Shoutbox 0 nowych PW 


41 Stron V  « < 15 16 17 18 19 > »   
Reply to this topicStart new topic
> V10 rozleciał się w drobny mak
specu
post Wed, 29 Nov 2017 - 09:28
Post #321


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 16 August 2005
Skąd: W-wa





Będzie tylko gorzej bo to nie reforma tylko skok na kadry. Miałem styczność z sądami i wszystko na plus.


--------------------
ET 11.58s Mistrz Polski FWD NA 2011r, 2014r, 2015r. 2016r. 2017r. Puchar Polski & King of Poland
Powered by Niuton & Re5pect.pl & Penrite.pl & Syr Garage
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wspieraj forum
post Wed, 29 Nov 2017 - 09:28
Post #


Dotacja






Dotacja na forum
Go to the top of the page
 
Quote Post
Maciek1234
post Wed, 29 Nov 2017 - 09:43
Post #322


Forum Homee
Dołączył: Tue, 11 January 2005
Skąd: łódzkie





CYTAT(Tommo @ Tue, 28 Nov 2017 - 14:26) *
Problem w tym, że obecny kształt tzw. reformy sądownictwa, nie ma nic wspólnego z usprawnieniem działania tego organu.

problem leży w tym, że silnik był grubo po gwarancji, czyli producent umywa ręce, a całe roszczenia spadają na dilera (z tego co pamiętam w tej sprawie stroną nie jest Volkswagen Group, tylko PHU Bursiak Group). Dlatego ciężko wymagać, aby diler ponosił winę za błędy fabryczne.
Naprawdę ciężko mieć pretensje do sądu, że tak długo podejmuje decyzję, bo tu naprawdę ciężko o sprawiedliwy wyrok. Szkoda, że strony się nie dogadały, bo teraz pójdzie sporo kasy na ekspertyzy, zamiast w remont silnika.


--------------------
Porsche 911 (992)
BMW X7 M60iX (G07)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tommo
post Wed, 29 Nov 2017 - 09:48
Post #323


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 12 February 2008
Skąd: NMiasto





Maciek chyba nie czytałeś dokładnie. Sprawa nie jest bardzo zawiła z punktu prawnego. Problem jest w rozstrzygnięciu faktycznej przyczyny demolki silnika. Zanim jednoznacznie nie zostanie to wyjaśnione, trudno osądzić komuś winę.


--------------------
A110S
Go to the top of the page
 
+Quote Post
George 540
post Wed, 29 Nov 2017 - 13:15
Post #324


Rookie
Dołączył: Fri, 28 June 2013





CYTAT(Maciek1234 @ Wed, 29 Nov 2017 - 09:43) *
problem leży w tym, że silnik był grubo po gwarancji, czyli producent umywa ręce, a całe roszczenia spadają na dilera (z tego co pamiętam w tej sprawie stroną nie jest Volkswagen Group, tylko PHU Bursiak Group). Dlatego ciężko wymagać, aby diler ponosił winę za błędy fabryczne.
Naprawdę ciężko mieć pretensje do sądu, że tak długo podejmuje decyzję, bo tu naprawdę ciężko o sprawiedliwy wyrok. Szkoda, że strony się nie dogadały, bo teraz pójdzie sporo kasy na ekspertyzy, zamiast w remont silnika.

Gwoli ścisłości: zgodnie z prawem odpowiedzialność przedsiębiorcy w stosunku do konsumenta, ma charakter BEZWZGLĘDNY. Stanowi ryzyko jego działalności i zupełnie nie jest zależna od jego winy, a nawet od tego czy o wadzie wiedział czy nie. W przypadku gdy przyczyną niezgodności z umową jest wada fabryczna, przedsiębiorca powinien uznać reklamację konsumenta, a następnie ma prawo wystąpić do producenta z żądaniem zwrotu poniesionych kosztów (roszczenie regresowe). W tym konkretnym przypadku, samochód jest niezgodny z umową również z powodu kilkakrotnych niezgodności w stanie licznika, które to niezgodności zostały przy zakupie pojazdu zatajone.
Jest oczywiste że gdybym został o niezgodnościach poinformowany przy zakupie, to takiego samochodu bym na pewno nie kupił. A wyroki sądowe niekoniecznie muszą być sprawiedliwe, wystarczy jeśli będą zgodne z prawem. Tak to wygląda.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tommo
post Wed, 29 Nov 2017 - 13:24
Post #325


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 12 February 2008
Skąd: NMiasto





George540 ale zgadza się, że jeszcze nie ma jednoznacznej ekspertyzy przyczyny zniszczenia silnika?


--------------------
A110S
Go to the top of the page
 
+Quote Post
George 540
post Wed, 29 Nov 2017 - 17:50
Post #326


Rookie
Dołączył: Fri, 28 June 2013





Pierwszy biegły, który wykonywał ekspertyzę po zdjęciu głowic uznał w sporządzonej opinii, że przyczyną zniszczenia silnika było pęknięcie śruby stopy korbowodu. Podkreślił też, że oględziny panewek , gładzi cylindrów, wałków rozrządu, resztek tłoków itd. wskazują że układ smarowania działał poprawnie i nie było żadnych śladów zatarcia współpracujących elementów. Przy tych oględzinach byłem obecny ja, dwóch przedstawicieli sprzedawcy samochodu, a oprócz biegłego sądowego również 2 rzeczoznawców z mojej strony, jeden rzeczoznawca pomocnik biegłego no i oczywiście doświadczony mechanik, który demontował silnik.Nikt z obecnych nie miał żadnych wątpliwości, że przyczyną awarii nie było jakiekolwiek zatarcie. Biegły określił awarię jako "zdarzenie losowe". Zdumiewa tylko, że akurat dopasował się tym stwierdzeniem do linii obrony sprzedawcy. Niestety okazało się później , że" zdarzenie losowe" nie powoduje egzoneracji (uniewinnienia) sprzedawcy, bo jest pojęciem niedozwolonym. Stąd wynikło badanie przez politechnikę. Ponieważ awaria wydarzyła się podczas wyprzedzania, w momencie wciśnięcia kick down, biegły tak to opisał w opinii cyt. " Gwałtowne wciśnięcie pedału przyśpieszenia, powoduje wysłanie odpowiedniego sygnału do komputera sterującego zarówno pracą automatycznej skrzyni biegów, jak i silnika. W przypadku jak wskazano wyżej, nastąpiło gwałtowne zrzucenie biegu np. o 2-3 biegi niżej od dotychczasowej pozycji i maksymalne otwarcie przepustnicy w celu zwiększenia mocy silnika Audi. Zwiększone, na skutek gwałtownego zapotrzebowania na moc, naprężenia powstałe w układzie korbowo tłokowym, doprowadziły do zerwania połączenia korbowodu z wałem korbowym na skutek pęknięcia jednej ze śrub mocujących" Niestety nie wytłumaczył dlaczego do zerwania połączenia doszło. Ja rozumiem że silniki powinny być tak projektowane, żeby do takich zerwań w pięcioletnich samochodach za 500 tys, nie dochodziło. A jeśli już doszło no to trzeba płacić, bo widocznie była jakaś wada. Bo gdyby jej nie było to by nic nie pękło, tak jak nie pękają miliony takich śrub w starszych i nawet tańszych samochodach jeżdżących po Polsce.
Muszę tylko nadmienić, że wydanie jednoznacznych orzeczeń w takich sprawach jak ta, jest bardzo trudne. Przy obrotach wału rzędu 80-90/sekundę, w silniku robi się taka sieczka, że w sumie to jest takie trochę zgadywanie co najpierw pękło: śruba, korbowód, tłok czy sworzeń. Już nie mówiąc o tym jak stwierdzić moment dokręcenia takiej śruby przed awarią, czy było to 50Nm+90 stopni czy może mniej albo więcej.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
radekrp90
post Tue, 05 Dec 2017 - 09:55
Post #327


Frequent User
Dołączył: Fri, 27 March 2009





Dlatego często przeprowadza się kosztowne próby - tylko wykonuj teraz próby na innym silniku V10 lub choć na jego elementach składowych. Z powyższego opisu, dla dilera byłoby chyba lepiej iść na ugodę ale teraz to już chyba trochę za późno na takie manewry więc będzie zwlekał.
Przy tej opieszałości to po naprawie na żółte tablice go zarejestrujesz.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
George 540
post Sat, 20 Jan 2018 - 13:25
Post #328


Rookie
Dołączył: Fri, 28 June 2013





Witam,
Jest już sporządzona specjalistyczna ekspertyza, określająca przyczynę uszkodzenia silnika. Niestety, ale nie jest ona korzystna dla producenta samochodu.
Dodam tylko, że ponieważ została ona podpisana przez osobę, będącą niekwestionowanym naukowym autorytetem w dziedzinie metaloznawstwa nie tylko w Polsce ale i w Europie, jest absolutnie nie do podważenia. Ponieważ całość liczy 29 stron, ponad 60 ilustracji i tabel, podam tylko najważniejsze wnioski. Szczegółowo badane były: elementy połamanych dwóch korbowodów i stóp korbowodowych, jedna cała i 5 połówek uszkodzonych śrub korbowodowych, półpanewki stóp korbowodowych, 2 panewki główki korbowodu.
Wniosek końcowy zacytuję dosłownie i w całości: "Główną przyczyną awarii badanego silnika samochodowego, były pęknięcia gwintu śruby korbowodowej A1 (M9, klasy 12,9)
w górnej części stopy korbowodowej w miejscu X korbowodu A (data lub seria wykonania korbowodu 07-1?11.06.07LAE). Pęknięcia te zostały zainicjowane prawdopodobnie podczas montażu (lub demontażu) silnika, lub wskutek nieprawidłowej technologii wykonania gwintu śruby korbowodowej. Z pewnością nie były one wynikiem nieprawidłowej eksploatacji silnika. Szczególnie istotne dla potwierdzenia wniosku, że w/w pęknięcia nie powstały jako skutek wtórny awarii, (niezależnie od warunków obciążenia silnika), są widoczne pęknięcia zwojów gwintu śruby korbowodowej A1, poza nieobciążonym zwojem gwintu korbowodu (zaznaczono strzałkami "O" na rys. 38 i 40 oraz oznaczono strzałkami na rys. 45 i 46).
Widoczne na w/w rysunkach wady w postaci pęknięć na zwojach gwintu śruby korbowodowej A1, były miejscem inicjacji pęknięć zmęczeniowych, a następnie przełomu śruby, powodując tym samym awarię badanego silnika."
Tyle jeśli chodzi o bezpośrednią przyczynę awarii. Niestety badanie wykazało również inne niedopuszczalne wady, które choć nie były przyczyną awarii, mogły w przyszłości również ją spowodować.
Jeśli chodzi o korbowody, to w wyniku badań mikroskopowych stwierdzono cyt." pod ich powierzchnią stwierdzono liczne zawalcowania i pęknięcia.W/w wady wskazują, że badane korbowody zostały wykonane nieprawidłowo i niestarannie. Mogło to być przyczyną istotnego obniżenia ich własności wytrzymałościowych oraz powodować powstawanie pęknięć podczas eksploatacji. Nie stwierdzono zastosowania zabiegów ulepszania cieplnego korbowodów (sic)!" Osoby obeznane z metaloznawstwem, będą wiedzieć co to oznacza.
W wyniku przeprowadzonych badań twardości stwierdzono, że twardość jednej śruby nie spełnia wymagań normy dla śrub klasy 12,9. Twardość pozostałych śrub spełnia wymagania normy, ale wykazuje dolną granicę dla śrub tej klasy.
Opinia wskazuje również, że w wyniku specjalistycznych badań panewek, nie stwierdzono obecności śladów wskazujących na występowanie procesów ich zacierania podczas eksploatacji silnika.
Nie znam jeszcze kwoty za wykonanie przedmiotowej opinii, ale z całą pewnością, nie będzie ona niska. Ale to już mnie jakby nie dotyczy.
Być może po przeczytaniu powyższych ustaleń, bardziej zrozumiałe będą te wszystkie dziwaczne awarie silników 5,2 w Audi S6 i S8 z roczników 2006-2008. Kiedy to ani z gruchy ani z pietruchy, silnik rozpadał się niby bez powodu.
Bo coś mi się osobiście nie wydaje, żeby takie wadliwe korbowody były tylko w tym jednym badanym egzemplarzu. Przepraszam za ten przydługawy opis, ale było to konieczne w celu zgodności z wydaną opinią.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kontrolm
post Sat, 20 Jan 2018 - 13:42
Post #329


Forum Clubber
Dołączył: Fri, 09 March 2007
Skąd: Błonie

Ikona grupy



podziwiam Cię za upór...

Taki poważny producent i przecież to silnik do auta luksusowego za grube pieniądze - takie oszczędności nie powinny mieć miejsca. Ale jak mi brat opowiada co się dzieje w nowych autach dostawczych po 20 paru tkm to włos się jeży...


--------------------
VEMS rozkminiłem do ostatniego rezystorka - chętnie pomogę
Go to the top of the page
 
+Quote Post
hubi91
post Sat, 20 Jan 2018 - 13:51
Post #330


Super User
Dołączył: Fri, 17 June 2011
Skąd: Warszawa





CYTAT(kontrolm @ Sat, 20 Jan 2018 - 13:42) *
Taki poważny producent i przecież to silnik do auta luksusowego za grube pieniądze - takie oszczędności nie powinny mieć miejsca. Ale jak mi brat opowiada co się dzieje w nowych autach dostawczych po 20 paru tkm to włos się jeży...

Moim zdaniem to nie kwestia oszczędności, a zwykly fuck up.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
luisgomes6
post Sat, 20 Jan 2018 - 13:56
Post #331


User
Dołączył: Fri, 16 November 2012





Kto zostanie obarczony wszystkim kosztami tej batalii?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kontrolm
post Sat, 20 Jan 2018 - 13:58
Post #332


Forum Clubber
Dołączył: Fri, 09 March 2007
Skąd: Błonie

Ikona grupy



CYTAT(hubi91 @ Sat, 20 Jan 2018 - 13:51) *
Moim zdaniem to nie kwestia oszczędności, a zwykly fuck up.


czytałeś to co jest napisane powyżej w opinii rzeczoznawcy ?
wynika że producent nie przykłada się zbytnio do trwałości tego silnika bazując na tym że po pierwsze usterka pewnie przytrafi się już długo po gwarancji i po drugie 95% ludzi odpuści ten temat... a to akurat przypadłość typowa dla XXI wieku


--------------------
VEMS rozkminiłem do ostatniego rezystorka - chętnie pomogę
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cowboy
post Sat, 20 Jan 2018 - 15:49
Post #333


Administrator
Dołączył: Mon, 21 August 2006
Skąd: Wawa





grubo i konkretnie
tak trzymaj, do konca doprowadź temat!


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
hubi91
post Sat, 20 Jan 2018 - 15:58
Post #334


Super User
Dołączył: Fri, 17 June 2011
Skąd: Warszawa





CYTAT(kontrolm @ Sat, 20 Jan 2018 - 13:58) *
czytałeś to co jest napisane powyżej w opinii rzeczoznawcy ?
wynika że producent nie przykłada się zbytnio do trwałości tego silnika bazując na tym że po pierwsze usterka pewnie przytrafi się już długo po gwarancji i po drugie 95% ludzi odpuści ten temat... a to akurat przypadłość typowa dla XXI wieku

Czytałem bardzo dokładnie. Po prostu zastanawiam się o jakiej dokładnie oszczędności przy składaniu silnika 5.2 v10 w audi s8 mówimy w przypadku kiepsko wykonanych korbowodów/śrub? Nie znam się, ale ile to jest zł oszczędności na silniku/samochodzie? 5zł/50zł /500zł? (przy takim koncernie i takiej produkcji)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Damzzii
post Sat, 20 Jan 2018 - 16:03
Post #335


Super User
Dołączył: Thu, 27 February 2014





Może się powtórzę, ale wiadomo nie od dziś że silniki/skrzynie tej grupy to jakościowy dramat i coraz częściej nie dociąga to nawet do końca gwarancji. Oszczędności oszczędnościami, ale ruch w interesie musi być.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kompot
post Sat, 20 Jan 2018 - 16:42
Post #336


Forum Clubber
Dołączył: Thu, 17 February 2005





CYTAT(George 540 @ Sat, 20 Jan 2018 - 12:25) *
Niestety badanie wykazało również inne niedopuszczalne wady, które choć nie były przyczyną awarii, mogły w przyszłości również ją spowodować.

Mógłbyś przybliżyć ten temat?

Podziwiam za upór i życzę powodzenia w dalszej walce.


--------------------
E90 330d LCI
BTG 9:49 (IS200)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kontrolm
post Sat, 20 Jan 2018 - 17:25
Post #337


Forum Clubber
Dołączył: Fri, 09 March 2007
Skąd: Błonie

Ikona grupy



CYTAT(hubi91 @ Sat, 20 Jan 2018 - 15:58) *
Czytałem bardzo dokładnie. Po prostu zastanawiam się o jakiej dokładnie oszczędności przy składaniu silnika 5.2 v10 w audi s8 mówimy w przypadku kiepsko wykonanych korbowodów/śrub? Nie znam się, ale ile to jest zł oszczędności na silniku/samochodzie? 5zł/50zł /500zł? (przy takim koncernie i takiej produkcji)

dla mnie to jest śmiesznie ale nie od dzisiaj wiadomo, że to najbogatsi są mistrzami w oszczędzaniu na takich pierdołach.
Dawno temu pisałem program do autoalarmu dla znanego polskiego producenta to musiałem cały kod zmieścić w 512 bajtach bo właściciel nie chciał dołożyć 18 centów do wersji z 1024 bajty. Mówił - pomnóż to przez 100000 i zobacz ile zaoszczędziłem.
Skracanie życia produktu to dominujący trend od 20 lat w sektorze moto. W połączeniu z rosnącymi kosztami napraw zmusza ludzi do zakupu nowych aut zamiast naprawiać to co się ma lub kupować używane.


--------------------
VEMS rozkminiłem do ostatniego rezystorka - chętnie pomogę
Go to the top of the page
 
+Quote Post
radekrp90
post Sat, 20 Jan 2018 - 20:21
Post #338


Frequent User
Dołączył: Fri, 27 March 2009





Ja to rozumiem w jakimś silniku klepanym w milionach sztuk ale w ogólnym rozrachunku, małoseryjnej produkcji wysokowydajnego silnika do auta luksusowego... przecież takie auto z założenia musi być "the best". Ale z tego co mi się wydaje nowe AMG i M'ki też nie są lepsze. Przynajmniej tak wnioskuję po kilku opisach na anglojęzycznych forach.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kontrolm
post Sat, 20 Jan 2018 - 21:00
Post #339


Forum Clubber
Dołączył: Fri, 09 March 2007
Skąd: Błonie

Ikona grupy



bo limuzyna wysokiej klasy jest 5x bardziej rentowna niż zwykły kompakt dla producenta. A to sugeruje że koszt wytworzenia nadal pozostaje na potwornie niskim poziomie...tylko temu co to kupił zdaje się że producent się nad tym spuszczał jak Macierewicz nad Smoleńskiem a kompakt to drwal siekierą z pieńka wyciosał.


--------------------
VEMS rozkminiłem do ostatniego rezystorka - chętnie pomogę
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leo
post Sat, 20 Jan 2018 - 22:50
Post #340


Audi. Turbo. quattro.
Dołączył: Sat, 12 October 2002
Skąd: Opalenica





pięknie.
Coś mi się wydaje, że jeśli tego nie zduszą w zarodku, to będzie to niezły precedens.


--------------------
Audi Coupe S2 @ GT3071R
400KM 440Nm and the life goes on...
--Audi way of life--
Suzuki V-Strom DL1000
www.AudiKlub.org
Go to the top of the page
 
+Quote Post

41 Stron V  « < 15 16 17 18 19 > » 
Reply to this topicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Wednesday, 24 April 2024 - 16:03