Shoutbox 0 nowych PW 


9 Stron V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Czy da się zrobić z 2.0 16V w C5 200KM kompresorem po taniości?, Szukam opinii fachowców od francuzów (i nie tylko).
poprostujakub
post Mon, 21 Dec 2020 - 21:58
Post #1


User
Dołączył: Sun, 20 December 2020
Skąd: Lubuskie/Dolnośląskie





Witam wszystkich. Przyszedłem z forum Citroena, gdzie dowiedziałem się, że się nie da. Ja jednak wciąż nie jestem przekonany i od trzech tygodni doktoryzuję się z kompresorów, ale nic nie zastąpi wiedzy praktyków.

Otóż od początku: mam kanapowóz Citroen C5, który jest ciężką lochą i fabryczne 140KM daje się trochę we znaki, kiedy trzeba wyprzedzić ciąg ciężarówek a prostej drogi mało. Poza tym autko to bardzo lubię i nie żałuję mu pieniędzy, a najbardziej agresywna jazda to w moim wypadku właśnie wyprzedzanie, gdzie zmuszony jestem do redukcji na trójkę i ciśnięcie silnika do 6,5 tysiąca, żeby szybko (i bezpiecznie) zakończyć manewr. Poza tym jeżdżę spokojnie - potrafię zejść na LPG do 9l/100km.

Zacząłem więc zgłębiać temat zwiększenia żwawości Cytryna i dowiedziałem się, że opcje o których myślałem, tj. uturbienie, swap na EW10J4S lub na ES9 to koszt zaczynający się od 10k za samą robocizną. To jest jednak poza zasięgiem mojego budżetu "na zabawki", sam robocizny niestety też nie ogarnę. Wtedy dowiedziałem się o kompresorach, które są znacznie prostsze w użyciu.
Generalnie najtańszą opcją która wydaje się spełniać warunki jest kompresor Eaton M24, montowany w VAGowskich 1.4TSI i do dostania za 300-500 zł. Z tego co wyliczyły mi kalkulatory w Internecie, moje 2 litry musiałbym doładować o pół bara, tj. o ~0,6 litra, żeby zrobić 200KM. Ludzie spokojnie na tym silniku robią 250KM, więc wydaje mi się, że seryjne graty sobie z tym poradzą.
Ten kompresor, żeby zrobić te pół bara przy 6k RPM (punkt mocy maksymalnej tego silnika) musi się kręcić ok. 9,1k RPM, gdzie ma sprawność ok. 65%
Tu pojawia się moje pierwsze pytanie - jak przełożyć tę sprawność na moc uzyskaną z silnika?

Kolejna sprawa to przeniesienie napędu - chciałbym kompresor wrzucić nad alternator, wygodnie byłoby mi wtedy prowadzić przewody od powietrza. Ale mam wątpliwości, jak go podłączyć:
- z tego co czytałem, masa zabawy jest z ustawieniem osiowości kompresora, co kończy się często zerwaniem paska. Stąd nie chciałbym mieć kompresora na jednym pasku z osprzętem, bo to jednak auto do jazdy na co dzień,
- myślałem o dorobieniu kółka do alternatora - tu moje drugie pytanie: jak zniosą to jego łożyska?
- Jeśli opcja z alternatorem odpada, to miejsca między blokiem a karoserią mam jedynie tyle, że mógłbym tam wcisnąć jakiś wąski łańcuch rozrządu i połączyć nim wyjście wału korbowego z kompresorem. Ma to jakiś sens?

Trzecia kwestia, powietrze: jeśli dobrze rozumiem, w układzie, gdzie przepustnica jest za kompresorem, potrzebuję BV sterowanego podciśnieniem w kolektorze za przepustnicą?

Czwarta kwestia, prąd: czy oryginalne ECU poradzi sobie z nadciśnieniem w kolektorze? Ma MAP, ma sondę lambda, podobno potrafi się adaptować. Docelowo i tak chciałbym zrobić mapę, ale czy będę musiał dokładać jakieś graty?

Piąta kwestia, LPG: czy po dogłaskaniu auta na benzynie będzie wystarczyło, żeby gazownik ogarnął mapę w sterowniku od gazu, ewentualnie wymienił wtryski i podniósł ciśnienie?

No i kwestia ostatnia ale jednocześnie pierwsza - czy możecie mi polecić jakiegoś fachowca w południowym lubuskim/północnym dolnośląskim, który by mi wykonał mapę? Chciałbym też auto shamować zanim zacznę grzebać, więc dobrze by było, żeby cała historia była u jednego człowieka.


--------------------
Citroen C5 mk II, EW10A, LPG || MB W208 CLK320, LPG
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wspieraj forum
post Mon, 21 Dec 2020 - 21:58
Post #


Dotacja






Dotacja na forum
Go to the top of the page
 
Quote Post
yotomeczek
post Mon, 21 Dec 2020 - 22:38
Post #2


Forum Killer
Dołączył: Fri, 28 November 2008





Sprzedaj i kup C5 z V6. Sam kompresor chcesz pakować bez intercoolera? Wtryski podołają tym 200KM? Licz koszt kompresora + koszt jego instalacji + intercooler + orurowanie + wtryski + przepustnica kompresora + program i robi się... 5 tysi minimum (a pewnie z 7-8). LPG pewnie nie podoła większej mocy i też trzeba będzie zmienić parownik i wtryski... Na 99% nie znajdziesz warsztatu który zrobi Ci to za rozsądne pieniądze - to duża rzeźba a ta przekłada się na duże stawki (bo auta nie zrobi się w dwa dni - a to coś trzeba dokupić a to przerobić i stanowisko zablokowane). Który rocznik C5?


--------------------
Nie ma takiego okrucieństwa, do którego nie posunie się rząd, kiedy braknie mu pieniędzy
Go to the top of the page
 
+Quote Post
_adams_
post Tue, 22 Dec 2020 - 05:38
Post #3


Forum Killer
Dołączył: Thu, 17 December 2009
Skąd: Kruszwica





poprostu weź Pan to sprzedaj i kup żwawsze auto. Dokładanie tu czegokolwiek to proszenie się o kłopoty za wartość pewnie połowy samochodu... wink.gif To jest kanapowóz i takie jest jego przeznaczenie, nie psuj tego tongue.gif


--------------------
Życie jest rumakiem który nie znosi tchórzliwego jeźdźca.

B6 1.8T@GT28RS>B9 2.0T Allroad
Punto Evo 1.4T
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MisioLBN
post Tue, 22 Dec 2020 - 07:03
Post #4


Forum Homee
Dołączył: Tue, 16 December 2014





Akurat 2.0 przyjmuje dobrze turbo i 300 mozna dmuchac ale kiszta spore
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nomad66
post Tue, 22 Dec 2020 - 07:53
Post #5


Forum Killer
Dołączył: Tue, 17 March 2015





zrobić turbo/kompresor to zawsze wychodzi 10k i masz auto które potencjalnie ma większą szansę nie dojechać do celu. Projekty są fajne jako drugie auto wink.gif Kup v6 i spokój
Go to the top of the page
 
+Quote Post
yeti86
post Tue, 22 Dec 2020 - 08:59
Post #6


User
Dołączył: Fri, 29 December 2006





dokładanie kompresora wyjdzie cię więcej niż swap na V6

zaczynając od tego że ten mały M24 jest za mały do tego silnika, dwa sam kompresor to początek, IC, ECU, wtryski itd.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mis
post Tue, 22 Dec 2020 - 09:27
Post #7


Forum Clubber
Dołączył: Wed, 07 January 2009
Skąd: Rzeszów





Sprzedać albo odpuścić.


--------------------
RS3 8V2 nardo limo pl 540HP 680NM
109-Performance
Go to the top of the page
 
+Quote Post
poprostujakub
post Tue, 22 Dec 2020 - 09:45
Post #8


User
Dołączył: Sun, 20 December 2020
Skąd: Lubuskie/Dolnośląskie





Dobra Panowie, to wszystko już słyszałem u Citroenowców, proszę o konkrety.

@yotomeczek
CYTAT
Sam kompresor chcesz pakować bez intercoolera?

Jeszcze nie wiem, po to tu jestem, żeby się dowiedzieć. Generalnie montaż planowałem w taki sposób, żeby dało się IC dodać w razie potrzeby.

CYTAT
Wtryski podołają tym 200KM?

To też pytanie do Was. Może ktoś zna konkretnie ten silnik i już to przerabiał, a jeśli nie, to będę wdzięczny za jakieś linki do literatury i sam policzę.

CYTAT
Licz koszt kompresora + koszt jego instalacji + intercooler + orurowanie + wtryski + przepustnica kompresora + program i robi się... 5 tysi minimum (a pewnie z 7-8).

Montaż ustrojstwa chcę zrobić metodą "gospodarczą", znajomy złota rączka obiecał mi wyspawać łapę do mocowania. Orurowanie też nie będzie "tuningowe" a z rur kominowych, więc też po taniości. Przepustnicę i kolektor dolotowy chcę zostawić oryginalne, więc tu raczej muszę liczyć koszt BV i ewentualnie BOV dla świętego spokoju.
5k to jest kwota którą mogę wydać. Skoro włożyłem już drugą wartość po zakupie auta, to będę go głaskał aż go rdza zeżre (o co we francuzach nie jest tak łatwo).

CYTAT
Na 99% nie znajdziesz warsztatu który zrobi Ci to za rozsądne pieniądze - to duża rzeźba a ta przekłada się na duże stawki (bo auta nie zrobi się w dwa dni - a to coś trzeba dokupić a to przerobić i stanowisko zablokowane). Który rocznik C5?

Dlatego większość druciarstwa chciałbym zrobić sam. Zasadniczo jedynie gazu nie chcę sam dotykać. Jak zacznie mi się kończyć budżet, to będę też myślał nad samodzielnym zrobieniem mapy. C5 z 2006 roku.

@yeti86
CYTAT
dokładanie kompresora wyjdzie cię więcej niż swap na V6

Drożej, niż 10k plus dawca silnika, wszystkich wiązek, ECU i modułu komfortu?

CYTAT
zaczynając od tego że ten mały M24 jest za mały do tego silnika, dwa sam kompresor to początek, IC, ECU, wtryski itd

Prosiłbym o konkrety.
Jeśli gdzieś się walnąłem w obliczeniach to pokaż mi proszę błąd, korzystałem z internetowych kalkulatorów i może jakiegoś parametru nie wziąłem pod uwagę, stąd wyszło mi, że ten maluch się nada.


--------------------
Citroen C5 mk II, EW10A, LPG || MB W208 CLK320, LPG
Go to the top of the page
 
+Quote Post
yotomeczek
post Tue, 22 Dec 2020 - 09:55
Post #9


Forum Killer
Dołączył: Fri, 28 November 2008





Na moje oko 200KM z kompresorem bez IC nie wyda. Wiesz, że sprężając powietrze nawet do 0,6 bara robi się ono gorące (obstawiam minimum 80 stopni C)? Tak gorąca mieszanka wepchnięta do cylindra spowoduje stuki. Żeby ich uniknąć (i spłynięcia tłoka) komputer sterujący sinikiem wycofa zapłon tak, że może być bardzo daleko od zakładanej mocy.
Może JackPL który kompresory ma obcykane się wypowie...


--------------------
Nie ma takiego okrucieństwa, do którego nie posunie się rząd, kiedy braknie mu pieniędzy
Go to the top of the page
 
+Quote Post
poprostujakub
post Tue, 22 Dec 2020 - 10:05
Post #10


User
Dołączył: Sun, 20 December 2020
Skąd: Lubuskie/Dolnośląskie





CYTAT(yotomeczek @ Tue, 22 Dec 2020 - 09:55) *
Na moje oko 200KM z kompresorem bez IC nie wyda. Wiesz, że sprężając powietrze nawet do 0,6 bara robi się ono gorące (obstawiam minimum 80 stopni C)? Tak gorąca mieszanka wepchnięta do cylindra spowoduje stuki. Żeby ich uniknąć (i spłynięcia tłoka) komputer sterujący sinikiem wycofa zapłon tak, że może być bardzo daleko od zakładanej mocy.
Może JackPL który kompresory ma obcykane się wypowie...

No i to jest konkret. Wiedziałem, że kompresor powietrze podgrzewa, ale nie wiedziałem o ile. Skoro nawet 0,6 bara daje taki przyrost, to jedną sprawę mam jasną i IC wchodzi do budżetu.

Szukam jeszcze jak policzyć ten kompresor. Większość obliczeń zawiera tyle skrótów myślowych, że trudno mi zrobić "reverse engineering" żeby dojść, co było na początku. Ale chyba faktycznie M24 będzie za mały, bo licząc "na chłopski rozum" wg. metody w jednym temacie, dla 0,5 bara musiałbym kompresor pogonić do 25k obrotów przy odcince, czego on z pewnością nie przeżyje.


--------------------
Citroen C5 mk II, EW10A, LPG || MB W208 CLK320, LPG
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jackkpl
post Tue, 22 Dec 2020 - 10:09
Post #11


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





Kompresor po taniości własnymi siłami to pod 5k PLN, jak ktoś.ma robić to tak jak pisali 10+. Jak kompresor będzie dmuchał w przepustnice, to będzie wył bezlitośnie nawet przy spokojnej jeździe.


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
erikson74
post Tue, 22 Dec 2020 - 10:11
Post #12


User
Dołączył: Sun, 18 June 2017





masz wolnossaka jak sie domyślam to masz problem bo doładować auto to nie są małe koszta co innego jak byś miał już turbo albo kompresor to sprawa jest dużo łatwiejsza i tańsza, mam silnik 163KM z tym że jest to volvo c70 doładowane turbiną 12T to mała turbina dmucha 0.5 bara i w moim przypadku podniesienie mocy do 240KM to koszt 3.5 tysi w skład wchodzą wydajniejsze wtryski większe turbo intercooler mam z głowy bo ten co mam wystarczy mówię o gratach używanych a turbo po regeneracji doliczam program, ty masz podejrzewam najsłabszą wersję zaledwie 140KM do 200KM będzie ciężko ale i kosztownie co z tego że można wszystko można ale zależy od tego ile ma sie kasy i wiedzy
Go to the top of the page
 
+Quote Post
redwater
post Tue, 22 Dec 2020 - 11:25
Post #13


Frequent User
Dołączył: Mon, 14 September 2015





Ja bym tam pakował jak już turbo.


--------------------
AGU 1,8t + det3 PB , gsxf 1200 + speeduino
Go to the top of the page
 
+Quote Post
A d a m
post Tue, 22 Dec 2020 - 11:37
Post #14


Super User
Dołączył: Sat, 26 November 2016
Skąd: Poznan





Peugeot 206 RC robił coś około 180KM na tym silniku różnice miedzy 140KM a 180KM nie są duże jak celujesz w moc 200KM to będzie najtańsza opcja. 40 KM różnicy odczujesz, jak mało to wymiana auta/swap. 206 RC ma chyba inny kolektor dolotowy, kolektor wydechowy i może inne wałki rozrządu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
InnyLogin
post Tue, 22 Dec 2020 - 12:11
Post #15


Super User
Dołączył: Thu, 02 April 2020





Przy okazji map i tmap sensory mogą walić błędem bo będzie poza zakresem pracy i ucinać moc. A nawet jeśli będzie w ich zakresie pracy to komputer odetnie bo będzie zbyt duże ciśnienie. Mnie takie bajery spotkały.

Ponowie co mówili wcześniej - sprzedaj weź V6. Miałem w Peugeocie ten silnik nie psuł się, bardzo żwawo reagował, super dźwięk. Przejedź się takim to nie będziesz chciał się bawić w budżet tuning.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
poprostujakub
post Tue, 22 Dec 2020 - 13:02
Post #16


User
Dołączył: Sun, 20 December 2020
Skąd: Lubuskie/Dolnośląskie





CYTAT(jackkpl @ Tue, 22 Dec 2020 - 10:09) *
Kompresor po taniości własnymi siłami to pod 5k PLN, jak ktoś.ma robić to tak jak pisali 10+. Jak kompresor będzie dmuchał w przepustnice, to będzie wył bezlitośnie nawet przy spokojnej jeździe.

Czyli w założonym budżecie się z grubsza zmieszczę. Nawet jak kompresor będzie miał bypass na podciśnienie? Aktualnie ECU otwiera przepustnicę do końca dopiero jak mu naprawdę przycisnę, więc w kolektorze na ogół ma ciśnienie poniżej atmosferycznego.
Pierwotnie przymierzałem się do M62 z elektrosprzęgłem, gdzie kompresor uruchamiałbym jedynie przy gazie w podłodze. Ale trafiłem gdzieś na wątek o tym, że komuś we francuzie oryginalne ECU poprawnie sterowało wolnossakiem po doładowaniu, tylko musiało się "nauczyć" nowych realiów, stąd pomysł, żeby kompresor był cały czas w układzie, żeby ECU nie zostało nagle zaskoczone zmianami.

CYTAT(redwater @ Tue, 22 Dec 2020 - 11:25) *
Ja bym tam pakował jak już turbo.

Też bym chciał, ale tego już sam nie dam rady ogarnąć, więc koszta mnie zjedzą.

CYTAT(A d a m @ Tue, 22 Dec 2020 - 11:37) *
Peugeot 206 RC robił coś około 180KM na tym silniku różnice miedzy 140KM a 180KM nie są duże jak celujesz w moc 200KM to będzie najtańsza opcja. 40 KM różnicy odczujesz, jak mało to wymiana auta/swap. 206 RC ma chyba inny kolektor dolotowy, kolektor wydechowy i może inne wałki rozrządu.

A 206 RC nie miał w ogóle innej głowicy? Rozglądałem się za opcją na swap na wersję 180KM, ale dowiedziałem się że trzeba od razu pruć ECU i wstawiać standalone'a a w takim wypadku cena wychodzi zupełnie bez sensu.

CYTAT(InnyLogin @ Tue, 22 Dec 2020 - 12:11) *
Przy okazji map i tmap sensory mogą walić błędem bo będzie poza zakresem pracy i ucinać moc. A nawet jeśli będzie w ich zakresie pracy to komputer odetnie bo będzie zbyt duże ciśnienie. Mnie takie bajery spotkały.

Ponowie co mówili wcześniej - sprzedaj weź V6. Miałem w Peugeocie ten silnik nie psuł się, bardzo żwawo reagował, super dźwięk. Przejedź się takim to nie będziesz chciał się bawić w budżet tuning.

Ale w jakim aucie, z jakim silnikiem, na jakim ECU?

Podejrzewam, że V6 tak doinwestowane jak ja doinwestowałem swojego wyjdzie mnie jednak sporo drożej niż dłubanina którą obecnie planuję. A że wszystko pozamykane, imprezy odwołane, to będę czas pod maską auta spędzał.


--------------------
Citroen C5 mk II, EW10A, LPG || MB W208 CLK320, LPG
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MisioLBN
post Tue, 22 Dec 2020 - 13:08
Post #17


Forum Homee
Dołączył: Tue, 16 December 2014





jak myślisz że bedziesz jeździć bez strojenia to powodzenia smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
erikson74
post Tue, 22 Dec 2020 - 13:26
Post #18


User
Dołączył: Sun, 18 June 2017





Nie pojedzie...... komp będzie wariował, do tych 140 koni wolał bym wybrać sam soft ale myśle że w tym przypadku jedynie max 30 koni więcej może się mylę
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jarosław-LT
post Tue, 22 Dec 2020 - 13:29
Post #19


User
Dołączył: Thu, 12 March 2020





Najtaniej co może być to załaduj elektryczną turbinę od SQ7 w dolot z aku 48V na włącznik przy gazie i po zawodach***
https://allegro.pl/oferta/turbina-turbospre...-q8-10033980151

Gdy osiągniesz trochę niuta i mocy około 170 dołóż drugą turbinę czyli biturbo i ciesz się przyśpieszeniem.
Trochę eksperymentów i zabawy bo nic innego nie znajdziesz*.
Jeśli będzie jeszcze zbyt mało zapakuj10% nitrometanu i możesz wyprzedzać kolumnę tirów.
https://www.gimmik.net/Paliwo_Merlin_10-_Ca...0L,o,25506.html
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rado00
post Tue, 22 Dec 2020 - 14:29
Post #20


Frequent User
Dołączył: Sat, 24 April 2010





CYTAT(poprostujakub @ Tue, 22 Dec 2020 - 09:45) *
znajomy złota rączka obiecał mi wyspawać łapę do mocowania. Orurowanie też nie będzie "tuningowe" a z rur kominowych


Proponuję, żebyś najpierw znalazł tunera, który podejmie się dotknięcia takiego "projektu" i wystroi Ci to bo jak wyżej już pisali, bez strojenia nie pojedziesz tylko silnik powie papa smile.gif

Jak znajdziesz stroiciela to ustal z nim kwotę za strojenie plus jego warunki co i jak ma być zamontowane, bo podejrzewam, że jak podjedziesz do kogokolwiek z kibelrurami oklejonymi pawertapem pod maską to każdy Cie wyśmieje i powie tylko żebyś szukał szczęścia u innych...

Czy zdajesz sobie sprawy ile czasu stroiciel musi poświęcić na taki "projekt"? Przy dużo większych budżetach, gdzie nie szuka się na siłę oszczędności tylko wybiera się sprawdzone elementy przy strojeniu potrafią wyskakiwać problemy typu walnięty czujnik czy nieszczelny dolot, ślizgające się sprzegło itp. wtedy umawiasz się na kolejny termin strojenia po ogarnięciu problemów, teraz pomyśl ile problemów może wyskoczyć podczas strojenia Twojego "projektu" i ile kasy dorzucisz stroicielowi za tą męczarnię smile.gif dlatego proponuję odpuść/zmień auto albo zwiększ budżet tak, żeby to zrobić po ludzku


--------------------
ST205 street & ST185 rally & GSXR1000 K7 street & GSXR600 K4 track & ZXR400 track
Go to the top of the page
 
+Quote Post

9 Stron V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Friday, 19 April 2024 - 01:00