Shoutbox 0 nowych PW 


 
Reply to this topicStart new topic
> 1kr-fe - możliwości, sugestie, nadzieje
smolam
post Wed, 27 Aug 2014 - 22:54
Post #1


Rookie
Dołączył: Wed, 27 August 2014





Witam

Trafiłem tutaj podczas przeszukiwania internetu w poszukiwaniu wszelkich informacji dotyczących tego silnika i możliwości jego modyfikacji.
Na początku chciałem nadmienić, że nie oczekuje cudów a raczej zajęcia na długie zimowe wieczory smile.gif

Moim marzeniem jest stworzenie miejskiego wozidełka które nie musi osiągać wysokich prędkość ale żwawo poruszać się po terenie zabudowanym.
Silnik w serii ma 68KM co pozwala na całkiem przyjemna jazdę w ruchu miejskim, ale czasami mocy brakuje. Nie interesuje mnie dołożenie turbo, choć to dosyć popularny sposób na zwiększenie mocy tych jednostek.

Moje plany:
- porting głowicy plus polerownie kanałów
- układ wydechowy - kompletny wydech zbudowany od podstaw od głowicy po końcówkę
- układ dolotowy
- na sam koniec strojenie autka na hamowni

Wątpliwości:
- większe zawory - nie wiem czy jest sens takiego zabiegu i czy efekt będzie współmierny do kosztów/nakładu pracy
- wałki rozrządu - nie znalazłem dedykowanych wałków, a silnik ma zmienne fazy

Co do kolejności to chciałbym zacząć od wydechu. Trochę poczytałem i znalazłem kilak wzorów jednak by zacząć obliczenia potrzebuje danych, a te ciężko mi znaleźć.
Jeżeli ktoś mógłby pomóc w obliczeniach to będę wdzięczny.

Poprawcie mnie jeżeli się mylę, w obliczeniach wydechu przyjmuje się prędkość obrotową silnika w zakresie obrotów w których chcemy uzyskać wzrost wydajności układu.
Jeżeli planuje zwiększyć, no właśnie, w zasadzie moment obrotowy, powinienem przyjąć wartość obrotów dla maksymalnego momentu ?

To na początek tyle, zapraszam do dyskusji smile.gif


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wspieraj forum
post Wed, 27 Aug 2014 - 22:54
Post #


Dotacja






Dotacja na forum
Go to the top of the page
 
Quote Post
Patriq
post Thu, 28 Aug 2014 - 00:44
Post #2


User
Dołączył: Tue, 19 June 2012
Skąd: Wwa





Chyba lepiej pomyśleć nad swapem smile.gif


--------------------
track e36+b234+hx35 in progress :))
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bielawa
post Thu, 28 Aug 2014 - 08:22
Post #3


Forum Killer
Dołączył: Wed, 08 February 2012





worek hajsu i ugrasz 10%. Wywal zapasówkę i kanapę z tyłu to osiągniesz więcej funu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
smolam
post Thu, 28 Aug 2014 - 10:33
Post #4


Rookie
Dołączył: Wed, 27 August 2014





Spodziewałem się takich odpowiedzi, no cóż, nie zamierzam się zniechęcać.
Wiem, że najłatwiej jest wsadzić cos większego ale to nie do końca o to chodzi.
Wydech i dolot w dużej mierze jestem w stanie wykonać samodzielnie od podstaw.
Polerowanie i porting również, pozostałe prace przy głowicy 3 cylindrowej to nie jest wysoki koszt.
Zostanie strojenie silnika.

Nie zniechęcicie mnie do tego projektu wiec proszę o wypowiedź jedynie tych co mogą wnieść do niego coś wartościowego.


Go to the top of the page
 
+Quote Post
done4
post Thu, 28 Aug 2014 - 14:21
Post #5


Forum Killer
Dołączył: Sat, 03 July 2010





http://my107.blogspot.com/2012/11/exhaust.html
Kompletny wydech wraz z kolektorem wydechowym to 6 koni.

http://my107.blogspot.com/2009/02/my107-chip-tuned.html
- Dyno with Bullpower Chip Tuning & K&N Induction kit & Sport Exhaust
87.3BHP @ 5937RPM - 118Nm @ 4483RPM

Moim zdaniem sztuka dla sztuki, ale to nie oznacza że nikt nie tuninguje tych silników.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
E30 owner
post Thu, 28 Aug 2014 - 14:38
Post #6


Forum Killer
Dołączył: Tue, 01 January 2013
Skąd: SAS garage :)





Pomyśl jeszcze o jednej rzeczy, o eksploatacji takiego silnika smile.gif Ugrasz moc w "peaku" ale nie myślisz co się stanie z mocą poniżej mocy szczytowej, czyli w obrotach przy których się poruszasz po mieście. Na 90% spadnie. Więc i elastyczność silnika spadnie, co za tym idzie, zamiast samochodu szybszego, zafundujesz sobie "mahadełko" - będziesz musiał kręcić silnik wyżej i często redukować biegi.

Stocz zamach, to chyba jedyna sensowna modyfikacja, którą odczujesz in plus.


--------------------
_http://400metrow.pl
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kontrolm
post Thu, 28 Aug 2014 - 16:02
Post #7


Forum Clubber
Dołączył: Fri, 09 March 2007
Skąd: Błonie

Ikona grupy



ITB od japończyka, stoczyć koło zamachowe, podnieść kompresje troche poprawek w kanałach i będzie miło. Można jescze wałek/wałki do REWARu oddać będzie jeszcze fajniej. Rób kombinuj nie zniechęcaj się...tylko kto Ci to wystroi...


--------------------
VEMS rozkminiłem do ostatniego rezystorka - chętnie pomogę
Go to the top of the page
 
+Quote Post
E30 owner
post Thu, 28 Aug 2014 - 16:51
Post #8


Forum Killer
Dołączył: Tue, 01 January 2013
Skąd: SAS garage :)





To jest mały silniczek, zrobić go w wersji ulicznej trzeba umieć. Wydeszek, dolocik, poprawa pasowania elementów cudów nie da, jedyne co odczuje właściciel to wir w portfelu na graty - cały silnik trzeba złożyć od podstaw praktycznie.

Strojenie to raczej pikuś, mamy dobrych speców od kompów przecież, na pewno coś się wymyśli. Tylko to nie kilka stówek tylko na prawdę duża kasa, żeby coś było czuć.

Chyba że właściciela interesuje efekt o jakim pisałem wcześniej, czyli dołem zamuła, od średnich do odciny "szatan" - bo takie będzie odczucie, a silnik de facto 5 koni mocniejszy, w wysokich obrotach.

To jest Toyota aygo?? W którymś salonie w polsce wrzucili tam motorownię z corolli/auris, czy z yarisa. To jest najlepsza droga, w kosztach wyjdzie podobnie pewnie.


--------------------
_http://400metrow.pl
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kontrolm
post Thu, 28 Aug 2014 - 17:02
Post #9


Forum Clubber
Dołączył: Fri, 09 March 2007
Skąd: Błonie

Ikona grupy



CYTAT(E30 owner @ Thu, 28 Aug 2014 - 16:51) *
To jest mały silniczek, zrobić go w wersji ulicznej trzeba umieć. Wydeszek, dolocik, poprawa pasowania elementów cudów nie da, jedyne co odczuje właściciel to wir w portfelu na graty - cały silnik trzeba złożyć od podstaw praktycznie.

Strojenie to raczej pikuś, mamy dobrych speców od kompów przecież, na pewno coś się wymyśli. Tylko to nie kilka stówek tylko na prawdę duża kasa, żeby coś było czuć.

Chyba że właściciela interesuje efekt o jakim pisałem wcześniej, czyli dołem zamuła, od średnich do odciny "szatan" - bo takie będzie odczucie, a silnik de facto 5 koni mocniejszy, w wysokich obrotach.

To jest Toyota aygo?? W którymś salonie w polsce wrzucili tam motorownię z corolli/auris, czy z yarisa. To jest najlepsza droga, w kosztach wyjdzie podobnie pewnie.


robiłem takie silniczki z wszystkiego da sie wycisnać minimum 100km/l o kosztach nie rozmawiamy.
Tylko jak to będzie miało ryczące 100 KM przy 7000 i 105 Nm przy 5500 to dla jednego będzie najlepszym prezentem pod choinke za możliwość pałowania od świateł do świateł i dla innego najwiekszym przekelństwem że nie idzie przy 2 tys.


--------------------
VEMS rozkminiłem do ostatniego rezystorka - chętnie pomogę
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bodziokardasz
post Thu, 28 Aug 2014 - 17:07
Post #10


User
Dołączył: Fri, 18 February 2011
Skąd: czarnaziemia





Mam nadzieje ze faktycznie zadzialasz i koniecznie informuj na forum. wydech mozesz sobie juz dlubac w garazu, potem porting kanalow, z ITB bedzie wiecej roboty wiec sam ocenisz czy dasz rade. i zastanow sie czym i jak to ma byc wystrojone. Czy DET da rade?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
smolam
post Thu, 28 Aug 2014 - 17:50
Post #11


Rookie
Dołączył: Wed, 27 August 2014





Widzę, że dyskusja się ożywiła a to dobry prognostyk.
Znam doskonale linki które podał done4, i bardzie interesujący wydaje się mi wynik
79.4BHP @ 5946RPM - 108Nm @ 2691RPM mamy tu wzrost o 15nm momentu w niższym zakresie obrotów a o taki efekt chyba chodzi jeżeli mówimy o jeździe po mieście.

to co chciałby osiągnąć to raczej zwiększenie elastyczności silnika by żwawiej poruszać się po mieście. Nie wiem czy ktoś maił okazje prowadzić Citroena C1 z tym silnikiem w "gołej" wersji smile.gif waży to niewiele i jest naprawdę przyjemnym miejskim wozidełkiem. Mocy i prędkości mi nie brakuje gdyż mam jeszcze w garażu znacznie mocniejsze pojazdy wink.gif

Silnik na fotce jest dedykowany do jednomiejscowego kitcara, w japoni jest klasa wyścigowa w której na takich startują. Myślałem o podobnym ukazie dolotowym, duża rura zbiorcza a od niej pojedyncze do głowicy i może większą przepustnica. ITB to raczej droga zabawa.

Konfiguracja z turbo daje około 120km i 150nmm przynajmniej taka modyfikacje znalazłem.
Jaki efekt przyniesie splanowanie głowicy przy opcji wolnossacej ?

Co do wydechu to jak najbardziej, chciałbym zacząć ale do tego warto by było wykonać kilak obliczeń, ktoś może pomóc w tym temacie?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kontrolm
post Fri, 29 Aug 2014 - 07:39
Post #12


Forum Clubber
Dołączył: Fri, 09 March 2007
Skąd: Błonie

Ikona grupy



ITB to wcale niedroga opcja kupujesz od moto za parę stówek reszte dokona ślusarz i spawacz. Samo splanowanie niedużo Ci da bo masz już spory CR w serii


--------------------
VEMS rozkminiłem do ostatniego rezystorka - chętnie pomogę
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nabagb
post Sat, 04 Jan 2020 - 14:39
Post #13


User
Dołączył: Mon, 04 June 2012





Jak wygląda modyfikacjia seryjnego ecu tego silnika 1kr-fe.

Czy jest jakiś film forum wsad mapy z tego silnika.

Tuning ecu w innym kierunku jeżeli po podlaczeniu interfejsu OBD do ecu od tego silnika nie ma funkcji tempomat Cruise Control aż jeden pin sterujący + 12 bo drugi kabel do tempamatu to masa to jest to brak w sofcie czy elektronice ecu. Czy da sie taką funkcjie dołożyć lub zewżeć elektroniczna przepustnice z silniczkiem 6 kablową czy pedał gazu tez 6 kablowy
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Arabi
post Mon, 28 Dec 2020 - 11:23
Post #14


Rookie
Dołączył: Mon, 28 December 2020





Witam!

Dołącze się do tego wątku. Od razu zaznaczam, że mój problem dotyczy sinika 1KR Toyoty, ale nie samochodu...i to, że nie jestem ekspertem w temacie. uczę się dopiero i wiele moich wypowiedzi może być mega laickich za co z góry przepraszam.
Chodzi dokładnie o silnik 1KR-EE. Silnik pracuje pod kontrolą ECU Emerald K6. W wykonaniu fabrycznym brakuje mi trochę mocy w górnym zakresie obrotów. W chwili obecnej pod obciążeniem maksimum co udało mi się osiągnąć to 5400obr/min, chciałbym sięgnąć okolic 6000 - 6200rpm. Dostawca zestawu zaproponował mi wersje Supercharged (z kompresorem) aczkolwiek nie jestem pewien czy to dobre dla mnie rozwiązanie. Kompresor dodaje niutonów w dolnym zakresie a mnie interesuje góra, poza tym, dodatkowy zbiorniczek oleju, chłodnica,...etc to kilogramy które dla mnie są na wagę złota. Zastanawiam się czy turbina nie byłaby tutaj lepsza. Ma ktoś jakieś doświadczenia w tym temacie?
Póki co sprobuje podłączyć sonde lambda, która jest fizycznie w kolektorze wydechowym ale nie podłączona do ECU i uruchomić opcje pracy w pętli sprzężenia, liczę , że kilka kucyków powinno się w moim zaprzęgu pojawić smile.gif
Bedę wdzieczny za każdą sensowną dyskusję i sugestie na temat.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kontrolm
post Mon, 28 Dec 2020 - 12:01
Post #15


Forum Clubber
Dołączył: Fri, 09 March 2007
Skąd: Błonie

Ikona grupy



CYTAT(Arabi @ Mon, 28 Dec 2020 - 11:23) *
Witam!

Dołącze się do tego wątku. Od razu zaznaczam, że mój problem dotyczy sinika 1KR Toyoty, ale nie samochodu...i to, że nie jestem ekspertem w temacie. uczę się dopiero i wiele moich wypowiedzi może być mega laickich za co z góry przepraszam.
Chodzi dokładnie o silnik 1KR-EE. Silnik pracuje pod kontrolą ECU Emerald K6. W wykonaniu fabrycznym brakuje mi trochę mocy w górnym zakresie obrotów. W chwili obecnej pod obciążeniem maksimum co udało mi się osiągnąć to 5400obr/min, chciałbym sięgnąć okolic 6000 - 6200rpm. Dostawca zestawu zaproponował mi wersje Supercharged (z kompresorem) aczkolwiek nie jestem pewien czy to dobre dla mnie rozwiązanie. Kompresor dodaje niutonów w dolnym zakresie a mnie interesuje góra, poza tym, dodatkowy zbiorniczek oleju, chłodnica,...etc to kilogramy które dla mnie są na wagę złota. Zastanawiam się czy turbina nie byłaby tutaj lepsza. Ma ktoś jakieś doświadczenia w tym temacie?
Póki co sprobuje podłączyć sonde lambda, która jest fizycznie w kolektorze wydechowym ale nie podłączona do ECU i uruchomić opcje pracy w pętli sprzężenia, liczę , że kilka kucyków powinno się w moim zaprzęgu pojawić smile.gif
Bedę wdzieczny za każdą sensowną dyskusję i sugestie na temat.


Emerald - gruba modyfikacja jak na seria silnik.Napisz czy kolektory seryjne czy kat nadal w wydechu, czy ECU steruje VVTi ?


--------------------
VEMS rozkminiłem do ostatniego rezystorka - chętnie pomogę
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Thursday, 25 April 2024 - 13:08