Shoutbox 0 nowych PW 


 
Reply to this topicStart new topic
> Mazda RX8 m44b19, Zbiezność
malypicasso
post Thu, 17 May 2018 - 21:33
Post #1


Rookie
Dołączył: Sun, 18 March 2018





Witam. Posiadam mazde rx8 z silnikiem bmw m44b19. Mam problem z ustawieniem zbieżności. Magiel pozostał oryginalny elektryczny lecz został przesunięty do przodu auta (o około 3 cm) oraz w dół (około 4 cm). Próbowałem ustawić wstępnie zbieżność żeby jakoś dojechać na stację w celu jej poprawy. Zbieżność ustawiłem sposobem na sznurki znalezionym w internecie, lecz przy próbie jazdy jednak robi się rozbieżność i po zatrzymaniu auta widać jak krzywo są koła, rozchodzą się na zewnątrz auta jedno mniej drugie bardziej. Dociskając mocno pas przedni widać jak koła schodzą się do strony wewnętrznej. Magiel jest sztywno zamocowany, drga jedynie delikatnie na gumowych oryginalnych tulejach. W czym tkwi mój problem? Czy może po prostu źle ustawiłem tą zbieżność.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wspieraj forum
post Thu, 17 May 2018 - 21:33
Post #


Dotacja






Dotacja na forum
Go to the top of the page
 
Quote Post
gość_mat13por_*
post Thu, 17 May 2018 - 22:04
Post #2









Raczej to kwestia złej pozycji magla.. przy ugieciu drążki są za krótkie i ciagnie koła za bardzo na +
Go to the top of the page
 
+Quote Post
malypicasso
post Thu, 17 May 2018 - 22:23
Post #3


Rookie
Dołączył: Sun, 18 March 2018





Customowe końcówki drążków kierowniczych pomogłyby tutaj czy też nie? W takim razie jak inaczej mógłbym zamocować magiel? Dać go bardziej do przodu auta ale nie obniżać żeby był mniej więcej na wysokości jak w oryginale?

Prawdopodobnie napisałem temat w złym dziale więc proszę o przeniesienie. smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
piwo
post Fri, 18 May 2018 - 05:34
Post #4


I live here !
Dołączył: Wed, 03 February 2010
Skąd: Marki





trzeba przerabiac zawias. przy pracy zawieszenia kola nie moga zmieniac mocno zbieznosci a u ciebie taka sytuacja wystepuje, co dziura lub dodanie odejmowanie gazu gdzie dociaza odciaza przod robi raz zbieznosc raz rozbieznosc. to niebezpieczne. jedyna rada zmienic miejsce mocowania drazkow. zapytaj tego pana jak to obejsc i o co chodzi:
jackkpl


--------------------
930kg+320KM+RWD+LSD+RaceTCS+lotus111r abs+semislick
1/4 2013r, 180KM: 13,806s
Tor Poznań 1m48,467s, Łódź 57,517s a052 przod, vr2 r7a(hl) tyl
0-200km/h 2020r www.youtube.com/watch?v=jj-Hbidv43s
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jackkpl
post Fri, 18 May 2018 - 09:47
Post #5


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





Chyba muszę zacząć kasowac dobry pieniądz za moje patenty tongue.gif.
Generalnie o tyle o ile przesunąłeś magiel, to musisz przesunąć punkt pracy swożnia w końcówce drążka. Aczkolwiek jeśli dobrze rozumiem, to przesunięcie magla w dół i do przodu powinno spowodować, że drążek stoi pod kątem i koła wciągneło Ci do środka (zbieżny). W RXie magiel i drążki są przed osią , czyli skracanie drążka powoduje zbieżność.

Przesunięcie magla do przodu spowodowało zmianę geometrii (Ackerman) przy mocnym skręcie.
Przesunięcie w dół dodało bump steer - czyli jak koło idzie w górę, to robi się zbieżne, a jak w dół, to rozbieżne.
4cm w dół ciężko będzie naprawić, to jest bardzo dużo. Postaraj się zamontować inaczej silnik i może go podnieść.


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
hold
post Fri, 18 May 2018 - 17:51
Post #6


Frequent User
Dołączył: Wed, 26 March 2014





1cm można ugrać podkładkami pod sanki przedniego zawieszenia smile.gif ale to może nie uratować sytuacji. A grodz była cięta czy silnik ze skrzynią do przodu przesunięty tylko ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jackkpl
post Fri, 18 May 2018 - 18:18
Post #7


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





CYTAT(hold @ Fri, 18 May 2018 - 17:51) *
1cm można ugrać podkładkami pod sanki przedniego zawieszenia smile.gif ale to może nie uratować sytuacji. A grodz była cięta czy silnik ze skrzynią do przodu przesunięty tylko ?

Opuszczasz sanki czyli podnosisz cale auto. To juz lepiej podniesc silnik wink.gif


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
malypicasso
post Sat, 19 May 2018 - 14:49
Post #8


Rookie
Dołączył: Sun, 18 March 2018





Grodź nie była cięta, silnik jest jak najbliżej grodzi, ale też jest opuszczony w dół, tak żeby była też prosta linia między wałem korbowym-skrzynia-wał-dyfer. Jeżeli dałbym wyżej sam silnik który potem byłby pod kątem, skrzynia szłaby w dół. Wał jest z bmw e36 318, ma 2 krzyżaki oraz podporę, więc teoretycznie napęd pracowałby dobrze? Łącznik elastyczny między skrzynią a wałem nie zużywałby się dosyć szybko?
W takiej kombinacji być może udałoby mi się może dać magiel nie koniecznie w oryginalne miejsce, ale przynajmniej nie tak nisko jak jest do tej pory.


Dziękuje wszystkim za odpowiedzi, podpowiedzi i rady itp. smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jackkpl
post Sat, 19 May 2018 - 16:26
Post #9


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





Caly silnil ze skrznia w gore. Daj podkladki pod lapy silnika i zobacz, czy nie bedzie o nic wadzic.


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
malypicasso
post Fri, 01 Jun 2018 - 17:18
Post #10


Rookie
Dołączył: Sun, 18 March 2018





Jednak ciężko z podniesieniem silnika do góry ponieważ jest cofnięty do tyłu i grodź zawija się tak jakby nad kolektor i po prostu nie ma miejsca na podniesienie musiałbym dać go do przodu trochę i wtedy śmiało do góry lecz w takim przypadku wał napędowy wyjdzie za krótki.
Poczytałem oraz pomyślałem o wszystkim co napisaliście i doszedłem do tego że zrobię customowe końcówki drążków, w skrócie wydłużę sworzeń oryginalnego drążka, w ten sposób pozbędę się bump steera'a. Następnie zobaczę jak wszystko chodzi, oraz jak wygląda sytuacja ze zmianą kątów Ackerman'a.

Dzięki wszystkim za odpowiedzi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Thursday, 28 March 2024 - 20:46