Shoutbox 0 nowych PW 


7 Stron V  « < 4 5 6 7 >  
Reply to this topicStart new topic
> kompresor z turbiny od tira
Cieniu
post Sun, 12 Feb 2017 - 21:56
Post #101


Forum Homee
Dołączył: Fri, 01 August 2008
Skąd: Szczytno





Tak ale czy przy "gladszym"wirniku nie będzie efektu cofania powietrza kiedy nie osiagnie większej prędkości? Kiedy można wyliczyc kompresor do granicznego zapotrzebowania ja bym łopatki postawił na tyle ile się da
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wspieraj forum
post Sun, 12 Feb 2017 - 21:56
Post #


Dotacja






Dotacja na forum
Go to the top of the page
 
Quote Post
morcine
post Mon, 13 Feb 2017 - 00:03
Post #102


User
Dołączył: Sun, 12 July 2009





CYTAT(SAS Parts @ Sun, 12 Feb 2017 - 21:51) *
W przypadku kompresorów jak te czyli odśrodkowe, żadne wirniki dużo nie dadzą, muszą być obroty i tyle, żeby cząsteczki powietrza nabrały siły odśrodkowej.


Czyli mam rozumieć że lepiej jest jak mały wirnik będzie leciał na 70tyś obr niż duży na 35tyś obr ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
DSTurbo
post Mon, 13 Feb 2017 - 10:02
Post #103


Super User
Dołączył: Fri, 03 April 2015





Cieniu wirnika nie robiłem, dobrałem tylko oryginalny po wymiarach/numerach.


--------------------
Turbosprężarki. Serwis, sprzedaż, skup.
Oleje Millers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SAS Parts
post Mon, 13 Feb 2017 - 10:24
Post #104


Super User
Dołączył: Thu, 28 April 2016





CYTAT(Cieniu @ Sun, 12 Feb 2017 - 21:56) *
Tak ale czy przy "gladszym"wirniku nie będzie efektu cofania powietrza kiedy nie osiagnie większej prędkości? Kiedy można wyliczyc kompresor do granicznego zapotrzebowania ja bym łopatki postawił na tyle ile się da


Dla granicznego ciśnienia raczej. Tylko wtedy będzie się powietrze wracało gdy ciśnienie za sprężarką osiągnie pułap taki że sprężarka po prostu go nie przepchnie. Ja tak rozumiem to zjawisko.

CYTAT(morcine @ Mon, 13 Feb 2017 - 00:03) *
Czyli mam rozumieć że lepiej jest jak mały wirnik będzie leciał na 70tyś obr niż duży na 35tyś obr ?


To już zależy od mapy, mały wirnik + duża prędkość na 90% szybciej będzie budował nadciśnienie, ale jeśli przepływ będzie mały w stosunku do zapotrzebowania to górą mocy nie zrobi. W przypadku dużego wirnika i niskich obrotów to samo tylko na odwrót, może się okazać że 35 000obr nie zrobi żadnego nadciśnienia bo łopatki nie nadadzą powietrzu odpowiedniej dynamiki. Dlatego prościej jest ładować z kompresorów śrubowych one praktycznie przy każdych obrotach generują przepływ i co za tym idzie ciśnienie. Żeby z takiej zimnej strony takiego HX40 czy HX50 zrobić kompresor trzeba by znaleźć projekt silnika turbodoładowanego i zmierzyć przy jakich obrotach wirnika osiąga ten silnik zakładane doładowanie i przy jakich obrotach silnika. To najprostsze podejście z serii "na oko" bez czytania map, liczenia przepływów i z tego wszystkiego dopiero obrotów docelowych takiego kompresora.

Według mnie połowa roboty za chłopakami, teraz trzeba znaleźć prędkość wirnika i na samochód.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cieniu
post Mon, 13 Feb 2017 - 10:37
Post #105


Forum Homee
Dołączył: Fri, 01 August 2008
Skąd: Szczytno





CYTAT(DSTurbo @ Mon, 13 Feb 2017 - 10:02) *
Cieniu wirnika nie robiłem, dobrałem tylko oryginalny po wymiarach/numerach.

wszystko wpozadku nie miałem nic złego na mysli wink.gif

CYTAT(SAS Parts @ Mon, 13 Feb 2017 - 10:24) *
Dla granicznego ciśnienia raczej. Tylko wtedy będzie się powietrze wracało gdy ciśnienie za sprężarką osiągnie pułap taki że sprężarka po prostu go nie przepchnie. Ja tak rozumiem to zjawisko.


no tak to dlaczego sprezarka przy małych obrotach nie boostuje ? bo czym gładsze łopatki wiekszy przepływ i wyzsze obroty do uzyskania boostu czym ostrzejsze łopatki mniejszy przepływ i nizsze obroty do uzyskania boostu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jackkpl
post Mon, 13 Feb 2017 - 10:46
Post #106


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





Cieniu- nie do końca. Turbo to turbina odśrodkowa. Musisz mieć prędkość, żeby powietrze siłą odśrodkową wypchnąć na zewnątrz. Dlatego musisz miec obroty.
Liczy się prędkość liniowa - czyli promień * prędkośc obrotowa (w uproszczeniu). Jak masz wirnik z dłuższymi łopatkami, to przy mniejszych obrotach osiągasz taką samą prędkośc liniową na końcu łopatki.


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
radekrp90
post Mon, 13 Feb 2017 - 11:52
Post #107


Frequent User
Dołączył: Fri, 27 March 2009





Sprężarka odśrodkowa, a nie turbina - to tak dla sprostowania wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jackkpl
post Mon, 13 Feb 2017 - 12:25
Post #108


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





CYTAT(radekrp90 @ Mon, 13 Feb 2017 - 11:52) *
Sprężarka odśrodkowa, a nie turbina - to tak dla sprostowania wink.gif


Racja, brak studiów wychodzi tongue.gif. Aczkolwiek jakbym się uparł, to bym powiedział, że za ścianą (czyt. strona gorąca) siedzi turbina smile.gif.


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
radekrp90
post Mon, 13 Feb 2017 - 12:56
Post #109


Frequent User
Dołączył: Fri, 27 March 2009





Ale tu zostaje tylko część kompresorowa/sprężarkowa więc sprężarka. Rozdzielając zespół napędowy na skrzynię biegów i silnik, i zajmując się skrzynią nie powiesz przecież, że naprawiasz silnik biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jackkpl
post Mon, 13 Feb 2017 - 14:56
Post #110


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





CYTAT(radekrp90 @ Mon, 13 Feb 2017 - 12:56) *
Ale tu zostaje tylko część kompresorowa/sprężarkowa więc sprężarka. Rozdzielając zespół napędowy na skrzynię biegów i silnik, i zajmując się skrzynią nie powiesz przecież, że naprawiasz silnik biggrin.gif


Pisałem ogólnie o turbo smile.gif


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SAS Parts
post Mon, 13 Feb 2017 - 16:58
Post #111


Super User
Dołączył: Thu, 28 April 2016





CYTAT(Cieniu @ Mon, 13 Feb 2017 - 10:37) *
no tak to dlaczego sprezarka przy małych obrotach nie boostuje ? bo czym gładsze łopatki wiekszy przepływ i wyzsze obroty do uzyskania boostu czym ostrzejsze łopatki mniejszy przepływ i nizsze obroty do uzyskania boostu


Jackpl ładnie to opisał smile.gif Na przepływ graniczny górny przez samą spręzarkę typu odśrodkowego ma wpływ ilość łopatek i średnica wlotu/wylotu - i znów montując wysokoprzepływową sprężarkę na duże moce szczytowe gdzie masz duży wlot i duży wylot podnosisz w górę obrotów uzyskanie nadciśnienia (zakres pracy sprężarki). Z kolei jeśli zamontujesz sprężarkę z małym wlotem, małym wylotem ale z dużą różnicą średnic łopatek to tak jak Jackpl pisze, szybciej nadciśnienie będzie się pojawiać (przy niższych obrotach sprężarki) ale z kolei mały wlot będzie stanowił restrykcję i mocy w peaku nie zrobisz dużej.

Masz porównanie dwóch turbosprężarek (może nie pasuje do tematu ale jednak jest jakieś)
K27 i gt35 czy gt30. To są podobne sprzęty jeśli dobrze pamiętam, ale różnica między nimi to jakieś 100KM w peaku i k27 lepiej wstaje.

To jest pieprzenie akademickie typowo teraz, zanim do poprawiania przyjdzie czas trzeba te wynalazki z turbosprężarek bez turbiny zarzucić na silnik i kombinować z przełożeniami i czekać co pierwsze wybuchnie - silnik czy sprężarka. Innej dogi nie ma, później można się zastanawiać co robić z tym fantem dalej, sprzedać i wziąć inny model turbosprężarki i kombinować od nowa, czy robić custom wirnik CNC .... Według mnie sprzęt taki jak jest teraz da radę, tylko zagadką jest od jakich obrotów silnika i przy jakich obrotach wirnika.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
morcine
post Mon, 13 Feb 2017 - 23:56
Post #112


User
Dołączył: Sun, 12 July 2009





CYTAT(SAS Parts @ Mon, 13 Feb 2017 - 16:58) *
czy robić custom wirnik CNC .... Według mnie sprzęt taki jak jest teraz da radę, tylko zagadką jest od jakich obrotów silnika i przy jakich obrotach wirnika.


podejrzewam że moim przypadku finalnie trzeba będzie robić taki wirnik (koło kompresji)
Co do obrotów wirnika to jak patrzeć na mapę jako jakikolwiek odnośnik, strzelam że będzie w przedziale 65-70tyś aby nabić 0,5bara przed samą odcinką. Oczywiście osobiście będę zaczynał od testowania mniejszych obrotów coś około 55-57tyś i badał ciśnienie. Uważam że nic nie za symuluje poboru powietrza jak silnik który będzie doładowany.
Ale zanim to nastąpi muszę w warunkach warsztatowych rozpędzić wszystko do granic w jakich będzie to pracować. Do tego celu wykorzystam oryginalne koło pasowe m54b30 za całe 20zł smile.gif chiński pasek 6pk za całe 8zeta smile.gif oraz silnik 1,5kW sterowany falownikiem którego na co dzień kręcę do około 5500obr/min.
Jak dobrze liczę koło pasowe na silniku 1,5kW 147mm / koło pasowe kompresora 50mm = 2,94 x 4 przekładnia sprężarki x 5500obr silnika = około 65tyś obr na wirniku
Dobrze liczę ???? Mam obawy że silnik nie wydoli smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jackkpl
post Tue, 14 Feb 2017 - 00:11
Post #113


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





CYTAT(morcine @ Mon, 13 Feb 2017 - 23:56) *
podejrzewam że moim przypadku finalnie trzeba będzie robić taki wirnik (koło kompresji)
Co do obrotów wirnika to jak patrzeć na mapę jako jakikolwiek odnośnik, strzelam że będzie w przedziale 65-70tyś aby nabić 0,5bara przed samą odcinką. Oczywiście osobiście będę zaczynał od testowania mniejszych obrotów coś około 55-57tyś i badał ciśnienie. Uważam że nic nie za symuluje poboru powietrza jak silnik który będzie doładowany.
Ale zanim to nastąpi muszę w warunkach warsztatowych rozpędzić wszystko do granic w jakich będzie to pracować. Do tego celu wykorzystam oryginalne koło pasowe m54b30 za całe 20zł smile.gif chiński pasek 6pk za całe 8zeta smile.gif oraz silnik 1,5kW sterowany falownikiem którego na co dzień kręcę do około 5500obr/min.
Jak dobrze liczę koło pasowe na silniku 1,5kW 147mm / koło pasowe kompresora 50mm = 2,94 x 4 przekładnia sprężarki x 5500obr silnika = około 65tyś obr na wirniku
Dobrze liczę ???? Mam obawy że silnik nie wydoli smile.gif


Jak nie będzie restrykcji na wylocie, to wydoli. Podejrzewam, że jak zaczniesz zatykać wylot, to obroty będą spadać smile.gif.


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SAS Parts
post Tue, 14 Feb 2017 - 14:30
Post #114


Super User
Dołączył: Thu, 28 April 2016





No i to jest dobre podejście, jedyne co zostanie w tym momencie niewiadomą to przyrost nadciśnienia a co za tym idzie przepływu w skali obrotów silnika, a to już będzie rzutowało na przebieg mocy i momentu. Oczywiście jeśli zakładane 0,5b przy "odcince" zostanie osiągnięte przy tych obrotach kompresora - czyt. Czy dobrze została odczytana mapa i dobrze policzone zapotrzebowanie silnika w powietrze.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
morcine
post Sat, 06 May 2017 - 16:19
Post #115


User
Dołączył: Sun, 12 July 2009





Po długim chorobowym wróciłem z tematem, zrobiłem test w "laboratorium" jak znosi wszystko obroty. Do testów użyłem oryginalne koło pasowe e46 średnica 145mm które założyłem na silnik tokarki (silnik ma 2800obr/min przy 50Hz), chiński pasek 6PK za 5 seta smile.gif kółko kompresora ma średnice 50mm a dalej przekładnia HTD 4-krotnie zwiększająca obroty.

https://www.youtube.com/watch?v=8KbJXdT5kMQ...eature=youtu.be

Po rozkręceniu wirnika jak dobrze liczę do 32tys obr podmuch czuje prawie w całym warsztacie (25m2), aż nie chcę mi się wierzyć że to nadal połowa obrotów aby nabić 0,5bar. Chyba że coś po knociłem w obliczeniach.
Ma ktoś sprawdzony wzór na obliczenia wydajności m54b30 aby odczytać z mapy kompresora co i jak ? Bo przecież podmuch jest taki że nie idzie ręką zatkać wylotu.

Przy tych obrotach muszę coś zrobić z tym napędem HTD bo on dość głośno chodzi. W porównaniu do kompresora RUFF gdzie jest ten sam układ napędowy chodzi to jakoś ciszej. Albo się mylę.

Oczywiście jak podejrzewałem że silnik będzie za słaby. Nie jest w stanie przekroczyć 60HZ bo już siły nie ma. Pobór z gniazdka rośnie do 2,5kW
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jackkpl
post Sat, 06 May 2017 - 17:07
Post #116


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





Jedyna moja rada to zaloz kolo zamachowe, rozkrecasz kompresor a pozniej na pare sekund przymykasz jakis zawor. Wtrdy mierzysz przeplyw i cisnienie. 300hp to ok 200l/s przeplywu powietrza. Pomysl jaki to podmuch smile.gif.


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
morcine
post Sat, 06 May 2017 - 19:26
Post #117


User
Dołączył: Sun, 12 July 2009





Ciśnienie to wiem ale jak zmierzyć przepływ ? są na to jakieś zegary ?

Te paski HTD tak chyba mają bo jednak ten RUFF też tak gwizda
https://www.youtube.com/watch?v=5IXJmJQpdfU
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SAS Parts
post Sun, 07 May 2017 - 00:42
Post #118


Super User
Dołączył: Thu, 28 April 2016





CYTAT(morcine @ Sat, 06 May 2017 - 16:19) *
Po długim chorobowym wróciłem z tematem, zrobiłem test w "laboratorium" jak znosi wszystko obroty. Do testów użyłem oryginalne koło pasowe e46 średnica 145mm które założyłem na silnik tokarki (silnik ma 2800obr/min przy 50Hz), chiński pasek 6PK za 5 seta smile.gif kółko kompresora ma średnice 50mm a dalej przekładnia HTD 4-krotnie zwiększająca obroty.

https://www.youtube.com/watch?v=8KbJXdT5kMQ...eature=youtu.be

Po rozkręceniu wirnika jak dobrze liczę do 32tys obr podmuch czuje prawie w całym warsztacie (25m2), aż nie chcę mi się wierzyć że to nadal połowa obrotów aby nabić 0,5bar. Chyba że coś po knociłem w obliczeniach.
Ma ktoś sprawdzony wzór na obliczenia wydajności m54b30 aby odczytać z mapy kompresora co i jak ? Bo przecież podmuch jest taki że nie idzie ręką zatkać wylotu.

Przy tych obrotach muszę coś zrobić z tym napędem HTD bo on dość głośno chodzi. W porównaniu do kompresora RUFF gdzie jest ten sam układ napędowy chodzi to jakoś ciszej. Albo się mylę.

Oczywiście jak podejrzewałem że silnik będzie za słaby. Nie jest w stanie przekroczyć 60HZ bo już siły nie ma. Pobór z gniazdka rośnie do 2,5kW


Wzór to pojemność x obroty/2 - straty oporów przepływu (sprawność wolumetryczna silnika) - Jacek mnie poprawi jak źle pamiętam. Przy okazji - jeśli to jest miarodajne (a raczej tak) to widzisz już ile mocy odbiera kompresor pracujący "na pusto" jedynie pokonujący opór "wypchnięcia z siebie" powietrza. Powiedzmy że to połowa obrotów w które celujesz to już zabierze powiedzmy z 5kW. A wcale jeszcze nie spręża powietrza w układzie więc pobór wzrośnie na pewno.


CYTAT(morcine @ Sat, 06 May 2017 - 19:26) *
Ciśnienie to wiem ale jak zmierzyć przepływ ? są na to jakieś zegary ?

Te paski HTD tak chyba mają bo jednak ten RUFF też tak gwizda
https://www.youtube.com/watch?v=5IXJmJQpdfU


Te zegary nazywają się przepływomierzami. Najprościej według mnie, wziąć taki przepływomierz z silnika o mocy 400KM podpiąć "jakby był w samochodzie" i mierzyć prąd jaki podaje i porównywać z danymi katalogowymi, na przykład jeśli przepływomierz działa w zakresie 0-5v 0 to 400l/s a 5v to 0l/s to jak miernik pokaże 4v to będziesz wiedział że przepływa przez niego 350l/s. Kiedyś na YT widziałem w serii DIY flowbench, jak gość używał przepływomierzy "wiatraczkowych" - które na ekraniku pokazywały przepływ już wyliczony zapewne na podstawie obrotów wiatraczka - chyba kominiarze takie coś mają. Może się nada.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marcin137
post Sun, 07 May 2017 - 11:11
Post #119


Super User
Dołączył: Fri, 07 October 2016
Skąd: Olsztyn





widzę temat na wierzchu , Jeśli o mnie chodzi to nie zapomniałem o projekcie leży zakurzony ale za parę miesięcy zamontuje na silnik który będzie wywalany na złom ale jeszcze jeździ smile.gif


--------------------
Mercedes-Benz M111 2.3 GTX30 + Eaton M62
Go to the top of the page
 
+Quote Post
morcine
post Sat, 29 Jul 2017 - 19:24
Post #120


User
Dołączył: Sun, 12 July 2009





CYTAT(marcin137 @ Sun, 07 May 2017 - 11:11) *
widzę temat na wierzchu , Jeśli o mnie chodzi to nie zapomniałem o projekcie leży zakurzony ale za parę miesięcy zamontuje na silnik który będzie wywalany na złom ale jeszcze jeździ smile.gif


widzę że robota idzie Ci jak mnie smile.gif dosłownie dorywczo zajmowałem się kompresorem przez brak czasu. Jednak jestem już na takim etapie
https://www.youtube.com/watch?v=j4Mu_LK3z0g&t=1s
https://www.youtube.com/watch?v=mFV1Ot8iHx0

Na razie testy można powiedzieć w powietrzu, piesi coś dziwnie się na mnie patrzą jak przejeżdżam smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post

7 Stron V  « < 4 5 6 7 >
Reply to this topicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Friday, 26 April 2024 - 12:30