Shoutbox 0 nowych PW 


 
Reply to this topicStart new topic
> Kolektor baran, strata mocy PSA, Peugeot 406 coupe xu10j4r
Xzoomx
post Sun, 22 Dec 2019 - 08:32
Post #1


Rookie
Dołączył: Sun, 22 December 2019
Skąd: Piotrków Trybunalski





Jestem nowy na forum (chociaż czytam was już bardzo długo)więc witam wszystkich.
Chyba nie tylko ja spotkałem się z informacjami że kolektor od gti-6 jest arcydziełem żabojadów, i że ciężko o coś  lepszego do xu10 

Ale do rzeczy. Motor xu10j4r

Ostatnimi czasy wziąłem się za wydech, jak do tej pory był ori kolektor żeliwny, później kat 100pci 60mm, - oryginalny środkowy 54mm - końcowy przelotowy 60mm.  Z racji wolnego czasu oryginalny kolektor zastąpił właśnie rogacz z rs owiniety bandazami, reszta wydechu bez zmian. Liczyłem na poprawę momentu wkoncu nie ma co pownowywac tych kolektorów pod żadnym względem.. 

Pierwsze uruchomienie, cudo! Pod maską zimno, cicho jak nigdy, to samo pod samochodem, na obrotach dźwięk dużo bardziej rasowy. Mówię super! Bandaż się przepalil więc jedziemy! No i pojechałem. Między 2-3k rpm  jest muł, straszny. Powyżej 3.5 jakoś wraca do normy. Wiem że te silniki ciągną głowie Góra bo ale w porównaniu do tego co było a co jest to.. Jestem załamany bo trochę to kosztowało. 

 Winny może być środkowy tłumik? Ma dość mała i może w połączeniu z długimi rogami kolektora powstaje za duże ciśnienie zwrotne i go zamula? Ale z drugiej strony dziwne jest to ze na fabrycznym "grzejniku" śmigal dobrze.


http://406-klub.pl/uploads/monthly_2019_12...b86fa8022c.jpeg
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wspieraj forum
post Sun, 22 Dec 2019 - 08:32
Post #


Dotacja






Dotacja na forum
Go to the top of the page
 
Quote Post
MadeInPoland
post Sun, 22 Dec 2019 - 08:48
Post #2


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 15 July 2008
Skąd: Katowice





Ten kolektor to zwykły paść z nierównymi odległościami i zbyt małą średnicą do robienia dużych mocy. No może nie jest to aż taki paść jaki montują w mercedesach bo coś tam faktycznie pracy włożono, ale nie można tego nazywać arcydziełem, bez przesady. Zmierz sobie długości to sam się przekonasz.
Pytanie co Ty masz za tym kolektorem od razu katalizator? Czy jest jakiś odcinek rury o małej średnicy czy od razu jakieś wielkie średnice?
Wałki założyłeś z RFS?
W ogóle to popatrz na seryjnego clio rsIII, który ma 40KM więcej od xsary z tym arcydziełem i jego kolektor. To czym jest to wg Ciebie?
Nie wiem czy wiesz, że xsara kit car miała inny kolektor, nie wykorzystano tego arcydzieła smile.gif
P.S. Leżą mi gdzieś 3 kolektory z RFS oddam w dobrej cenie, może jesteś zainteresowany? Jeden ma skrócone primariesy.


--------------------
Nie ma nudnych samochodów, są tylko nudni kierowcy
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Xzoomx
post Sun, 22 Dec 2019 - 08:56
Post #3


Rookie
Dołączył: Sun, 22 December 2019
Skąd: Piotrków Trybunalski





No naczytalem się dużo że jest on taki super, ale jak widac.. Nazwijmy go poprostu zwykłym baranem. No ale porównując go to tego oryginalnego chyba powinno być lepiej? Między kolektorem a katem dałem odcinek odpowiadający średnicy wyjścia kolektora czyli 63mm i przy kacie przejście na 60. Walki są takie same z tego co się orientuję? Ogólnie do auta mam już caky zestaw pod boost oparty na M62 ale muszę odłożyć kasę na strojenie. I chciałbym żeby w n/a to jeszcze trochę sensownie pojezdzilo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MadeInPoland
post Sun, 22 Dec 2019 - 09:00
Post #4


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 15 July 2008
Skąd: Katowice





Niekoniecznie. Takie same wałki masz jak RFS?
Masz za dużą rurę na wylocie z kolektora.
Testowałem średnicę rury zbiorczej różne średnice w tym silniku za tym kolektorem i najlepsza była chyba ta fabryczna, czyli najmniejsza, a samochód miał ok 200KM. Nie pamiętam dokładnie średnicy rury, ale może ktoś z forum pamięta bo u niego to testowaliśmy. Był cały dzień cięcia spawania i testowania na drodze żeby wybrać optymalną średnicę, ale to było już tak dawno, że nie pamiętam dokładnie.
Ja się nastawiałem na moc na górze więc u Ciebie na dole tym bardziej ta rura to przesada.


--------------------
Nie ma nudnych samochodów, są tylko nudni kierowcy
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Xzoomx
post Sun, 22 Dec 2019 - 09:05
Post #5


Rookie
Dołączył: Sun, 22 December 2019
Skąd: Piotrków Trybunalski





Seryjna rura ma chyba 60mm z tym że ma przegrode która dzieli ja na dwie części, więc trochę jeszcze przekroju zabiera. Walki są te same różnią się tylko kanały w głowicy i to że rfs ma podwójne sprężyny zaworów ale to raczej pod wyższe obroty
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MadeInPoland
post Sun, 22 Dec 2019 - 09:08
Post #6


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 15 July 2008
Skąd: Katowice





Chyba bym powiedział, że może mieć mniej nie ma co gdybać zmierz przekrój i zobaczysz.
K20 ma mniejszą średnicę rury niż 60mm, a krzesa większe moce.
W xsarze też testowałem średnicę rury za katalizoatorem i też mi wcale nie wyszła duża optymalna.


--------------------
Nie ma nudnych samochodów, są tylko nudni kierowcy
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Xzoomx
post Sun, 22 Dec 2019 - 09:14
Post #7


Rookie
Dołączył: Sun, 22 December 2019
Skąd: Piotrków Trybunalski





Na warsztacie mam rurę oryginalna od tego grzejnika żeliwnego, zmierze i napisze. Fajnie gdyby ktoś podał oryginalna średnicę od barana.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MadeInPoland
post Sun, 22 Dec 2019 - 09:36
Post #8


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 15 July 2008
Skąd: Katowice





Od grzejnika to nie znam, ale teraz sobie przypominam, że po przejściu z kolektora do rury w RFS było spore zwężenie widoczne gołym okiem.
Internety mają przerobione te tematy poszukaj u brytoli na forach oni to mają przerobione na wszystkie sposoby i opisane dobrze.
Tak czy inaczej jutro spawaj nowy wydech jak chcesz odzyskać trochę KM i Nm. Rura 50mm w sam raz na początek, chociaż warto spróbować z mniejszą.


--------------------
Nie ma nudnych samochodów, są tylko nudni kierowcy
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Xzoomx
post Sun, 22 Dec 2019 - 09:48
Post #9


Rookie
Dołączył: Sun, 22 December 2019
Skąd: Piotrków Trybunalski





Grzejnik ori ma 60mm z tym że jest przez całą szerokość przegroda o szerokości 5mm co sporo zmniejsza przekrój. Rozumiem że to zwężenie 50mm ma iść od kolektora aż do katalizatora czy może skończyć się wcześniej?
<a href=https://zapodaj.net/e205d73242a74.jpg.html>20191222_104513.jpg</a>
<a href=https://zapodaj.net/a2df3edc63c82.jpg.html>20191222_104520.jpg</a>
<a href=https://zapodaj.net/fa8e1b26b2ec8.jpg.html>20191222_104524.jpg</a>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MadeInPoland
post Sun, 22 Dec 2019 - 09:50
Post #10


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 15 July 2008
Skąd: Katowice





Najlepiej do katalizatora, ale długość rury wtórnej to też nikt Ci nie powie rób taką a taką, tylko to też się doświadczalnie dobiera i ja tak robię przy każdym wydechu i wówczas też określiłem optymalną dla mnie długość do pierwszej komory rozprężnej i ona była gdzieś w okolicy seryjnego katalizatora bo to nie jest tak, że jego umiejscowienie jest dziełem przypadku smile.gif


--------------------
Nie ma nudnych samochodów, są tylko nudni kierowcy
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Xzoomx
post Sun, 22 Dec 2019 - 10:31
Post #11


Rookie
Dołączył: Sun, 22 December 2019
Skąd: Piotrków Trybunalski





Mocy raczej nie stracił bo zrobiłem 3 pomiary na stoper i pomimo tego mula między 2 a 3k rpm pierwsza setkę robi szybciej. Tylko że ciężko będzie jeździć bez tego momentu w najczęściej używanym zakresie. . Myślę że najpierw spróbuje z rura 54mm która zakończy się w miejscu katalizatora.
Właśnie Dostałem info od kolegi i seryjnie vts ma 55mm cały wydech
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MadeInPoland
post Sun, 22 Dec 2019 - 10:45
Post #12


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 15 July 2008
Skąd: Katowice





Weź Ty się zdecyduj sam jak z tą mocą jest. Na górze napisałeś w tytule strata mocy no to o czym rozmawiamy? Jak mierzyłes przyspieszenie i ile szybciej?
Duża rura łatwiej robi moment wyżej więc może i mocy przybyło a jak chcesz odzyskać dół to mniejsza rura na dzień dobry.


--------------------
Nie ma nudnych samochodów, są tylko nudni kierowcy
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Xzoomx
post Sun, 22 Dec 2019 - 12:20
Post #13


Rookie
Dołączył: Sun, 22 December 2019
Skąd: Piotrków Trybunalski





No może źle się wyraziłem, strata momentu. Od 0.4 do 0.7 sekundy szybciej, stoperem z pasażerem. Ogólnie czuć że auto powyżej 4k rwie do przodu jak głupie niestety poniżej nie ma jazdy a między 2-3k wgl jak by umarło. W takim razie spróbuję odzyskać trochę momentu i zrobić średnicę 54-57 o długości takiej jak wychodziła oryginalnie w vts.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dmj
post Sun, 22 Dec 2019 - 13:59
Post #14


Frequent User
Dołączył: Sat, 13 March 2010





A może trzeba dostroić? I wałki z xu10j4r są inne niż z xu10j4rs. Mniejszy wznios i krotszy czas otwarcia. Ja w j4r po baranie z rs, wydechu 60mm z katem 200cpsi i kolektorze ssacym alu wraz z przepustnicą z xsary vts no i wałku ssacym z rewaru mialem 167koni/cos pod 200nm czyli mniej wiecej to samo co seryjny xu10j4rs
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Xzoomx
post Mon, 23 Dec 2019 - 17:40
Post #15


Rookie
Dołączył: Sun, 22 December 2019
Skąd: Piotrków Trybunalski





A jak Ci to śmigalo z dołu i jak wykonałes ten odcinek? Przeróbka rury od grzejnika? Stroienie po podmianie samego kolektora? Faktycznie walki różnią się, ale są łagodniejsze więc dla mnie lepiej pod boost
Znalazłem dziś u Angoli na forach że oryginalny odcinek kolektor/kat ma 63mm przy samym końcu zwezajac się do 57mm. Więc sam już nie wiem ciąć czy nie ciąć.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dmj
post Mon, 23 Dec 2019 - 22:55
Post #16


Frequent User
Dołączył: Sat, 13 March 2010





Nie pamietam juz dokladnie jak to bylo, ale raczej napewno odcinek od kolektora byl seryjny, nic nie bylo przerabiane, dopiero tam jak się zaczynał zwęzac zostal zrobiony wydech caly 60mm. Szczerze mówiąc nie pamiętam żebym odczuwał jakies tam zmulenie w dolnej partii obrotow ale moze dlatego ze mialem tez krotkie przelozenie glowne w skrzyni i ladnie sie to wkrecalo
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Saturday, 20 April 2024 - 05:06