Shoutbox 0 nowych PW 


2 Stron V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> 11,000-hp HEMI V-8 engine Rebuild
m119
post Sun, 22 Nov 2020 - 15:02
Post #1


User
Dołączył: Sun, 11 October 2020





Bardzo ciekawy time-lapse z rewizji silnika z pojazdu typu top-fuel



I jeszcze ciekawszy film z objaśnieniami. Kupe niesamowitych ciekawostek, warto obejrzeć.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wspieraj forum
post Sun, 22 Nov 2020 - 15:02
Post #


Dotacja






Dotacja na forum
Go to the top of the page
 
Quote Post
nomad66
post Sun, 22 Nov 2020 - 17:45
Post #2


Forum Killer
Dołączył: Tue, 17 March 2015





fajne przekroje kanałów w głowicy wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jarosław-LT
post Mon, 23 Nov 2020 - 16:36
Post #3


User
Dołączył: Thu, 12 March 2020





Załóżmy, że motor ma 12 litrów pojemności i 12.000PS - wychodzi nam 1000KM z 1litra na dwóch zaworach na jednym wałku w bloku? i na kompresorze starego typu wyjcu jak m90 jednak uszczelnionym, porównując wielkość, ma pewnie z 10.000L pojemności.

OCO TU CHODZI??? JAK WYKRZESAJĄ TAKĄ MOC?
Paliwo chyba 125okt a co dalej?????????????
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kontrolm
post Mon, 23 Nov 2020 - 18:37
Post #4


Forum Clubber
Dołączył: Fri, 09 March 2007
Skąd: Błonie

Ikona grupy



CYTAT(Jarosław-LT @ Mon, 23 Nov 2020 - 16:36) *
Załóżmy, że motor ma 12 litrów pojemności i 12.000PS - wychodzi nam 1000KM z 1litra na dwóch zaworach na jednym wałku w bloku? i na kompresorze starego typu wyjcu jak m90 jednak uszczelnionym, porównując wielkość, ma pewnie z 10.000L pojemności.

OCO TU CHODZI??? JAK WYKRZESAJĄ TAKĄ MOC?
Paliwo chyba 125okt a co dalej?????????????

może i dwa zawory ale takie jak muchomory na łące ;-)
optymalizacja KAŻDEGO elementu, oporów mechanicznych, strat ciepła itd. Jako ciekawostka wystarczy fakt że silniki mają również dwa zawory tyle że bez komoresora z NASCAR-ów mają na WOT zapłon w okolicach 10 stopni co pokazuje jak krótki i efektywny jest proces spalania mieszanki co oznacza dużo mniejsze straty ciepła a dużo więcej przekazanej mocy z paliwa na wał. Do tego całkowicie inne temperatury robocze, ciśnienia oleju, fazy rozrządu, całkowicie inaczej liczone wydechy, dokładna synchronizacja faz ssania wydechu i rozrządu skutkująca napełnianiem ponad 160% w silniku wolnossącym.
Oleje klasy 0W5 a nawet 0W0 w niektórych dragsterach dopełniają całości.
Generalnie całość jeżeli chodzi o praktyczne wykorzystanie teorii jest na poziomie silników z F1. Kiedyś czytałem opracowanie akademickie w którym ktoś to fajnie porównał i przeliczał.


--------------------
VEMS rozkminiłem do ostatniego rezystorka - chętnie pomogę
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lincoln e30ix
post Mon, 23 Nov 2020 - 19:54
Post #5


Forum Killer
Dołączył: Tue, 17 February 2009
Skąd: Pomorze





Poza Korbami i kompressorem nic nie wskazuje na takie parametry. Blok i głowicę wyglądają jak obrobione z "kwadrata", a nie odlew. No i ten układ zapłonowy...oldschool... Zapewne przekraczają 10krpm, więc musi być sztos.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kontrolm
post Mon, 23 Nov 2020 - 21:22
Post #6


Forum Clubber
Dołączył: Fri, 09 March 2007
Skąd: Błonie

Ikona grupy



CYTAT(Lincoln e30ix @ Mon, 23 Nov 2020 - 19:54) *
Poza Korbami i kompressorem nic nie wskazuje na takie parametry. Blok i głowicę wyglądają jak obrobione z "kwadrata", a nie odlew. No i ten układ zapłonowy...oldschool... Zapewne przekraczają 10krpm, więc musi być sztos.

"błogosławieni CI którzy nie widzieli a uwierzyli" ;-)
W F1 (tej starej wolnossącej bez prądu) też na pierwszy rzut oka nie ma nic specjalnego, kanały jak kanały, zawory podobne jak w innych motorach, kolektory parę rurek, tłok tak samo lata w górę w dół ;-) tylko dlaczego spaliny idą w ponaddźwiękowej prędkości oto jest pytanie ;-)


--------------------
VEMS rozkminiłem do ostatniego rezystorka - chętnie pomogę
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ricoshet
post Tue, 24 Nov 2020 - 06:38
Post #7


Frequent User
Dołączył: Wed, 30 August 2006
Skąd: Gdynia





Z innych ciekawostek Top Fuel napędzane są Nitrometanem, obroty dochodzą max do 9tys, jak to było mówione w innym filmiku bodajże z Kallita Team, silnik praktycznie sam się niszczy podczas 5 sekundowego przejazdu dlatego po każdym przejeździe jest praktycznie rozbierany i składany na nowo z nowych części. Silnik chłodzony jest samym paliwem jakim jest nitrometan. Więcej ciekawych info w tym filmiku.



--------------------
Speed 4life
Go to the top of the page
 
+Quote Post
m119
post Tue, 24 Nov 2020 - 07:17
Post #8


User
Dołączył: Sun, 11 October 2020





CYTAT(Jarosław-LT @ Mon, 23 Nov 2020 - 16:36) *
Załóżmy, że motor ma 12 litrów pojemności i 12.000PS - wychodzi nam 1000KM z 1litra na dwóch zaworach na jednym wałku w bloku? i na kompresorze starego typu wyjcu jak m90 jednak uszczelnionym, porównując wielkość, ma pewnie z 10.000L pojemności.

OCO TU CHODZI??? JAK WYKRZESAJĄ TAKĄ MOC?
Paliwo chyba 125okt a co dalej?????????????


Teraz nie pamiętam, ale tam chyba była mowa, że paliwo jest 7 razy "mocniejsze" niż 125okt. Sam silnik przy max mocy pracuje na granicy hydrolocku, tyle paliwa dostaje... Układ zapłonowy ciągnie 88A prądu.

Blok i głowice sami robią na CNC z kawałów materiału. Widać, że nie oglądaliście albo nie słuchaliście...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jarosław-LT
post Tue, 24 Nov 2020 - 08:02
Post #9


User
Dołączył: Thu, 12 March 2020





Poczytałem trochę i cała tajemnica tkwi w paliwie czyli nitrometanie.
Jak ktoś wspomniał bloki /silniki są z kawałka specjalnego alu produkowanie tylko w tym celu. Dobra ekipa dragster-ów ma swój zakład produkcyjny lub zleca produkcje w ramach współpracy, bez osób trzecich.

Całą tajemnicą jest pozbycie się zbędnych obciążeń w pracy silnika, łańcuszki, zębatki , ślizgacze , zawory, wałki do zbędnego minimum itp. plus użyte materiały, technologie i elektronika, w połączeniu z wybuchowym paliwem które potrafi dać z jednostki trzy razy więcej mocy, poprzez odpowiednie mieszanie nitrometanu, strojenie i kontrolę nad tym, silnik dostrajany jest, wyżyłowany i kręcony do granic wytrzymałości która trwa kilka przejazdów po 4sekundy. Granica jego pracy jest na granicy chwili w której silnik za ułamek sekundy miałby się rozlecieć. Cała tajemnica. TKWIĄCA W PALIWIE.

PS.
Pamiętam za dawnych czasów gdy pokazały się simsonki chyba S51 / 50cm pojemności jak karciłem je zwykłą motorynką którą rozwijałem 70km/h, simsonki latały max 65km/h
Siedziałem wtedy w modelarni klejąc samolociki a motorynkę podlewałem eterem do silniczków spalinowych rc.
Długo nie pojeżdziłem ale dumnych na simsonkach dostających baty- miny pamiętam do dzisiaj.

https://www.gimmik.net/blog/co-to-jest-nitr...do-czego-sluzy/

Kto troszkę chce poeksperymentować/pobawić się;
https://www.gimmik.net/Paliwo_Merlin_Expert...0L,o,22255.html
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lincoln e30ix
post Tue, 24 Nov 2020 - 12:33
Post #10


Forum Killer
Dołączył: Tue, 17 February 2009
Skąd: Pomorze





CYTAT(m119 @ Tue, 24 Nov 2020 - 07:17) *
Blok i głowice sami robią na CNC z kawałów materiału. Widać, że nie oglądaliście albo nie słuchaliście...


Napisałem, że nie jest odlew, co doskonale widać po tych elementach.

CYTAT(Jarosław-LT @ Tue, 24 Nov 2020 - 08:02) *
Kto troszkę chce poeksperymentować/pobawić się;
https://www.gimmik.net/Paliwo_Merlin_Expert...0L,o,22255.html


Ale chyba modele RC nie mają nawet typowej świecy zapłonowej, to dwusów z zapłonem samoczynnym. Testowałeś w aucie?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mis
post Wed, 25 Nov 2020 - 17:08
Post #11


Forum Clubber
Dołączył: Wed, 07 January 2009
Skąd: Rzeszów





Zna ktoś dane techniczne tego Merlina?
Nigdzie nie widzę ile to ma oktanów albo jakie stechio dokładnie. smile.gif


--------------------
RS3 8V2 nardo limo pl 540HP 680NM
109-Performance
Go to the top of the page
 
+Quote Post
canar
post Thu, 26 Nov 2020 - 06:55
Post #12


User
Dołączył: Wed, 09 December 2009





Generalnie o stechio:

This is made possible by the fact that, in addition to fuel, an engine needs oxygen in order to generate force: 14.7 kg (32 lb) of air (21% oxygen) is required to burn one kilogram (2.2 lb) of gasoline, compared to only 1.7 kg (3.7 lb) of air for one kilogram of nitromethane, which, unlike gasoline, already has oxygen in its molecular composition. For a given amount of air consumed, this means that an engine can burn 7.6 times more nitromethane than gasoline.

https://en.wikipedia.org/wiki/Top_Fuel#Oil_and_fuel_systems
Go to the top of the page
 
+Quote Post
As_
post Thu, 26 Nov 2020 - 11:05
Post #13


Forum Killer
Dołączył: Sun, 17 February 2008
Skąd: W-wa





czyli to lepsze od pompowania w ch.. barów i równoleglego psikania NOSem
ciekawe ...


--------------------
papierowe konie + oszukane 4x4
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kontrolm
post Thu, 26 Nov 2020 - 12:26
Post #14


Forum Clubber
Dołączył: Fri, 09 March 2007
Skąd: Błonie

Ikona grupy



ciekawe jakiego ustawienia zapłonu to potrzebuje....bo normalnie mam już plany cool.gif


--------------------
VEMS rozkminiłem do ostatniego rezystorka - chętnie pomogę
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kontrolm
post Thu, 26 Nov 2020 - 13:12
Post #15


Forum Clubber
Dołączył: Fri, 09 March 2007
Skąd: Błonie

Ikona grupy



CYTAT(Jarosław-LT @ Tue, 24 Nov 2020 - 08:02) *
Poczytałem trochę i cała tajemnica tkwi w paliwie czyli nitrometanie.

PS.
Pamiętam za dawnych czasów gdy pokazały się simsonki chyba S51 / 50cm pojemności jak karciłem je zwykłą motorynką którą rozwijałem 70km/h, simsonki latały max 65km/h
Siedziałem wtedy w modelarni klejąc samolociki a motorynkę podlewałem eterem do silniczków spalinowych rc.
Długo nie pojeżdziłem ale dumnych na simsonkach dostających baty- miny pamiętam do dzisiaj.

https://www.gimmik.net/blog/co-to-jest-nitr...do-czego-sluzy/

Kto troszkę chce poeksperymentować/pobawić się;
https://www.gimmik.net/Paliwo_Merlin_Expert...0L,o,22255.html

Jako że słaby z chemii byłem to takie mam pytanie - skoro nitrometan potrzebuje 1.7kg powietrza na 1kg paliwa a ten Merlin ma 16% stęźenia to ile kg powietrza potrzebuje 1kg Merlina ?
Bo tak sobie rozumuję że te 1.7kg odnosi się do 100% nitrometanu tak ? A jeżeli tak to wynikało by że te 1.7 kg trzeba by pomnożyć przez 6.25 a to daje z powrotem 10,625kg powietrza czyli bez szału.
To gdzie robię błąd w obliczeniach i toku myślenia ?


--------------------
VEMS rozkminiłem do ostatniego rezystorka - chętnie pomogę
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jackkpl
post Thu, 26 Nov 2020 - 14:21
Post #16


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





CYTAT(kontrolm @ Thu, 26 Nov 2020 - 13:12) *
Jako że słaby z chemii byłem to takie mam pytanie - skoro nitrometan potrzebuje 1.7kg powietrza na 1kg paliwa a ten Merlin ma 16% stęźenia to ile kg powietrza potrzebuje 1kg Merlina ?
Bo tak sobie rozumuję że te 1.7kg odnosi się do 100% nitrometanu tak ? A jeżeli tak to wynikało by że te 1.7 kg trzeba by pomnożyć przez 6.25 a to daje z powrotem 10,625kg powietrza czyli bez szału.
To gdzie robię błąd w obliczeniach i toku myślenia ?

te paliwa modelarskie to mieszanka nitrometanu i metanolu. Sam metanol jest mocno natleniony. Taka mieszanka dodatkowo toleruje chore stopnie sprężania <- błąd. Jednak nitrometan wymaga niższych stopni sprężania. \
" A blown motor might run 6.0:1 compression with nitro, 8.5:1 with gasoline, and 12.0 to 13.0:1 on alcohol."



CYTAT(Mis @ Wed, 25 Nov 2020 - 17:08) *
Zna ktoś dane techniczne tego Merlina?
Nigdzie nie widzę ile to ma oktanów albo jakie stechio dokładnie. smile.gif


Są paliwa 25% nitrometanu
https://allegro.pl/oferta/paliwo-modeltechn...wawa-9672054006


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jarosław-LT
post Thu, 26 Nov 2020 - 15:07
Post #17


User
Dołączył: Thu, 12 March 2020





Pewnie niewątpliwe jest, że po domieszce nitrometanu przydałoby się zrobić mapowanie, we większym stężeniu - powyżej 10%. Druga rzecz to czy dolać samego nitro do benzyny z dystrybutora - bo to odpowiednie paliwo,???? I ZROBIĆ SAMEMU STĘŻENIE , czy zalewać kupnym paliwem merlin zrobionym przez nich. Jest tam nie wiadomo jakiej jakości metanol i olej rycynowy w 10%. + nasze stężenie nitro. Co będzie lepsze trzeba byłoby przepraktykować. Czemu dolewany jest olej - może nitro jest bardzo suche - taki był eter który lałem do motorynki.

1kg nitro=1,7kg pow.
16dkg nitro=0,272kg pow. bo 0,272x6.25=1,7..16%MERLINA ale jest jeszcze olej i metanol potrzebujący powietrze

1,2kg powietrza=1000L
1,0kg powietrza=833,33333L
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kontrolm
post Fri, 27 Nov 2020 - 04:29
Post #18


Forum Clubber
Dołączył: Fri, 09 March 2007
Skąd: Błonie

Ikona grupy



mnie nadal ciekawi jak ustawiać zapłon pod to paliwo


--------------------
VEMS rozkminiłem do ostatniego rezystorka - chętnie pomogę
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jackkpl
post Fri, 27 Nov 2020 - 09:59
Post #19


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





CYTAT(Jarosław-LT @ Thu, 26 Nov 2020 - 15:07) *
Pewnie niewątpliwe jest, że po domieszce nitrometanu przydałoby się zrobić mapowanie, we większym stężeniu - powyżej 10%. Druga rzecz to czy dolać samego nitro do benzyny z dystrybutora - bo to odpowiednie paliwo,???? I ZROBIĆ SAMEMU STĘŻENIE , czy zalewać kupnym paliwem merlin zrobionym przez nich. Jest tam nie wiadomo jakiej jakości metanol i olej rycynowy w 10%. + nasze stężenie nitro. Co będzie lepsze trzeba byłoby przepraktykować. Czemu dolewany jest olej - może nitro jest bardzo suche - taki był eter który lałem do motorynki.

1kg nitro=1,7kg pow.
16dkg nitro=0,272kg pow. bo 0,272x6.25=1,7..16%MERLINA ale jest jeszcze olej i metanol potrzebujący powietrze

1,2kg powietrza=1000L
1,0kg powietrza=833,33333L

Olej jest w tych paliwach, bo to przecież silniki 2 suwowe smile.gif.
Przy okazji mocno pogubiłeś proporcje. Spójrz na tabelkę wyżej, AFR oznacza masowy stosunek powietrza do paliwa. Paliwa jest zawsze mniej niż powietrza, a przu 90% stężeniu nitrometanu oscylujesz w proporcjach 1:1


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kontrolm
post Fri, 27 Nov 2020 - 10:37
Post #20


Forum Clubber
Dołączył: Fri, 09 March 2007
Skąd: Błonie

Ikona grupy



czy ten nitrometan jest jakiś agresywny i wymaga specjalnego osprzętu - przewody pompy wtryski etc ?


--------------------
VEMS rozkminiłem do ostatniego rezystorka - chętnie pomogę
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Stron V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Tuesday, 16 April 2024 - 18:09