Shoutbox 0 nowych PW 


2 Stron V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Świadczenie usług jako kierowca w firmie kolegi na jego samochodzie w transporcie międzynarodowym., Na pewno są tu osoby prowadzące firmy transportowe.
Misior
post Sun, 21 Oct 2018 - 19:54
Post #1


Forum Homee
Dołączył: Fri, 10 March 2006
Skąd: Małopolska





Witam
Są tutaj osoby, które są za pan brat z prawem więc może ktoś będzie wiedział.
Prowadzę własną działalność (sklep motoryzacyjny) i posiadam prawo C+E oraz kartę kierowcy. Kolega ma jednoosobową działalność - firmę transportową - i ma jeden zestaw ciąnik + naczepa. Kolega ma oczywiście certyfikat i licencję.
Czy ja mogę świadczyć usługi w firmie kolegi jako kierowca (albo sam jego samochodem, albo w podwójnej obsadzie razem z nim) bez zatrudnienia u niego? Czy mogę mu wystawić fakturę za usługę jako kierowca? Czy sam też musiałbym uzyskać certyfikat i licencję? A może jakoś inacze?
Sprawa tyczy się transportów międzynarodowych.

Pozdrawiam i z góry dzięki za odpowiedź
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wspieraj forum
post Sun, 21 Oct 2018 - 19:54
Post #


Dotacja






Dotacja na forum
Go to the top of the page
 
Quote Post
SONIC
post Sun, 21 Oct 2018 - 20:18
Post #2


Forum Killer
Dołączył: Mon, 19 December 2005
Skąd: Płock





no daje Ci umowę zlecenie na wykonanie usługi jego sprzętem z twoimi kwalifikacjami …. bo jak inaczej ??? np. jest prezes firmy budowlanej i musi mieć uprawnienia elektryka , koparki , dźwigowego itd. ?? bez sensu ….(przecież najczęściej to i tak się na niczym nie zna)….


--------------------
BMW E64 645i
Go to the top of the page
 
+Quote Post
A d a m
post Sun, 21 Oct 2018 - 20:34
Post #3


Super User
Dołączył: Sat, 26 November 2016
Skąd: Poznan





Witam, żeby pracować jako kierowca zawodowy musisz posiadać odpowiednią kategorie prawa jazdy w twoim przypadku C+E plus tzw. kod 95 w prawie jazdy czyli kwalifikacje zawodową kierowcy i to było by ta tyle. Jeśli kolega prowadzi firmę transportową czyli posiada licencje itp. jeżdżąc u niego z nim nie musisz miedz nawet umowy nikt nie może Cie zapytać czy pracujesz u niego czy jedziesz jako skoczek, sytuacja ma się zupełnie inaczej jeśli ktoś świadczy niezarobkowy przewóz rzeczy w ramach innej działalności niż transportowa, wtedy musisz miedz umowę o prace przy sobie jak się nie mylę. Co do faktur za jazdę to nie wiem jak ma się to co masz w zakresie działalności swojej firmy jeśli jest tam wzmianka o usługach jako kierowca to nie widzę przeciwwskazań żeby w taki sposób się rozliczać.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Misior
post Mon, 22 Oct 2018 - 08:01
Post #4


Forum Homee
Dołączył: Fri, 10 March 2006
Skąd: Małopolska





Adam to chyba nie takie proste.
Prawko i kod 95 mam. Chodzi o certyfikat i licencję. Ja nie jestem i nie będę zatrudniony u kolegi bo sam prowadzę działalność gospodarczą (spółkę cywilną) i w wolnej chwili chce się przejechać kolegi samochodem, na jego certyfikacie, gdzie on wystawi klientowi fakturę za przewóz a ja koledze fakturę za usługę kierowcy i on sobie tą fakturę wrzuci w koszty tej jego usługi.
Czy my musimy mieć zawartą jakąś umowę? Czy w ogóle jest możliwa taka opcja?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
soltyk
post Mon, 22 Oct 2018 - 12:16
Post #5


Super User
Dołączył: Mon, 10 February 2014





CYTAT(A d a m @ Sun, 21 Oct 2018 - 20:34) *
żeby pracować jako kierowca zawodowy musisz posiadać odpowiednią kategorie prawa jazdy w twoim przypadku C+E plus tzw. kod 95 w prawie jazdy czyli kwalifikacje zawodową kierowcy i to było by ta tyle. Jeśli kolega prowadzi firmę transportową czyli posiada licencje itp. jeżdżąc u niego z nim nie musisz miedz nawet umowy nikt nie może Cie zapytać czy pracujesz u niego czy jedziesz jako skoczek
Za często nie wyjeżdżasz tą Scanią poza ojczyznę? We Francji pierwsza rzecz, o którą cię pytają, to czy to jest twój pracodawca, pokazując na firmową pieczątkę w CMR. Zastanów się, po co wszyscy wożą umowy po francusku.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
caro86wlkp
post Mon, 22 Oct 2018 - 14:59
Post #6


Frequent User
Dołączył: Sun, 13 June 2010





każda firma musi mieć swoje przedstawicielstwo, we Francji na 100% a Austrii i we Włoszech chyba też. Warto mieć też kartę EKUZ.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
A d a m
post Mon, 22 Oct 2018 - 15:42
Post #7


Super User
Dołączył: Sat, 26 November 2016
Skąd: Poznan





Bardzo dużo kierowców zawodowych pracuje na swojej działalności świadcząc usługi jako kierowca, więc nie widzę żadnych przeszkód żeby tak robić. Masz wątpliwości możesz przedzwonić do ITD oni nie gryzą chętnie pomogą. W podanej przez Ciebie sytuacji ty świadczysz usługi jako kierowca więc potrzebujesz tylko prawo jazdy + kod 95, nie świadczysz usługi jako przewoźnik drogowy więc nie jest potrzebna licencja. Co do zawarcia jakiejkolwiek umowy to jeśli potrzebujesz to można spisać coś na zasadzie zlecenia, umowa ustna jest jak najbardziej ważna.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Misior
post Mon, 22 Oct 2018 - 20:58
Post #8


Forum Homee
Dołączył: Fri, 10 March 2006
Skąd: Małopolska





A czy trzeba mieć jakieś upoważnienia albo coś? W końcu kto inny przyjeżdża po ładunek (czyli ja zamiast kolegi).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
A d a m
post Mon, 22 Oct 2018 - 21:47
Post #9


Super User
Dołączył: Sat, 26 November 2016
Skąd: Poznan





Nic nie potrzebujesz, na załadunek podajesz z jakiej firmy jesteś, ewentualnie podajesz nr. ładunku i to wszystko.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Misior
post Mon, 22 Oct 2018 - 21:51
Post #10


Forum Homee
Dołączył: Fri, 10 March 2006
Skąd: Małopolska





Zastanawia mnie jednak informacja jaka krąży po sieci że trzeba mieć umowę użyczenia licencji. Czy to bujda na resorach? Czy np na wszelki wypadek spisać umowę chociaż na użyczenie samochodu? W końcu samochód nie mój a transport zarobkowy.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
A d a m
post Tue, 23 Oct 2018 - 18:24
Post #11


Super User
Dołączył: Sat, 26 November 2016
Skąd: Poznan





Misior widać że jesteś kompletnym laikiem po raz setny napiszę pracując jako kierowca nie potrzebujesz licencji przewoźnika, a to czy będziesz zatrudniony na umowę o prace czy na własnej działalności nic nie zmienia. To co podałeś dotyczy własnej firmy transportowej, w której świadczysz usługi transportowe, w temacie od iluś postów próbuje Ci uświadomić, że ty będziesz tylko kierowcą, a nie przewoźnikiem. A przed pierwszą trasą odśwież sobie wiedze z kwalifikacje wstępnej bo potem powstają legendy jakie to ITD, BAG itp. są złe, nie piszę tego złośliwie po prostu nie znajomość prawa szkodzi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Patryk.
post Tue, 23 Oct 2018 - 20:38
Post #12


Frequent User
Dołączył: Wed, 19 November 2008
Skąd: SGL / M / GAP





Musisz miec w dokumentach wypis z licencji na wykonywanie transportu miedxynarodowego. Niezależnie czy jestes kierowca na etacie, kierowca przewoźnikiem czy tak jak w twoim przypadku.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
A d a m
post Tue, 23 Oct 2018 - 21:03
Post #13


Super User
Dołączył: Sat, 26 November 2016
Skąd: Poznan





Patryk. dopisał bym, że po prostu potrzebuje miedz te dokumenty w samochodzie tylko do okazania w razie kontroli i nie mieszajmy tego z użyczeniem licencji to zupełnie coś innego.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Misior
post Tue, 23 Oct 2018 - 22:20
Post #14


Forum Homee
Dołączył: Fri, 10 March 2006
Skąd: Małopolska





Dzięki. Zajarzyłem wreszcie smile.gif Widzę teraz o co chodzi.
Możesz podpowiedzieć o jakich mniej więcej zagadnieniach z kwalifikacji mówisz? Nie dawno zdałem egzamin więc kojarzę w miarę wszystko, ale z doświadczenia pewnie wiesz do czego się przyłożyć najbardziej. Na początku i tak pewnie pojeżdżę trochę z doświadczonym kolega ale zawsze możesz coś podpowiedzieć
Go to the top of the page
 
+Quote Post
A d a m
post Tue, 23 Oct 2018 - 22:51
Post #15


Super User
Dołączył: Sat, 26 November 2016
Skąd: Poznan





Misior fajnie że wszystko już jasne. Moim skromnym zdaniem absolutnym nr. 1 jest czas pracy jak tutaj nawalisz to przy kontroli będzie Cie to słono kosztować, druga sprawa to mocowanie ładunków no i nie można zapomnieć o obsłudze tacho, pilnuj tego wszystkiego i będzie ok. Jak nie jeździłeś to kup sobie mapy i atlas drogowy na nawigacji jest wygodnie ale oducza myślenia.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Misior
post Wed, 24 Oct 2018 - 08:15
Post #16


Forum Homee
Dołączył: Fri, 10 March 2006
Skąd: Małopolska





Spoko, jeździłem już dostawczymi zanim jeszcze w ogóle była nawigacja wink.gif więc to nie problem. Dzięki
Czepiają się za granicą jak jedziesz nie swoim samochodem (zestaw w leasing)? Chodzi mi o to, że jak jechałem do Kijowa w podobnym układzie jak teraz będzie tylko dostawczakiem, to pierwsze co gliniarz wołał przy kontroli to upoważnienie do kierowania samochodem.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
siwy_
post Sat, 27 Oct 2018 - 20:19
Post #17


User
Dołączył: Fri, 09 March 2007





Tak czepiają się, szczególnie we Włoszech. Sprawdzają nawet czy masz poparafowane wszystkie strony na upoważnieniu. Brak parafki = mandacik ~ 4000E + areszt samochodu (również nie tani) + czasochłonne jego odzyskiwanie.
Co do umowy to oczywiście trzeba mieć taką ze sobą, w dodatku przetłumaczoną na język danego kraju. Poza tym musisz być zgłoszony do "rejestru płacy pracowników delegowanych" danego kraju - nie wiem jak to dokladnie nazwac. Chodzi o MILOGI/MACRONY itp. Dodatkowo zaświadczenie A1 z ZUSu i kilka innych spraw.
Także kolega, który "od lat jeździ bez umowy " do Francji chyba powinien zacząć grać w totka- bo skoro uniknął kontroli to musi mieć dużo szczęścia wink.gif. Szczególnie jeżeli jeździ autem na PL blachach. Chyba, że jedzie jako właściciel firmy wtedy nie musi. No i właśnie tutaj pojawia się dylemat bo wszystko co napisałem dot. kierowcy zatrudnionego na umowę. Nie orientuję się jak to wygląda w przypadku swiadczenia usług jako zewnętrzna firma ale znajdź na fejsie grupę Spedytorzy i Przewoźnicy i zadaj pytanie. Jak już przeczekasz falę hejtu znajdzie się ktoś kto udzieli informacji. Polecam też grupę Włoski Problem - tą jest bardziej merytoryczna, choć skupiona głównie na Italii.
P.S. abstrahując od stopnia zażyłości z kolegą radzę Ci dobrze zastanowić się nad współpracą na zasadzie DG. A jeżeli już się zdecydujesz to zabezpiecz odpowiednio swoje interesy bo kwoty w tej branży są spore.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
A d a m
post Sat, 27 Oct 2018 - 22:10
Post #18


Super User
Dołączył: Sat, 26 November 2016
Skąd: Poznan





siwy_ poprzez wprowadzenie strefy Schengen zniesiono obowiązek posiadania upoważnień do kierowania pojazdem firmowym władze niektórych państw się z tym nie pogodziły ich przepisy mówią coś innego ale do świętego spokoju lepiej je mieć.

Jeśli dalej brniemy w transport międzynarodowy to fakt mamy Milog, Loi Macron i musimy się do nich stosować pracując na własnej działalności będziesz traktowany tak samo jak kierowca zatrudniony na umowę o prace. Ja jeżdżę jako właściciel większość rzeczy mnie nie dotyczy więc koledzy dobrze piszą a ja się troszeczkę zagalopowałem.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
siwy_
post Sun, 28 Oct 2018 - 06:24
Post #19


User
Dołączył: Fri, 09 March 2007





CYTAT(A d a m @ Sat, 27 Oct 2018 - 22:10) *
siwy_ poprzez wprowadzenie strefy Schengen zniesiono obowiązek posiadania upoważnień do kierowania pojazdem firmowym władze niektórych państw się z tym nie pogodziły ich przepisy mówią coś innego ale do świętego spokoju lepiej je mieć.

Dla spokoju i pieniędzy, bo nawet jak po latach odzyskasz mandat i parking to za przestój auta nikt nie zapłaci. Znajomy odzyskał auto z parkingu dopiero po 4 miesiącach i 3-krotnej osobistej wizycie we Włoszech A Leasing trzeba placic. Także orzeczenia UE swoje A praktyka swoje. Jakoś trzeba utrzymać tych wszystkich napływowych lekarzy i inżynierów wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Łukasik
post Sun, 28 Oct 2018 - 11:23
Post #20


Frequent User
Dołączył: Mon, 18 April 2005





musisz mieć umowę z pracodawcą...

niby jak Twój kolega wytłumaczy się z Twoich kilometrów podczas kontroli ITD?

Nie ma możliwości aby inny kierowca niż zatrudniony (jakkolwiek) wsadził swoją kartę do tacho...



Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Stron V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Saturday, 20 April 2024 - 00:09