Shoutbox 0 nowych PW 


7 Stron V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> kompresor z turbiny od tira
marcin137
post Wed, 02 Nov 2016 - 20:52
Post #1


Super User
Dołączył: Fri, 07 October 2016
Skąd: Olsztyn





hej wszystkim jestem na etapie budowy kompresora z turbosprężarki od dafa pojemność silnika około 12L moc około 350-500km a założone ma to być docelowo w bmw e46 3.0 to będzie mój debiut , turbo kupione za 100zł biggrin.gif odkręciłem potrzebne mi dwie części czyli alu korpus i wirnik , jako że pracuję jako operator obrabiarek a w domu konstruuję sobie w autocadzie wiec wykonaniem tego się nie martwie ani też nic mnie to kosztować nie będzie wiec opłaca się spróbować może coś z tego wyjdzie w następnym tygodniu planuję zacząć zabawę a do tego czasu chciał bym ustalić obroty wirnika , specjalnie kupiłem wielką turbinę żeby obroty wirnika wyszyły jak najwolniejsze ponieważ 300tys żadne łożyska kulkowe nie wytrzymają sprawdzałem w katalogach są łożyska do około 120 tys obrotów z takich obliczeń na szybko żeby wszystko ladnie pasowało w obudowę wychodzi że przy 6tys w bmw wirnik będzie miał około 60 tys obrotów jak myślicie jakie będzie doładowanie ?






--------------------
Mercedes-Benz M111 2.3 GTX30 + Eaton M62
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wspieraj forum
post Wed, 02 Nov 2016 - 20:52
Post #


Dotacja






Dotacja na forum
Go to the top of the page
 
Quote Post
kidzio_r5gtt
post Thu, 03 Nov 2016 - 07:42
Post #2


Forum Homee
Dołączył: Mon, 14 April 2008
Skąd: WPI

Ikona grupy



polecam...
http://wrozbita-maciej.pl/


--------------------
www.re5pect.pl
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michal_6
post Sun, 06 Nov 2016 - 22:47
Post #3


Super User
Dołączył: Tue, 14 December 2004
Skąd: W-wa





żadne bo się to rozleci wink.gif


--------------------
Evo 6 TME, 2.3, gt35r, dużo węgla w budzie
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marcin137
post Wed, 09 Nov 2016 - 15:53
Post #4


Super User
Dołączył: Fri, 07 October 2016
Skąd: Olsztyn





ciekawe podejście , zrozumiałem aluzje że nie ma z kim podyskutować na ten temat smile.gif a z nowości to mam już zrobioną całą obudowę czyli pierwszy dekiel od turbiny potem kawałek dystansu i następny dekiel na to taka przyszła flansza żeby można było regulować położenie wylotu powietrza względem koła pasowego jutro frezujemy koła zębate potem jeszcze trochę obróbki na frezarce cnc i będzie w przyszłym tygodniu skończone. Kupiłem już łożyska wysoko obrotowe 5szt za 500zl i oringi do uszczelnienia korpusu bo środku będzie olej i to już będzie koniec kosztów , jedyne czym się martwię to to że nie mam możliwości szlifowania po hartowaniu zębów kół a wiem że po frezie powierzchnia nie jest za ciekawa do takich obrotów ;/ ale bądzmy dobrej myśli przed złożeniem zrobię foty potem się złoży i sprawdzi słabe punkty myślę zrobić jakiś napęd elektryczny tak żeby symulowało obroty silnika bmw np 3tys wtedy wirnik będzie miał 18tys ma ktoś pomysł jak sprawdzić przepływ powietrza policzyć zapotrzebowanie silnika ??


--------------------
Mercedes-Benz M111 2.3 GTX30 + Eaton M62
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bielawa
post Wed, 09 Nov 2016 - 16:53
Post #5


Forum Killer
Dołączył: Wed, 08 February 2012





poszukaj wśród postów: http://www.racingforum.pl/jackkpl-m23727.html
Go to the top of the page
 
+Quote Post
RasPL
post Wed, 09 Nov 2016 - 19:05
Post #6


Forum Homee
Dołączył: Sun, 28 October 2012
Skąd: Tychy





Musi byc mała masa wirującs i dobrze wyważone bo sie rozleci.


--------------------
Golf II 2.0 16VT BW9180 4Motion DSG on emublack
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jackkpl
post Wed, 09 Nov 2016 - 23:38
Post #7


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





Na takich kompresorach odsrodkowych to dziala inaczej.
Jak popatrzysz na mape jakiegokolwiek turbo, to przez duza czwsc mapy obroty wyznaczaja doladowanie, a przeplyw powietrza nie ma wiekszego znaczenia.
zobacz mape holseta hx35
http://s484.photobucket.com/user/wheelhop_...sormap.jpg.html

dla obrotow 100k rpm masz cisnienie okolo 2.4 bara (1.4 bara doladowania) i to sie trzyma +- od 18 do 35lbs. pozniej spada sprawnosc kompresora i trzeba podniesc obroty,zeby utrzymac doladowanie.
dlatego moim zdaniem mozesz go napedzic jakims silnikiem elektrycznym, dac mu na wylocie zwezke 10-15mm albo jakis regulowany zawor i mierzyc cisnienie przed zwezka.



--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SAS Parts
post Thu, 10 Nov 2016 - 10:14
Post #8


Super User
Dołączył: Thu, 28 April 2016





CYTAT(jackkpl @ Wed, 09 Nov 2016 - 23:38) *
Na takich kompresorach odsrodkowych to dziala inaczej.
Jak popatrzysz na mape jakiegokolwiek turbo, to przez duza czwsc mapy obroty wyznaczaja doladowanie, a przeplyw powietrza nie ma wiekszego znaczenia.
zobacz mape holseta hx35
http://s484.photobucket.com/user/wheelhop_...sormap.jpg.html

dla obrotow 100k rpm masz cisnienie okolo 2.4 bara (1.4 bara doladowania) i to sie trzyma +- od 18 do 35lbs. pozniej spada sprawnosc kompresora i trzeba podniesc obroty,zeby utrzymac doladowanie.
dlatego moim zdaniem mozesz go napedzic jakims silnikiem elektrycznym, dac mu na wylocie zwezke 10-15mm albo jakis regulowany zawor i mierzyc cisnienie przed zwezka.


Ja tam widzę ża przy 100k obr taki holset w zależności od przepływu a ten jest ściśle powiązany z zapotrzebowaniem na powietrze, taki hx35 jest w stanie wygenerować od 0,8 do 1,4b doładowania. W zależności jak "ciężko" będzie mu się pchało powietrze - czyt, ile jest zdolny przepompować silnik/min.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jackkpl
post Thu, 10 Nov 2016 - 10:29
Post #9


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





CYTAT(SAS Parts @ Thu, 10 Nov 2016 - 10:14) *
Ja tam widzę ża przy 100k obr taki holset w zależności od przepływu a ten jest ściśle powiązany z zapotrzebowaniem na powietrze, taki hx35 jest w stanie wygenerować od 0,8 do 1,4b doładowania. W zależności jak "ciężko" będzie mu się pchało powietrze - czyt, ile jest zdolny przepompować silnik/min.


Przecież napisałem, że w zakresie 18-35lbs/min jest praktycznie stałe. Dopiero jak turbo wypada ze sprawnością na koniec mapy, to trzeba dowalić obrotami. Między 35-42 lbs/min przy utrzymaniu tych obrotów masz drastyczny spadek doładowania.
Wykresy trzeba umieć czytać wink.gif

Przy kompresorach odśrodkowych napędzanych paskiem doładowanie praktycznie rośnie liniowo wraz z obrotami, właśnie z tego powodu, który opisałem wcześniej.
Przykład wykresu na takim kompresorze :
http://www.evans-tuning.com/dynos/2016/10/...ata-kpro-tuning


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SAS Parts
post Thu, 10 Nov 2016 - 10:40
Post #10


Super User
Dołączył: Thu, 28 April 2016





I trzeba wiedzieć, że od tego musisz odjąć to co silnik "weźmie" i dopiero to pokaże w jakim miejscu mapy jesteś. Bo zakładając że ładujesz 35lbs/min a silnik pobiera 15lbs/min to aby osiągnąć doładowanie 1,4b 100k obr to za mało. Samo czytanie mapki to pół biedy wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jackkpl
post Thu, 10 Nov 2016 - 11:12
Post #11


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





CYTAT(SAS Parts @ Thu, 10 Nov 2016 - 10:40) *
I trzeba wiedzieć, że od tego musisz odjąć to co silnik "weźmie" i dopiero to pokaże w jakim miejscu mapy jesteś. Bo zakładając że ładujesz 35lbs/min a silnik pobiera 15lbs/min to aby osiągnąć doładowanie 1,4b 100k obr to za mało. Samo czytanie mapki to pół biedy wink.gif


W tym przypadku będzie trzeba ok 108k rpm , zamiast 103k rpm.
Nie bardzo wiem, co chcesz udowodnić, ale odpływasz trochę od istoty tematu (i pytań autora).


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SAS Parts
post Thu, 10 Nov 2016 - 12:50
Post #12


Super User
Dołączył: Thu, 28 April 2016





Chcę udowodnić tylko tyle że to robota od dupy strony robiona. Alfą i omegą nie jestem, ALE, zanim wziął bym się za taką robótkę, to najpierw sprawdziłbym zapotrzebowanie silnika na powietrze, dwa sprawdził charakterystykę sprężarki, dopiero wtedy oszacował sens roboty. Bo jeszcze się okaże że żeby coś ten kompresor dał to trzeba go będzie kręcić do innych obrotów i znów połowa roboty od nowa. Bo na obroty sprężarki i moc jaka z tego wyjdzie wpływa więcej rzeczy niż widać na mapie samego kompresora.

Tyle.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MS13
post Thu, 10 Nov 2016 - 20:42
Post #13


Frequent User
Dołączył: Wed, 04 March 2009
Skąd: Łuków





Dajcie się wykazać chłopakowi, może za chwilę będzie od kogo kupić kompresor "szyty na miarę"


--------------------
Mk4 asz gtb2260vk
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cieniu
post Fri, 11 Nov 2016 - 13:04
Post #14


Forum Homee
Dołączył: Fri, 01 August 2008
Skąd: Szczytno





CYTAT
Chcę udowodnić tylko tyle że to robota od dupy strony robiona. Alfą i omegą nie jestem, ALE, zanim wziął bym się za taką robótkę, to najpierw sprawdziłbym zapotrzebowanie silnika na powietrze, dwa sprawdził charakterystykę sprężarki, dopiero wtedy oszacował sens roboty. Bo jeszcze się okaże że żeby coś ten kompresor dał to trzeba go będzie kręcić do innych obrotów i znów połowa roboty od nowa. Bo na obroty sprężarki i moc jaka z tego wyjdzie wpływa więcej rzeczy niż widać na mapie samego kompresora.


Taka jest róznica miedzy inzynierem a technikiem
technik działa robi testuje naprawia i poprawia
inzynier najpierw robi na kartce póżniej montuje jak cos nie wychodzi to znowu od poczatku na kartce
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marcin137
post Fri, 11 Nov 2016 - 13:30
Post #15


Super User
Dołączył: Fri, 07 October 2016
Skąd: Olsztyn





wiadomo że wolał bym wszystko pierw na papierze zrobić policzyć ale nie umiem wiec niestety muszę się napracować przy tym fizycznie smile.gif jak już wszystko będzie złożone wtedy będę wiedział w którą stronę iść z obrotami , pamiętajcie że ani materiał (stal) ani robota mnie nic nie kosztuje wiec tak łatwo się nie poddam biggrin.gif myślę jednak podłączyć to od razu pod silnik w moim doładowanym kompresorem mercedesie i sprawdzić doładowanie bo tak to nic mi te zwężki ani ciśnienie nie powie tyle ile realna próba smile.gif przyznam się że liczę na doładowanie na poziomie 1bara (może nie za pierwszą próbą) ale wtedy zaraz po bmw dorabiał bym do merca smile.gif


--------------------
Mercedes-Benz M111 2.3 GTX30 + Eaton M62
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marcin137
post Fri, 11 Nov 2016 - 15:08
Post #16


Super User
Dołączył: Fri, 07 October 2016
Skąd: Olsztyn







--------------------
Mercedes-Benz M111 2.3 GTX30 + Eaton M62
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jackkpl
post Fri, 11 Nov 2016 - 16:06
Post #17


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





Doladowanie zalezy od obrotow. Zawsze mozesz dorobic mniejsze kolo pasowe na kompresorze. Zaprojektuj tak,zeby kolo pasowe dalo rade szybko podmienic.
Lozyska wysokoobrotowe musza miec duzy luz , standard to c3 chyba wiec szukaj c4 lu c5 nawet i powinno byc ok.
W koncu silniki modelarskie kreca sie po 100-120k rpm a maja lozyska smile.gif.


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Skiba
post Fri, 11 Nov 2016 - 19:57
Post #18


Forum Killer
Dołączył: Wed, 14 July 2004
Skąd: Rz





CYTAT(jackkpl @ Fri, 11 Nov 2016 - 17:06) *
W koncu silniki modelarskie kreca sie po 100-120k rpm a maja lozyska smile.gif.


Czy aby na pewno toczne? no chyba że jakaś precyzyjna seria na ceramice ale prędzej ślizgowe.


--------------------
Quality means doing it right when no one is looking.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kaziu1985pn
post Fri, 11 Nov 2016 - 20:33
Post #19


Frequent User
Dołączył: Tue, 15 September 2009





mam kontakt z urządzeniami gdzie łożysko ma 1,5cm średnicy i kreci się 400k obr na kulkach ceramicznych wink.gif czyli tym bardziej 100k da sie zrobic na kulkach wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SAS Parts
post Fri, 11 Nov 2016 - 20:48
Post #20


Super User
Dołączył: Thu, 28 April 2016





Ale zapomniałeś o jednej bardzo ważnej rzeczy której nie widzę na projekcie. Brak jest "pompy oleju" która jest widoczna na przekroju w pierwszym poście. Bo tam jest chyba smarowanie rozbryzgowe. Chyba że koła zębate będą zanurzone w oleju i to one będą olej rozbryzgiwać to co innego.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

7 Stron V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Thursday, 28 March 2024 - 21:42