Shoutbox 0 nowych PW 


> Prawo jazdy na lawetę (B+E)
Keepsake
post Wed, 13 Feb 2008 - 10:44
Post #1


Forum Homee
Dołączył: Mon, 14 October 2002
Skąd: zza winkla





Hejka,

ponieważ wczoraj zapisałem się na egzamin to chciałem się podzielić z Wami informacjami na temat tego jak zrobić uprawnienia na lawetę (E) do prawka kat. B.

1. Zdajemy tylko egzamin praktyczny
2. Praktyczny to miasto + placyk
3. Placyk to:

- zapinanie lawety: potencjalnie najtrudniejsze, czasami nie pozwalają ruszyć przyczepą i trzeba dokładnie pod nią podjechać, każde dotknięcie to błąd i trzeba powtarzać a można tylko raz popełnić błąd, czas na wykonanie manewru 10 minut i jest to wybitnie wpieniające bo trzeba 50 razy wysiadać z auta żeby dokładnie podjechać
- rękaw do przodu i do tyłu (7 minut)
- parkowanie przodem na skos
- parkowanie przodem prostopadłe
- parkowanie tyłem prostopadłe
Na te (powyżej) manewry jest zdaje się 5 minut na każdy więc luzik.
- ruszanie pod górę z ręcznego

Każdy manewr można:

- raz korygować (np. jedziemy tyłem i przełamaliśmy przyczepę więc raz można podciągnąć do przodu o ile się chce)
- raz wykonać źle (jak na normalnym prawku)

Ogólnie jest to podobno najprostsza kategoria do zrobienia, zaraz po A.

Egzamin kosztuje (w Warszawie) 160 PLN zdaje się go TYLKO na Odlewniczej (Żerań/Białołęka) czas oczekiwania około 2-3 tygodnie, najgorsze jest zapisywanie się trzeba mieć pół dnia wolnego tam jest dziki tłum ludzi.

Jeździ się Toyotą Hiace albo Oplem Vivaro (podobno ten drugi, powoli wycofywany, jest dużo łatwiejszy do ogarnięcia) z małą przyczepką jednoosiową która od lawety różni się tym że dużo szybciej skręca, więc na pewno posiadanie wprawy z lawety dwuosiowej nie wystarczy i trzeba poćwiczyć z tym konkretnym sprzętem.

Kurs to 20 godzin teorii oraz 15 godzin jazd, oczywiście po dogadaniu z instruktorem można to skrócić, ja zrobiłem w sumie 4 godziny jazd i uważam że jest spoko (no, chyba że mnie uwalą to się niestety zdarza).


--------------------
Nie jestem pilotem Kubicy więc się nie lansuję że go znam.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
9 Stron V   1 2 3 > »   
Start new topic
Odpowiedzi (1 - 19)
Wspieraj forum
post Wed, 13 Feb 2008 - 10:44
Post #


Dotacja






Dotacja na forum
Go to the top of the page
 
Quote Post
lightman
post Wed, 13 Feb 2008 - 14:20
Post #2


Forum Killer
Dołączył: Sun, 03 December 2006
Skąd: łódzkie





A jaka cena kursu?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Keepsake
post Wed, 13 Feb 2008 - 15:17
Post #3


Forum Homee
Dołączył: Mon, 14 October 2002
Skąd: zza winkla





Zależy gdzie, w Warszawie 1000-1200 PLN.


--------------------
Nie jestem pilotem Kubicy więc się nie lansuję że go znam.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TCS
post Wed, 13 Feb 2008 - 20:46
Post #4


Frequent User
Dołączył: Mon, 09 October 2006
Skąd: Poznań





CYTAT(Keepsake @ Wed, 13 Feb 2008 - 15:17) *
Zależy gdzie, w Warszawie 1000-1200 PLN.


Ciekawe ile w Poznaniu. Wie ktoś...?


--------------------
"Dzięki internetowi dowiedziałem się, jak wielu idiotów jest na świecie" - St. Lem 1921-2006
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rb25det
post Wed, 13 Feb 2008 - 21:21
Post #5


Super User
Dołączył: Wed, 07 June 2006





dobrze ze mam to z bani bo chyba bym niezdzierżył tego wysiadania 50 razy do podpiecia!!!chyba tylko w naszym kraju mogli wymyslic taki debilizm ze nie mozna przyczepy do auta dociągnąc 10cm angry.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Krolikson
post Wed, 13 Feb 2008 - 21:36
Post #6


Forum Killer
Dołączył: Tue, 25 April 2006
Skąd: W-wa





CYTAT(Keepsake @ Wed, 13 Feb 2008 - 15:17) *
Zależy gdzie, w Warszawie 1000-1200 PLN.



pytasz masz wink.gif

http://prawojazdypoznan.info/

tam znajdz sobie ktore ze szkol ma kategorie b+e i wejdz na ich strone

pierwsza szkola http://akademiakierowcy.pl/cennik.php

pzdr


--------------------
Sponsored by : Drifters.pl

One Crazy Driver
Go to the top of the page
 
+Quote Post
trueno2
post Wed, 13 Feb 2008 - 22:21
Post #7


Forum Homee
Dołączył: Sun, 02 April 2006
Skąd: Poznań





CYTAT(TCS @ Wed, 13 Feb 2008 - 22:46) *
Ciekawe ile w Poznaniu. Wie ktoś...?

Po dogadaniu 800zł. Wiadoma sprawa, że cana zalezy od instruktora i od tego jak mocno lache kładziesz na jazde [o teorii nie mówie]. Ceny musza być konkurencyjne więc 'na lewo' pewnie podobnie jest, czyli cos kolo 800zl.


--------------------
Usunięto komercyjną sygnaturę.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Keepsake
post Wed, 13 Feb 2008 - 22:58
Post #8


Forum Homee
Dołączył: Mon, 14 October 2002
Skąd: zza winkla





CYTAT(rb25det @ Wed, 13 Feb 2008 - 21:21) *
dobrze ze mam to z bani bo chyba bym niezdzierżył tego wysiadania 50 razy do podpiecia!!!chyba tylko w naszym kraju mogli wymyslic taki debilizm ze nie mozna przyczepy do auta dociągnąc 10cm angry.gif


Zgoda. Argumentacja jest niby taka że jak przyczepa waży 3 tony to jej nie przepchniesz i musisz umieć podjechać ale zgadzam się że sprawdzanie tego jest bez sensu bo jak ktoś będzie ładował takiego smoka na hak to nie będzie robił tego sam i ktoś mu będzie mówił jak się cofać albo wtedy faktycznie zrobi to jak długo zechce i kalecząc zderzak jak zechce - nie powinni tego wymagać.

PODOBNO jest tak że można zapytać egzaminatora czy możesz założyć że przyczepę można dopchnąć o kilka cm w razie potrzeby, ale on może Ci odpowiedzieć albo tak albo nie...


--------------------
Nie jestem pilotem Kubicy więc się nie lansuję że go znam.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
qbus007
post Thu, 14 Feb 2008 - 00:25
Post #9


Rookie
Dołączył: Sat, 22 May 2004





ja zdawalem ta kategorie jakis czas temu w bydgoszczy na oplu vivaro. na łuku masz czas 5 lub 7 minut i masz dowolna liczbe korekt, na kazdy inny manewr mozliwa jest jedna korekta. u mnie nie byl podpinania przyczepy cala grupa dostala spiety zestaw. ogolnie nie jest, az tak latwo u mnie na okolo 12 zdawajacych 4 osoby oblaly - na miescie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
michu_872
post Thu, 14 Feb 2008 - 01:28
Post #10


Rookie
Dołączył: Sun, 29 October 2006
Skąd: Gniezno





zgadzam się, żę zczepienie zestawu to najgorsza rzecz (jak się nie ma wprawy na danym zestawie) , ja co prawda na CE robiłem ale trzeba było trafić idealnie w zaczep i raz na tym oblałem (pech)
Co do placu to jak wiecie w którą strone i jak kręcić sterem, to jest dość łatwy a miasto trzeba się skupić i pojechać przepisowo i zdane.
Co do poznania to na kat C ulubionym motywem do "ulewania" na mieście jest zawracanie. Nie wiem jak się to ma do przyczep bo nie słyszałem żeby komuś kazali zawracać gdzie jest "ciasno" ale trzeba uważać co mówi pan egzaminator...
i jeszcze jedno pamiętam ze instruktor mi radził żebym grzecznie poprosił pana egzaminatora o sprawdzenie "stopu" na przyczepie, bo samemu to ciężko...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Keepsake
post Thu, 14 Feb 2008 - 02:44
Post #11


Forum Homee
Dołączył: Mon, 14 October 2002
Skąd: zza winkla





CYTAT(michu_872 @ Thu, 14 Feb 2008 - 01:28) *
i jeszcze jedno pamiętam ze instruktor mi radził żebym grzecznie poprosił pana egzaminatora o sprawdzenie "stopu" na przyczepie, bo samemu to ciężko...


Na aucie chyba też nie za łatwo? smile.gif

Mi radził poprosić egzaminatora o wciśnięcie i przytrzymanie stopu a samemu przejść się zobaczyć, co by z należnym szacunkiem było biggrin.gif


--------------------
Nie jestem pilotem Kubicy więc się nie lansuję że go znam.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Łysol
post Thu, 14 Feb 2008 - 08:37
Post #12


Super User
Dołączył: Sun, 04 February 2007
Skąd: POZNAŃ





CYTAT(Keepsake @ Wed, 13 Feb 2008 - 15:17) *
Zależy gdzie, w Warszawie 1000-1200 PLN.

W poznaniu za kurs płaciłem 1200 zł -Szkoła Wierzbak.
Powinno być 20 godz. teorii - dla przypomnienia niby , ale odrazu zaliczają i zostaje tylko praktyka.
Egzamin koszt 150 zł , no i odebranie prawka 70 zł.


--------------------
Tylko bokiem, o tak!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Forest 200sx
post Thu, 14 Feb 2008 - 16:34
Post #13


Frequent User
Dołączył: Mon, 03 April 2006
Skąd: Poznan





majac B+E dopuszalna masa calkowita zestawu danal wynosi 3500kg czy jakos wyzej ?

Pozdro
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zwierzak
post Thu, 14 Feb 2008 - 17:29
Post #14


Forum Killer
Dołączył: Mon, 27 January 2003
Skąd: warszawa





wyzej


--------------------

Kopnac to mozesz swoja starą
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Krolikson
post Thu, 14 Feb 2008 - 17:29
Post #15


Forum Killer
Dołączył: Tue, 25 April 2006
Skąd: W-wa





do 3500 mozesz jezdzic na b, sluzy to tylko temu aby jakas mala przyczepe doczepic i tyle nie znajdziesz zadnej lawety + samochodu gdzie sie to zmiesci

a b+e jest powyzej 3500


--------------------
Sponsored by : Drifters.pl

One Crazy Driver
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Forest 200sx
post Thu, 14 Feb 2008 - 20:26
Post #16


Frequent User
Dołączył: Mon, 03 April 2006
Skąd: Poznan





wsumie tylko wtedy to ma sens smile.gif ok thx
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Władeczek
post Thu, 14 Feb 2008 - 21:00
Post #17


User
Dołączył: Thu, 09 August 2007





jak to niem

mam bmw e39 kombi max mas ciagnacej przyczepy 1650kg
max masa pojazdu 1820kg
bmw e30 318i 1080kg
przyczepa 450kg ladownosc 1100

wszytko ponizej 3,5t
i co moge latac na samo B ??

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Krolikson
post Thu, 14 Feb 2008 - 23:10
Post #18


Forum Killer
Dołączył: Tue, 25 April 2006
Skąd: W-wa





byl juz gdzies temat ale w skrocie jest tak

w 3,5 tony musi sie zmiescic masa calkowita pojazdu ciagnacego i masa calkowita przyczepy ( w naszym wypadku lawety).

podaje swoj przyklad :

audi a4 przedostatnia buda w kombi oczywiscie diesel wink.gif masa calkowita samochodu to 2010 kg wiec zostaje mi 1490 kg na lawete.

zadna laweta nie masy calkowitej ponizej 1500, a trzeba wziac pod uwage ze samochod na lawecie taki jak civic czy corolla wazy okolo ( ma wbite w papiery) 1350 kg wiec laweta mosi wazyc 140 kilo co cie moge zapewnic ze zadnej ytakiej lawety nie znajdziesz smile.gif



a mowiac o tobie e39 mase calkowita ma napewno duzo powyzej 2000kg.
na ta lawete mozesz zaladowac e30, dodajac mase lawety do masy samochodu ( e30) miescisz sie w MC lawety, teraz musisz znalesc samochod o Masie Calkowitej 1950 i mozesz jechac. ale zapewniam cie ze twoje e39 napewno ma Mase Calkowita Duzo wieksza niz 2000 kg

sprawdz dokladnie jakie MC ma samochod i laweta jezeli nie przekraczaja 3500 to mozesz jechac tylko pamietaj ze od masy calkowitej przyczepy musisz odjac jej wage wlasna i to co zostanie nie moze byc mniejsze niz waga wlasna samochodu ktory ma byc na lawecie bo inaczej przekroczysz mase calkowita lawety.

mam nadzieje ze wyjasnilem biggrin.gif


--------------------
Sponsored by : Drifters.pl

One Crazy Driver
Go to the top of the page
 
+Quote Post
qbus007
post Thu, 14 Feb 2008 - 23:45
Post #19


Rookie
Dołączył: Sat, 22 May 2004





na samej kategorii B nie mozesz ciagnac zadnej przyczepy dwuosiowej. Na B+E dopuszczalna masa przyczepy wbita w dowod samochodu ciagnacego nie moze byc nizsza niz dopuszczalna masa calkowita przyczepy. Czyli ciagnac samochodem, ktory ma wbity dowod dopuszczalna mase przyczepy np 1900kg nie mozna ciagnac nawet pustej lawety wazacej 400kg jesli jej dopuszczalna masa calkowita wynosi np. 2000kg.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kivik
post Thu, 14 Feb 2008 - 23:54
Post #20


Forum Killer
Dołączył: Fri, 11 October 2002
Skąd: Warszawa





CYTAT(Krolikson @ Thu, 14 Feb 2008 - 23:10) *
audi a4 przedostatnia buda w kombi oczywiscie diesel wink.gif masa calkowita samochodu to 2010 kg wiec zostaje mi 1490 kg na lawete.

zadna laweta nie masy calkowitej ponizej 1500, a trzeba wziac pod uwage ze samochod na lawecie taki jak civic czy corolla wazy okolo ( ma wbite w papiery) 1350 kg wiec laweta mosi wazyc 140 kilo co cie moge zapewnic ze zadnej ytakiej lawety nie znajdziesz smile.gif


Ok jest na to sposob, trzeba sobie samemu lekka lawete zrobic i juz. Mam taka lawete jednoosiowa do ciagania wyscigówki.
Masa dopuszczalna 1470kg, waga lawety 310kg.
Moge ja ciagnac Honda Accord.
Wyscigowe fury nie musza miec tablic wiec nie musisz miec dowodu rejestracyjnego na nie. Nawet jakby Ci zwazyli fure to musisz sie zmiescic w 1160kg.


--------------------
Tor Poznan w 1:53.04 Integrą R
Go to the top of the page
 
+Quote Post

9 Stron V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Thursday, 28 March 2024 - 20:50