Shoutbox 0 nowych PW 


15 Stron V  « < 10 11 12 13 14 > »   
Reply to this topicStart new topic
> akumulator do sportu
jackkpl
post Mon, 08 May 2017 - 12:01
Post #221


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





CYTAT(pawel934 @ Mon, 08 May 2017 - 11:46) *
Zgadza się, mam za osią. Ale nie do końca rozumiem.. Przecież mając nawet za osią te powiedzmy 18 kg to przesuwa środek ciężkości do tyłu. Jeśli go usunę to przesuwam środek ciężkości w przód. To wpłynie negatywnie na rozkład mas (położenie środka ciężkości).

To się nazywa tak : https://en.wikipedia.org/wiki/Polar_moment_of_inertia



--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wspieraj forum
post Mon, 08 May 2017 - 12:01
Post #


Dotacja






Dotacja na forum
Go to the top of the page
 
Quote Post
Andrzejsr
post Mon, 08 May 2017 - 13:16
Post #222


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 24 March 2015





Czyli po samochodowemu - jak większa masa ZA osią z tyłu (czy za środkiem ciężkości ciała - samochodu ale w uproszczeniu powiedzmy za osią) to trudniej ten tył zmusić do wypadania na zewnątrz ?
Ale z drugiej strony - działa większa siła odśrodkowa na tył samochodu więc bardziej obciąża to tylne opony, tak?
Ale jak już pójdzie to trudniej go chyba też poprawić - leci bardziej.

I bądź tu mądry smile.gif

Fajną radę dostałem właśnie od GrześkaK (że też nie wpadłem na to smile.gif ) - jak łatwo zobaczyć co będzie po odciążeniu tyłu, bez wielkiej przebudowy z przenoszeniem aku czy przez ewentualnym zakupem laminatów na tył - zdjąć klapę bagażnika jak stalowa i pojeździć tak torowo trochę. Powinna ważyć jak ten ciężki akumulator jakoś z grubsza więc efekt zbliżony powinien być.


--------------------
Alfa Romeo 156 Cup 2.0 TS
Westfield SEiW Aerorace 2.0 --> aswestfield.wordpress.com
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jackkpl
post Mon, 08 May 2017 - 13:39
Post #223


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





CYTAT(Andrzejsr @ Mon, 08 May 2017 - 13:16) *
Czyli po samochodowemu - jak większa masa ZA osią z tyłu (czy za środkiem ciężkości ciała - samochodu ale w uproszczeniu powiedzmy za osią) to trudniej ten tył zmusić do wypadania na zewnątrz ?
Ale z drugiej strony - działa większa siła odśrodkowa na tył samochodu więc bardziej obciąża to tylne opony, tak?
Ale jak już pójdzie to trudniej go chyba też poprawić - leci bardziej.

I bądź tu mądry smile.gif

Fajną radę dostałem właśnie od GrześkaK (że też nie wpadłem na to smile.gif ) - jak łatwo zobaczyć co będzie po odciążeniu tyłu, bez wielkiej przebudowy z przenoszeniem aku czy przez ewentualnym zakupem laminatów na tył - zdjąć klapę bagażnika jak stalowa i pojeździć tak torowo trochę. Powinna ważyć jak ten ciężki akumulator jakoś z grubsza więc efekt zbliżony powinien być.


Masa na dłuższym ramieniu działa jak długie wahadło. Trudniej to wprowadzić w obrót (a jazda w zakręcie to obrót), a jak się zacznie obracać, to trudniej to kontrolować. Ja tak to rozumiem.
Z tego powodu dużo samochodów MR jest trudno kontrolować na granicy i driftować. Jak już zacznie iść bokiem, to trzeba dużo skilla, żeby to ogarnąć.


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pawel934
post Mon, 08 May 2017 - 14:27
Post #224


Forum Homee
Dołączył: Fri, 10 November 2006
Skąd: Warszawa WN





Tak, faktycznie taka masa na samym tyle auta wpływa negatywnie z uwagi na efekt przytoczony przez Jacka. Ale to, że pozbędziemy się tam tej masy (i zniwelujemy ten efekt) nie oznacza, że nie pogorszymy jednocześnie charakterystyki prowadzenia auta z innego powodu (to znaczy z powodu przesunięcia środka ciężkości jeszcze bardziej do przodu, bo wyjściowo w wybebeszonym RWD środek ciężkości na pewno nie jest w połowie auta, a już przesunięty trochę w przód).

Moje pytanie wzięło się stąd, że ostatnio widziałem dość fajnie przygotowane E36, bardzo lekkie (silnik M54, lekkie klapy, brak fotela pasażera, plastikowe drzwi), a z tyłu miał akumulator 74Ah (prawie 20 kg).

Pomysł ze zdjęciem klapy i zobaczeniem jak auto się prowadzi jest ciekawy, ale u mnie niestety niewykonalny - mam klapę z laminatu.


--------------------
"If in doubt, flat out" Colin McRae

Kilka aut wywołujących uśmiech na twarzy :)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andrzejsr
post Mon, 08 May 2017 - 15:09
Post #225


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 24 March 2015





smile.gif no to już masz odelżony tył .Od początku z taką jeździłeś czy zmieniałeś i jak tak to jakie miałeś odczucia po tej zmianie ??
Albo na krótko jakiś mały motocyklowy akumulator w miejsce zwykłego, żeby kabli nie dorabiać, może nawet wspomożony do rozruchu kablami z zewnętrznego aku.


--------------------
Alfa Romeo 156 Cup 2.0 TS
Westfield SEiW Aerorace 2.0 --> aswestfield.wordpress.com
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jackkpl
post Mon, 08 May 2017 - 15:17
Post #226


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





CYTAT(pawel934 @ Mon, 08 May 2017 - 14:27) *
Tak, faktycznie taka masa na samym tyle auta wpływa negatywnie z uwagi na efekt przytoczony przez Jacka. Ale to, że pozbędziemy się tam tej masy (i zniwelujemy ten efekt) nie oznacza, że nie pogorszymy jednocześnie charakterystyki prowadzenia auta z innego powodu (to znaczy z powodu przesunięcia środka ciężkości jeszcze bardziej do przodu, bo wyjściowo w wybebeszonym RWD środek ciężkości na pewno nie jest w połowie auta, a już przesunięty trochę w przód).

Moje pytanie wzięło się stąd, że ostatnio widziałem dość fajnie przygotowane E36, bardzo lekkie (silnik M54, lekkie klapy, brak fotela pasażera, plastikowe drzwi), a z tyłu miał akumulator 74Ah (prawie 20 kg).

Pomysł ze zdjęciem klapy i zobaczeniem jak auto się prowadzi jest ciekawy, ale u mnie niestety niewykonalny - mam klapę z laminatu.


Napewno samochód, który będzie miał 70 czy 75% masy z przodu będzie się zle prowadził. Najszybsze fury mają rozkład masy 40/60 (60 na tyle).
Ja bym patrzył jednak na samochód całościowo - balans przód/tył zmieniasz stosunkiem twardości sprężyn i stabilizatorów. Jeśli ja mam u mnie np 53% masy z przodu, a sprężyny mam 7/4 kg, to jest przyczepność w kierunku tyłu (tył bardziej miękki, niż przód). Teraz jak zdejme 100kg i balans zmieni mi się na 55% przód, a zawieszenie zostanie to samo, to automatycznie bardziej (procentowo) utwardziłem tył. Dlatego trzeba ten tył zmiękczyć.


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pawel934
post Mon, 08 May 2017 - 15:18
Post #227


Forum Homee
Dołączył: Fri, 10 November 2006
Skąd: Warszawa WN





Zmieniałem i nie czułem wyraźnej różnicy, ale seryjna klapa od E36 też nie jest przesadnie ciężka. Po prostu boję się, że zestaw lekka klapa + bardzo lekki aku to już będzie przegięcie i coś popsuję (szczerze mówiąc to ta myśl pojawiła się po przeczytaniu Twojego tematu na temat kłopotów z prowadzeniem po wrzuceniu lekkich drzwi i klapy) smile.gif


--------------------
"If in doubt, flat out" Colin McRae

Kilka aut wywołujących uśmiech na twarzy :)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jackkpl
post Mon, 08 May 2017 - 15:20
Post #228


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





CYTAT(pawel934 @ Mon, 08 May 2017 - 15:18) *
Zmieniałem i nie czułem wyraźnej różnicy, ale seryjna klapa od E36 też nie jest przesadnie ciężka. Po prostu boję się, że zestaw lekka klapa + bardzo lekki aku to już będzie przegięcie i coś popsuję (szczerze mówiąc to ta myśl pojawiła się po przeczytaniu Twojego tematu na temat kłopotów z prowadzeniem po wrzuceniu lekkich drzwi i klapy) smile.gif


Pomyśl inaczej - zdejmujesz ile się da z masy auta, a jak będzie nieznośnie, to dociążysz tył, tylko najniżej ziemii. Najgorsza masa to ta, która jest wysoko i daleko od środka masy smile.gif.
Dokręcisz np jakieś wzmocnienie do dyfra czy do wózka, które waży 10kg i będzie ok.


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andrzejsr
post Mon, 08 May 2017 - 15:58
Post #229


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 24 March 2015





CYTAT(pawel934 @ Mon, 08 May 2017 - 15:18) *
Zmieniałem i nie czułem wyraźnej różnicy, ale seryjna klapa od E36 też nie jest przesadnie ciężka. Po prostu boję się, że zestaw lekka klapa + bardzo lekki aku to już będzie przegięcie i coś popsuję (szczerze mówiąc to ta myśl pojawiła się po przeczytaniu Twojego tematu na temat kłopotów z prowadzeniem po wrzuceniu lekkich drzwi i klapy) smile.gif


Ja klapę bagażnika mam stalową jeszcze - maska silnika i drzwi są odelżone. No i aku trochę lżejszy (6kg) ale z przodu.
No i zawieszenie - sprężyny twarde były już przed odelżeniem, a teraz pewnie wyszło poza granice "normy" - do tego śliski tor, nie dość miękkie opony z tyłu..

No, mechanik też tak półżartem rzucił - to może jakąś belkę stalową ze 20kg z tyłu zamontujemy ? wink.gif mało go nie zabiłem wzrokiem - tyle roboty o te kilogramy, żeby teraz dokładać inne ??? smile.gif


--------------------
Alfa Romeo 156 Cup 2.0 TS
Westfield SEiW Aerorace 2.0 --> aswestfield.wordpress.com
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pawel934
post Mon, 08 May 2017 - 16:07
Post #230


Forum Homee
Dołączył: Fri, 10 November 2006
Skąd: Warszawa WN





CYTAT(jackkpl @ Mon, 08 May 2017 - 15:20) *
Pomyśl inaczej - zdejmujesz ile się da z masy auta, a jak będzie nieznośnie, to dociążysz tył, tylko najniżej ziemii. Najgorsza masa to ta, która jest wysoko i daleko od środka masy smile.gif.
Dokręcisz np jakieś wzmocnienie do dyfra czy do wózka, które waży 10kg i będzie ok.


Fakt, tak też można zrobić.. Jest u mnie jeszcze duży potencjał w drzwiach, ale trochę się boję wrzucić drzwi kierowcy z laminatu (pasażera w sumie też, bo czasem jeżdżę z pilotem).


--------------------
"If in doubt, flat out" Colin McRae

Kilka aut wywołujących uśmiech na twarzy :)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jackkpl
post Mon, 08 May 2017 - 16:08
Post #231


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





CYTAT(Andrzejsr @ Mon, 08 May 2017 - 15:58) *
Ja klapę bagażnika mam stalową jeszcze - maska silnika i drzwi są odelżone. No i aku trochę lżejszy (6kg) ale z przodu.
No i zawieszenie - sprężyny twarde były już przed odelżeniem, a teraz pewnie wyszło poza granice "normy" - do tego śliski tor, nie dość miękkie opony z tyłu..

No, mechanik też tak półżartem rzucił - to może jakąś belkę stalową ze 20kg z tyłu zamontujemy ? wink.gif mało go nie zabiłem wzrokiem - tyle roboty o te kilogramy, żeby teraz dokładać inne ??? smile.gif


Jakbyś zamontował tę belkę poniżej roll centre, to nie pogorszy Ci to przyczepności tylnej osi. Jedyne co, to pogorszy przyspieszenie samochodu smile.gif.


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andrzejsr
post Mon, 08 May 2017 - 16:20
Post #232


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 24 March 2015





No właśnie przyspieszenie, mocy mam niewiele, widoków na zwiększenie też nie bardzo to nie mogę.

Co do drzwi kierowcy - ja zostawiłem stalowe kierowcy ,ale odelżone o 10kg (laminatowe o 20) - szyba, prowadnice, silnik szyby, mata wygłuszająca i trochę blachy wewnętrznej, uszczelki, lusterko. Ale rurowe wzmocnienie pod poszyciem zostawiłem. I ubyło 10kg. Nastepnym razem tylko tak bym odciążał - znaaaaacznie mniejszy nakład pracy, znaaaacznie mniejsze koszty, a efektu połowa-jedna trzecia w kilogramach. I może nie byłoby tych kłopotów z zawieszeniem z tyłu.
Co do pasażera - zdjąc nowe, założyć stare to 5 minut w razie czego .


--------------------
Alfa Romeo 156 Cup 2.0 TS
Westfield SEiW Aerorace 2.0 --> aswestfield.wordpress.com
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pawel934
post Mon, 08 May 2017 - 16:39
Post #233


Forum Homee
Dołączył: Fri, 10 November 2006
Skąd: Warszawa WN





No jakby u mnie się dało w prosty sposób wywalić samą szybę oraz mechanizm jej opuszczania (strasznie ciężkie cholerstwo) i trochę odchudzić samą konstrukcję drzwi to by mnie to zadowoliło, bo i tak bym zdjął co najmniej 20 kg na parze drzwi. Ale niestety, mam szyby bez ramek i nie da się ich w prosty sposób zastąpić lekką szybą (optymalnie jest wrzucić całe drzwi akcesoryjne laminatowe, w których jest ramka na szybę).

Trochę chyba się zagalopowaliśmy z OT - może niech moderator to wydzieli, bo jak ktoś będzie szukał informacji o lekkim aku to może się poirytować wink.gif


--------------------
"If in doubt, flat out" Colin McRae

Kilka aut wywołujących uśmiech na twarzy :)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andrzejsr
post Mon, 08 May 2017 - 17:06
Post #234


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 24 March 2015





Bezramkowe to kłopot ale i to ludzie jakoś obchodzą (poznajdywane przy okazji jak szukałem dla siebie rozwiązań) :
http://s67.photobucket.com/user/fbcfab2004...PX0241.jpg.html

(ale nie było tematu o laminatach, wiec lepiej off bo się może komuś coś przydać, wspólny mianownik i tak - odelżenie i akku i laminaty)


--------------------
Alfa Romeo 156 Cup 2.0 TS
Westfield SEiW Aerorace 2.0 --> aswestfield.wordpress.com
Go to the top of the page
 
+Quote Post
GodISmE
post Sat, 13 May 2017 - 21:23
Post #235


Super User
Dołączył: Fri, 08 April 2016





Jaki lekki akumulator polecacie kupic do mojej Zetki na tor ale tak zeby jeszcse w zimie w tym sezonie moc pojezdzic (auto nie trzymane na dworze, garazowane)? Podeslijcie linki pls.


--------------------
www.timeattackpoland.pl / Nissan 350z HR
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jackkpl
post Sun, 14 May 2017 - 16:04
Post #236


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





Agm motocyklowy 6kg 18ah 270A rozruch. Pasuje czy lzejszy chcesz?


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andrzejsr
post Sun, 14 May 2017 - 16:24
Post #237


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 24 March 2015





Ja mam półtora roku właśnie 18Ah ale ciut wyższy prąd (310A)
YUASA YTX20HL-BS 12V
ale w silniku 2 litry, bez zbędnych odbiorników i kręci ładnie. Choć jak dłuższy przestój, to podładowuję taką podtrzymującą ładowarką, ale nigdy nie pokazała tzw głębokiego ładowania, tylko podtrzymujące. Mam wrażenie że jeszcze mniejszy bym mógł mieć spokojnie, więc może takie 18Ah w Twoim wozie wystarczy.


--------------------
Alfa Romeo 156 Cup 2.0 TS
Westfield SEiW Aerorace 2.0 --> aswestfield.wordpress.com
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jackkpl
post Sun, 14 May 2017 - 17:00
Post #238


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





Ja po prostu odlaczam kleme na postoju smile.gif. A ten aku ma tyle pojemnosci co poprzedni 44ah, ktory mialem w samochodzie (mierzone rozladowywarka pradem 5A)


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kamilen
post Sun, 14 May 2017 - 18:17
Post #239


User
Dołączył: Sun, 17 March 2013
Skąd: Pruszków





Ja po zapoznaniu się z tym tematem kupiłem motocyklowy AGM Landport YTZ14S, 11,2Ah, 230A, 3,6 kg. Po ostatnich przymrozkach gdzie samochód stał łącznie może około tygodnia kręcił jak szalony. Civic 1.4 silnik seryjny.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
GodISmE
post Mon, 15 May 2017 - 11:50
Post #240


Super User
Dołączył: Fri, 08 April 2016





5-6 kg to juz by bylo spoko. Jest jakis sposob zeby obliczyc minimum parametry (pojemnosc i prad rozruchowy) dla mojego 3,5L?


--------------------
www.timeattackpoland.pl / Nissan 350z HR
Go to the top of the page
 
+Quote Post

15 Stron V  « < 10 11 12 13 14 > » 
Reply to this topicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Thursday, 25 April 2024 - 00:01