Shoutbox 0 nowych PW 


2 Stron V   1 2 >  
Closed TopicStart new topic
> te same silniki inny moment ...
crackamnboy
post Wed, 11 Jun 2003 - 22:41
Post #1


Forum Killer
Dołączył: Sat, 26 April 2003
Skąd: Konin





Czy skrzynia może zmniejszyc moment obrotowy ?? W Passatach i A4 w skrzyniach 5 jest 285 Nm a w skrzyniach 6 moment wynosi 310 Nm

Skrzynia 6 biegów :



Masa własna pojazdu, kg
1462-1641

Dopuszczalna masa całkowita, kg
2050

Dopuszczalny nacisk na oś przednią/tylną, kg
1070/1050

Dopuszczalna masa holowanej przyczepy, kg

z hamulcem, przy wzniesieniu 12% / 8%
1600/1700

bez hamulca
650

Dopuszczalne obciążenie haka/dachu, kg
75/100


Prędkość maksymalna, km/h

skrzynia manualna
201


Przyspieszenie, s 0-80/0-100 km/h

skrzynia manualna
7,1/10,2





Skrzynia 5 Biegów


Masa własna pojazdu, kg
1449-1618

Dopuszczalna masa całkowita, kg
2030

Dopuszczalny nacisk na oś przednią/tylną, kg
1050/1040

Dopuszczalna masa holowanej przyczepy, kg

z hamulcem, przy wzniesieniu 12% / 8%
1600/1700

bez hamulca
650

Dopuszczalne obciążenie haka/dachu, kg
75/100


Prędkość maksymalna, km/h

skrzynia manualna
201


Przyspieszenie, s 0-80/0-100 km/h

skrzynia manualna
7,1/10,2


Skoro moment jest mniejszy na skrzyni 5 to auto powinno byc chyba słabsze ?? ( gorsze przyspieszenie itd. ) ale tak nie jest predkosci maxymalne są identyczne tak samo przyspieszenie ... nic z tego nie rozumię to po co ten 6 bieg ?? Żeby było czym machać ??


pozdrawiam
Łukasz


--------------------
Czy obudziłes sie kiedys po imprezie ... w takim stanie ? Polecam http://mp3s.pl/dzienpo/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wspieraj forum
post Wed, 11 Jun 2003 - 22:41
Post #


Dotacja






Dotacja na forum
Go to the top of the page
 
Quote Post
gość_shafter_*
post Wed, 11 Jun 2003 - 22:45
Post #2









Obejrzyj sobie wykresy tych dwoch silnikow, w tym teoretycznie slabszym wykres idzie od dolu i w pewnym momencie sie wyrownuje i idzie plasko, natomiast w tym niby mocniejszym jest malutenki peak (wlasnie te 310 nm) ale zaraz troszke opada i idzie tak samo jak w tym slabszym, imho nie odczuwalne podczas jazdy
Go to the top of the page
 
+Quote Post
crackamnboy
post Wed, 11 Jun 2003 - 22:50
Post #3


Forum Killer
Dołączył: Sat, 26 April 2003
Skąd: Konin





CYTAT("shafter":3dxaux95)
Obejrzyj sobie wykresy tych dwoch silnikow, w tym teoretycznie slabszym wykres idzie od dolu i w pewnym momencie sie wyrownuje i idzie plasko, natomiast w tym niby mocniejszym jest malutenki peak (wlasnie te 310 nm) ale zaraz troszke opada i idzie tak samo jak w tym slabszym, imho nie odczuwalne podczas jazdy


Masz moze skany tych wykresików ??


--------------------
Czy obudziłes sie kiedys po imprezie ... w takim stanie ? Polecam http://mp3s.pl/dzienpo/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gość_PepedB_*
post Wed, 11 Jun 2003 - 22:56
Post #4









Skrzynia zmienia moment dostarczany/mierzalny na kołach, ale nie ten, ktory jest dostarczany przez silnik. Zdaje się, że na hamowni moment określa się na podstawie algorytmu głównie zależnego od pokonywanej drogi przy danych obrotach. Nie wiem wiec jak to wszystko działa przy automacie, gdzie na sprzęgle hydrokinetycznym dość długo występuje poślizg...
Po co stosować skrzynię 6 biegową? Teoretycznie dla możliwości jak najdłuższego utrzymania silnika w zakresie optymalnych obrotów dla maksymalnego przyspieszenia lub minimalnego zużycia paliwa. W praktyce jest to dla zwykłego kierowcy chwyt marketingowy stosowany przez koncerny samochodowe, na który daje się naciągnąć- nie wyobrażam sobie np. mojego ojca, który w elastycznym TDi będzie efektywnie korzystał z zalet skrzyny szóstki... Ja zaś powiem szczerze, być może zbyt mało miałem doczynienia z takimi rozwiązaniami przeniesienia napędu, ale miałem problemy z doborem optymalnego biegu i w efekcie więcej traciłem na kombinacje niż mógłby wynieść potencjalny zysk...
BTW, we Fiacie Punto była, a może wciąż jest skrzynia 7-mio biegowa- w tym to dopiero mozna się pogubic...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
T&N
post Wed, 11 Jun 2003 - 23:06
Post #5


Frequent User
Dołączył: Sun, 17 November 2002
Skąd: DIAGTRONIK YANKI





zajebiste pytanie!

tyle ostatnio w postach jest o momencie i o mocy,
teksty typu "zmniejszyłem troche moment, ale dodałem mocy"
wszyscy chyba już uwierzyli że to dwie całkiem od siebie niezależne rzeczy.
może master/s i EX by na ten temat coś napisali!

panowie guru, ludzie pytają !!!


--------------------
-------------------------
http://forum.diagtronik.pl/
GolfIII1Z
DROGOTRONIK
Go to the top of the page
 
+Quote Post
RUfi
post Wed, 11 Jun 2003 - 23:06
Post #6


Forum Clubber
Dołączył: Sat, 26 October 2002
Skąd: WWA





No ja bym nie powiedział,ze skrzynia 6 jest chwytem marketingowym, miałem okazjię jeżdzić autem TDI zarówno w 5 biegowej skrzyni jak i 6 biegowej skrzyni i róznica jest kolosalna, oczywisćie na plis dla 6. Jedna bardzo prozaiczna rzecz, zdecydowanie ptzyjemniej śmiga sie 150 -170 km/h po autostradzie w niemczech na niższych obrotach niż trzymajac silnik na wysokich obrotach
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gość_PepedB_*
post Wed, 11 Jun 2003 - 23:19
Post #7









No to za mało jeździłem
Poza tym porównywanie takiego Superba z Golfem też trochę mija się z celem...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Master/s
post Wed, 11 Jun 2003 - 23:55
Post #8


Forum Clubber
Dołączył: Mon, 11 November 2002
Skąd: Wawa





CYTAT("T&N":oia2z1h9)
zajebiste pytanie!

tyle ostatnio w postach jest o momencie i o mocy,
teksty typu "zmniejszyłem troche moment, ale dodałem mocy"
wszyscy chyba już uwierzyli że to dwie całkiem od siebie niezależne rzeczy.
może master/s i EX by na ten temat coś napisali!

panowie guru, ludzie pytają !!!



proszę uprzejmie---już wyjaśniam

Moc silnika i moment obrotowy to dwie różne wielkości fizyczne. Ktoś kto ma wiedzę i odpowiedni sprzęt może te wielkości programowo zwiekszać lub zmniejszać ----jednym słowem manipulować nimi. Zwiększanie mocy silnika polega na dokonaniu pewnych zmian w programie sterującym. Takie zmiany nazywamy tuningiem elektronicznym jakby ktoś nie wiedział. . Tuner może w dowolny sposób decydować o pracy silnika. Naturalnie że podczas zmian można wpływać indywidualnie na moc i moment. Wartości te nie zmieniają sie proporcjonalnie do siebie. Takie pojęcia jak:
- zmniejszenie momentu obrotowego;
- zwiększenie mocy---lub momentu jest jak najbardziej realne. Mozna to robić indywidualnie

Moc silnika może być wyrażona w koniach mechanicznych lub w kilowatach po przeliczeniu przez przelicznik.
Koń mechaniczny jest to siła potrzebna do podniesienia 75kg na wysokość 1 metra w czasie 1 sekundy.
Moment obrotowy inaczej moment siły---jest to iloczyn siły i ramienia jej działania. Wyrażany w kilogramometrach (Kg x metr) lub w Niutonometrach (N x m). Moment obrotowy silnika określa jego najwiekszą sprawność w danym zakresie obrotów.

Można zwiększyć moc zmniejszając moment obrotowy i odwrotnie, gdyż tak jak pisałem wcześniej są to dwie różne wielkości.
Jeśli ktoś ma wątpliwości (a ma ) że tak można robić (manipulować tymi wielkościami fizycznymi) to zapraszam na moją hamownię i pokażę jak w praktyce to wygląda .


--------------------
http://www.tdi-tuning.pl
Profesjonalny Chiptuning. Hamownia Podwoziowa Maha LPS3000 4x4
Go to the top of the page
 
+Quote Post
piechur
post Thu, 12 Jun 2003 - 00:03
Post #9


Forum Clubber
Dołączył: Sun, 13 October 2002
Skąd: gda





Ja mam pewne wątpliwoście. Nie tyle do tego że jesteś w stanie "tu dodać, a tam zabrać: ale co do stwierdzenia że moc i moment to są dwie nie zależne wartoście. Zawsze mi się wydawało że moment=moc/obroty * jakiś_tam_współczynnik


--------------------
318is
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Master/s
post Thu, 12 Jun 2003 - 00:10
Post #10


Forum Clubber
Dołączył: Mon, 11 November 2002
Skąd: Wawa





CYTAT("filaj":3c6f49z1)
Ja mam pewne wątpliwoście. Nie tyle do tego że jesteś w stanie "tu dodać, a tam zabrać: ale co do stwierdzenia że moc i moment to są dwie nie zależne wartoście. Zawsze mi się wydawało że moment=moc/obroty * jakiś_tam_współczynnik


są to dwie różne wartości a nie niezależne. Można je różnym stopniu zmieniać indywidualnie


--------------------
http://www.tdi-tuning.pl
Profesjonalny Chiptuning. Hamownia Podwoziowa Maha LPS3000 4x4
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Matschke
post Thu, 12 Jun 2003 - 00:12
Post #11


I live here !
Dołączył: Mon, 13 January 2003
Skąd: Warszawa/Wiedeń





wiec ja mam A4 1.9 TDI z 5-o biegowa skrzynia, jezdzilem tez A4 z 6-o biegowa skrzynia i musze przyznac, ze wole moja skrzynie, bo mnie trzeba biegi zmieniac. Moja Mama ma za to 6-o biegowa i wtedy piaty bieg jest niepotrzebny, autko podkreca sie na czworce i potem mozna spokojnie wrzucic od razu szostke.
RUfi ma w jednym racje: Na autostradzie skrzynie 6-o biegowa jest lepsza, bo autko pracuje na nizszych obrotach i auto wtedy mniej pali, ale roznice sa minimalne.............


--------------------
730KM/970Nm i 585KM/750Nm
www.tdiracing.pl
www.ventumair.eu - Szkola Pilotow
Go to the top of the page
 
+Quote Post
piechur
post Thu, 12 Jun 2003 - 00:27
Post #12


Forum Clubber
Dołączył: Sun, 13 October 2002
Skąd: gda





CYTAT("Master/s":1x71hj1u)
są to dwie różne wartości a nie niezależne. Można je różnym stopniu zmieniać indywidualnie


Skoro piszesz, że indywidualnie to dla mnie brzmi to jak niezależnie. Indywidualnie ich nie zmienisz bo jedna ma wpływ na drugą.

EDIT: Z tego co napisałeś JA wnioskuję że jesteś w stanie zrobić tak że ne jednym programie przy 2000rpm silnik bedzie mial 300Nm i 100KM, a na innym programie przy tych samych obrotach 350Nm i 80KM. Jak tak to ciekawe...


--------------------
318is
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Master/s
post Thu, 12 Jun 2003 - 00:42
Post #13


Forum Clubber
Dołączył: Mon, 11 November 2002
Skąd: Wawa





CYTAT("filaj":387pi2m3)
CYTAT("Master/s":387pi2m3)

są to dwie różne wartości a nie niezależne. Można je różnym stopniu zmieniać indywidualnie


Skoro piszesz, że indywidualnie to dla mnie brzmi to jak niezależnie. Indywidualnie ich nie zmienisz bo jedna ma wpływ na drugą.


Poniekad rację masz ze maja wpływ na siebie ale można podnieść jedną wartość --- a obniżyć drugą, mozna przesunąć daną wartość na inny zakres obrotów, wzglednie pozostawić ją na tym samym, nieznacznie zmienionym poziomie. Wszystko można jak grzebiesz w programie. Ćwiczyłem to---na żywym organiźmie . Poszukaj wykresów w innych topicach. Tam jest najpierw 175PS 427Nm a na innym 180PS 380Nm. Ten sam samochód ten sam komputer ten sam silnik, te same warunki pomiarów----tylko zmiany w programie


--------------------
http://www.tdi-tuning.pl
Profesjonalny Chiptuning. Hamownia Podwoziowa Maha LPS3000 4x4
Go to the top of the page
 
+Quote Post
piechur
post Thu, 12 Jun 2003 - 00:58
Post #14


Forum Clubber
Dołączył: Sun, 13 October 2002
Skąd: gda





My tu gadu-gadu, ale chyba każdy sobie...Ty po prostu mówisz o mocy i momenci maksymalnych. "Wartości te nie zmieniają sie proporcjonalnie do siebie"-dla mocy i momentu max to prawda. Natomiast jeśli przy konkretnych obrotach zmienisz moc to jednocześnie zmienisz i moment i to jest ważne. Generalnie jednak temat zależności mocy od momentu itd itp wraca jak bumerang mimo że był wałkowany już z zylion razy...


--------------------
318is
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Master/s
post Thu, 12 Jun 2003 - 01:19
Post #15


Forum Clubber
Dołączył: Mon, 11 November 2002
Skąd: Wawa





CYTAT("filaj":3ubgcvgv)
My tu gadu-gadu, ale chyba każdy sobie...Ty po prostu mówisz o mocy i momenci maksymalnych. "Wartości te nie zmieniają sie proporcjonalnie do siebie"-dla mocy i momentu max to prawda. Natomiast jeśli przy konkretnych obrotach zmienisz moc to jednocześnie zmienisz i moment i to jest ważne. Generalnie jednak temat zależności mocy od momentu itd itp wraca jak bumerang mimo że był wałkowany już z zylion razy...


Ja piszę o efekcie finalnym---czyli o efekcie mojej pracy. Moge tymi wartościami manipulować. Zapodawać mniej lub więcej mocy. Z momentem można robić to samo. Najlepiej się to robi w dieslach sterowanych elektronicznie---moje ulubione--mniammmmm

Wracając do dyskusji---nie ma regóły że moment wzrasta wraz z mocą---proporcjonalnie. Owszem---on wzrasta, ale można uwypuklić lub spłaszczyć przebieg krzywej momentu obrotowego---niezależnie od mocy. Duzo też zależy od samego silnika, jego budowy, ilości cylindrów, systemu zasilania i sterowania. We współczesnych dieslach pięknie możemy uwypuklac parametry niezależnie jedne od drugich. Więc jeśli Tora sugerował że nie można dodać momentu lub ująć lub to samo zrobić z mocą----mylił sie


--------------------
http://www.tdi-tuning.pl
Profesjonalny Chiptuning. Hamownia Podwoziowa Maha LPS3000 4x4
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mario q.
post Thu, 12 Jun 2003 - 02:06
Post #16


Forum Clubber
Dołączył: Sat, 29 March 2003
Skąd: Warszawa





CYTAT("Master/s":y548hd4j)
Najlepiej się to robi w dieslach sterowanych elektronicznie---moje ulubione--mniammmmm

No, no Marku, bo sie pogniewamy..... He, he...
Pozdrawiam...


--------------------
RS4 powered by MT&Sportmile 3070/6046szt. :D


Do zobaczenia Jasięty, do zobaczenia....................... [']
Go to the top of the page
 
+Quote Post
vaver_sc
post Thu, 12 Jun 2003 - 10:19
Post #17


User
Dołączył: Fri, 28 March 2003
Skąd: SC





CYTAT("Master/s":2yqg0t62)
CYTAT("filaj":2yqg0t62)
Ja mam pewne wątpliwoście. Nie tyle do tego że jesteś w stanie "tu dodać, a tam zabrać: ale co do stwierdzenia że moc i moment to są dwie nie zależne wartoście. Zawsze mi się wydawało że moment=moc/obroty * jakiś_tam_współczynnik


są to dwie różne wartości a nie niezależne. Można je różnym stopniu zmieniać indywidualnie


Zmieniać indywidualnie?? Ja ośmielę się stwierdzić ze moc jest "skutkiem" modyfikacji przebiegu krzywej momentu obrotowego. Mozna nie zwracać uwagi na moc zajmując sie momentem, jak uzyskamy porzadany przebieg momentu w funkcji obrotow, to uzyskamy zadowalającą moc.
Moc jest iloczynem wartości momentu i obrotów przy których jest on uzyskiwany. I to nie ulega dyskusji.
.....tak mi sie wydaje
Go to the top of the page
 
+Quote Post
piechur
post Thu, 12 Jun 2003 - 10:49
Post #18


Forum Clubber
Dołączył: Sun, 13 October 2002
Skąd: gda





CYTAT("Master/s":9s4cm5pl)
Wracając do dyskusji---nie ma regóły że moment wzrasta wraz z mocą---proporcjonalnie.


Master/s nie twierdzę żę brak Ci doświadczenia albo wiedzy nt. tuningu elektronicznego, ale takimi stwierdzeniami to tworzysz nowa fizyke
Moc jest jak najbardziej zależna od momentu: MOC=MOMENT*RPM/7117


--------------------
318is
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Richie
post Thu, 12 Jun 2003 - 11:35
Post #19


Forum Killer
Dołączył: Wed, 06 November 2002





ano niestety moc to moment w danym zakresie obrotow, jedna wartosc jest pochodna drugiej, dlatego nie wzrasta proporcjonalnie, ale jednak zaleznie od siebie


--------------------
[url=http://www.scigacz.pl:l03qscmw]www.scigacz.pl[/url:l03qscmw]
Go to the top of the page
 
+Quote Post
RUfi
post Thu, 12 Jun 2003 - 11:38
Post #20


Forum Clubber
Dołączył: Sat, 26 October 2002
Skąd: WWA





Wszystko pięknie, tylko jeszcze trzeba brać pod uwagę takei rzeczy jak przy jakich obrotach są osia.gane te wartosci , Spójrzmy na prosty przykład: moja ibiza ma jakieś 165 km i 390 nM , Matschke'a Audi ma 415nM ale 160 KM , natomiast Master/sa passat na nowym programie ma 180 KM i 380nM . Wszystkie te wartosci osiagane sąz tych samych silników .ale przy zupełnie innych obrotach, wieć jak widac nie jest to takie proste ,ze jak rośnie moment to musi rosnac moc, wszystko zalezy od tego o jakich obrotach mówimy
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Stron V   1 2 >
Closed TopicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Saturday, 27 April 2024 - 22:08