Shoutbox 0 nowych PW 


9 Stron V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> M54B30 - modyfikacje i tuning
Jajnik
post Tue, 28 Sep 2010 - 17:43
Post #21


User
Dołączył: Mon, 29 June 2009





CYTAT(bobr4 @ Tue, 28 Sep 2010 - 17:23) *
Jajnik - przesadziles troche - z 1JZ 500-600???


CYTAT(bobr4 @ Tue, 28 Sep 2010 - 17:23) *
poszukaj po necie co ludzie robili



Sam sobie odpowiedziałeś na to pytanie.

Proszę skończcie już OT i nie mieszajcie w temacie. Proszę o pomoc, a nie o spam.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wspieraj forum
post Tue, 28 Sep 2010 - 17:43
Post #


Dotacja






Dotacja na forum
Go to the top of the page
 
Quote Post
osti!
post Tue, 28 Sep 2010 - 18:18
Post #22


Frequent User
Dołączył: Mon, 26 November 2007
Skąd: Szczecin





Widze ze twardo upierasz sie przy swoim i chcesz dlubac m54 do uzywania na torze. Jesli tak to jedynym sensownym modem jest wlozenie kompresora i w miare luznego wydechu, cala reszta to wyrzucanie kasy. Mam nadzieje ze juz niedlugo bede mogl Ci pokazac wykres mojego auta, w ktorym obecnie siedzi m54b30 z baranami z S50 i reszta wydechu, pozbawionego katow, po dosc agresywnym programie, a nastepnie po jedynym slusznym modzie dla silnika m54
Go to the top of the page
 
+Quote Post
hz10
post Tue, 28 Sep 2010 - 18:21
Post #23


Forum Clubber
Dołączył: Mon, 18 December 2006
Skąd: TST





kolektor od m50 i barany z m3 s50 to wszystko co można tanio zrobić. sam kolektor ssący daje odczuwalną różnice na górze , niestety nie byłem na hamowni a tylko badałem ecumasterem. moc max jest przy 5800 jak dobrze pamietam a nie 5300.
ps. osti kto ci grzebał w kompie i za ile może być pw
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bobr4
post Tue, 28 Sep 2010 - 19:12
Post #24


Forum Clubber
Dołączył: Fri, 02 June 2006
Skąd: okolice Warszawy





ot - Jajnik, nie wybieraj kawalkow z kontekstu!!!

Porownales seryjny silnik z eMki do seryjnego 1JZ 500-600KM (domyslam sie ze porownywales seryjne silniki na seryjnym osprzecie, bo inaczej prownanie z dupy wziete)- takze sam sie doszkalaj bo widze ze srednio sie znasz na temacie 1JZ. Mialem troche z tymi motorami do czynienia - bylem przy robieniu paru w Azji i zaden nie mial bezawaryjnych 500+KM na seryjnym dole...

a odnosnie poszukania po necie - nie badz taki "mundry" - poddalem Ci pomysl ze prawdopodobnie w DE czy innych krajach moga miec wieksze z tym silnikiem doswiadczenie i wiecej eksperymentowali. Nie bylo to zlosliwe - czytaj ze zrozumieniem, bo jak sam widzisz nie za wiele jest pewnych jak ten motor robic u nas - sprawdz wiele opcji i wybierz ta ktora i pasuje/stac Cie/daje oczekiwane efekty (skresl niepotrzebne).


--------------------

<b>wtryskiwacze:
BOSCH 525cc wysokoomowe, Bosch 650cc, SIEMENS 630cc
1200cc Lucas niskoomowe</b>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jajnik
post Tue, 28 Sep 2010 - 20:03
Post #25


User
Dołączył: Mon, 29 June 2009





@UP
odpuszczam...

Trzymając się tematu...
m60/m62 wydechem, dolotem i programem robią +25KM i +40Nm
Więc wydaje mi się, że w M54 te dodatkowe 19KM jest osiągalne (chociaż nie wiem jeszcze co powie seria)

I z tego co ogarniam w tym m60/m62 nie są AŻ tak rozbudowane te modyfikacje typu wymiana całego ukł. wydechowego
i wyspawanie nowego, czy zmiana kolektora ssącego.

Pożyjemy zobaczymy, osti zaproponował sensowne wyjście z tym żebym poczekał na jego wykres smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
m52owner
post Tue, 28 Sep 2010 - 20:35
Post #26


Forum Killer
Dołączył: Tue, 05 January 2010
Skąd: z garażu





CYTAT
a nastepnie po jedynym slusznym modzie dla silnika m54
czyli jakim?-możesz rozwinąć?
Osti ,masz auto ponad 2 lata i jeszcze na hamowni nie byłeś? Ja bym nie wytrzymał laugh.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jajnik
post Tue, 28 Sep 2010 - 21:03
Post #27


User
Dołączył: Mon, 29 June 2009





Wydaje mi się, że chodzi tu o kompresor.
Eaton M62?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rafciu
post Tue, 28 Sep 2010 - 21:08
Post #28


Forum Killer
Dołączył: Tue, 31 August 2010
Skąd: okolice wawy





Siema, ja jestem nowy i buduję teraz m62 smile.gif
A propozycje dla Ciebie:
Obróbka głowicy, w tym: porting kanałów, szlifowanie zaworów i gniazd na dwa kąty, wałki seria, ewentualnie przeróbka seryjnych na lekko ostrzejsze (niestety pogarsza się wtedy znacznie dół obrotów i nie wiem jak dokładnie w Polsce obrabiają wałki), może dorobienie aluminiowego koła pasowego i zmniejszenie masy koła zamachowego, dowarzenie korbowodów i tłoków oraz wyważenie całego układu, wraz z kołem pasowym i zamachowym, kolektor dolotowy od m50, ewentualnie przepustnice od m3 cool.gif , barany od m3 i luźniejszy wydech (usunięcie katów, końcowy na przelocie?).
Jednak podstawowa sprawa, chcesz to robić sam, czy zlecić komuś?
Zlecając takie prace, sama rozbiórka i składanie silnika to około 2 tyś zł, nie wspominając o obróbce. Tak więc Twoje środki są zdecydowanie za małe.


--------------------
Chcesz mi pomóc? Przeczytaj poniższy link i podaruj 1% podatku
http://www.fsr.pl/portal/fsr/695/5528/Kurach_Rafal.html?search=58898
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pajak100
post Tue, 28 Sep 2010 - 22:12
Post #29


Super User
Dołączył: Sat, 08 November 2008
Skąd: płock





CYTAT(rennen @ Tue, 28 Sep 2010 - 17:09) *
Pająk zrób przysługe temu forum i przestań się na nim udzielać.. Bo gadasz same bzdury biggrin.gif kup sobie 1.9 tdi albo autobus miejski to będziesz najszybszy skoro uważasz że moment obrotowy to jest to laugh.gif .. ps bolidy formuły 1 (obecne 2.4 v8) mają po 275-300 Nm.. pomyśl o tym, jeśli w ogóle potrafisz rolleyes.gif


A Ty dalej nie masz pojęcia co się dzieje w sporcie. Nie porównuj F1 do naszych padalców, a jak już chcesz to robić to napisz jeszcze inne parametry tego silnika , a także wagę mas wirujących i wagę pojazdu. Zastanów się do jakich obrotów kręci się silnik. 18.000 obrotów , bolid waży- 600kg razem z kierowcą i pełnymi zbiornikami, opór areodynamiczny , o tym też zapomniałeś. Pomyśl o zakresie użytecznych obrotów w dieslu , zanim go będziesz przyrównywał do jakiejkolwiek benzyny.

Skrzynia silnika benzynowego ma krótsze przełożenie od diesla, dlatego moment obrotowy na kołach mnoży się razy większy współczynnik. Przy tej samej prędkości jazdy na dowolnym biegu diesel zawsze obraca się wolniej od benzyny, dlatego też musi to nadrobić dłuższym przełożeniem. Dłuższe przełożenie zwiększa prędkość obrotową, ale zmniejsza moment na kołach. W efekcie moment obrotowy na kołach w benzynie może okazać się większy niż w dieslu. Dodaj do tego, że benzynę na każdym biegu możesz przeciągnąć do ponad 6 tys obr. a diesel kończy się przy 4500. Dlatego w dieslu, aby przyspieszając utrzymać się za benzyną, musisz wcześniej wrzucić wyższy bieg, czyli dodatkowo wydłużyć przełożenie. A dłuższe przełożenie, zwiększając prędkość obrotową, zmniejsza moment na kołach.

Silniki F1, mają moment obrotowy rzędu 250 Nm. Tylko , że ten moment jest przy 16 000 obr. Po przełożeniu w skrzyni przy 8000 obr wychodzi 500 Nm, a przy 4000 obr jest to już ok. 1000 Nm do wykorzystania cool.gif

http://www.mchtr.com/chiptuning.php

Warto wytłumaczyć tutaj jedną istotną rzecz - większość ludzi interesuje moc maksymalna. Ale przecież nie jeździ się samochodem przy mocy maksymalnej, chyba że się jest rajdowcem. Tak naprawdę moc maksymalna nie jest żadnym wyznacznikiem skuteczności jakiegokolwiek tuningu. Istotne jest to, że wóz osiągający przy 6000 obr./min. moc 100 KM, przy 3500 ma ich tylko 68, a przy 2500 zaledwie 47 (przykład: BMW 316i). Uzyskanie wspaniałego przyśpieszenia to wzmocnienie wozu na całej długości osi obrotów poprzez chiptuning - choćby nawet moc max. pozostała bez zmian - auto wyrywa do przodu i bez kłopotu wygrywa z pozornie mocniejszymi przeciwnikami. Cóż z tego, że tworzymy tak samochód aby miał 300 KM z 2 litrów, kiedy przy 2000 obr./min. z trudem się ciągnie na trójce (przykład - Ford Cosworth WRC 96 - 312 KM - 7200 obr./min., 192 KM - 5500 obr./min. 86 KM - 3000 obr./min., 30 KM - 1900 obr./min., dane fabryczne silnika). Racjonalnym wyznacznikiem dynamiki silnika jest moment obrotowy. Z kolei wyznacznikiem sprawności i skuteczności jest średni wydatek mocy liczony jako średnia skuteczna moc ważona silnika w całym zakresie obrotów. Brzmi to może skomplikowanie ale jest naprawdę bardzo proste. Załóżmy, że przez cały dzień mierzymy na jakich obrotach kręci się Twój silnik, co 1/10 sek. Następnie patrzymy, jaką on moc rozwija dla tych obrotów. Wyznaczamy średnią ważoną, dodając te moce pomnożone przez współczynniki zapotrzebowania na te właśnie obroty przez cały dzień pracy. Zakres obrotów niskich doważamy podwajając mu proporcję, jeżeli interesuje nas przyśpieszenie, albo pozostawiamy tak jak wynikło z pomiaru, gdy interesuje nas moc. Optymalizujemy w/w parametr. A wzrost mocy maksymalnej ? Cóż, jego dorabia się niejako dla efektu. Podnosimy go o np. o 8 % wprowadzając dodatkowe poprawki dla pewnych konkretnych obrotów. To też jest istotne, gdy ktoś faktycznie postanowi sprawdzić o ile szybciej da się pojechać... Tylko te mandaty takie drogie... . My widzimy to tak. Spójrz na to podobnie - możesz mieć 90 KM i wygrać start z 120 KM autem - lepszą mocą średnią. Co innego prędkość maksymalna. Tu już nie wygrasz - liczy się moc maksymalna

Masz Rennen do poduszki, kawałek wykładu jaki prowadziliśmy na innym forum. Może coś Ci się rozjaśni w końcu.

Za of top przepraszam autora i sugeruje Mu zainstalować V8 ,tak jak to zrobił mój kuzyn dwa tygodnie temu , kupił 740i automata za 3k zabrał silnik sprzedał na części graty, dokupił skrzynie i inne pierdoły i za około 6k zł ma V8 w E30 .


--------------------
audi s4 2.2T k24 7200 RS2
vw polo g40
BM-Vag 2.2T E30
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jajnik
post Tue, 28 Sep 2010 - 22:36
Post #30


User
Dołączył: Mon, 29 June 2009





To co pisał kolega pająk
CYTAT(Jajnik @ Thu, 23 Sep 2010 - 17:00) *
i moment ile wyda, aby wykres był w miarę płaski.


Dłuuuugi czas myślałem i kalkulowałem V8, gdzie moment obrotowy jest praktycznie zawsze.
Ale swap V-ki do e30 a e36 to dwie różne bajki. No i V8 swoje waży i przez to będzie niekorzystny
rozkład masy. Myślę, że w m54b30 też można ładnie namieszać, co doskonale pokazuje kolega z
innego forum.
Ma założony kolektor wydechowy z S54, tak samo jak wtryski z ITB i wstawiony jakiś stożek.
Dlatego chcę iść podobną drogą co on, tylko nie bardzo mogę od niego jakieś info wyciągnąć na ten temat.

@Rafciu
Planuję zrobić środek na przelocie, dlatego moim zdanie końcowy musi zostać.
Wolnossak to nie to samo co turbo i on chyba nie lubi być zupełnie odetkany.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rafciu
post Tue, 28 Sep 2010 - 22:56
Post #31


Forum Killer
Dołączył: Tue, 31 August 2010
Skąd: okolice wawy





Końcowy możesz zastosować taki:
http://www.midori.pl/inochi/foty/tlumiki/12.jpg
v8 waży ok 210kg, to tak dużo?


--------------------
Chcesz mi pomóc? Przeczytaj poniższy link i podaruj 1% podatku
http://www.fsr.pl/portal/fsr/695/5528/Kurach_Rafal.html?search=58898
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pajak100
post Tue, 28 Sep 2010 - 22:56
Post #32


Super User
Dołączył: Sat, 08 November 2008
Skąd: płock





Mógłbyś coś pokombinować z chłodniejszym paliwem. Np w bolidach F1 tankowane paliwo musi mieć temperaturę zgodą ze specyfikacją. Gdzieś były testy wolnossącego ferrari , którego obieg paliwa został włączony w klimatyzację auta . Moc seryjna 400KM podniosła się o 20KM. Zimniejsze paliwo to troszkę gorsze rozpylenie , ale lepsze schłodzenie komory spalania i powietrza.
Seryjne wtryski przy zwiększeniu ciśnienia na listwie o 1 Bar zwiększają swoją wydajność o 15% , można zredukować słabsze rozpylenie paliwa.


--------------------
audi s4 2.2T k24 7200 RS2
vw polo g40
BM-Vag 2.2T E30
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mario
post Tue, 28 Sep 2010 - 22:56
Post #33


Forum Homee
Dołączył: Sat, 21 December 2002
Skąd: Płock





Właśnie zaczęliśmy produkcję Superchargers Kits by MTG do E46 w tym 330i (do M3 E46 moze wyjdzie jeszcze w tym roku bo nie mam czasu na swoje auto smile.gif )
i jesteśmy juz po wstępnych testach.
Kity oparte na kompresorach typu Vortech czyli typ centrifugal (boost rośnie wraz z obrotami)
Cały zestaw można zamówić, zamontoawć i wystroić u nas w MTG.
Sami zakładamy zestawy bo narazie nie przygotowaliśmy jeszcze wszystkiego pod samodzielny montaż.
Co do cen to trwają jeszcze wyliczenia ale napewno bedzie bardzo konkurencyjnie w stosunku do reszty świata smile.gif


--------------------
Wicemistrz Polski i Mistrz Pucharu PZMot na 1/4 mili w klasie Profi+ 2003r.
Ostatnie projekty :2 X BMW M3 3.0 Turbo ,Audi A3 1.8T,Seat Ibiza 1.8T, 2XBMW 325 Turbo,
2xAudi S3, 6xBMW E46 330i + 325 Supercharged by MTG
wiecek1@neostrada.pl gg 5424844
Sportowe układy wydechowe,uturbianie aut,instalacje kompresorów...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ww#296
post Tue, 28 Sep 2010 - 23:05
Post #34


Forum Killer
Dołączył: Fri, 15 November 2002
Skąd: Krakow





Pająk - gość chce mocnego auta aby poupalać czasami - czyli ciągnąć do odcięcia - na cholerę mu wysoki moment przy 2000 RPM przy tych silnika (min 3000 cm3) moment na kołach przy 2000 i tak bedzie wystarczający do jazdy w korku a jak bedzie chciał przycisnąć - liczy sie tylko moc - co zresztą w pierszym cytacie w Twoim poście jest dokładnie i jasno wytłumaczone , zaprzecza temu pierwszemu drugi cytat z Twojego posta - który jest prawdziwy i przydatny jesli chcemy jeździć mały gazem z małym silnikiem - czyli po prostu oszczędzać paliwo i unikać zmian biegów jak ognia.

innymi słowy wartość max momentu NA SILNIKU WOGÓLE nie oddaje osiągów samochodu (np moment diesla 1.9 TDi i np samochodów F1, lub bardziej prozaicznie civica VTI) - doskonale robi to za to moc maksymalna - warto przypomnieć ze wartości momentu obrotowego maja znaczenie dopiero z drugim parametrem jakim są obroty - czyli po prostu moc samochodu.
Pająk pomimo że tutaj sie mylisz to ogólnie się z Toba zgadzam - oryginalny s50b32 Będzie w każdym przypadku lepszy niż wszystko poza V8 ale z m5 lub V10 z M5


--------------------
Szukam koni.........
......mechanicznych

wystarczy WW <!-- s;) --><!-- s;) -->
BMW E36 M3 3.2 SEDAN
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pajak100
post Tue, 28 Sep 2010 - 23:07
Post #35


Super User
Dołączył: Sat, 08 November 2008
Skąd: płock





No Mario , teraz Nas zaskoczyłeś . Idziesz ostro z postępem. Grubo.
Pozdrówka.


--------------------
audi s4 2.2T k24 7200 RS2
vw polo g40
BM-Vag 2.2T E30
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jajnik
post Tue, 28 Sep 2010 - 23:26
Post #36


User
Dołączył: Mon, 29 June 2009





W drifcie moment obrotowy przydaje się w każdym zakresie.
Im szerzej tym lepiej, bo jak jest tylko mocna góra to trzeba cały czas trzymać na obrotach i strzelać ze sprzęgła,
czego ja osobiście wolałbym uniknąć. Samochód nie porusza się na co dzień wiec temat miasto/korki/spalanie odpada.
Z dolotem nie będzie problemu, ze strojeniem raczej też nie powinno być (chyba, że nie da się tego ogarnąć na ori kompie)
problem będzie z wydechem, bo nie bardzo wiem jak to zrobić, żeby nie stracić tylko zyskać. Jak za bardzo odpręże to dupa,
rozważam też opcje: kolektory E46 M3 (tu trzeba przerobić mocowanie do głowicy), środek przelot dopasowany do podłogi (dwururka?)
i końcowy ten co mam czyli chyba ori M50, ale nie wiem jak do tego wszystkiego będzie pasował końcowy z M50, żeby zbytnio on mi nie blokował.

Jakie Wy macie zdanie na ten temat?

Sprawa kompresora póki co odpada.
Jeżeli w przyszłości nie będzie mnie stać na zrobienie 1JZ wtedy pomyślę nad kompresorem bo to w miarę sensowne rozwiązanie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kompot
post Wed, 29 Sep 2010 - 00:25
Post #37


Forum Clubber
Dołączył: Thu, 17 February 2005





CYTAT(pajak100 @ Tue, 28 Sep 2010 - 22:56) *
Seryjne wtryski przy zwiększeniu ciśnienia na listwie o 1 Bar zwiększają swoją wydajność o 15% , można zredukować słabsze rozpylenie paliwa.

Nowa wydajność układu wynosi w przybliżeniu tyle ile pierwiastek z ilorazu nowego ciśnienia oraz starego. Tutaj akurat trafiłeś dla ciśnienia fabrycznego 3 bar a ustawionego 4 bar.

Kiedy w końcu zrozumiecie, że zarówno moment obrotowy jak i moc mówią o tym samym, bo są połączone prostym równaniem? Tylko ich przebiegi są inne i inaczej też należy je interpretować... Ale proszę, nie ciągnijmy tej dyskusji. EOT


--------------------
E90 330d LCI
BTG 9:49 (IS200)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
osti!
post Wed, 29 Sep 2010 - 00:28
Post #38


Frequent User
Dołączył: Mon, 26 November 2007
Skąd: Szczecin





CYTAT(m52owner @ Tue, 28 Sep 2010 - 20:35) *
czyli jakim?-możesz rozwinąć?
Osti ,masz auto ponad 2 lata i jeszcze na hamowni nie byłeś? Ja bym nie wytrzymał laugh.gif


Owszem mam je ponad 2 lata, lekko ponad rok z m54 po sofcie. A z ta hamownia jakos ostatnio nie bylo po drodze ze tak powiem tongue.gif
Byl jakis wykres ale sie zapodzial dlatego bedzie nowy. U nas niestety nie ma w okolicy sensownej hamowni, pojechalem na jedna jak jeszcze mialem
m52 ale trzykrotny pomiar tylko coraz bardziej mnie rozsmieszal biggrin.gif Jesli chodzi o m54 to polegalem na mojej dupohamowni ale niedlugo postaram sie zrobic wykres i go wrzucic oraz jakies filmy jak auto przyspiesza.

kolego Jajnik nie wiem czy barany z s54 sa az o tyle lepsze od tych z s50 zeby byly warte takiej rzezby przy montazu. Duzo lepszym rozwiazaniem w tym przypadku bedzie jakis lzejszy zamach i dobre sprzeglo zeby silnik jeszcze lepiej wkrecal sie z dolu. Zapomnij o stozku przy tym silniku, szkoda kasy i zachodu bo szybciej go wyrzucisz niz zamontujesz.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jajnik
post Wed, 29 Sep 2010 - 08:21
Post #39


User
Dołączył: Mon, 29 June 2009





Zamach będzie pewnie odelżany jak skończy się sprzęgło i będę robił spieka.
Co do filtra to lepsza gąbka, czy po prostu sportowa wkładka K&N do ori puszki?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rennen
post Wed, 29 Sep 2010 - 08:43
Post #40


I live here !
Dołączył: Mon, 14 October 2002
Skąd: Faaker See ;)





CYTAT(pajak100 @ Tue, 28 Sep 2010 - 22:12) *
Masz Rennen do poduszki, kawałek wykładu jaki prowadziliśmy na innym forum. Może coś Ci się rozjaśni w końcu.



Dzięki, aczkolwiek ja to wiedziałem zanim ty nauczyłeś się czytać wink.gif parametr "moc" jest właśnie po to by ktoś mniej ogarnięty nie musiał przeliczać przełożeń skrzyni i momentu na kołach, dlatego 1.9 tdi może mieć 450 Nm i 190 koni, a B18C6 180Nm i 190 koni.. to jest najlepszy parametr określający jak samochód "jedzie" i po to został stworzony a ty najpierw piszesz bzdury a potem się tłumaczysz że chodziło ci na prawdę o coś innego tongue.gif

A co do M54 to wojowanie w NA jest trudne przez vanosy i "kapryśny" komputer.. polecam kompresor smile.gif


--------------------
'93 e36 325i - kolejna próba :)
'94 e34 v8
Go to the top of the page
 
+Quote Post

9 Stron V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Thursday, 28 March 2024 - 23:58