Shoutbox 0 nowych PW 


4 Stron V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Pytanie o turbo do silników wolnossących.
gms
post Wed, 09 Apr 2003 - 11:19
Post #21


User
Dołączył: Thu, 17 October 2002
Skąd: Warszawa





CYTAT("PrOsIaQ":2imt6fo6)
CYTAT("radek":2imt6fo6)
CYTAT
Lancisti napisał:

Natomiast GMS ma ta zalete, ze pomimo "dziwnych" rozwiazan technicznych, robi duzo tych instalacji. Wiec moze przy namowieniu go na klasyczny kolektor rurowy moglby zrobic ciekawa oferte.


GMS juz robi kolektory rurowe , sam widzialem taki do Puga 307

no tak... wypada sie tylko smiac... ... hehehe... ech ta magia św.Marketingu...

oto cytat.
CYTAT("gms":2imt6fo6)
Odpowiedź A: Tak, zastosowanie przeliczonego kolektora skrzynkowego produkcji Grabowski Motor Sport przy instalacji turbodoładowania do całkowicie seryjnego silnika wolnossacego, powoduje wyższe parametry w stosunku do takiej samej instalacji turbodoładowania zaopatrzonej w przeliczony kolektor nieskrzynkowy dowolnej konstrukcji zastosowany do tego samego, całkowicie seryjnego silnika, przy niższej cenie kolektora skrzynkowego.

z tego wątku:
http://forum.streetracing.pl/viewtopic. ... wy&start=0



W kwestii formalnej, chciałbym Pana poinformować, że profesjonalne kolektory rurowe wykonuję od blisko 25 lat. Wykonuję je zawsze wtedy gdy jest to potrzebne i ma sens. Wyposażone w nie były niemal wszystkie konstruowane przeze mnie silniki wyczynowe, ( a było ich baaaaaaaaaaardzo dużo ) głównie do Wyścigowych Samochodowych Mistrzostw Polski ale również w wielu silnikach do rajdów, rally crossu i jazdy na co dzień.
Jeżeli w moich modyfikacjach turbo soft stosuję głównie kolektory skrzynkowe, to robię tak nie dlatego, że kolektorów rurowych wykonać nie potrafię, lecz dlatego, że w zdecydowanej większości przypadków ich stosowanie z punktu widzenia osiągów samochodów, jest niepotrzebne. W naszych modyfikacjach turbo soft, nie mamy problemów z brakiem mocy. Nie jest tak, że na kolektorze skrzynkowym osiągamy 100KM z litra pojemności, a gdybyśmy zamontowali kolektor rurowy byłoby jej więcej. I na kolektorze skrzynkowym może być jej znacznie więcej. Ograniczamy ją wyłącznie ze względu na bezpieczeństwo silników. Wiedza i doświadczenie, dają mi swobodę działania i umożliwiają stosowanie własnych rozwiązań bez konieczności kopiowania innych. Stosowanie kolektora rurowego w większości modyfikacji turbo soft, jest tak samo potrzebne jak stosowanie lampy błyskowej przy fotografowaniu gór w piękną słoneczna pogodę. Oczywiście, jeżeli Klient zlecający modyfikację turbo soft ma życzenie mieć śliczny kolektor rurowy i jest skłonny za niego zapłacić, to taki kolektor robimy, aczkolwiek jego działanie w większości modyfikacji turbo soft jest głównie natury estetycznej.
Mam szczęście mieć syna Maćka, który podobnie do mnie jest skrzywiony na punkcie tuningu silników. Od kilku już lat robienie kolektorów wydechowych i ssących w naszej firmie, to jego domena. Posiada odpowiednią wiedzę i umiejętności i robi to doskonale. Jako przykład przedstawiam ( jeszcze w wersjach roboczych, przed polerownictwem i nabłyszczaniem ) ostatnio wykonane rurowe kolektory wydechowe do Hondy Integry TypeR Turbo oraz do Peugeota 307 Turbo.





--------------------
Pozdrawiam
Grzegorz Grabowski
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wspieraj forum
post Wed, 09 Apr 2003 - 11:19
Post #


Dotacja






Dotacja na forum
Go to the top of the page
 
Quote Post
roos
post Wed, 09 Apr 2003 - 11:50
Post #22


Forum Homee
Dołączył: Mon, 14 October 2002
Skąd: WWA







Nie mam pytan.

Jaka jest orientacyjna cena takiego kolektora ale do auta wolnossacego z rzedowa szostka? Kolektor 6-2-1.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
PrOsIaQ
post Wed, 09 Apr 2003 - 12:15
Post #23


Forum Clubber
Dołączył: Sun, 20 October 2002
Skąd: W-wa





alez ja nie powiedzialem, ze Pan nie wykonywał, czy tez wykonuje Pan (czy tez Maciek) je zle?

nie było moim celem w jakikolwiek sposób dyskredytowanie produktów GMS...

z przywolanej przeze mnie wypowiedzi wiało niechęcią do kolektorów rurowych jako elementu modyfikacji "soft turbo" w GMS... wtedy bardzo promowane były "skrzyneczki" i przeciez zadyma - bo tak to wygladalo wynikła na skutek kontrowersji co lepsze - skrzynkowy, czy rurowy.
pozwolę sobie jeszcze raz przypomniec co Pan napisał przy owej dyskusji:
CYTAT
zastosowanie przeliczonego kolektora skrzynkowego produkcji Grabowski Motor Sport przy instalacji turbodoładowania do całkowicie seryjnego silnika wolnossacego, powoduje wyższe parametry w stosunku do takiej samej instalacji turbodoładowania zaopatrzonej w przeliczony kolektor nieskrzynkowy dowolnej konstrukcji zastosowany do tego samego, całkowicie seryjnego silnika, przy niższej cenie kolektora skrzynkowego.
- czyz porownanie tego tekstu do tego co widzę w dzisiejszej wypowiedzi nie wygląda jak czysty marketing?

skoro wtedy był taki wspaniały kolektor skrzynkowy i cytuję ponownie:
"powoduje wyższe parametry w stosunku do takiej samej instalacji turbodoładowania zaopatrzonej w przeliczony kolektor nieskrzynkowy dowolnej konstrukcji "

to mogę rozumiec, ze piekne kolektory zaprezentowane powyzej, sa gorsze jezeli mowa o osiągach od wczesniej, promowanych skrzynkowych?
czy to moze (z czego sie smialem) element "marketingu" ?

nie musi Pan odpowiadac...

pozdrawiam serdecznie
Maciek

p.s. ponawiam pytanie kolegi Roos'a o jakis zarys cen - moze odwolanie do oferty ? bo jak wiadomo na forum nie wypada dyskutowac o cenach
a takze - czy jest opcja aby nie łączyć kolektora na sztywno z turbiną, tylko np zastosowania odpowiedniej flanszy?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TwinTurbo
post Wed, 09 Apr 2003 - 15:46
Post #24


Forum Clubber
Dołączył: Thu, 31 October 2002
Skąd: z doliny zakutych łbów





CYTAT("keyser":2i8imqus)
z tego co mi wiadomo, to Chiptronic jeszcze nie uturbiał wolnossącego..... p.Grabowski owszem....

co nie oznacza, że nie potrafią
niedługo to co powiedziałem, pewnie będzie nieaktualne (SKODA)


Jesteś w mylnym błędzie bo zrobili Opla Astrę GSI


--------------------
...
Tor Poznań 1:38:100 (na starym asfalcie)
www.select-automotive.pl
Spełniamy marzenia najtaniej...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TwinTurbo
post Wed, 09 Apr 2003 - 15:59
Post #25


Forum Clubber
Dołączył: Thu, 31 October 2002
Skąd: z doliny zakutych łbów





Rozumiem sens robienia kolektora do soft turbo i w tym przypadku jego parametry techniczne nie mają większego znaczenia albowiem samochód i tak będzie miał lepszego kopa. Zastanawia mnie jedno, czy GMS sprawdzał na hamowni efekty uzyskane po zamontowaniu takiego pieknego kolektora rurowego w aucie wolnossącym. Ciekawi mnie czy efekty były in plus czy in minus...

Z pewnych źródeł wiem, że opracowanie kolektora do samochodu, który nie zabierałby mocy lecz ją dodawał zajmuje bardzo wiele czasu i nie ogranicza sie do przeliczeń czysto teoretycznych lecz trzeba wykonać spora ilość prototypów aby te z kolei móc weryfikować na hamowni.


Jesli by zakładał soft turbo to montowałbvym tylko instalacje gotowe "plug and play" chyba, że nikt nie robi lub szukałbym oszczędności.

pzdr


--------------------
...
Tor Poznań 1:38:100 (na starym asfalcie)
www.select-automotive.pl
Spełniamy marzenia najtaniej...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
roos
post Wed, 09 Apr 2003 - 17:26
Post #26


Forum Homee
Dołączył: Mon, 14 October 2002
Skąd: WWA





>Jesteś w mylnym błędzie bo zrobili Opla Astrę GSI

Z tego co czytalem na forum to nie bylo uturbienie wolnossacza tylko cos bliskiego przekladce silnika z calibry turbo.

>Zastanawia mnie jedno, czy GMS sprawdzał na hamowni efekty
>uzyskane po zamontowaniu takiego pieknego kolektora rurowego
>w aucie wolnossącym. Ciekawi mnie czy efekty były in plus czy in
>minus...

Sam twierdzisz ze hamownia to jedno a stroic trzeba na torze. A z torem to podejrzewam ze GMS ma "troche" doswiadczenia.

A poza tym watek jest o turbo soft
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gms
post Wed, 09 Apr 2003 - 17:30
Post #27


User
Dołączył: Thu, 17 October 2002
Skąd: Warszawa





CYTAT("PrOsIaQ":38a1kr6h)
alez ja nie powiedzialem, ze Pan nie wykonywał, czy tez wykonuje Pan (czy tez Maciek) je zle?

nie było moim celem w jakikolwiek sposób dyskredytowanie produktów GMS...

z przywolanej przeze mnie wypowiedzi wiało niechęcią do kolektorów rurowych jako elementu modyfikacji "soft turbo" w GMS... wtedy bardzo promowane były "skrzyneczki" i przeciez zadyma - bo tak to wygladalo wynikła na skutek kontrowersji co lepsze - skrzynkowy, czy rurowy.
pozwolę sobie jeszcze raz przypomniec co Pan napisał przy owej dyskusji:
CYTAT
zastosowanie przeliczonego kolektora skrzynkowego produkcji Grabowski Motor Sport przy instalacji turbodoładowania do całkowicie seryjnego silnika wolnossacego, powoduje wyższe parametry w stosunku do takiej samej instalacji turbodoładowania zaopatrzonej w przeliczony kolektor nieskrzynkowy dowolnej konstrukcji zastosowany do tego samego, całkowicie seryjnego silnika, przy niższej cenie kolektora skrzynkowego.
- czyz porownanie tego tekstu do tego co widzę w dzisiejszej wypowiedzi nie wygląda jak czysty marketing?

skoro wtedy był taki wspaniały kolektor skrzynkowy i cytuję ponownie:
"powoduje wyższe parametry w stosunku do takiej samej instalacji turbodoładowania zaopatrzonej w przeliczony kolektor nieskrzynkowy dowolnej konstrukcji "

to mogę rozumiec, ze piekne kolektory zaprezentowane powyzej, sa gorsze jezeli mowa o osiągach od wczesniej, promowanych skrzynkowych?
czy to moze (z czego sie smialem) element "marketingu" ?

nie musi Pan odpowiadac...

pozdrawiam serdecznie
Maciek

p.s. ponawiam pytanie kolegi Roos'a o jakis zarys cen - moze odwolanie do oferty ? bo jak wiadomo na forum nie wypada dyskutowac o cenach
a takze - czy jest opcja aby nie łączyć kolektora na sztywno z turbiną, tylko np zastosowania odpowiedniej flanszy?


W modyfikacjach turbo soft i turbo, w zdecydowanej większości przypadków stosujemy kolektory skrzynkowe, ponieważ właściwie skonstruowane wykazują w w/w modyfikacjach przewagi nad kolektorami rurowymi. Jedynie sporadycznie w modyfikacjach turbo soft i turbo, stosujemy kolektory rurowe. Dzieje się tak w przypadkach gdy takie jest życzenie Klienta lub gdy wymaga tego konstrukcja silnika ( Honda Integra TypR, V-tec ).
Do silników wolnossących stosujemy wyłącznie kolektory rurowe. Oczywiście jest możliwość mocowania turbosprężarki do kolektora metodą przykręcania do flanszy.


--------------------
Pozdrawiam
Grzegorz Grabowski
Go to the top of the page
 
+Quote Post
post Wed, 09 Apr 2003 - 17:39
Post #28



Dołączył: --


Ostrzeżenia: 0%
-----


CYTAT("TwinTurbo":21odczap)
CYTAT("keyser":21odczap)
z tego co mi wiadomo, to Chiptronic jeszcze nie uturbiał wolnossącego..... p.Grabowski owszem....

co nie oznacza, że nie potrafią
niedługo to co powiedziałem, pewnie będzie nieaktualne (SKODA)


Jesteś w mylnym błędzie bo zrobili Opla Astrę GSI


ty jesteś w błędzie, a wytłumaczenie masz poście ROOS'a,
chyba jest oczywiste, że znam samochód Rafał'a J.
byłem przy jego odbieraniu nawet....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gms
post Wed, 09 Apr 2003 - 17:50
Post #29


User
Dołączył: Thu, 17 October 2002
Skąd: Warszawa





CYTAT("roos":3ceqso7s)
:shock:

Nie mam pytan.

Jaka jest orientacyjna cena takiego kolektora ale do auta wolnossacego z rzedowa szostka? Kolektor 6-2-1.



Ceny profesjonalnego obliczenia i wykonania kolektora wydechowego zaczynają się od 400,- zł za kanał. W przypadku ineresujacego Pana kolektora cena wynosi 2400,- zł.

Do obliczenia kolektora wydechowego potrzebne są:
średnica zaworów
średnica wewnętrzna gniazd zaworowych
średnica trzonka zaworów
szerokość przylgni zaworowych
maksymalny wznios zaworów
średnica kanałów ssących i wydechowych
czasy rozrządu
obroty momentu maksymalnego
obroty mocy maksymalnej


--------------------
Pozdrawiam
Grzegorz Grabowski
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dawmac
post Wed, 09 Apr 2003 - 22:02
Post #30


Forum Killer
Dołączył: Wed, 09 April 2003
Skąd: Anglia





Witam.
Przeczytałem każdą wypowiedź w tej dyskusji i nadal nic więcej nie wiem Mam BMW 325 coupe 193 KM. WNa dzień dzisiejszy to wpakowałem 50.000zł w system audio do auta (można o nim poczytać w ostatnim wydaniu Auto Motor i Sport jak również Auto Hi-Fi i Tuning jak równiez na stronie http://www.extremecaraudio.pl , ale to nie jest wszystko co chcę zrobić z moim autkiem. Chcę zwiększyć moc o około 100KM tak aby mieć do dyspozycji około 280KM. Bardzo dużo korenspondowałem z Panem i Chojnackim i Panem Goduła. Proponują mi tuning GT silnika plus strojenie elektroniczne na hamowni. Nie wiem czy ma to sens. Zastanawiam się nad TURBO., ale kilka osób w tej dyskusji całkiem mnie zraziło do tego pomysłu. Rozmawiałem z Panem Grabowskim i mówił, że wszystko musi byc dobrze, że nie ma problemu. Pan Grabowski mówił, zby nic nie ruszać przy aucie i jeśli tuning silnika to najlepiej od początku do końca w jednej firmie. Zamówiłem końcowy układ wydechowy do mojego auta z SuperSprinta - podobno są bardzo dobre (dużo złych żeczy dowiedziałem się na temat Remusa dlatego z niego zrezygnowałem) Zastanawiam się nad kompletnym układem wydechowym SuperSprinta od kolektora do tłumika końcowego ale nie wiem czy nie będzie później problemy gdy będę ewentualnie zakłądał TURBO. Proszę kogoś o radę najlepiej popartą własnym doświadczeniem co robić. Do kogo się udać! Czy zrobić GT silnika a później Turbo? Podobno można ze Stanów ściągnąć zestawy turbo do konkretnego modelu auta zajmuje się tym podobno firma intercars. Mam bardzo miłe i dobre układy z tą firmą. Super ludzie. Na razie nitro mnie nie interesuje bo działa zdecydowanie za krótko. Za każdą opinie będę bardzo wdzięczny. Na Tuning silnika planuje przeznaczyć około 15.000zł (wstępnie). Podaje kwotę tylko dlatego ponieważ wiele firm tuningowych od tego zaczyna rozmowę - ile Pan chce przeznaczyć na modernizacje silnika. PROSZĘ O POMOC
pozdr. dawmac
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Albert
post Wed, 09 Apr 2003 - 23:46
Post #31


Administrator
Dołączył: Thu, 10 October 2002
Skąd: Warszawa





1. stop
2. przemyśleć cały plan co nas interesuje i co chcemy osiągnąc
3. ile mamy na to kasy

15.000 to ja był

1. stop
2. turbo + wydech + wzmocnienie hebli
3. realizacja

ja bym doturbił to 2.5 litra ... dobrze zrobione powinno dać 300-400KM


--------------------
Administrator forum - kontakt forum@racingforum.pl

TP: 1:42.147 | 450 km | 1335kg | slick Hankook 260

VERKLINE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MARCIN--Ibiza
post Thu, 10 Apr 2003 - 01:48
Post #32


Forum Homee
Dołączył: Fri, 22 November 2002
Skąd: PŁOCK





CYTAT("Albert":c85y5zj6)
1. stop
2. przemyśleć cały plan co nas interesuje i co chcemy osiągnąc
3. ile mamy na to kasy

15.000 to ja był

1. stop
2. turbo + wydech + wzmocnienie hebli
3. realizacja

ja bym doturbił to 2.5 litra ... dobrze zrobione powinno dać 300-400KM

ile za co?? czy wystarczy 15tys?


--------------------
IBIZA 1.4 8V
16,93 ET__Bemowo 16.09.2006
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jarek5_7
post Thu, 10 Apr 2003 - 03:40
Post #33


User
Dołączył: Thu, 10 April 2003
Skąd: Radom





mhm kolektory gms wygladaja calkiem ladnie ale niestety cena zupelnie odstraszajaca

przyjmujac ze to cena do 6stki ile musialbym zaplacic za 2x4 do V8?

a za 300$ kupuje kolektory edelbrocka, bdb firma, lub drozej kolektory firmy borla, z gwarancja na 1.000.000 (milion) mil. takze nawet ze sprowadzeniem do pl wychodzi duzo taniej. nie sa to kol. do aplikacj turbo, takimi sie nie interesowalem ale dalem do porownania ceny doskonalych kolektorow

borla robi tez do aut europejsckich cale wydechy
pozdrowienia


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Piotrus
post Thu, 10 Apr 2003 - 09:55
Post #34


Forum Homee
Dołączył: Mon, 14 October 2002
Skąd: Otwock





A czy za tę kwotę nie lepiej zrobić SWAP'a na silnik z M'ki? Wiem że nie będzie tyle poweru co z uturbionego 2.5 ale czuję że taka przeróbka sprawi mniej problemów


--------------------
Piotruś
Octavia TDI (90PS + bonusy)
Suzuki GSX600F
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dawmac
post Thu, 10 Apr 2003 - 10:09
Post #35


Forum Killer
Dołączył: Wed, 09 April 2003
Skąd: Anglia





Do P. ALBERT czy zna Pan kogoś kto potrafi zrobić coś takiego ? Oddam dusze diabłu za 400KM z mojego auta
Do P. PIOTRUŚ dowiadywałem się jak to wygląda i jest problem z elektroniką (całą instalacją) ja mam instalacje BOSCH która podobno nie przyjmie przeszczepu silnika od M3 (tylko SIMENS coś takiego lubi) nie wiem ile w tym prawdy ale podobno tak jest. Miałem ochotę na silnik M3 ten z roku 2002 - 341KM ale to już nie będzie 325 i wydaje mi się że to nie ta zabawa
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pawelo
post Thu, 10 Apr 2003 - 10:10
Post #36


Forum Clubber
Dołączył: Fri, 18 October 2002
Skąd: Warszawa





CYTAT("dawmac":1xnlxd61)
Do P. ALBERT czy zna Pan kogoś kto potrafi zrobić coś takiego ? Oddam dusze diabłu za 400KM z mojego auta
Do P. PIOTRUŚ dowiadywałem się jak to wygląda i jest problem z elektroniką (całą instalacją) ja mam instalacje BOSCH która podobno nie przyjmie przeszczepu silnika od M3 (tylko SIMENS coś takiego lubi) nie wiem ile w tym prawdy ale podobno tak jest. Miałem ochotę na silnik M3 ten z roku 2002 - 341KM ale to już nie będzie 325 i wydaje mi się że to nie ta zabawa


do M3 silnika musisz kupić M3 instalację elektryczną, M3 licznik i M3 komputer
proste, jak w dieslach


--------------------
................................................
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marlon
post Thu, 10 Apr 2003 - 10:14
Post #37


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 12 November 2002
Skąd: Wołomin





CYTAT("Jarek5_7":3qadoptv)
a za 300$ kupuje kolektory edelbrocka, bdb firma, lub drozej kolektory firmy borla, z gwarancja na 1.000.000 (milion) mil.


No rzeczywiście, kolektory u p. Grabowskiego tanie nie są. Ale to wszystko sprawa "seryjności" produkcji. Edelbrock może przedawać swoje diwajsy tysiącom ludzi na całym świecie. Wykonanie pojedyńczego egzemplarza na miarę zawsze jest drogie.


--------------------
dragracingowy spiker do wynajęcia ;)

_http://www.youtube.com/watch?v=2opWEnxSs1g
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jarek5_7
post Thu, 10 Apr 2003 - 10:26
Post #38


User
Dołączył: Thu, 10 April 2003
Skąd: Radom





CYTAT("Marlon":2ztutlfn)
Wykonanie pojedyńczego egzemplarza na miarę zawsze jest drogie.


drozsze to beda napewno ale nie lepsze.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zbyniek
post Thu, 10 Apr 2003 - 11:23
Post #39


Rookie
Dołączył: Sun, 29 December 2002





No lepsze to będą zdecydownie, bo w firmie, która ma seryjną produkcję nie ma czasu na dopieszczanie każdego detalu. Tam jakość wyznacza główny księgowy, a tu nad jednym kolektorem ktoś się znęca wiele godzin, zanim otrzyma ostateczny kształt
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jarek5_7
post Thu, 10 Apr 2003 - 11:44
Post #40


User
Dołączył: Thu, 10 April 2003
Skąd: Radom





haha bardzo ciekawe
myslisz ze gms zrobi lepszy kolektor?
wyliczajac sobie wg wzoru, to juz zawsze lepiej niz na oko.
ale nie zrobia tego tak dobrze jak duza dobra firma np. borla, edelbrock czy linderfelter. tam kolektory sa projektowane i testowane w bardzo skomplikowany sposob. budowa kolektora nie polega na okresleniu srednicy rury, czy tak jak czesc to uwaza najwazniejsza jest jednakowa dlugosc rur, co jest bledem. takie robione kolektory napewno beda lepsze od np. seryjnych zeliwnych ale nie od takich zaprojektowanych przez specjalistow z ogromnych doswiadczenie i przetestowanych odpowiednio. poza tym sa zaprojektowane dla danego typu auta silnika i wydechu itd, wykorzystujac takie dziedziny nauki jak dynamika fal itd...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Stron V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Saturday, 27 April 2024 - 12:26