Shoutbox 0 nowych PW 


 
Reply to this topicStart new topic
> Łożyska do precyzyjnych wyważarek, Jak najmniejszy opór przy niskich prędkościach obrotu
MadeInPoland
post Thu, 02 Aug 2018 - 11:50
Post #1


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 15 July 2008
Skąd: Katowice





Odświeżam wyważarkę pryzmową i szukam łożysk, które mają najmniejsze z możliwych opory toczenia przy niskich prędkościach. Oryginalnie były tam stalowe łożyska i wyważałem wał z dokładnością gram/50mm.
Zamontowałem łożyska hybrydowe ceramiczne i ze zdziwieniem obserwuję wyższe opory toczenia przy niskich prędkościach obrotowych.
Poczytałem trochę o tych ceramicznych i wynika z tego, że faktycznie są super na wysokie prędkości, ale przy niskich nie obserwuję znacznej redukcji oporu.
Możecie poradzić jakie łożyska sprawdzają się najlepiej w takich zastosowaniach do jakich szukam?

P.S. Dzwoniłem do dostawcy łożysk i niestety nie potrafi poradzić. Jedyne co podpowiedział to łożyska w klasie wykonania P5, które u niego na jutro zamówiłem i zrobię testy.
Macie namiar na łożyska w wyższej klasie wykonania niż P5? Łożysko 608.


--------------------
Nie ma nudnych samochodów, są tylko nudni kierowcy
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wspieraj forum
post Thu, 02 Aug 2018 - 11:50
Post #


Dotacja






Dotacja na forum
Go to the top of the page
 
Quote Post
berkut
post Thu, 02 Aug 2018 - 18:35
Post #2


Forum Homee
Dołączył: Thu, 11 November 2004
Skąd: warszawa





Rozumiem ze zwykle stalowe, wypatroszone, wyczyszczone i na lekki olej nie wchodzi w gre?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
WojtekMR
post Thu, 02 Aug 2018 - 20:02
Post #3


Forum Killer
Dołączył: Wed, 13 August 2003





608 kojarzy mi się z deskorolką https://www.skatepro.com.pl/a19.htm


--------------------
_http://forum.mr2cp.pl/index.php
Go to the top of the page
 
+Quote Post
toffic
post Thu, 02 Aug 2018 - 20:29
Post #4


Super User
Dołączył: Mon, 23 February 2009





Te hybrydowe to z polskiej firmy?
Jesli tak, to są gucio warte, jesli chodzi o opory tongue.gif
Jak masz kase to te lub podobne im klasy:
https://www.ceramicspeed.com/en/sport/shop/single-bearings/
tu na filmiku troche widać porównanie do zwykłych stalowych:
https://www.youtube.com/watch?v=X2KCs_lBKWU
Jak będziesz miał pytania odnośnie odpowiedniego umocowania takich łożysk na wale (a nie jest to łatwe cool.gif ) to służę pomocą.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Skiba
post Thu, 02 Aug 2018 - 21:18
Post #5


Forum Killer
Dołączył: Wed, 14 July 2004
Skąd: Rz





Jaki sens porównywać łożysko z uszczelnieniem które powoduje spooooro tarcia (i pewnie ze smarem stałym w środku) do łożyska ceramicznego suchego ?
Pasowanie na wale i dobrane napięcie wstępne ma gigantyczne znaczenie.

btw wolne obroty w tym przypadku to jaki zakres? 15-20 ? czy 1000 ?


--------------------
Quality means doing it right when no one is looking.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MadeInPoland
post Thu, 02 Aug 2018 - 23:23
Post #6


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 15 July 2008
Skąd: Katowice





Berkut były właśnie stalowe, chyba FŁT. Wyważarka ma swoje lata i jak do mnie dotarła to łożyska stawiały znaczący opór. Przeczyściłem je, przeobracałem i działało.
Teraz biorę się za wał z merca i chciałem poprawić więc zamówiłem łożyska ceramiczne hybrydowe (10 PLN za sztukę więc taniocha) bo gdzieś mi kiedyś się obiło o uszy, że kumpel ma ceramiczne w wyważarce.
Okazuje się, że te ceramiczne kręcą się na obrotach jak oszalałe, ale stawiają wyższe opory na niskich obrotach.
Skiba obroty zerowe, to jest wyważarka statyczna.

Toffic te porównanie łożysk to jakiś marny żart. Z moich doświadczeń z ceramikami wynika, że są może i super do wysokich obrotów, kulki nie puchną z temperaturą i takie tam. Natomiast mi zależy na niskich oporach toczenia przy niskiej obrotach bliskich zatrzymania.

Zamówiłem stalaki z pastikowym koszem i będzie próba metodą berkuta. Dzięki.
Ten mój kolo zdradził, że zastosował łożyska ceramiczne EZO z jakiegoś kołowrotka. EZO to japońska firma i pewnie produkuje super łożyska.



--------------------
Nie ma nudnych samochodów, są tylko nudni kierowcy
Go to the top of the page
 
+Quote Post
toffic
post Fri, 03 Aug 2018 - 08:44
Post #7


Super User
Dołączył: Mon, 23 February 2009





CYTAT(MadeInPoland @ Thu, 02 Aug 2018 - 23:23) *
Toffic te porównanie łożysk to jakiś marny żart. Z moich doświadczeń z ceramikami wynika, że są może i super do wysokich obrotów, kulki nie puchną z temperaturą i takie tam. Natomiast mi zależy na niskich oporach toczenia przy niskiej obrotach bliskich zatrzymania.

Nie, to nie jest żart. Po prostu kupiłeś bardzo kiepskie łożyska hybrydowe i na ich podstawie wyrabiasz sobie opinię nt całego asortymentu ceramiki. Super podejście :-)
Uwierz, te z linku wyżej nawet przy niskich obrotach kręcą się zdecydowanie lżej niż SKF wysokiej dokładności z koszykiem poliamidowym.
I są w podwójnym uszczelnieniu gumowym :-)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MadeInPoland
post Fri, 03 Aug 2018 - 11:08
Post #8


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 15 July 2008
Skąd: Katowice





Ja wiem, że kupiłem kiepskie łożyska i bardzo dobrze to rozumiem. Nie wyciągam wniosków nt całej ceramiki. Wyciągam je z właściwości fizykochemicznych ceramiki w porównaniu do stali.
Z żartem chodzi mi o ten film, gdzie gość 'pokazuje' jak się kręci stalowe łożysko za ćwierć dolara z uszczelnieniem w porównaniu do ceramicznego 'with no shields'.
To dopiero super podejście. Uważasz, że ten 'test' wnosi cokolwiek? Jeżeli tak to przybliż proszę Twoje wnioski.


--------------------
Nie ma nudnych samochodów, są tylko nudni kierowcy
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Skiba
post Fri, 03 Aug 2018 - 11:25
Post #9


Forum Killer
Dołączył: Wed, 14 July 2004
Skąd: Rz





Imo w Twoim przypadku suche zwykłe kulkowe bez osłon.
Albo zmień wyważarke na tego typu
https://thumbs.img-sprzedajemy.pl/1000x901c...m-485106589.jpg


--------------------
Quality means doing it right when no one is looking.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
toffic
post Fri, 03 Aug 2018 - 12:38
Post #10


Super User
Dołączył: Mon, 23 February 2009





CYTAT(MadeInPoland @ Fri, 03 Aug 2018 - 11:08) *
Ja wiem, że kupiłem kiepskie łożyska i bardzo dobrze to rozumiem. Nie wyciągam wniosków nt całej ceramiki. Wyciągam je z właściwości fizykochemicznych ceramiki w porównaniu do stali.
Z żartem chodzi mi o ten film, gdzie gość 'pokazuje' jak się kręci stalowe łożysko za ćwierć dolara z uszczelnieniem w porównaniu do ceramicznego 'with no shields'.
To dopiero super podejście. Uważasz, że ten 'test' wnosi cokolwiek? Jeżeli tak to przybliż proszę Twoje wnioski.

Dalej wyciągasz błędne wnioski "z właściwości fizykochemicznych ceramiki" jak to sam nazwałeś na podstawie gucio wartych łożysk.
Co do filmu zgoda, lepsze było by porównanie łożysk ceramicznych w 2RS z np. łożyskami TN9 też w 2RS
Ale nie zmienia to faktu, ze DOBRA ceramika jest o niebo lepsza.
Mozesz w to wierzyć lub nie, faktów jednak nie zmienisz.
Pytanie z innej beczki: czy jest sens płacić dośc grubą jakby nie było walutę.
P.S. nie mam niestety własnego filmu porównującego "zwykłe" dobre łożyska SKF z ceramikami.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MadeInPoland
post Fri, 03 Aug 2018 - 13:51
Post #11


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 15 July 2008
Skąd: Katowice





Więc zwykle kulkowe za 10PLN po zdjęciu osłon i wydmuchaniu smaru w strumieniu z cisnieniowego zmywacza hamulcow kręci się dłużej niż hybrydowe za 10 PLN. Być może warto kupić ceramiczne Za 100 PLN, ale w wersji ekonomicznie stosownej tylko dobre stalowe.


--------------------
Nie ma nudnych samochodów, są tylko nudni kierowcy
Go to the top of the page
 
+Quote Post
toffic
post Fri, 03 Aug 2018 - 15:14
Post #12


Super User
Dołączył: Mon, 23 February 2009





CYTAT(MadeInPoland @ Fri, 03 Aug 2018 - 13:51) *
Więc zwykle kulkowe za 10PLN po zdjęciu osłon i wydmuchaniu smaru w strumieniu z cisnieniowego zmywacza hamulcow kręci się dłużej niż hybrydowe za 10 PLN. Być może warto kupić ceramiczne Za 100 PLN, ale w wersji ekonomicznie stosownej tylko dobre stalowe.

Spróbuj jeszcze kulkowe wahliwe smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
DealMan
post Fri, 03 Aug 2018 - 20:18
Post #13


Super User
Dołączył: Wed, 11 November 2015





A wahliwe nie są przypadkiem dwurzędowe? To zwiększy opór
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Friday, 29 March 2024 - 01:51