Shoutbox 0 nowych PW 


5 Stron V  < 1 2 3 4 5 >  
Reply to this topicStart new topic
> Chłodnica oleju montaż-położenie wejścia/wyjścia. By-pass w filtrze oleju, wady-zalety
GrzesiekK.
post Mon, 25 Dec 2017 - 19:59
Post #41


Forum Homee
Dołączył: Sun, 09 December 2007





CYTAT(jackkpl @ Mon, 25 Dec 2017 - 14:00) *
A dlaczego mialby dzialac przy zimnym rozruchu? Bypass na pompie ma stale.cisnienie otwarcia - bardziej lepki olej to mniejszy przeplyw przy tym samym cisnieniu.
Roznica cisnien (na filtrze czy innym zwezeniu) zalezy od szybkosci przeplywu. Z tego wniosek,ze na zimnym oleju przeplywa go mniej, niz na cieplym , bo jest bardziej lepki(wiekszy opor prxeplywu) a cisnienie wejsciowe jest identyczne , jak na cieplym.

Jesli bypass by sie otwieral na zimno, to po 200km jazdy (nieswiadomej) po obraniu panewki opoorowej mialbym syf w calym silniku i na wszystkich panewkach , a syf byl tylko w pompie i w misce. Samochod jezdzil tak pare dni, odpalany na zimno kilka razy. Wszystkie panewki (glowne i korbowe) jak fabryka.

Masz racje,ze gowniany czy zapchany filtr otworzy bypass w filtrze, ale to raczej zabezpieczenie , a nie normalna praca filtra.



Osobiście nie upierałbym się tak przy tym. W bardzo wielu silnikach pompa na zimno dobija już powyżej średnich rpm silnika spokojnie ponad 8bar na magistarali olejowej przy bypassie pompy na poziomie 5bar. Swego czasu była akcja przez to z naszym rodzimym Filtronem, któremu puchły/rozszczelniały sie puszki filtrów, oczywiście bronili się że to nie problem w produkcie a w silnikach/pompach ale jakoś MANN/Knecht nie rozciekał się.

Wracając do sprawy filtracji, poruszyłeś właśnie to o czym od początku mówię, japończyki (Honda, Subaru) francuzy i tak dalej można wymieniać, mają filtry oleju z bypassem nisko na 1barze, do tego jak ja to mówię to mikrofiltry, ze znikomą ilością medium filtracyjnego, filtr subaru ma tylko 65mm brutto wysokosci, a wiadomo co we wnętrzu jeszcze musi pomieścić i ile zostaje na medium filtracyjne. Pompy w tych markach maja duże wydajności, pompa z K20 pompuje na 6000rpm już 55l/min, Subaru zależnie od modelu ich doładowanego boxera nawet do 65l/min(bypass pompy nawet pod 6bar) - ta cała objętość oleju nie idzie tylko przez papier ...




--------------------
Renault Clio Sport 2 - rajdówka w ciągłej budowie ....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wspieraj forum
post Mon, 25 Dec 2017 - 19:59
Post #


Dotacja






Dotacja na forum
Go to the top of the page
 
Quote Post
jackkpl
post Mon, 25 Dec 2017 - 20:30
Post #42


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





To fakt,ze honda ma mikrofiltr. Nimniej jednak syf, o ktorym wspomnialem (panewka oporowa sie rozwarstwila) nie trafil w zadna panewke.
Nie potrafie zrozumiec, jak bypass na 5barach (w pompie oleju) pozwoli nabic na filtr 8barow. Dla mnie to niezrozumiale.


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
GrzesiekK.
post Mon, 25 Dec 2017 - 20:54
Post #43


Forum Homee
Dołączył: Sun, 09 December 2007





CYTAT(jackkpl @ Mon, 25 Dec 2017 - 20:30) *
To fakt,ze honda ma mikrofiltr. Nimniej jednak syf, o ktorym wspomnialem (panewka oporowa sie rozwarstwila) nie trafil w zadna panewke.
Nie potrafie zrozumiec, jak bypass na 5barach (w pompie oleju) pozwoli nabic na filtr 8barow. Dla mnie to niezrozumiale.


Widzisz a jednak dzieje się wiele różnych zjawisk w silniku, nie zawsze bypass ma zdolność zrzucenia wystarczajacej ilości oleju względem wydajności pompy (mniejszy przekrój kanału bypassu niż magistrali olejowej na wyjściu pompy, czy jego mało poprawna budowa). Bardzo wielu spraw nie jesteśmy świadomi. Tak samo ciekawym zagadnieniem jest rozkład ciśnienia/przepływu w magistrali panewek wału w funkcji odległości od miejsca podania oleju w magistralę i wydajności pompy oleju związanej z RPM. Swego czasu poświęciłem trochę czasu na opomiarowanie pewnego bloku w 4 miejscach, który ma tendencję do wywalania teoretycznie najlepiej smarowanej panewki głównej. Mierzyłem ciśnienie oleju zaraz po pompie przed filtrem, po przejściu przez filtr na wejściu na główne zasilanie w magistralę na panewki oraz na końcach magistrali panewek wału korbowego, powstało z tego dużo ciekawych informacji i zmodyfikowanie rozplywu oleju na magistrali przez podanie dodatkowo w drugim miejscu w blok oleju pobieranego z czujnika ciśnienia oleju co skończyło problem z w/w panewką.


W temacie smarowania niestety ale panuje u nas jeszcze ciemnogród. Mocniejsze motorsportowo nacje nauczyły się już dobierać przepływ filtrów oleju/medium filtracyjnego względem wydajności pomp, parametrów oleju itp. U nas niestety nadal bardzo ochoczo leje się oleje o parokrotnie wyższych parametrach, wrzuca std filtry i nie zastanawia nad tym co się będzie działo. Przepływy na poziomie ponad 40l/min są w stanie przerzucić bez wypuszczania oleju na bypass typowo motorsportowe filtry uznanych producentów, ale tam mamy syntetyczne media filtracyjne i nawet jak swego czasu doszukałem się informacji filtrację na poziomie tylko 200mikronów więc co większy "gruz" tylko filtr zatryzmuje a nie typowy gęsty papier.


--------------------
Renault Clio Sport 2 - rajdówka w ciągłej budowie ....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jackkpl
post Mon, 25 Dec 2017 - 21:00
Post #44


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





200um to strasznie gruby filtr. Z tego co wyczytalem to GM stosuje filtry 40um, a testowali filry 5um i wyszlo im,ze zycie silnika wzrasta 8 krotnie. Spadek cisbienia zawsze jest ,gdy jest przeplyw. Z tym,ze u mnie cisniebie oleju mierze na glowicy, wiec dosc daleko za pompa i na zimno pokazuje 4.8 bara przy teoretycznym cisnieniu zaworu w pompie 4.5-5 (serwisowka).


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
GrzesiekK.
post Mon, 25 Dec 2017 - 21:04
Post #45


Forum Homee
Dołączył: Sun, 09 December 2007





Zgadza się, to już bardzo rzadkie sito smile.gif Zdecydowana więszość producentów dla aut seryjnych używa medium coś koło 25mikronów i tutaj przy gabarytach seryjnego filtra wg. mnie pełna filtracja praktycznie nigdy nie występuje.


--------------------
Renault Clio Sport 2 - rajdówka w ciągłej budowie ....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marszall
post Mon, 25 Dec 2017 - 23:58
Post #46


Forum Homee
Dołączył: Sun, 08 July 2012





Dlatego warto wrzucić filtr o wiekszej pojemnosci a z tym samym ciśnieniem otwarcia.
A wracająć do Filtrona to mam nadzieje że w motorsporcie nikt tych filtrów oleju nie używa. Sporo widziałem fuckupów z tymi filtrami a najciekawsze to te z zdeformowanymi wnętrzami - tej podziórkowanej blachy co trzyma materiał filtrujacy
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tomeQ
post Tue, 26 Dec 2017 - 00:25
Post #47


Forum Homee
Dołączył: Fri, 22 November 2002
Skąd: Stalowa Wola/Warszawa





Żeby nie brnąć w dalsze dziwaczne wywody o filtrach i ich przydatności lub też nieprzydatności wystarczy nałożyć wykresy pompy oleju z charakterystyką hydrauliczną filtra i mamy gotowe rozwiązanie zagadki pod tytułem będzie przepuszczał niefiltrowany, czy nie będzie. Poniżej zrzut interesujących danych dla znaleznionego na szybko filtra i pompy oleju (dla 1.8t). Oczywiście trzeba sobie ustalić, że obciążanie silnika będzie następowało przy jakiejś normlanej lepkości oleju ale chyba nikt nie będzie się dziwił, że pałując na zimnym 10w60 ciasno złożony silnik będzie miło znosił takie testy.
Patrząc na szybko to dedykowany do danego silnika filtr oleju w nominalnej temperaturze pracy (bezpośrednio lepkości oleju) nie będzie pracował na obejściu. Dochodzą kwestie doboru lepkości, zabrudzenia itp., ale pisząc o normalnych warunkach pracy to innego zachowania bym nie oczekiwał.
Ps. Co do wiedzy o takich zjawiskach to na półce mam rodzimą książkę bodajże sprzed 40lat gdzie o filtracji płynów eksploatacyjnych jest ponad 400 stron, ale jak ktoś woli uczyć się praktycznie na silnikach klientów to droga wolna wink.gif czasami też szybciej jest zobaczyć, czy ktoś już nie wymyślił tego co sami staramy się odkryć.



Dane filtrów do citroena i 1.8t są praktycznie identyczne więc przyjmijmy, że wykres oporów filtra można przyjąć jako prawidłowy dla tego silnika, na szybko nie mam weny na dalsze poszukiwania.
FIltr ze screena
Filtr 1.8t


--------------------
Fiat ///// Car of the Year 1967/1970/1972/(1980)/1984/1989/1995/1996/(1998)/(2001)/2004/2008
Go to the top of the page
 
+Quote Post
m52owner
post Thu, 28 Dec 2017 - 15:45
Post #48


Forum Killer
Dołączył: Tue, 05 January 2010
Skąd: z garażu





Kurcze ,pozbywam się oryginalnej magistrali/obudowy filtra z silnika BMW m52 na rzecz innej podstawy aftermarketowej z wyjściem na chłodnicę oleju ale po przeczytaniu tego tematu nie wiem jaki filtr oleju teraz do tego silnika dobrać.Ktoś coś doradzi bądź zaproponuje? Gwint m22x1,5. Wie ktoś przy jakim ciśnieniu otwiera się bypass w oryginalnej podstawie Bmw m52?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jackkpl
post Thu, 28 Dec 2017 - 16:03
Post #49


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





CYTAT(m52owner @ Thu, 28 Dec 2017 - 15:45) *
Kurcze ,pozbywam się oryginalnej magistrali/obudowy filtra z silnika BMW m52 na rzecz innej podstawy aftermarketowej z wyjściem na chłodnicę oleju ale po przeczytaniu tego tematu nie wiem jaki filtr oleju teraz do tego silnika dobrać.Ktoś coś doradzi bądź zaproponuje? Gwint m22x1,5. Wie ktoś przy jakim ciśnieniu otwiera się bypass w oryginalnej podstawie Bmw m52?

Znajdz filtr na stronir manna, bypass jest w filtrze i oni na stronie maja podaje cisnienia.


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
GrzesiekK.
post Thu, 28 Dec 2017 - 16:08
Post #50


Forum Homee
Dołączył: Sun, 09 December 2007





CYTAT(jackkpl @ Thu, 28 Dec 2017 - 16:03) *
Znajdz filtr na stronir manna, bypass jest w filtrze i oni na stronie maja podaje cisnienia.



W BMW bypass masz w obudowie/korpusie na silniku, filtr to sam wkład papierowy. Chłopak całość wyrzuca stąd ma problem z doborem, poza gabarytami wkładu nic się z katalogu więcej nie dowie.


--------------------
Renault Clio Sport 2 - rajdówka w ciągłej budowie ....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jackkpl
post Thu, 28 Dec 2017 - 16:15
Post #51


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





CYTAT(GrzesiekK. @ Thu, 28 Dec 2017 - 16:08) *
W BMW bypass masz w obudowie/korpusie na silniku, filtr to sam wkład papierowy. Chłopak całość wyrzuca stąd ma problem z doborem, poza gabarytami wkładu nic się z katalogu więcej nie dowie.

Ok my bad smile.gif


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tomek89
post Sat, 06 Jan 2018 - 12:00
Post #52


Super User
Dołączył: Mon, 18 May 2009
Skąd: Gm. Głogówek





CYTAT(marszall @ Mon, 25 Dec 2017 - 23:58) *
Dlatego warto wrzucić filtr o wiekszej pojemnosci a z tym samym ciśnieniem otwarcia.
A wracająć do Filtrona to mam nadzieje że w motorsporcie nikt tych filtrów oleju nie używa. Sporo widziałem fuckupów z tymi filtrami a najciekawsze to te z zdeformowanymi wnętrzami - tej podziórkowanej blachy co trzyma materiał filtrujacy

Co do pierwszego punktu pełna zgoda, od lat wszędzie cisnę największy filtr jaki się da.

Co do drugiego punktu to amatorsko upalam wóz i po rozcięciu z 5 filtronów nie można by nic złego powiedzieć.
Siatka prosta i z grubego materiału, zatyczki blaszane solidnie przyklejone do wkładu, sprezyny bypass i dociskająca wkład solidne.
Obudowa też odpowiedniej grubości.

Co do zaworków bypass to są to jedynie zaworki widzące różnicę ciśnienia na wkładzie filtrującym. Niektóre wozy fabrycznie mają filtry bez tego bajeru i przy zapchaniu filtra upustem pompy oleju wszystko idzie czy to w miskę czy w kanał smoka. Oleju po silniku krąży wtedy tyle co nic.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
farmer91
post Sat, 06 Jan 2018 - 16:53
Post #53


Forum Killer
Dołączył: Sun, 24 April 2011
Skąd: wlkp





No właśnie, w bmw m50/m52/M54 i chyba większości nowych aut są same wkłady filtrów tylko, także nici z dobrania czegoś innego / większego.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
badboy2673
post Fri, 12 Jan 2018 - 14:35
Post #54


Frequent User
Dołączył: Fri, 19 June 2015





Witam. Zgadzam sie z GrzesiekK- kiem, ja mialem na szkoleniu ze 0.3bara roznicy przeplywu otwiera obejscie na filtrze
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SR-71
post Sun, 14 Jan 2018 - 10:59
Post #55


Frequent User
Dołączył: Mon, 26 September 2011
Skąd: W-wa





Twierdzisz, że BMW ma by-pass na filtrze otwierający się przy 0.3 bara - te szkolenia biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
badboy2673
post Sun, 14 Jan 2018 - 17:47
Post #56


Frequent User
Dołączył: Fri, 19 June 2015





CYTAT(SR-71 @ Sun, 14 Jan 2018 - 10:59) *
Twierdzisz, że BMW ma by-pass na filtrze otwierający się przy 0.3 bara - te szkolenia biggrin.gif


nie twierdze ze w bmw jest tak tylko ze wiekszosc metalowych filtrow ma zawór obejsciiowy i tak roznica przepływu a nie cisnienie 0,3 bara, a szkolenie było z mann filter, oni co nieco powinni wiedziec filtrach wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SR-71
post Sun, 14 Jan 2018 - 17:59
Post #57


Frequent User
Dołączył: Mon, 26 September 2011
Skąd: W-wa





to chyba komuś 1 albo 2 z przodu uciekło - wejdź w katalog Manna i zobacz jakie są ciśnienia by-passa. Szkoleniowiec chyba pomylił by-pass z zaworem zwrotnym , który może otwierać się przy 0.3bar biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tomeQ
post Sun, 14 Jan 2018 - 20:12
Post #58


Forum Homee
Dołączył: Fri, 22 November 2002
Skąd: Stalowa Wola/Warszawa





Na tym szkoleniu to chyba słuchacze byli nie halo wink.gif jak wyrażają przepływ w jednostkach ciśnienia, bo jeśli to szkoleniowiec takie teksy zapodawał to amen, ale mam nadzieję, że jego przekaz nie został wystarczająco zrozumiany. Reszta jak opisał SR-71.


--------------------
Fiat ///// Car of the Year 1967/1970/1972/(1980)/1984/1989/1995/1996/(1998)/(2001)/2004/2008
Go to the top of the page
 
+Quote Post
m52owner
post Sun, 18 Feb 2018 - 09:17
Post #59


Forum Killer
Dołączył: Tue, 05 January 2010
Skąd: z garażu





Może komuś się przyda (choć wątpię smile.gif ) ale zmierzyłem przy jakim ciśnieniu otwiera się bypass w OEM podstawie filtra oleju w Bmw (m50/,m52,- przedlift) i jest to 2,5b.
Filtr z 1,8t z tego co patrzyłem też ma 2,5b ale trochę mały.Przychodzą wam do głowy w jakim aucie siedzą jak największe filtry?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
GrzesiekK.
post Sun, 18 Feb 2018 - 10:55
Post #60


Forum Homee
Dołączył: Sun, 09 December 2007





CYTAT(m52owner @ Sun, 18 Feb 2018 - 09:17) *
Może komuś się przyda (choć wątpię smile.gif ) ale zmierzyłem przy jakim ciśnieniu otwiera się bypass w OEM podstawie filtra oleju w Bmw (m50/,m52,- przedlift) i jest to 2,5b.
Filtr z 1,8t z tego co patrzyłem też ma 2,5b ale trochę mały.Przychodzą wam do głowy w jakim aucie siedzą jak największe filtry?


Zobacz W730/1.


--------------------
Renault Clio Sport 2 - rajdówka w ciągłej budowie ....
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Stron V  < 1 2 3 4 5 >
Reply to this topicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Friday, 19 April 2024 - 23:38