Shoutbox 0 nowych PW 


12 Stron V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Sonic 7 EV, Lightweight electric racer
Stef_Sonic7EV
post Thu, 01 Apr 2021 - 08:01
Post #1


User
Dołączył: Thu, 01 April 2021





Dla entuzjasty motoryzacji jest ciężko w epoce elektryków. Nie dość ze popularne określenia, petrol head czy piston head, zupełnie nie pasują to jeszcze dostępne auta elektryczne a auto nadające się na tor to dwie różne rzeczy.

Elektryki dzisiaj to ciężkie SUVy, bo bateria najlepiej jak jest w podłodze. Eko, cicho, pluszowo i kontrola trakcji, której się nie da wyłączyć. I w sumie dobrze, bo przy tej wadze to szału nie ma. Mój zachwyt Teslą został mocno nadszarpnięty w pierwszym ostrym zakręcie. Model S z 2100kg wagi, fizyki nie oszukasz.
A jak już auto jest lekkie to wygląda jakby je coś wysrało (Mitsubishi iMiev).

Z drugiej strony zmiana dzieje się na naszych oczach. Lobby anty-hałasowe ostrzy zęby na kolejne tory a ścigać się trzeba...

A co jakbyśmy się obudzili w rzeczywistości elektryków zupełnie innej. Elektryk który śmiało można nazwać ‘driver’s car’. Auto, które robi dokładnie to co chcesz a nawet lepiej niż spalinówka, bo dlaczego musisz czekać na moment do 2000 obrotów i po co ci skrzynia biegów?

Tak więc mój projekt to dokładnie taka właśnie wariacja na temat, że autem elektrycznym można ‘drive 4 fun’, że takie auto może dawać mega frajdę na torze i że może dobrze wyglądać (subiektywna ocena).

Pojazd nazywa się Sonic 7, złożone i zarejestrowane w Anglii. Kwestia gustu ale wizualnie Sonik mi się zawsze najbardziej podobał wśród lightweightów. Plus koniecznie chciałem mieć silnik z tyłu. Chciałem też lekkie auto (ważyło ze spalinówką 560kg), wołałem iść z masą w górę z niskiej bazy niż odwrotnie.
Przekładka kiery i rejestracja w Polsce. Później wyprucie flaków i instalacja gratów elektrycznych. Plus wzmocnienia konstrukcji na tor i pałąk.

Silnik to Tesla Small Drive Unit, rear nie front. Chociaż są bardzo podobne. Z Model X albo S. Słabsze wersje mają small z przody i z tyłu. Lepsze small z przodu large z tyłu.
Silnik potrzebuje reszty Tesli żeby działać. Dwóch kolesi, jeden z Irlandii drugi ze Szwajcarii rozkminili to i zrobili płytkę i soft który steruje silnikiem.
Silnik musieliśmy obrócić żeby był między osiami a nie za tylną osią jak w Tesli. Zmiana biegu oleju (autem do przodu jeżdżę na wstecznym), dodanie dyferencjału, sterownik i jedziemy. 1 bieg 1:9.34.

Z Model 3 silniki są fajniejsze, ale Elon już się wycwanił i jeszcze ich nikt nie zhakował.

Baterie są z Chevy Volta. 15kWh, litowo jonowe ale stara konstrukcja. W tej wadze (180kg) można teraz mieć 30kWh. Wziąłem je bo mają dobre C (power density) i są chłodzone/ogrzewane cieczą. O ile okazało się że chłodzić nie trzeba bo podczas letnich sesji time attack temp skacze do 40-45 stopni maks, to wiosna/jesień/zima trzeba ogrzewać. Poniżej 10 stopni ciężko szybko pojechać albo szybko ładować. Od 20 stopni jest ok.
O ile faktycznie prąd bateria daje dobry to niestety przy równoczesnym voltage sag około 50V. Tak więc w tym momencie bateria limituje mnie przed wyciśnięciem pełnych 210kW z silnika. Jak się uda to w tym sezonie zbuduję customowy pack z jeszcze większą power density.

Baterie są w podłodze, dwie małe z przodu, trzecia-duża za siedzeniami.

W ten sposób auto jest mid-engine, mid-battery biggrin.gif. 60% wagi na tył. W przyszłym tygodniu mają przyjść moje wagi ProForm 67644 do zrobienia corner balance. To zważę auto dokładnie, na razie zgrubnie zważone dawało 750kg bez kierowcy.

Zawieszenie jest proste, podwójne wahacze i amorki Protech. Nie są to pełne gwinty, nie da się wysokości regulować niezależnie. Tak więc wysokość jest dobrana żeby amorek pracował w dobrym zakresie.

Kończę kasować bump steer (był ok 12mm rozbieżny (!) teraz jest koło 4mm), chcę docelowo mieć 0.5-1mm. Wtedy skończę ustawiać zbieżność, na razie mam około 3 stopnie cambera przód i 2 stopnie 20 minut tył.

Na razie nie wrzucam slicków. Dopracuje wszystko pod semi-slick i docelowy styl jazdy – transfer masy na tył na wejściu w zakręt, cały zakręt na gazie dla lekkiej rotacji. Mid-engine/mid-battery ma być przewagą.
Potencjalnie to zmniejszy obciążenie przednich opon, chcę dać lżejszą oponę i felgę ale zostaję przy 17 calach.

Zapraszam na fanpejdża:
https://www.facebook.com/justdriving4fun
i kanał na youtubie:
https://www.youtube.com/channel/UCRW_oe4trv-4QzZU2bJE-7g


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wspieraj forum
post Thu, 01 Apr 2021 - 08:01
Post #


Dotacja






Dotacja na forum
Go to the top of the page
 
Quote Post
kontrolm
post Thu, 01 Apr 2021 - 08:25
Post #2


Forum Clubber
Dołączył: Fri, 09 March 2007
Skąd: Błonie

Ikona grupy



super że opisałeś projekt. Co prawda opis jest wrzucony podwójnie ale nie przeszkadza mi to a z pewnością to poprawisz.

Możesz podać nazwę sterownika który tym steruje ? Chętnie bym zobaczył czy wysteruje silnik z S70D.
Jak ładujesz te baterie z Volta ? I gdzie udało Ci się je kupić ? W USA jest tego sporo ale nikt nie chce tego wysłać. One mają wbudowany BMS ? Pewnie tak teraz pytanie czy on jest autonomiczny czyli nie potrzebuje żadnego sterowania z zewnątrz ?

Silnik rozumiem kompletny z jego skrzynią biegów wrzuciłeś ? Czyli mechanizmu ala szpera brak - nie brakuje Ci tego ?

I jakbyś wrzcuił linka do tej rozkładówki o której pisałeś tobyłoby super.


--------------------
VEMS rozkminiłem do ostatniego rezystorka - chętnie pomogę
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Stef_Sonic7EV
post Thu, 01 Apr 2021 - 08:39
Post #3


User
Dołączył: Thu, 01 April 2021





CYTAT(kontrolm @ Thu, 01 Apr 2021 - 08:25) *
super że opisałeś projekt. Co prawda opis jest wrzucony podwójnie ale nie przeszkadza mi to a z pewnością to poprawisz.

Możesz podać nazwę sterownika który tym steruje ? Chętnie bym zobaczył czy wysteruje silnik z S70D.
Jak ładujesz te baterie z Volta ? I gdzie udało Ci się je kupić ? W USA jest tego sporo ale nikt nie chce tego wysłać. One mają wbudowany BMS ? Pewnie tak teraz pytanie czy on jest autonomiczny czyli nie potrzebuje żadnego sterowania z zewnątrz ?

Silnik rozumiem kompletny z jego skrzynią biegów wrzuciłeś ? Czyli mechanizmu ala szpera brak - nie brakuje Ci tego ?

I jakbyś wrzcuił linka do tej rozkładówki o której pisałeś tobyłoby super.


Hej, walczyłem z obrazkami i się podwójnie wkleiło.
Baterie z Volta w Holandii znalazłem (Opel Ampera). BMS Oriona. Ładowarka onboard 6.6kW.
Zamienione na szperę Quaifa z open diff Tesli.
Sterowniki poczytaj https://openinverter.org/.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jackkpl
post Thu, 01 Apr 2021 - 08:47
Post #4


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





W końcu na racingforum powiew świeżości smile.gif. Wklej fotki z przyspieszenia 0-100, to to robi wrażenie.
Tutaj jest artykuł o elektrycznym kit carze https://drive.google.com/drive/mobile/folde...3wu?usp=sharing


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kontrolm
post Thu, 01 Apr 2021 - 09:18
Post #5


Forum Clubber
Dołączył: Fri, 09 March 2007
Skąd: Błonie

Ikona grupy



Nie wiedziałem że Quaife robi szperę do Tesli laugh.gif

Co do właściwości jezdnych Tesli zaprojektowanej od podstaw jako elektryk z baterią jako podłogą i naprawdę nisko umieszczonymi silnikami to i tak wypadają one nieźle na tle europejskich SUVów przerobionych na elektryki z wagą STARa z naczepą i baterią wraz z silnikami zamontowanymi na 2 piętrze.

Dzięki za link do openinverter.

Który BMS Oriona posiadasz u siebie ? Jak jest zintegrowany z resztą systemu szczególnie jeżeli chodzi o sterownik Open Inverter ?


--------------------
VEMS rozkminiłem do ostatniego rezystorka - chętnie pomogę
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Stef_Sonic7EV
post Sat, 03 Apr 2021 - 10:18
Post #6


User
Dołączył: Thu, 01 April 2021





CYTAT(kontrolm @ Thu, 01 Apr 2021 - 09:18) *
Nie wiedziałem że Quaife robi szperę do Tesli laugh.gif

Co do właściwości jezdnych Tesli zaprojektowanej od podstaw jako elektryk z baterią jako podłogą i naprawdę nisko umieszczonymi silnikami to i tak wypadają one nieźle na tle europejskich SUVów przerobionych na elektryki z wagą STARa z naczepą i baterią wraz z silnikami zamontowanymi na 2 piętrze.

Dzięki za link do openinverter.

Który BMS Oriona posiadasz u siebie ? Jak jest zintegrowany z resztą systemu szczególnie jeżeli chodzi o sterownik Open Inverter ?


To jest link do BMS Oriona, dobierasz na podstawie tego ile masz ogniw. Pack Volta ma 96 tak wiec mam BMS 108 (o ile dobrze pamiętam).
https://www.orionbms.com/products/orion-bms-standard/

BMS jest połączony z:
- każdym ogniwem (czyta napięcie)
- ma połączenie do 7 termistorów rozrzuconych po 3 modułach baterii do odczytywania temperatury packa
- przewodem wysokiego napięcia (w jednym miejscu jest pętla indukcyjna)
- ładowarką onboard
- CAN
Na podstawie danych z ogniw BMS steruje ładowarką i ogranicza prąd ładowania przy niskich i wysokich temperaturach i zależnie od SOC (State of Charge). Używam tabletu z Torque do obierania danych z BMSa (napięcia, prądy, temperatury etc).

Płytka openinverter jest wkładana do środka silnika a dokładniej w moduł inwertera. Jest zadaniem jest sterowanie inwerterem. Jest podłączona do CAN (można nią wysyłać i odbierać wiadomości CAN). Łącze się z nią poprzez wifi - ma UI przez przeglądarkę. Wysyłanie danych z silnika i inwertera na CAN - mam na 'to do' liście na ten rok :-).

BMS i płytka openinverter nie rozmawiają ze sobą (szok!). Nie jest to idealne, bo można sobie wyobrazić sytuację że temperatura ogniw przekracza 50 stopni, BMS każe ograniczać prąd z packa "a nikt go nie słucha". Na razie na trackdayu w upalny dzień temp packa nie przekraczała 45 stopni, tak więc na razie tego problemu explicite nie adresuję.


Go to the top of the page
 
+Quote Post
piwo
post Sat, 03 Apr 2021 - 11:31
Post #7


I live here !
Dołączył: Wed, 03 February 2010
Skąd: Marki





Powiem szczerze. Trudne to wszystko i męczące.


--------------------
930kg+320KM+RWD+LSD+RaceTCS+lotus111r abs+semislick
1/4 2013r, 180KM: 13,806s
Tor Poznań 1m48,467s, Łódź 57,517s a052 przod, vr2 r7a(hl) tyl
0-200km/h 2020r www.youtube.com/watch?v=jj-Hbidv43s
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Type-R
post Sat, 03 Apr 2021 - 12:07
Post #8


Super User
Dołączył: Fri, 03 February 2006





CYTAT(piwo @ Sat, 03 Apr 2021 - 11:31) *
Powiem szczerze. Trudne to wszystko i męczące.


I mało ekscytujące.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jackkpl
post Sat, 03 Apr 2021 - 12:09
Post #9


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





CYTAT(Type-R @ Sat, 03 Apr 2021 - 12:07) *
I mało ekscytujące.

Moim zdaniem jest ekscytujące. Takie wyzwanie ,zrobić coś inaczej niż wszyscy. Sam też tak lubię działac, więc w pełni Szczepana rozumiem smile.gif.


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
siewcu
post Sat, 03 Apr 2021 - 13:33
Post #10


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 04 December 2007
Skąd: Wrocław





Ja też uważam, że mało ekscytujące. Owszem, zrobienie tego to na pewno niezłe wyzwanie technologiczne, ale jazda bez dźwięku silnika brzmi mocno zniechęcająco niestety - albo z wyciem jak w nio ep1 czy jak tam to ustrojstwo od rekordu na nordschleife się zwie. Motoryzacja idzie w złym kierunku... Choć niekoniecznie auta będą wolniejsze. Ogóle to i tak podziwiam za samozaparcie i chęć zrobienia czegoś całkowicie innego smile.gif No ale to jednak elektryk. To się chyba albo kocha albo nienawidzi... Ważne, że sprawia frajdę właścicielowi, a chyba o to w tym wszystkim chodzi.


--------------------
www.time4rally.pl
Go to the top of the page
 
+Quote Post
piwo
post Sat, 03 Apr 2021 - 13:38
Post #11


I live here !
Dołączył: Wed, 03 February 2010
Skąd: Marki





Ekscytujące to są przeciążenia na zakrętach i to że jest coś stabilne i się nie psuje. Dźwięku w kasku niewiele zostaje. Najważniejsze są czasy. Ale can, sieć itd? To męczące z samej natury. Mechanika zawsze będzie prostsza i mniej męcząca a elektronika zawsze się psuć i działać niekoniecznie tak jak zakładaliśmy. Ja osobiście przez to że związany jestem na codzien z elektroniką nie nawidze jej. Dlatego podziwiam pewne osoby że im się chce.


--------------------
930kg+320KM+RWD+LSD+RaceTCS+lotus111r abs+semislick
1/4 2013r, 180KM: 13,806s
Tor Poznań 1m48,467s, Łódź 57,517s a052 przod, vr2 r7a(hl) tyl
0-200km/h 2020r www.youtube.com/watch?v=jj-Hbidv43s
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andrzejsr
post Sat, 03 Apr 2021 - 14:04
Post #12


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 24 March 2015





Akurat dźwieku w otwartym wozie, w kasku a przy prędkościach to już w ogóle, nie słychać, tzn słychać ale wszystko się zlewa w ścianę dźwięku, więc jak element "dźwięku" silnika odjąć to zostaje większa szansa na słyszenie tego co ważne - opon. Zwłaszcza w wozie lekkim bez ABS gdzie o zblokowanie łatwo i trzeba wyczuwać które konkretnie koło blokuje żeby balans hamulca ustawić.

Skomplikowane faktycznie jest... ale dla nowicjusza takie samo skomplikowane albo bardziej jest strojenie silnika, doloty, wyloty , każdego cylindra, nie daj boże jakieś turbio burbo, nie mówiąc o jego zbudowaniu czy poskładaniu, śrubki , momenty, sprzęgłą, zamachy, uszczelniacze, wycieki, ciśnienia, dobieranie przełożeń skrzyni do wykresu silnika , a jeszcze do toru... w ogóle brak skrzyni to coś wspaniałego, porzecież to taki dodatek żeby w ogóle do czegokolwiek mógł się spalinowy silnik nadawać. Ważący grube kilogramy, kosztujący, generujący straty oraz potencjalne awarie czy też zerwania przyczepności przy nieodpowiedniej redukcji o co wcale nie tak trudno i gadanie "cza umić" nic tu nie zmienia bo zeby umić trzeba napsuć wcześniej sporo.

Tu trzeba po prostu inną kompletnie drogą od nowa się uczyc tego co ważne, co potrzebne i nie z mechaniki a z elektroniki się "hobbyzować". Wspólne pozostają geometrie, ustawienia, opony - przyczepność generalnie, hamowanie, aerodynamika. Inny tylko przyspieszacz. W obsłudze dla kierowcy wydaje się prostszy .

Wrażeń na pewno rzędy razy więcej niż w jakimś blaszaku czy to gruchocie czy nówce hothatczu, chyba że chodzi o wrażenia podczas sprzątania toru z oleju czy inne typu co dziś się zaraz rozleci wink.gif ewentualnie łutututu remizowe.

Na tej elektronice się nie znam kompletnie , cany prądy ładowań itp ale - może się mylę, wydaje mi się że potencjalna awaryjność elektryka jest po prostu mniejsza niż napędu spalinowego. Żadnej za ubogiej z tysiąca możliwych przyczyn mieszanki i bum silnika, żadnej z tysiąca możliwych przyczyn możliwej utraty ciśn oleju i bum, żadnego niedostatecznego chłodzenia , żadnej UPG, żadnej utraty klompresji, brak masy pracujących i zużywających się trących o siebie ruchomych częsci...

Jedynie ta gęstość energii - tyle co jeden mały bak to ile tam - 100 ? 200 kilo ogniw niestety. No i ten czas ładowania. Żeby tak wymienne te ogniwa mogły być to można wozić ze 2-3 komplety , ładować i podmieniać.

Ogrom plusów w elektryku , a na małe tory to już w ogóle, i jak widać po ile to - jednym ? sezonie robi czasy na poziome kierowców lata jeżdżących i dłubiących przy spalinówkach. I to przy specyficznym ( wink.gif ) nazwijmy to stypu prowadzenia ( o te driftrowe nawyki chodzo i puszczanie kierownicy , ale styl to styl, każdy z jakimś się dobrze czuje wink.gif )

EDIT - pisałem razem z piwo smile.gif

Ja podobnie z mechaniką mam, obróbka (hehe obróbka, przypiłowanie, przycięcie czy wywiercenie dziur) metalu mnie do szału doprowadza, bo nie da się pilniczkiem trochę poprawić jak w drewnie . Czy żebu "troszkę " coś poszerzyc jakieś potężne maszyny, tokarki, frezarki itd pottrtxebne . Więc też dla kogoś z ulicy to nie hop siup.
Z elektroniki to wiem co to + i - z grubsza , ale myślę że podchodząc porządnie do tematu to można się nauczyć, a do tego większość robić na czystym "stole w kuchni", bez ton opiłków, pyłu, brudu, szukania zakładów od tego czy tamtego , dochodzeń kto skopał - czy szlifierz ,tokarz, skłądacz, a może "to zły olej był" .


--------------------
Alfa Romeo 156 Cup 2.0 TS
Westfield SEiW Aerorace 2.0 --> aswestfield.wordpress.com
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Type-R
post Sat, 03 Apr 2021 - 14:31
Post #13


Super User
Dołączył: Fri, 03 February 2006





CYTAT(piwo @ Sat, 03 Apr 2021 - 13:38) *
Ekscytujące to są przeciążenia na zakrętach i to że jest coś stabilne i się nie psuje. Dźwięku w kasku niewiele zostaje. Najważniejsze są czasy. Ale can, sieć itd? To męczące z samej natury. Mechanika zawsze będzie prostsza i mniej męcząca a elektronika zawsze się psuć i działać niekoniecznie tak jak zakładaliśmy. Ja osobiście przez to że związany jestem na codzien z elektroniką nie nawidze jej. Dlatego podziwiam pewne osoby że im się chce.


To, czy coś jest ekscytujace, czy nie, to kwestia czysto subiektywna. I zależna od indywidualnych preferencji.

Dla mnie (i jak widać nie tylko), jako amatorskiego pojeżdżawkowicza, ten toster ekscytujący nie jest. W ogóle. I tyle (nie jest to w żaden sposób przytyk do kolegi, który zamieścił ten projekt - bardzo dobrze że to zrobił, bo jak widac wzbudza duże zainteresowanie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
[Yossarian]
post Sat, 03 Apr 2021 - 15:46
Post #14


Forum Killer
Dołączył: Wed, 19 August 2009
Skąd: Białystok





CYTAT(Andrzejsr @ Sat, 03 Apr 2021 - 14:04) *
Wspólne pozostają geometrie, ustawienia, opony - przyczepność generalnie, hamowanie, aerodynamika. Inny tylko przyspieszacz. W obsłudze dla kierowcy wydaje się prostszy .


Hamowanie właśnie inne przez odzyskiwanie energii wink.gif

Ogólnie projektowi kibicuję. Jako że z wykształcenia jestem elektronikiem, to też elektroniki nienawidzę, ale mimo wszystko jak sobie pomyśle ile jest elementów w silniku spalinowym, to jednak elektryczny jest po prostu bardziej słuszny jako pomysł na w miarę bezproblemowy napęd. Akumulatory zrobiły ogromny postęp w ostatnich latach i będzie raczej tylko lepiej. Osobiście nie mogę się doczekać upowszechnienia elektrycznych aut do ścigania smile.gif


--------------------
_http://autobezsens.blogspot.com/ <- nudne gadanie o niczym
Drive like lightning, crash like thunder
Civic fk2 R18A2 + Civic EG B16
było: E36 4d M44B19 - "(b)awaria", Astra F GSi 16v - "Disastra"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kontrolm
post Sat, 03 Apr 2021 - 16:01
Post #15


Forum Clubber
Dołączył: Fri, 09 March 2007
Skąd: Błonie

Ikona grupy



najfajniejsze w tym wszystkim jest to że tak jak nudny bylejaki syntetyczny aż do bólu generowany głównie przez głośniki albo inne rezonatory jest dźwięk nowych HH tak i tu możesz również taki dźwięk generować - każdy jaki Ci się podoba nawet Ferrari 458 Italia, GTR albo jakiś drący japę i strzelający PRAWDZIWYM ogniem driftowóz laugh.gif


--------------------
VEMS rozkminiłem do ostatniego rezystorka - chętnie pomogę
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andrzejsr
post Sat, 03 Apr 2021 - 16:29
Post #16


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 24 March 2015





CYTAT([Yossarian] @ Sat, 03 Apr 2021 - 15:46) *

Hamowanie właśnie inne przez odzyskiwanie energii ;)

Ogólnie projektowi kibicuję, jako że z wykształcenia jestem elektronikiem, to też elektroniki nienawidzę, ale mimo wszystko jak sobie pomyśle ile jest elementów w silniku spalinowym, to jednak elektryczny jest po prostu bardziej słuszny jako pomysł na w miarę bezproblemowy napęd. Akumulatory zrobiły ogromny postęp w ostatnich latach i będzie raczej tylko lepiej. Osobiście nie mogę się doczekać upowszechnienia elektrycznych aut do ścigania smile.gif


Postęp ale jednak to inna liga tej energii w objętości

https://www.youtube.com/watch?v=oJL9MasBFvM

Jednak jeśli nie trzeba odbywać podróży przez całą Europę, a wykonać kilka przejazdów na trackday'u ? może akurat...

Co do hamowania to może faktycznie , ale generalnie dobór siły hamowania każdej osi aby każdą wykorzystać maxymalnie i nie zablokowywać wcześniej tylnej mają wspólny zbiór duży, plus tgo o czym Szczepan wspominał - dobór pomp przód / tył + skoku pedału / siły nacisku na pedał. To bardziej "racingowe" tematy niż dźwięk do niczego w zasadzie nie potrzebny. A tylko kłopoty sprawiający - kolejne dodatkowe kilogramy do jego wytłumienia bo na jakiś poznań nie wpuszczą itp. czy ryzyko pożaru zaolejonego kolektora bandażem owiniętego.
Jest "fajny" dla nas starszych , którzy z tym dźwiękiem kojarzyli fajne , niedostępne , szybkie auta. Ale dla kolejnych pokoleń będzie coraz mniej fajny. Dla wcześniejszych smród stajni i konia pewnie też był fajny i ekscytujący.


--------------------
Alfa Romeo 156 Cup 2.0 TS
Westfield SEiW Aerorace 2.0 --> aswestfield.wordpress.com
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Stef_Sonic7EV
post Sun, 04 Apr 2021 - 08:25
Post #17


User
Dołączył: Thu, 01 April 2021





CYTAT([Yossarian] @ Sat, 03 Apr 2021 - 15:46) *

Hamowanie właśnie inne przez odzyskiwanie energii ;)

Ogólnie projektowi kibicuję. Jako że z wykształcenia jestem elektronikiem, to też elektroniki nienawidzę, ale mimo wszystko jak sobie pomyśle ile jest elementów w silniku spalinowym, to jednak elektryczny jest po prostu bardziej słuszny jako pomysł na w miarę bezproblemowy napęd. Akumulatory zrobiły ogromny postęp w ostatnich latach i będzie raczej tylko lepiej. Osobiście nie mogę się doczekać upowszechnienia elektrycznych aut do ścigania smile.gif

W moim przypadku hamowanie przez odzysk energii jest minimalne. Mam na razie jakieś 15 amperów, razy 400V daje jakieś 6kW. Właśnie sprawdziłem, na torze Łódź na końcu prostej startowej hamuję równo 1 sekundę. Niewiele to odzyskuje energii. Plus jak Andrzej pisał, nie chcesz żeby regen zablokował tylne koła. Również, ponieważ mam masę na tyle stabilizuję auto szybkiem wejściem na gaz. Prawdopodobnie jeszcze się pobawię z ustawieniami regenu, trzeba parametrami płytki uzyskać jego liniowość na poziomie tej hamulca mechanicznego. Bo tylko wtedy statyczne ustawienie brake bias zadziała w całym zakresie prędkości.

Odzysk energii ma większy sens z dwoma silnikami. Randy Pobs, ten kierowca rajdowy pomagał konfigurować Tesla Model 3 Performance. Podobno bardzo fajnie ten regen działa, odejmujesz gaz i auto ładnie się składa w zakręt. Nie jeździłem Taycanem ale sie rozpływali nad tym jak bardzo chcieli uzyskać takie same czucie pedału hamulca nie ważne czy właśnie zahamował hamulec mechaniczny czy ten przez odzysk. Podobno jest dobrze.

biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Stef_Sonic7EV
post Sun, 04 Apr 2021 - 08:34
Post #18


User
Dołączył: Thu, 01 April 2021





A propos ogniw, te w packu Chevy Volta są technologią z 2010 roku. Nominalna pojemność to 17,1kWh, waga packa 196kg, daje nam 87Wh/kg. Odejmijmy 25kg na obudowę packa i ogniw, kable etc. Daje nam to pojemność samych ogniw 100Wh/kg.

W 2019 pojemność ogniw litowo jonowych wzrosła do 250 Wh/kg.

Dzisiaj teoretycznie mógłbym mieć albo te same 17,1kWh w wadze 93,4kg, albo 42,6kWh jakby się trzymał 196kg wagi pełnego packa (zakładają te same 25kg na obudowę packa).

Na torze zużywam 1kWh energii na 1km. W tym momencie (84% SoH) mam te 15kWh, poniżej 30% SoC jest odczuwalna utrata mocy, tak więc pełnym piecem na torze robię około 10km.

Zakładając ogniwo 250Wh/kg i logikę powyżej, z dzisiejszymi ogniwami i tą samą wagą robiłbym 30km na torze. 7 okrążeń na torze Poznań.

Gdy utrzyma się tempo wzrostu gęstości energii w ogniwach (150% w 10 lat) w 2030 roku na takim packu baterii bedę robił 75km na torze. A to już 18 okrążeń w Poznaniu.

Benzyna to genialny nośnik energii, jej gęstość to 10kWh/l lub też 13,56Wh/kg. Ten mój pack z 2010 roku ważacy 196kg jest równoważny 1,7 litrowi benzyny ważącemu 1,25kg! Zakładając sprawność spalinówki na poziomie 25% a elektryka 95% to i tak jakbym miał bak 6.5l. W 2030, potencjalnie będzie to bak 40l. Lepiej ale też bez rewelacji.

Zakladajac bezpiecznik 32A, doładowuję 6,6kW w godzinę. Na torze Pszczółki w timeattack, 6 okrążeń w sesji po 1km, idealnie doładowuję auto między sesjami. Na krótkich torach nie ma wtedy problemu.

Myślałem o wymiennych modułach baterii ale aspekt 'usability' tego jest paskudny. Nawet rozbite na 50kg sztuka, masz 2 ekstra klamoty, które targasz na tor. Miedzy sesjami, w pośpiechu, musisz je przełączyć, przenieść, podłączyć, zabezpieczyć. Wiedząc, że przełączasz klocki na których jest 400V. Koszmar.

Innym kierunkiem, który mi się bardziej podoba to standard ładowania prądem stałym bezpośrednio do ogniw (na przykład standard CHAdeMO). Potrzebny jest taki mega duży prostownik, który z 3 faz zrobi prąd stały o napięciu ~400V. Wtedy dla 3 faz na 16A ładujemy 11kW/h a dla 3 faz na 32A, 22kWh. Wtedy w godzinę naładujesz 5 okrążeń toru Poznań. Na time attack, na styk.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Stef_Sonic7EV
post Sun, 04 Apr 2021 - 08:39
Post #19


User
Dołączył: Thu, 01 April 2021





CYTAT(Type-R @ Sat, 03 Apr 2021 - 14:31) *
To, czy coś jest ekscytujace, czy nie, to kwestia czysto subiektywna. I zależna od indywidualnych preferencji.

Dla mnie (i jak widać nie tylko), jako amatorskiego pojeżdżawkowicza, ten toster ekscytujący nie jest. W ogóle. I tyle (nie jest to w żaden sposób przytyk do kolegi, który zamieścił ten projekt - bardzo dobrze że to zrobił, bo jak widac wzbudza duże zainteresowanie)

Dzwięk jest bardzo subiektywny. Ja tam jak jadę na tor to auto ma mi jechać a nie pierdzieć. Nie przeszkadza mi też, że z takim punktem widzenia jestem w mniejszości.

Na razie nie ma dramatu z lobby anty-hałasowym, chcociaż na Poznianiu widziałem chłopaków, którzy po dwóch sesjach pakowali się w długą i smutną podróż do domu po odczycie poziomu decybeli z płotu. A lepiej pewnie nie będzie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kontrolm
post Sun, 04 Apr 2021 - 09:00
Post #20


Forum Clubber
Dołączył: Fri, 09 March 2007
Skąd: Błonie

Ikona grupy



CYTAT(Stef_Sonic7EV @ Sun, 04 Apr 2021 - 08:25) *
W moim przypadku hamowanie przez odzysk energii jest minimalne. Mam na razie jakieś 15 amperów, razy 400V daje jakieś 6kW. Właśnie sprawdziłem, na torze Łódź na końcu prostej startowej hamuję równo 1 sekundę. Niewiele to odzyskuje energii. Plus jak Andrzej pisał, nie chcesz żeby regen zablokował tylne koła. Również, ponieważ mam masę na tyle stabilizuję auto szybkiem wejściem na gaz. Prawdopodobnie jeszcze się pobawię z ustawieniami regenu, trzeba parametrami płytki uzyskać jego liniowość na poziomie tej hamulca mechanicznego. Bo tylko wtedy statyczne ustawienie brake bias zadziała w całym zakresie prędkości.

Odzysk energii ma większy sens z dwoma silnikami. Randy Pobs, ten kierowca rajdowy pomagał konfigurować Tesla Model 3 Performance. Podobno bardzo fajnie ten regen działa, odejmujesz gaz i auto ładnie się składa w zakręt. Nie jeździłem Taycanem ale sie rozpływali nad tym jak bardzo chcieli uzyskać takie same czucie pedału hamulca nie ważne czy właśnie zahamował hamulec mechaniczny czy ten przez odzysk. Podobno jest dobrze.

biggrin.gif


W nowej hybrydowej F1 również z tym walczyli i było to jedno z trudniejszych wyzwań przed nimi stojących.

CYTAT(Stef_Sonic7EV @ Sun, 04 Apr 2021 - 08:34) *
A propos ogniw, te w packu Chevy Volta są technologią z 2010 roku. Nominalna pojemność to 17,1kWh, waga packa 196kg, daje nam 87Wh/kg. Odejmijmy 25kg na obudowę packa i ogniw, kable etc. Daje nam to pojemność samych ogniw 100Wh/kg.

W 2019 pojemność ogniw litowo jonowych wzrosła do 250 Wh/kg.

Dzisiaj teoretycznie mógłbym mieć albo te same 17,1kWh w wadze 93,4kg, albo 42,6kWh jakby się trzymał 196kg wagi pełnego packa (zakładają te same 25kg na obudowę packa).

Innym kierunkiem, który mi się bardziej podoba to standard ładowania prądem stałym bezpośrednio do ogniw (na przykład standard CHAdeMO). Potrzebny jest taki mega duży prostownik, który z 3 faz zrobi prąd stały o napięciu ~400V. Wtedy dla 3 faz na 16A ładujemy 11kW/h a dla 3 faz na 32A, 22kWh. Wtedy w godzinę naładujesz 5 okrążeń toru Poznań. Na time attack, na styk.


MOżesz podać przykład ogniw z gęstością 250 Wh/kg ?
Wiesz może jak to wygląda w ogniwach z Tesli 3 ?

Co do CHAdeMO - są u nas w PL takie ładowarki ?

Nie myślałeś o tym żeby w celu zmniejszenia zużycia energii na takich torach jak Poznań Silesia popracować nad aerodynamiką pojazdu ? Bo póki co wydaje mi się że nie wygląda to dobrze.


--------------------
VEMS rozkminiłem do ostatniego rezystorka - chętnie pomogę
Go to the top of the page
 
+Quote Post

12 Stron V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Friday, 29 March 2024 - 07:01