Shoutbox 0 nowych PW 


6 Stron V  « < 2 3 4 5 6 >  
Reply to this topicStart new topic
> Alpine A110S na Torze Modlin
piwo
post Sat, 13 Jun 2020 - 18:24
Post #61


I live here !
Dołączył: Wed, 03 February 2010
Skąd: Marki





I Lotusem.


--------------------
930kg 320KM RWD Torsen RaceTCS lotus111r abs
1/4 2013r 180KM 13,806s
0-200km/h 2020r www.youtube.com/watch?v=jj-Hbidv43s
Poznań 1m48,467s 2021; Łódź 57,517s 2023 a052 fr, vr2 r7a(hl) tyl
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wspieraj forum
post Sat, 13 Jun 2020 - 18:24
Post #


Dotacja






Dotacja na forum
Go to the top of the page
 
Quote Post
jackkpl
post Sat, 13 Jun 2020 - 18:42
Post #62


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





CYTAT(Type-R @ Sat, 13 Jun 2020 - 18:06) *
Panowie, wymyśliliście chyba autorskie teorie dot. przewagi otwartego dyfra w samochodzie sportowym :-)
Jakoś dziwnie producenci takich aut (poza McLarenem) nie podzielają Waszej fascynacji, o profesjonalnych sprzętach do ścigania nie mówiąc.
Auto z prawidłowo spinającą szperą (nie 100% spawem) łatwiej i bardziej progresywnie wychodzi z zakrętu, jest też o wiele stabilniejsze przy redukcjach na dohamowaniach.

"Co łatwiej opanować na wyjściu z zakretu , rwd które mieli na 1 koło czy że sztywna osią, gdzie minimalne dodanie gazu powoduje uślizg tylnej osi?"
Oczywiście, że zeszperowanae, a nie szarpiące jednym kółkiem i stawiające samochód bokiem auto z otwartym dyfrem. Przetestowane osobiście na wielu beemkach, w warunkach torowych.

Pokaż ty mi auto z otwartym dyfrem stawiające bokiem. Mówimy tu o jeździe torowej, a nie po pastwisku.


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Type-R
post Sat, 13 Jun 2020 - 18:52
Post #63


Super User
Dołączył: Fri, 03 February 2006





CYTAT(jackkpl @ Sat, 13 Jun 2020 - 18:42) *
Pokaż ty mi auto z otwartym dyfrem stawiające bokiem. Mówimy tu o jeździe torowej, a nie po pastwisku.


chociażby torowo przygotowane BMW E46 330i, których kilka pewien wielokrotny mistrz Polski wypozyczał swego czasu na Poznaniu. I zakazywał klientom redukcji na 2 przed "Sławiniakiem", bo ich obracało :-).

Pokaż ty mi auto profesjonalnie przygotowane do motorsportu z otwartym dyfrem. Mówimy o jeździe torowej, nie po pastwisku.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jackkpl
post Sat, 13 Jun 2020 - 19:06
Post #64


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





CYTAT(Type-R @ Sat, 13 Jun 2020 - 18:52) *
chociażby torowo przygotowane BMW E46 330i, których kilka pewien wielokrotny mistrz Polski wypozyczał swego czasu na Poznaniu. I zakazywał klientom redukcji na 2 przed "Sławiniakiem", bo ich obracało :-).

Pokaż ty mi auto profesjonalnie przygotowane do motorsportu z otwartym dyfrem.


No to musiało być mega torowo przygotowane, skoro bokami chodziło na otwartym dyfrze smile.gif.
Redukcja obraca, jak kierowcą nie umie redukowac. Efekt jak zaciągnięcie recznego, co ma do tego szpera?
Auto jadące szybko w zakrecie ma z 80% nacisku na zewnętrznym kole i będzie mieliło wewnętrznym. Nie ma innej możliwości chyba,że opona zimowa lub kierowca z łapanki.

Ja pisałem o tym, że z otwartym dyfrem auto mniej idzie bokiem na gazie i to jest bezpieczniejsze. W szczególności , gdy silnik jest z tyłu (alpina, Lotus, speedster). Weź pod uwagę, że takie wozy w większości są użytkowane przez amatorów. Nikt tu nie pisze o Profi motorsporcie.


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Type-R
post Sat, 13 Jun 2020 - 19:10
Post #65


Super User
Dołączył: Fri, 03 February 2006





Aha biggrin.gif

"Efekt jak zaciągnięcie recznego, co ma do tego szpera?"
no ciekawe, co ma? Może to, że przyblokowują się oba koła, a nie jedno?

Zaletą szpery, że poślizg jest przewidywalny, tzn jesli ma wystapić to wystapi zawsze i auto uślizguje sie płynnie, a nie myszkuje.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jackkpl
post Sat, 13 Jun 2020 - 19:30
Post #66


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





CYTAT(Type-R @ Sat, 13 Jun 2020 - 19:10) *
Aha biggrin.gif

"Efekt jak zaciągnięcie recznego, co ma do tego szpera?"
no ciekawe, co ma? Może to, że przyblokowują się oba koła, a nie jedno?

Zaletą szpery, że poślizg jest przewidywalny, tzn jesli ma wystapić to wystapi zawsze i auto uślizguje sie płynnie, a nie myszkuje.


No to ze.szpera nieudana redukcja prędzej obróci auto. Proste.
Najwyraźniej się nie rozumiemy, szkoda dyskutować.


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Type-R
post Sat, 13 Jun 2020 - 19:36
Post #67


Super User
Dołączył: Fri, 03 February 2006





Zgadzam się z druga częścią wypowiedzi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Slawo2000
post Sat, 13 Jun 2020 - 19:59
Post #68


Frequent User
Dołączył: Sun, 23 May 2010
Skąd: Gdańsk





CYTAT
Ja pisałem o tym, że z otwartym dyfrem auto mniej idzie bokiem na gazie i to jest bezpieczniejsze.

CYTAT
Zaletą szpery, że poślizg jest przewidywalny, tzn jeśli ma wystapić to wystapi zawsze i auto uślizguje sie płynnie

Chyba jedno i drugie stwierdzenie jest prawdą. Fakt, że auto bez szpery trudniej wprowadzić w poślizg nadsterowny i przez to dla zwykłego kierowcy może być bezpieczniejsze. W jeździe sportowej jednak auto ze szperą, w mojej opinii, jest dużo bardziej przewidywalne i łatwiejsze do kontrolowania, zwłaszcza w poślizgu. O trakcji nawet nie wspominam.


--------------------
________________________
E36 Compact S50B32 rally car
Polonez 2000
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nomad66
post Sat, 13 Jun 2020 - 22:52
Post #69


Forum Killer
Dołączył: Tue, 17 March 2015





To samo auto ze szperą i bez szpery to tak naprawdę dwa inne auta. Oba wymagają innej techniki i innych przyzwyczajeń, jeden najeździ się na otwartym dyfrze, inny na szperze i każdy coś innego będzie chwalił. Osobiście uwielbiam auta ze szperą, lepiej je czuję, nawet jak uśliźnie to tyle co chcę a nie tyle co się uda wink.gif Doświadczenie z e36 S2.93 i S3.15 m54b30 243/309.
Dla mnie RWD = Szpera i innej opcji nie widzę, daje radość, trakcję, przewidywalność. Ale trzeba się przyzwyczaić
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jackkpl
post Sun, 14 Jun 2020 - 08:40
Post #70


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





CYTAT(nomad66 @ Sat, 13 Jun 2020 - 22:52) *
To samo auto ze szperą i bez szpery to tak naprawdę dwa inne auta. Oba wymagają innej techniki i innych przyzwyczajeń, jeden najeździ się na otwartym dyfrze, inny na szperze i każdy coś innego będzie chwalił. Osobiście uwielbiam auta ze szperą, lepiej je czuję, nawet jak uśliźnie to tyle co chcę a nie tyle co się uda wink.gif Doświadczenie z e36 S2.93 i S3.15 m54b30 243/309.
Dla mnie RWD = Szpera i innej opcji nie widzę, daje radość, trakcję, przewidywalność. Ale trzeba się przyzwyczaić

Dla ogarniętego kierowcy auto dające nadsterowność jest lepsze, ale wymaga to pewnych niemałych umiejętności.
Dla przykładu Lotus 260hp na otwartym dyfrze, 35s filmu. Rozpędza się i nie wymaga kontry na wyjściu.
https://youtu.be/2xcIwSicpys
Po długiej prostej redukuje 2x i auto jakoś jedzie prosto smile.gif. Nie to co BMW przez slawniakiem.


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lincoln e30ix
post Sun, 14 Jun 2020 - 12:03
Post #71


Forum Killer
Dołączył: Tue, 17 February 2009
Skąd: Pomorze





Inaczej - silnik z przodu, napęd na tył i wtedy potrzeba "szpery". Gdy silnik jest za plecami to jednak inna para kaloszy i trakcja będzie lepsza na wyjściu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Type-R
post Sun, 14 Jun 2020 - 12:13
Post #72


Super User
Dołączył: Fri, 03 February 2006





CYTAT(jackkpl @ Sun, 14 Jun 2020 - 08:40) *
Dla ogarniętego kierowcy auto dające nadsterowność jest lepsze, ale wymaga to pewnych niemałych umiejętności.
Dla przykładu Lotus 260hp na otwartym dyfrze, 35s filmu. Rozpędza się i nie wymaga kontry na wyjściu.
https://youtu.be/2xcIwSicpys
Po długiej prostej redukuje 2x i auto jakoś jedzie prosto smile.gif. Nie to co BMW przez slawniakiem.


Myślę, ze powinieneś sprzedać swój autorski patent renomowanym teamom wyscigowym. Tyle lat błądzą biggrin.gif
Od przyszłego sezonu, wszyscy śmigają na otwartym dyfrze.....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andrzejsr
post Sun, 14 Jun 2020 - 12:21
Post #73


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 24 March 2015





Type-R to jest temat o Alpine 110, aucie ulicznym które raz czy dwa w roku zobaczy tor i nie zamierza się o wyniki żadne bić ułamkami sekunz z napędzania się ciut lepszego, tylko być przyjemne w prowadzeniu z racji swej niskiej masy i wszelkich plusów tego, i nie wypadać na te wszelkie przeszkody na "torze" Modlin na przykład - co po części równa się łatwe i nie wymagające ciągłego napięcia i tętna 200/min od kierowcy .
Jacek akurat prawdę mówi, żeby RWD ze szperą zrobić dobrą rotację na wejściu nie wystarczy odjąć gazu i bo to nie zrotuje wozu tylko wychodzi na zewnątrz. Trzeba zerwać trochę przyczepności gazem na tyle, ale to _trochę_ to trzeba się sporo pouczyć - ile to jest nie za dużo żeby nie stracić czasu i nie za mało żeby dobrze zrotować żeby mieć dobre wyjście. Co komu z lepszego napędzania się jak jest źle do wyjścia z zakrętu ustawiony.


--------------------
Alfa Romeo 156 Cup 2.0 TS
Westfield SEiW Aerorace 2.0 --> aswestfield.wordpress.com
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Type-R
post Sun, 14 Jun 2020 - 12:29
Post #74


Super User
Dołączył: Fri, 03 February 2006





Cóż, temat odrobinę zboczył.
I jakich zaklęć byś nie używał, dla mnie ( i nie tylko), tylnonapędówka ze szperą jest bardziej przewidywalna. O wiele.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jackkpl
post Sun, 14 Jun 2020 - 13:21
Post #75


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





CYTAT(Type-R @ Sun, 14 Jun 2020 - 12:13) *
Myślę, ze powinieneś sprzedać swój autorski patent renomowanym teamom wyscigowym. Tyle lat błądzą biggrin.gif
Od przyszłego sezonu, wszyscy śmigają na otwartym dyfrze.....


No widzisz, nie zrozumiałeś o czym dyskutujemy i prawisz mądrości.
To nie wstyd przyznać się do błędu. Tak jak Andrzej pisze, większość użytkowników takiego samochodu nie było na torze, a jak było, to się bało jazdy jak diabeł święconej wody.
Pomyśl jeszcze raz, co jest łatwiejsze :
1) Opanowanie kierowcy z doświadczeniem auta z otwartym dyfrem
2) Opanowanie kierowcy z 0 doświadczeniem na torze samochodu ze szperą i silnikiem za plecami (jak to Alpine).



--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andrzejsr
post Sun, 14 Jun 2020 - 13:23
Post #76


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 24 March 2015





Zboczył, ale wszystko sprowadza się do zastosowania, zaczęło się od owej Alpiny .
Z tego co wiem nie istnieje idealny dyferncjał do wszystkiego. Jakby był to "wszyscy" by go stosowali.
Ja nie miałęm okazji RWD bez szpery jeździć, ale "Z" łatwo czasami nie jest i tyle wiem. Jeśli to nie torsen czy viscodrive to dochodzi upierdliwe serwisowanie. Na zapasowy mam otwary dyfer i pewnie prędzej czy później będę miał okazję popróbować. Ale prawdę mówiąc nie bardzo wiem w czym mógłby być trudniejszy (redukcje odrzucam, ze szperą za dużo razy mnie czy to obróciło czy zaburzyło linię niezrównanie obrotów właściwe przed puszczeniem sprzęgłą). To samo z dodawaniem gazu na wyjściu. Wiec w którym punkcie zakrętu byłby otwary mniej przewidywalny?


--------------------
Alfa Romeo 156 Cup 2.0 TS
Westfield SEiW Aerorace 2.0 --> aswestfield.wordpress.com
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Type-R
post Sun, 14 Jun 2020 - 18:10
Post #77


Super User
Dołączył: Fri, 03 February 2006





CYTAT(jackkpl @ Sun, 14 Jun 2020 - 13:21) *
No widzisz, nie zrozumiałeś o czym dyskutujemy i prawisz mądrości.
To nie wstyd przyznać się do błędu. Tak jak Andrzej pisze, większość użytkowników takiego samochodu nie było na torze, a jak było, to się bało jazdy jak diabeł święconej wody.
Pomyśl jeszcze raz, co jest łatwiejsze :
1) Opanowanie kierowcy z doświadczeniem auta z otwartym dyfrem
2) Opanowanie kierowcy z 0 doświadczeniem na torze samochodu ze szperą i silnikiem za plecami (jak to Alpine).



biggrin.gif
Coś narracja Ci się nie klei, dęciaku.
Zapomniałeś o pkt. 3: Opanowanie kierowcy z 0 doświadczeniem samochodu z otwartym dyfrem i silnikiem za plecami.
Nie spominając o tym, że do jazdy na limicie dla kierowców z 0 doświadczeniem bardziej odpowiedni jest Swift Sport.

"Z tego co wiem nie istnieje idealny dyferncjał do wszystkiego. Jakby był to "wszyscy" by go stosowali."
I jakoś wszyscy (poza 2-3 wyjątkami) producenci ambitniejszych samochodów sportowych ( o torowych już nie wspominając) stosują jakąś formę blokady. A jeżeli tego nie robią, to ze względów budżetowych, i można ją dokupić za dopłatą. Ale zawsze można się napinać, wyciągając jakieś akademickie przypadki......
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andrzejsr
post Sun, 14 Jun 2020 - 21:21
Post #78


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 24 March 2015





Producenci różne dziwne rzeczy robią. W części takie które się sprawdzają w...rozmowach i 'jezdzie" przy kieliszku . Jak zaczynające ten wątek wszystkie mega kilogramowe elementy wielgachne koła opony i hamulce. Najlepiej dziurkowane .
To też jest "zastosowanie" .
Co do napinania to chyba z żadnej strony go tu nie ma. Po prostu rozmowa co faktycznie jest istotne i w jakim stopniu i kiedy oraz jakie ma minusy. Po to takie forum i nie ma co tworzyć prostych prawd typu to i to zawsze jest do d . Bo później taki Swift objedzie w pewnych warunkach poszperowane beemki i zdziwienie ops.


--------------------
Alfa Romeo 156 Cup 2.0 TS
Westfield SEiW Aerorace 2.0 --> aswestfield.wordpress.com
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bio
post Mon, 15 Jun 2020 - 06:07
Post #79


Forum Killer
Dołączył: Wed, 13 August 2008
Skąd: Bratislava





a propos dyfra otwartego vs szpera i jego ogarnięcia.

Przy otwartym dyfrze, jeśli wpadniemy w poślizg na mokrym asfalcie, to może nam bardzo nagle "złapać" i odbić w drugą stronę. W szperze ten proces będzie łagodniejszy. Dlatego w RWD Szpera w takiej sytuacji będzie przyjemniejesza w obyciu.

Ogólnie otwarty dyfer łatwiej skręci "na wejściu" Na wyjściu może się skończyć mieleniem wewnętrznego koła. Przy szperze, mniej mielenia ale większa szansa na nadster.


--------------------
Blog Motoryzacyjny TorquedMad mind - tqmm.pl
FB: @torquedmadmind
Insta: @tqmmpl
Twitter: @tqmmpl
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tommo
post Mon, 15 Jun 2020 - 07:17
Post #80


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 12 February 2008
Skąd: NMiasto





CYTAT(Bio @ Mon, 15 Jun 2020 - 06:07) *
a propos dyfra otwartego vs szpera i jego ogarnięcia.

Przy otwartym dyfrze, jeśli wpadniemy w poślizg na mokrym asfalcie, to może nam bardzo nagle "złapać" i odbić w drugą stronę. W szperze ten proces będzie łagodniejszy.


Odwrotnie. Otwarty dyfer złapie dopiero jak oba koła złapią przyczepność. Szpera pociągnie cię jednym kołem, szczególnie ta mocno spięta. I tu jest pies pogrzebany. Auto ze szperą w ogromnej większości jest trudniejsze do opanowania i kontrolowania.


--------------------
A110S
Go to the top of the page
 
+Quote Post

6 Stron V  « < 2 3 4 5 6 >
Reply to this topicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Sunday, 28 April 2024 - 22:57