Shoutbox 0 nowych PW 


 
Reply to this topicStart new topic
> Pomóżcie dobrać sprężyny.
olozwirski
post Tue, 10 Mar 2020 - 18:50
Post #1


Forum Homee
Dołączył: Tue, 22 August 2006
Skąd: WKZ





Hej.
Mam takie zawieszenie H&R z audi a6 C5 i potrzebuje wymienić sprężynę na taka o mniejszej średnicy. Oznaczenia to H&R Q/S 29482-2VA (F) i z tego co się zorientowałem nie dowiem się jaką mają twardość. Jedyne czego się dokopałem to że nacisk na przednią oś to 1110 kg. Sprężyny mają długość 26 cm.

Znalazłem eibachy o podobnej długości (25cm) i rożnych twardościach, od 25N/mm do 120N/mm.
Jak się do tego zabrać? Dodam że wolał bym bardziej miękką niż za twardą.


--------------------
golf mkI 4x4
golf mkII V8
audi A2 R36
polo 86C XX w budowie
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wspieraj forum
post Tue, 10 Mar 2020 - 18:50
Post #


Dotacja






Dotacja na forum
Go to the top of the page
 
Quote Post
Techno
post Wed, 11 Mar 2020 - 13:19
Post #2


Frequent User
Dołączył: Fri, 23 April 2010
Skąd: Kraków





teoretycznie, zakładając że masz sprężynę liniową to najprościej postawić na niej 100 kg /zakładam że ważysz trochę mniej i coś weźmiesz do reki/ i zmierzyć ile mm się ugięła pod ciężarem. Wynik w przybliżeniu to sztywość N/mm smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
olozwirski
post Wed, 11 Mar 2020 - 21:08
Post #3


Forum Homee
Dołączył: Tue, 22 August 2006
Skąd: WKZ





Rozumiem ze w ten sposób dam rade zmierzyć jakie mam sprężyny.
I co dalej, bo chce miękkie, o ile słabsze mam dać żeby to odczuć?


CYTAT(Techno @ Wed, 11 Mar 2020 - 13:19) *
teoretycznie, zakładając że masz sprężynę liniową to najprościej postawić na niej 100 kg /zakładam że ważysz trochę mniej i coś weźmiesz do reki/ i zmierzyć ile mm się ugięła pod ciężarem. Wynik w przybliżeniu to sztywość N/mm smile.gif



--------------------
golf mkI 4x4
golf mkII V8
audi A2 R36
polo 86C XX w budowie
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rezor
post Wed, 11 Mar 2020 - 21:33
Post #4


Forum Killer
Dołączył: Mon, 26 October 2015





Pamiętaj że jak dasz bardziej miękkie o tej samej wysokości to obniży ci budę i przy dobijaniu może Ci koło trzeć. Jak chcesz zostawić obecną wysokość to powinieneś dać odpowiednio wyższą sprężynę. Poszukaj coilover calculator, to tak najprościej. Swoją drogą twardo możesz mieć też od amortyzatora. Ogólnie albo lepiej jak zostaniesz przy fabryce, albo czeka cię sporo szukania, czytania albo ci się poszczęści i trafisz tak że będzie się dało jeździć


--------------------
Projekt: Mustang SN95 '94 coupe 302W 280KM
Daily: 300C '05 Wagon 5.7 AWD 360KM
Praca: Rimac <TBD>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
olozwirski
post Thu, 12 Mar 2020 - 00:38
Post #5


Forum Homee
Dołączył: Tue, 22 August 2006
Skąd: WKZ





A amortyzator może być za sztywny? Albo sprężyna za miękka do amortyzatora? Czym to grozi?

To nie jest samochód, nie ma nadkoli i błotników, amortyzator jest gwintowany.



--------------------
golf mkI 4x4
golf mkII V8
audi A2 R36
polo 86C XX w budowie
Go to the top of the page
 
+Quote Post
piwo
post Thu, 12 Mar 2020 - 09:49
Post #6


I live here !
Dołączył: Wed, 03 February 2010
Skąd: Marki





sprezyna za miekka do amora? raczej jak zostawisz amory seryjne to beda wspolgrac z troche mieksza sprezyna. ale fakt faktem ze odczucia twardosci mozesz miec z za twardych amorow a nie z za twardych sprezyn. nowoczesne samochody maja zmienna charakterystyke amortyzatorow nie sprezyn czyli bierzemy opcje sport i auto sie usztywnia poprzez utwardzanie amortyzatorow, a bierzemy opcje komfort i zawieszenie sie zmiekcza poprzez zmiekczenie amortyzatorow. wiec te sprezyny bym zostawil a poszukal markowych dobrych amorow na pcozatek. np bilsteiny b4 albo jakies koni fsd np.


--------------------
930kg 320KM RWD Torsen RaceTCS lotus111r abs
1/4 2013r 180KM 13,806s
0-200km/h 2020r www.youtube.com/watch?v=jj-Hbidv43s
Poznań 1m48,467s 2021; Łódź 57,517s 2023 a052 fr, vr2 r7a(hl) tyl
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Techno
post Thu, 12 Mar 2020 - 15:45
Post #7


Frequent User
Dołączył: Fri, 23 April 2010
Skąd: Kraków





CYTAT(olozwirski @ Wed, 11 Mar 2020 - 21:08) *
Rozumiem ze w ten sposób dam rade zmierzyć jakie mam sprężyny.
I co dalej, bo chce miękkie, o ile słabsze mam dać żeby to odczuć?


Znając sztywność możesz dobrać 15-20 % miększą sprężynę ale jeśli ma mieć taki sam prześwit to musisz wziąć sprężynę odpowiednio dłuższą. O ile odpowiednią to musisz policzyć znając masę narożnika. Tak jak wyżej wspomniane, użyj spring rate calcultatora...

Pamiętaj, funkcja sprężyny to głównie zapewnienie prześwitu /utrzymanie masy nadwozia/ ale trzeba przy tym pamiętać o częstotliwości osi - 1Hz dla auto super komfortowych na przedniej osi, do kilku Hz w motosporcie .Tylna oś powinna mieć o 20% wyższa częstotliwość. To tak w teorii. Jak masz dobrane odpowiednie sprężyny dopiero wtedy zaczyna się dobór charakterystyki amortyzatorów które wpływają w znacznym stopniu na odczucie sztywności zawieszenia.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Friday, 19 April 2024 - 07:51