Shoutbox 0 nowych PW 


 
Reply to this topicStart new topic
> pochylenie sworznia zwrotnicy + wyprzedzenie sworznia zwrotnicy, do szybkiej jazdy po zakrętach
tomeczekcbr
post Sun, 09 Jun 2019 - 20:15
Post #1


Super User
Dołączył: Sun, 18 November 2018





temat jest wydaje mi się trudny, nie chodzi o samo pochylenie koła względem asfaltu; co mogę regulować na fasolkach u dołu mcp; tylko jaki kąt kreśli linia przebiegająca od łożyska mcp, przez sworzen wahacza aż do asfaltu i jakie miejsce szerokości opony powinna trafiać. Interesuje mnie, co będzie jeśli ta linia będzie trafiać za bardzo na zewnątrz albo do środka.

Chciałbym sprawić, żeby samochód lepiej reagował na skręcanie kierownicą oraz żeby szybciej kierownica wracała. Przy większch prędkościach jest taki sobie stabilny mimo twardego zawieszenia. Możliwości regulacji są, długością wahacza, sworzeń przód tył, camber plate u góry.




Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wspieraj forum
post Sun, 09 Jun 2019 - 20:15
Post #


Dotacja






Dotacja na forum
Go to the top of the page
 
Quote Post
MadeInPoland
post Sun, 09 Jun 2019 - 20:19
Post #2


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 15 July 2008
Skąd: Katowice





W jakiej osi? Z tekstu wynika, że chodzi Ci o promień zataczania, czy tak?


--------------------
Nie ma nudnych samochodów, są tylko nudni kierowcy
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tomeczekcbr
post Sun, 09 Jun 2019 - 20:25
Post #3


Super User
Dołączył: Sun, 18 November 2018





pochylenie sworznia zwrotnicy widoczne z przodu lub z tyłu auta. Wychodziłoby, że chodzi mi o promień zatacznia
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MadeInPoland
post Sun, 09 Jun 2019 - 20:28
Post #4


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 15 July 2008
Skąd: Katowice





Ma znaczenie o ile regulujesz roll center. Nie ma istotnego wpływu na przyspieszenie powrotu kiery do pozycji wyprostowanej, jak chcesz, żeby lepiej wracała to zwiększ KWSZ.


--------------------
Nie ma nudnych samochodów, są tylko nudni kierowcy
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tomeczekcbr
post Sun, 09 Jun 2019 - 20:49
Post #5


Super User
Dołączył: Sun, 18 November 2018





roll center przed chwilą gdzieś to zobaczyłem ale nie czaję o co w nim chodzi. KWSZ, pochylić górę mcp do tyłu, raczej prosta sprawa, i myślałem o tym ale dalej nie wiem jak jest z tym promieniem zataczania. Mam większe koła, obniżony jest dośćc mocn, około 7cm. teraz dojdą 8 calowe felgi na szerokość
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Albert
post Sun, 09 Jun 2019 - 20:56
Post #6


Administrator
Dołączył: Thu, 10 October 2002
Skąd: Warszawa





Przedwszyskim zadbaj o to by wahacz i drążek podczas pracy zawieszenia pracowały równolegle jeden do drugiego.


--------------------
Administrator forum - kontakt forum@racingforum.pl

TP: 1:42.147 | 450 km | 1335kg | slick Hankook 260

VERKLINE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tomeczekcbr
post Sun, 09 Jun 2019 - 21:19
Post #7


Super User
Dołączył: Sun, 18 November 2018





troszkę już czaję. zmieniając pochylenie góry kolumn mcpersona do środka powoduję, że roll center idzie w górę, a więc dżwignia pomiędzy roll center a środkiem masy (cegła ma wysoko środek ciężkości) skraca się i samochód przestaje się tak bardzo przechylać i dzięki temu lepiej reaguje na skręty kierownicą ale zmienia się wtedy promień zataczania i muszę zadbać, poprzez dołożenie dystansu do felgi, żeby promień był zerowy; plusowy czy minusowy?

CYTAT
Przedwszyskim zadbaj o to by wahacz i drążek podczas pracy zawieszenia pracowały równolegle jeden do drugiego.

bump steer i toe steer? czy oprócz tego, że drążek i wahacz mają być równoległe, to muszą mieć tą samą długość? chodzi o to, żeby podczas podnoszenia i opuszczania zawieszenia nie zmieniała się zbieżność?

podniosę samochód pomierzę wszystkie ważne szerokości i wysokości, długość maglownicy drążków itd

[img]
https://i.stack.imgur.com/2y6JW.jpg[/img]
Go to the top of the page
 
+Quote Post
radzio_gsi
post Sun, 09 Jun 2019 - 23:55
Post #8


Forum Homee
Dołączył: Fri, 17 February 2006
Skąd: warszawa





CYTAT(tomeczekcbr @ Sun, 09 Jun 2019 - 21:19) *
troszkę już czaję. zmieniając pochylenie góry kolumn mcpersona do środka powoduję, że roll center idzie w górę, a więc dżwignia pomiędzy roll center a środkiem masy (cegła ma wysoko środek ciężkości) skraca się i samochód przestaje się tak bardzo przechylać i dzięki temu lepiej reaguje na skręty kierownicą ale zmienia się wtedy promień zataczania i muszę zadbać, poprzez dołożenie dystansu do felgi, żeby promień był zerowy; plusowy czy minusowy?


bump steer i toe steer? czy oprócz tego, że drążek i wahacz mają być równoległe, to muszą mieć tą samą długość? chodzi o to, żeby podczas podnoszenia i opuszczania zawieszenia nie zmieniała się zbieżność?

podniosę samochód pomierzę wszystkie ważne szerokości i wysokości, długość maglownicy drążków itd

[img]
https://i.stack.imgur.com/2y6JW.jpg[/img]


jeśli masz chwilę możesz zajrzeć tutaj:
http://www.racingforum.pl/disASTRA-musi-sk...em-t148627.html
trochę omówiłem poniższe tematy. a co do promienia zataczania to zależy do czego, do racingu, raczej jak najmniejszy, do driftu nie koniecznie


--------------------
www.youtube.com/radzioFLATOUT
www.youtube.com/motoLAB
www.facebook.com/radzioFLATOUT
www.patronite.pl/radzioFLATOUT
Go to the top of the page
 
+Quote Post
FranoF1
post Tue, 11 Jun 2019 - 17:29
Post #9


Frequent User
Dołączył: Sun, 16 April 2006
Skąd: ja to wiem...





CYTAT(radzio_gsi @ Sun, 09 Jun 2019 - 23:55) *
jeśli masz chwilę możesz zajrzeć tutaj:
http://www.racingforum.pl/disASTRA-musi-sk...em-t148627.html
trochę omówiłem poniższe tematy. a co do promienia zataczania to zależy do czego, do racingu, raczej jak najmniejszy, do driftu nie koniecznie



Radzio o co chodzi z tymi podkładkami w BMW? Nie siedze w bemce i niestety nie "czaję" tematu... mógłbyś to jakoś rozwinąć..

pozdro
p.s. super filmiki z astrą biggrin.gif


--------------------
B4 8C 2.0 20vt 7163 EFR 6-gang quattro
Go to the top of the page
 
+Quote Post
radzio_gsi
post Tue, 11 Jun 2019 - 22:46
Post #10


Forum Homee
Dołączył: Fri, 17 February 2006
Skąd: warszawa





CYTAT(FranoF1 @ Tue, 11 Jun 2019 - 17:29) *
Radzio o co chodzi z tymi podkładkami w BMW? Nie siedze w bemce i niestety nie "czaję" tematu... mógłbyś to jakoś rozwinąć..

pozdro
p.s. super filmiki z astrą biggrin.gif


Chodzi o to ze top mounty z e46 są tanie i przy zastosowaniu wielootworowego pierścienia dają pełna regulacje 3d


--------------------
www.youtube.com/radzioFLATOUT
www.youtube.com/motoLAB
www.facebook.com/radzioFLATOUT
www.patronite.pl/radzioFLATOUT
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Maciekx
post Wed, 12 Jun 2019 - 16:01
Post #11


User
Dołączył: Wed, 11 January 2012





Nieodpowiednio dobrany promień zataczania spowoduje zbytnie przekazywanie drogi na koło kierownicy i jej wyrywanie, a w niektórych przypadkach pozwala "zablokować" kierownicę w danej pozycji skrętu, gdzie potrzeba dodatkowej siły aby wyprowadzić auto ze stałego promienia jazdy smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kirpek
post Wed, 12 Jun 2019 - 22:26
Post #12


Forum Killer
Dołączył: Wed, 03 August 2011
Skąd: Szczecin





Jak zmierzyć w domowych warunkach promień zataczania?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tomeczekcbr
post Thu, 20 Jun 2019 - 17:51
Post #13


Super User
Dołączył: Sun, 18 November 2018





CYTAT(kirpek @ Wed, 12 Jun 2019 - 22:26) *
Jak zmierzyć w domowych warunkach promień zataczania?


też mnie to interesuje
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MadeInPoland
post Thu, 20 Jun 2019 - 18:19
Post #14


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 15 July 2008
Skąd: Katowice





Można go wyznaczać pośrednio. Raz, że odnosić się można do seryjnego, który jest bliski zera, a dwa to można mierzyć kąt obrotu koła w trakcie kręcenia kierą i wydedukować w danym wozie jak się ma ten promień.


--------------------
Nie ma nudnych samochodów, są tylko nudni kierowcy
Go to the top of the page
 
+Quote Post
radzio_gsi
post Tue, 23 Jul 2019 - 12:41
Post #15


Forum Homee
Dołączył: Fri, 17 February 2006
Skąd: warszawa





CYTAT(kirpek @ Wed, 12 Jun 2019 - 22:26) *
Jak zmierzyć w domowych warunkach promień zataczania?


stajesz kołem na polbruku, najlepiej by opona była lekko przykurzona. Kręcisz lewo, prawo. I na koniec sprawdzasz w którym miejscu opony został największy ślad. z tego miejsca wykreślasz prostą do środka opony i masz wartość promienia zataczania.

może to nie będą warunki laboratoryjne, ale pytaliście się o "domowy sposób"


--------------------
www.youtube.com/radzioFLATOUT
www.youtube.com/motoLAB
www.facebook.com/radzioFLATOUT
www.patronite.pl/radzioFLATOUT
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tomeczekcbr
post Fri, 02 Aug 2019 - 14:53
Post #16


Super User
Dołączył: Sun, 18 November 2018





ok, dzięki. bardzo fajny patent. promien zataczania wychodzi koło 6mm. O 1/3 do 1/2 gdzieś zmniejszyć np poprzez podkładki pod wahacze zwiększające rozstaw kół? po przelieczeniu dźwigni długości mcpersona itp wychodzi mi podkładka 6-9mm.

Jeszcze raz zadam pytanie o równoległość drążka i końcówki. czy wystarczy, że będą równoległe do siebie czy wahacz musi mieć tą samą długość co drążek z końcówką?

pozdrawiam, tomek
Go to the top of the page
 
+Quote Post
radzio_gsi
post Fri, 02 Aug 2019 - 18:42
Post #17


Forum Homee
Dołączył: Fri, 17 February 2006
Skąd: warszawa





CYTAT(tomeczekcbr @ Fri, 02 Aug 2019 - 14:53) *
ok, dzięki. bardzo fajny patent. promien zataczania wychodzi koło 6mm. O 1/3 do 1/2 gdzieś zmniejszyć np poprzez podkładki pod wahacze zwiększające rozstaw kół? po przelieczeniu dźwigni długości mcpersona itp wychodzi mi podkładka 6-9mm.

Jeszcze raz zadam pytanie o równoległość drążka i końcówki. czy wystarczy, że będą równoległe do siebie czy wahacz musi mieć tą samą długość co drążek z końcówką?

pozdrawiam, tomek


W idealnym świecie powinny być równe. Aczkolwiek jak zaczynasz skręcać to jakbyś nie miał ustawione to i tak wszystko się kaszami. Dlatego tak ważne jest hamowanie na prostych kołach


--------------------
www.youtube.com/radzioFLATOUT
www.youtube.com/motoLAB
www.facebook.com/radzioFLATOUT
www.patronite.pl/radzioFLATOUT
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Thursday, 28 March 2024 - 19:33