Shoutbox 0 nowych PW 


8 Stron V  « < 3 4 5 6 7 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Jak spawać aluminium, stal nierdzewną?
Grzeho
post Mon, 15 Feb 2010 - 17:54
Post #81


Super User
Dołączył: Sun, 25 September 2005





CYTAT(berkut @ Sun, 14 Feb 2010 - 16:50) *
Nie moge nigdzie znalezc materialow o tym jaki sposob kladzenia spawow jest lepszy:


Tu jest dobry poradnik TIG z przekrojami spawów itd.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wspieraj forum
post Mon, 15 Feb 2010 - 17:54
Post #


Dotacja






Dotacja na forum
Go to the top of the page
 
Quote Post
V0ltron
post Wed, 04 May 2011 - 12:38
Post #82


Rookie
Dołączył: Tue, 22 September 2009





Witam,

Chciałbym prosić o porady, co do zakupu spawarki.

Czytałem już sporo informacji w Internecie o rodzajach spawarek metodach spawania itd. Niestety każdy ma inne zdanie na ten sam temat i już się całkiem pogubiłem w tym temacie, dlatego mam prośbę do osób, które mają pojęcie na temat spawania o porady. (w tym temacie też można się pogubić, bo każdy mówi, co innego).

Po pierwsze nigdy nie miałem okazji spawać, ale chcę się tego nauczyć, po drugie na start jestem w stanie przeznaczyć około 1600 zł na samą spawarkę. Butla druty etc. nie wchodzą w skład ceny, ale jeżeli wejdą to jest to mile widziane smile.gif

Spawarki chciałbym używać w swoim garażu do prac nad moim autem, konkretnie chodzi mi o spawanie układu wydechowego, kolektora ssącego ewentualnie klatki samochodowej itp.

Materiały, jakie chciałbym spawać to zwykła stal oraz "kwasówka" i to chyba tyle, co mi przychodzi do głowy. Spawania aluminium nie przewiduje.

Z tego, co wyczytałem to potrzebuje spawarki TIG DC, jeżeli pomieszałem to proszę o wyprowadzenie mnie z błędu.

Czy do moich potrzeb wystarczy taka spawarka?: SHERMAN TIG 180 A DC
LINK====> http://allegro.pl/spawarka-sherman-tig-mma...1583817236.html

Może jest to zły wybór i polecacie inny model, firmę?

Co możecie mi polecić w granicach moich możliwości finansowych? Jaką wybrać firmę? Jak np. wygląda serwis takiej spawarki chodzi mi o dostępność i ewentualnie o ceny napraw. Chodzi mi o to czy np. jak taka spawarka się zepsuje po gwarancji to naprawa nie będzie porównywalna z zakupem nowej. Na pewno oczywiście zależy to od tego, co się zepsuje, ale chodzi mi o orientacyjne informację.

Proszę o wyrozumiałość i z góry dziękuję za pomoc.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
GMS.
post Wed, 04 May 2011 - 13:49
Post #83


Forum Killer
Dołączył: Mon, 11 August 2008
Skąd: Polska





myślę że za te pieniądze wybór ok, ale ja bym wolał dołożyć i kupić AC, DC na pewno kiedyś się przyda co do reszty pytań to już pewnie sprzedającego się trzeba pytać, jeszcze jedno do takich prac przy wydechu i innych rurkach poręczny jest jeszcze migomat ja zanim wszystko pospawam finalnie łapie najpierw migomatem i pasuje wszystko...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
matt_matt
post Wed, 04 May 2011 - 21:36
Post #84


Frequent User
Dołączył: Tue, 23 February 2010
Skąd: Mazowieckie





Ja robię tak samo, przymiarka za przymiarką, punkty, przymiarki.


--------------------
Stage3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fido_dido
post Wed, 04 May 2011 - 23:22
Post #85


Super User
Dołączył: Sun, 21 September 2003
Skąd: Elbląg





2004 rok ale Mario masz pamiątkę biggrin.gif cool.gif


--------------------
Black smoke racing corrado tdi by CHANGE Engine Garage soft by Bartezzz
Go to the top of the page
 
+Quote Post
DOHC
post Wed, 04 May 2011 - 23:38
Post #86


Forum Homee
Dołączył: Thu, 12 January 2006
Skąd: Pionki/Warszawa





jak już wygrzebane to powiedzcie czy takie coś : http://allegro.pl/spawarka-dragon-tig-200p...1581519240.html w ogóle spawa aluminium ? Gadałem z kumplem który troche w tym siediz i mówi że ac/dc za 2,5 tys to fikcja czy naprawde nie da sie tym nic pospawac (alu ) ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
forti
post Thu, 05 May 2011 - 08:40
Post #87


Frequent User
Dołączył: Fri, 18 October 2002
Skąd: Wroclaw





CYTAT(DOHC @ Wed, 04 May 2011 - 22:38) *
jak już wygrzebane to powiedzcie czy takie coś : http://allegro.pl/spawarka-dragon-tig-200p...1581519240.html w ogóle spawa aluminium ? Gadałem z kumplem który troche w tym siediz i mówi że ac/dc za 2,5 tys to fikcja czy naprawde nie da sie tym nic pospawac (alu ) ?


Niechce Cie martwic, ale kolega bzdury gada. Oczywiscie nie pospawasz jakis grubych elementow bo za mala moc, ale spawac aluminium sie da i to elegancko.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
DOHC
post Thu, 05 May 2011 - 08:57
Post #88


Forum Homee
Dołączył: Thu, 12 January 2006
Skąd: Pionki/Warszawa





wcale mnie nie zmartwiłeś smile.gif pozdrawiam
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jaqo
post Thu, 05 May 2011 - 10:41
Post #89


Forum Killer
Dołączył: Sat, 14 August 2004
Skąd: Łomianki





tzn aluminum do jakiej grubosci tym pospawam?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
AdamuS_81
post Thu, 05 May 2011 - 15:24
Post #90


User
Dołączył: Sun, 18 January 2009
Skąd: Warszawa





4-5mm
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LuiG
post Thu, 05 May 2011 - 22:24
Post #91


Uno Racing
Dołączył: Fri, 19 September 2003
Skąd: Opole





Jak się nagrzeje materiał to i grubsze można spawać, do zastosowań samochodowych wystarczy


--------------------
Be smart, drive safe, stay legal.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
GMS.
post Thu, 05 May 2011 - 22:47
Post #92


Forum Killer
Dołączył: Mon, 11 August 2008
Skąd: Polska





pójdzie i grubsze 1 cm tylko nie za duże elementy bo inaczej tak jak kolega pisze wyżej trzeba najpierw nagrzać, 4-5 mm to bez problemu...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
DOHC
post Thu, 05 May 2011 - 22:48
Post #93


Forum Homee
Dołączył: Thu, 12 January 2006
Skąd: Pionki/Warszawa





kazdy mowi ze spawanie alu to mordega , czy jest to realne ogarnac dla osoby która nie spawa za dużo ? Powiedzmy że siadam i trenuje dwa dni , jest szansa ze cos mi zacznie wycvhodzic ? Ponoc polowa sukcesu to ustawienie tiga czy jakieś książki są pomocne przy tym ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
GMS.
post Fri, 06 May 2011 - 00:27
Post #94


Forum Killer
Dołączył: Mon, 11 August 2008
Skąd: Polska





tak jak piszą mordęga... ja się nauczyłem sam ale miałem problem kląłem w kamienie zanim coś zaczęło wychodzić teraz już wiem o co mniej więcej chodzi i na co uważać może spaw nie jest za piękny ale mocny i szczelny, powiem ci że bardzo jest pomocne przy pierwszych spawach regulacja prądu spawania pedałem lub takie urządzenie które najpierw daje duży prąd a potem go stopniowo zmniejsza i pewnie to trzeba dobrze ustawić...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ANTEQ
post Fri, 06 May 2011 - 08:02
Post #95


Frequent User
Dołączył: Wed, 26 March 2008





Żeby coś zaczeło wychodzić to ważne jest niestety więcej parametrów: balans, częstotliwość, wstępne podgrzewanie elektrody, ilość gazu, kolejnym bardzo ważnym przy aluminium jest przygotowanie spawanego materiału, chyba najważniejsze żeby spoina nadawała się do czegoś mimo, że z zewnątrz może łądnie wyglądać. Regulacja w pedale na początek jest tylko kolejnym elementem który rozproszy uczącego spawacza, już lepiej podgrzać wstępnie materiał i na jedno wyjdzie, jak się nauczy to da sobie już rade.
Najpierw najlepiej sobie pospawać prostsze materiały jak stal, ewentualnie nierdzewka żeby ćwiczyć rękę, w sumie obie ręce, podawanie drutu przy tig-u jest bardzo ważne przy spawaniu alu.
Dlatego kupuje się droższy sprzęt żeby trzymał parametry nie tylko przez pierwsze 2-3min od zajarzenia łuku ale przez cały czas spawania, do drobnego spawania cienkich rzeczy to z linku sobie pewnie poradzi ale nie do poważnych rzeczy jak piszą w aukcji...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
DOHC
post Fri, 06 May 2011 - 12:14
Post #96


Forum Homee
Dołączył: Thu, 12 January 2006
Skąd: Pionki/Warszawa





dobrze ze nie mam ciśnienia na spawanie alu , na spokojnie bede mógł potrenować

pozdrawiam
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Gr00bY
post Fri, 06 May 2011 - 12:19
Post #97


Forum Clubber
Dołączył: Sun, 15 June 2003
Skąd: Warszawa





Grunt to, żeby ktoś Ci wstępnie tego TIGa ustawił pod alu jeśli chcesz próbować. Ja spawałem chyba z 2 razy w życiu TIGiem kwasiaka w sensie zrobiłem jeziorko i łuske więc ciężko spawaniem to nazwać, a jak ktoś ustawił mi prawidłowo tiga to po 20 minutach już wychodził mi w miarę ładny spaw także nie musi to być takie trudne. Oczywiście łączyłem ze sobą dwie płytki _ _ po środku więc najprostsza opcja i jak chciał połączyć |_ to już nie było tak łatwo tongue.gif A wcale nie musi mieć TIG 300A żeby spawać grubsze rzeczy niż 4mm. Dłużej trzeba grać po prostu.....


--------------------
WORKSHOP
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pucek
post Fri, 06 May 2011 - 12:29
Post #98


Forum Killer
Dołączył: Sun, 13 May 2007
Skąd: z Kosmosu





Przy spawaniu aluminium trzeba zaczac od dokladnego wyczyszczenia elementow do pospawania,tak jak ANTEQ napisal.Wtedy wszystko staje sie latwiejsze smile.gif Drut i elektroda tez musza byc czyste.Do alu elektroda przytepiona na czubku ,do nierdzewki zaostrzona.


--------------------
Ciach...Babkę w piach.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ANTEQ
post Fri, 06 May 2011 - 22:13
Post #99


Frequent User
Dołączył: Wed, 26 March 2008





CYTAT(Gr00bY @ Fri, 06 May 2011 - 12:19) *
Grunt to, żeby ktoś Ci wstępnie tego TIGa ustawił pod alu jeśli chcesz próbować. Ja spawałem chyba z 2 razy w życiu TIGiem kwasiaka w sensie zrobiłem jeziorko i łuske więc ciężko spawaniem to nazwać, a jak ktoś ustawił mi prawidłowo tiga to po 20 minutach już wychodził mi w miarę ładny spaw także nie musi to być takie trudne. Oczywiście łączyłem ze sobą dwie płytki _ _ po środku więc najprostsza opcja i jak chciał połączyć |_ to już nie było tak łatwo tongue.gif A wcale nie musi mieć TIG 300A żeby spawać grubsze rzeczy niż 4mm. Dłużej trzeba grać po prostu.....

Z alu niestety nie ma jednego uniwersalnego ustawienia parametrów spawania, w zależności od grubości materiału, pozycji, szerokości spoiny zmienia się parametry żeby uzyskać optymalny przetop. Kształt spoiny, wygląd/kolor dużo mówią o jakości połączenia.
Doczołowo spawa się łatwo, ale pachwina, rury już wymagają i lepszego sprzętu żeby uzyskać odpowiedni przetop i wprawy, przy szerszej spoinie drut trzeba podawać naprawdę szybko żeby wyszła ładna łuska.
Zbyt długie grzanie łukiem w celu nadrobienia zbyt małego prądu spawarki też nie jest wskazane bo zmienia właściwości spawanego materiału itd. nawet wstępne podgrzewanie o którym pisałem wyżej, że przy nauce ułatwia sprawę w normalnym spawaniu nie jest wskazane.
Pozostaje ćwiczyć, przy lepszym sprzęcie chociaż ma się pewność, że jak nie wychodzi to wina jest po stronie spawacza a nie maszyny, mniej niewiadomych jest:)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Feluke
post Sun, 08 May 2011 - 00:05
Post #100


Moderator
Dołączył: Sat, 03 January 2004
Skąd: Warszawa





CYTAT(Gr00bY @ Fri, 06 May 2011 - 12:19) *
Grunt to, żeby ktoś Ci wstępnie tego TIGa ustawił pod alu jeśli chcesz próbować. Ja spawałem chyba z 2 razy w życiu TIGiem kwasiaka w sensie zrobiłem jeziorko i łuske więc ciężko spawaniem to nazwać, a jak ktoś ustawił mi prawidłowo tiga to po 20 minutach już wychodził mi w miarę ładny spaw także nie musi to być takie trudne. Oczywiście łączyłem ze sobą dwie płytki _ _ po środku więc najprostsza opcja i jak chciał połączyć |_ to już nie było tak łatwo tongue.gif A wcale nie musi mieć TIG 300A żeby spawać grubsze rzeczy niż 4mm. Dłużej trzeba grać po prostu.....

A jak spawales z ESP to sie nie pochwalisz? wink.gif
Jak ktos spawal nierdzewke/stal to ciezko mu sie bedzie przestawic. Aluminium jest duzo bardziej wymagajace jezeli chodzi o oczyszczenie materialu, dobor elektrody, moc spawania i pare innych czynnikow.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

8 Stron V  « < 3 4 5 6 7 > » 
Reply to this topicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Saturday, 27 April 2024 - 20:21