kris4cars
post Tue, 17 Nov 2020 - 20:18
Post #4


Super User
Dołączył: Sun, 11 January 2015
Skąd: Zbąszyń





Z tego co wiem to 90% 960 przy 3.0 była w automacie o ile nie wszystkie. Trzeba by poszukać czy dzwon nie jest taki sam jak w starych redblockach. Znajomy ma 940 z 3.0 w manualu i kupił ją za 3k pln (jeżdżące auto z opłatami). Ale tam ktoś wsadził manual bo wiązki od automatu wesoło wisiały pod autem biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kirpek
post Tue, 17 Nov 2020 - 20:43
Post #5


Forum Killer
Dołączył: Wed, 03 August 2011
Skąd: Szczecin





Jak strach o skrzynie, to zrobić przejściówkę pod skrzynie z bmw. Skrzynie sa do wzięcia już od 50zika +transport.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lincoln_88
post Tue, 17 Nov 2020 - 21:05
Post #6


User
Dołączył: Tue, 24 March 2015





Właśnie te 10% 960tek w manualu sprawia, że skrzynia kosztuje 3k biggrin.gif Dzwon od redblocka na 99% nie jest taki sam i ta od 960 jest jedyna, która pasuje :/ A co do skrzyń od BMW - fajnie jak by miały podobne przełożenia. Ja wiem, że wiele można ugrać dyfrem, ale też nie chciałbym więcej popsuć (bo tak też można) tongue.gif Tylko też teraz pytanie. Czy bawić się w przeróbkę wału i skrzynię BMW, czy nie przerabiać i dojść do wprawy, aby w 10 minut wymieniać raz w tygodniu wymieniać skrzynie z opla biggrin.gif Albo testować i może wytrzyma... cool.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pszczelaszkov
post Tue, 17 Nov 2020 - 22:38
Post #7


Super User
Dołączył: Mon, 08 February 2016
Skąd: Piła





Jakie szerokie te opony będą? Powyżej 225 już 2gie biegi raczej będą lecieć w ori omegowej skrzyni. Jakby niepatrzeć to właśnie skrzynia była głównym powodem nie powstania Omegi V8 biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flapjck1
post Wed, 18 Nov 2020 - 08:54
Post #8


Forum Homee
Dołączył: Tue, 14 November 2006





CYTAT(pszczelaszkov @ Tue, 17 Nov 2020 - 22:38) *
Jakie szerokie te opony będą? Powyżej 225 już 2gie biegi raczej będą lecieć w ori omegowej skrzyni. Jakby niepatrzeć to właśnie skrzynia była głównym powodem nie powstania Omegi V8 biggrin.gif



Powstała - jako holden commodore w Australii
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lincoln_88
post Wed, 18 Nov 2020 - 10:28
Post #9


User
Dołączył: Tue, 24 March 2015





Omega V8 to osobny temat tongue.gif Lotus Omega przeciez powstal, a mial wieksze moce. Wiem, ze to bylo w kolaboracji z Lotusem, ale... chodzi o fakt biggrin.gif Ale wracając... laczki max 225, jak nie 205/215. Tylko tu jest kolejny problem. Pasowałoby zalozyc szersze, dla lepszej trakcji przy 400km w RWD. Tylko to wtedy koliduje z wytrzymałością napędu, a przy jakimś zarzuceniu dupą to już w ogole :/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
srbenda
post Wed, 18 Nov 2020 - 18:21
Post #10


Forum Killer
Dołączył: Mon, 05 September 2005
Skąd: Katowice / Banja Luka





Lotus Omega miał skrzynie z Corvetty.


--------------------
#włoszczyzna
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lincoln_88
post Wed, 18 Nov 2020 - 21:10
Post #11


User
Dołączył: Tue, 24 March 2015





Zgadza się. Omega v8 też. Tylko Lotus jeździł, a V8 nie do końca tongue.gif po prostu nie rozumiem inżynierów czemu nie zastosowano skrzyni z poprzedniej generacji, tylko udeptano średnio udany 4 biegowy automat
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pszczelaszkov
post Wed, 18 Nov 2020 - 23:13
Post #12


Super User
Dołączył: Mon, 08 February 2016
Skąd: Piła





Holden z V8 to siusiak w porównaniu z tym jak Omega V8 miała być wystrojona, tam gdzie holden się dusi tam Omega miała cisnać, nie było skrzyni która zniesie na wysokich obrotach tyle momentu(to uczucie kiedy ci strojenie siadło zbyt dobrze tongue.gif). Ale wracając do tematu na 205/215 styknie ci ori skrzynia, tylko trzeba by rewizje zrobić czy aby napewno zęby na miejscu, ja bym się jeszcze o wał martwił, x20se przy 1 barze potrafi wykręcać go jak ręcznik jak dobrze skleji biggrin.gif Szpera jest ZF'a i jest podobna jak nie ta sama co chociażby w Audi R8 i na bank ci starczy. No niestety strzały ze sprzęgła już mają to do siebie że czasami pierdalnie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lincoln_88
post Thu, 19 Nov 2020 - 06:36
Post #13


User
Dołączył: Tue, 24 March 2015





Na pewno dosyć ma synchronizator 3ciego biegu i trzeba go hmm. No nie szarpać się z nim. Przy normalnej jeździe po prostu działa. Ze sprzęgła rzadko strzelam. A co sądzisz o trakcji? Jak to się może zachować przy takiej mocy? Volvo po samej mapie, dosyć sporym momentem włada. W ośce przy oponie 215 potrafi zgubić trakcje przy 100km/h nawet. A omegowa Kontrola trakcji czasem bardziej przeszkadza, niz pomaga
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lincoln e30ix
post Thu, 19 Nov 2020 - 19:36
Post #14


Forum Killer
Dołączył: Tue, 17 February 2009
Skąd: Pomorze





Żeby to miało ręce i nogi przy 400ps w RWD to przy tej mocy 265mm musi być ( też mam lekko ponad 400ps, rwd,ciut cięższą budę i schodzę troszkę poniżej 5s do "100")
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lincoln_88
post Thu, 19 Nov 2020 - 20:09
Post #15


User
Dołączył: Tue, 24 March 2015





Ehh, czyli trzeba będzie wrócić do punktu wyjścia i zostać przy "dobrej" mapie na powiedzmy 280/460. Zmiana całego układu napędowego zacznie się mijać z celem... Bo na ten moment to wielkiego wyboru (bez pchania się w większe koszta) - nie mam. Albo bezsensownie duża moc na małych kołach bez trakcji, albo raz w tygodniu wymiana układu napędowego... A jak bym miał wydawać 15 koła na "przygotowanie" pod mocne T5, wolałbym chyba przeznaczyć na zakup dawcy z V8, z zasady tongue.gif ... Ale to nie w tej chwili dry.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lincoln e30ix
post Thu, 19 Nov 2020 - 21:47
Post #16


Forum Killer
Dołączył: Tue, 17 February 2009
Skąd: Pomorze





Najlepsza opcja to seryjnie mocniejsze auto które na fabrycznych podzespołach daje rade. U mnie przez 8 lat wymiany wymagał tylko przegub homokinetyczny przed dyfrem, a startowałem na semi z dociążonym bagażnikiem dla lepszej trakcji.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lincoln_88
post Fri, 20 Nov 2020 - 08:19
Post #17


User
Dołączył: Tue, 24 March 2015





W takich projektach nie kieruje sie czlowiek rozsądkiem laugh.gif Ale im więcej się zastanawiam, to chyba kupno gotowej skrzyni za 3k, jest pod tą moc najrozsądniejsze i rozwiewa wszystkie problemy
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pinin
post Sun, 22 Nov 2020 - 13:07
Post #18


Forum Clubber
Dołączył: Wed, 24 November 2004
Skąd: Warszawa - Wawer





CYTAT(lincoln_88 @ Fri, 20 Nov 2020 - 08:19) *
W takich projektach nie kieruje sie czlowiek rozsądkiem laugh.gif Ale im więcej się zastanawiam, to chyba kupno gotowej skrzyni za 3k, jest pod tą moc najrozsądniejsze i rozwiewa wszystkie problemy


No tak nie do końca. Za 3kpln kupisz 25-30 letnią skrzynie biegów. Części do nich to problem, tak samo jak dostępność.
Za podobne koszty zrobisz konwersję na skrzynię bmw, których jest masa i kosztują tyle co 0,5 na myszach pędzonej wody ognistej. Jak coś klęknie, to wrzucasz w 2 godziny drugą skrzynkę i po problemie. Lepiej - a kup sobie ze 3-4 sztuki na zapas. Jak coś zmielisz, to bierzesz z garażu skrzynkę i jazda.
Jedyne co mogło by przemawiać za skrzynką z volvo, to jej zajebistość. Ale ta zajebistość się kończy na tym, że ona pasuje do silnika.


--------------------
| Pinin Racing | Warsaw Speed Team | Prorace | TheTechGuy |
'96 CaliforniaCento

www.facebook.com/dragracingsafety
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lincoln_88
post Sun, 22 Nov 2020 - 14:59
Post #19


User
Dołączył: Tue, 24 March 2015





No właśnie tu jest racja co do skrzyni Volvo sad.gif Przy skrzyni z BMW obawiam sie tylko tego, że niezaleznie od dyfra, będzie trzeba ruszać z drugiego biegu, ze względu na jej przełożenia. Opcją jeszcze, którą brałem pod uwagę, to skrzynia z Mustanga. Tylko pytanie czy to też nie będzie bezsensowne zawracanie głowy. A skrzynie od jakiego BMW patrzeć? Jakieś oznaczenia itp? Dyfry mam od 3.27 bodajże do 4.22 do wyboru i po za te wartości nie chcę wychodzić. Z tego co widzę to E90 335i + dyfer bodajże 3.45. I to by mogło zagrać. Tylko pytanie jak tam z wałkiem.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nomad66
post Sun, 22 Nov 2020 - 17:40
Post #20


Forum Killer
Dołączył: Tue, 17 March 2015





BMW ma przełożenia od 2.56 po 4.45. Większość benzyn ma przełożenia 2.93 - 3.45 (mówimy o manualach). Zależy czy chcesz 5 czy 6 biegów. 5 biegów to po taniości 325tds, 6 biegów diesle e60 i e90.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Stron V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Thursday, 28 March 2024 - 16:23