Shoutbox 0 nowych PW 


 
Reply to this topicStart new topic
> Spalanie stukowe, sprzęt do wykrywania i analizy
nomaster
post Wed, 26 Apr 2017 - 17:25
Post #1


Forum Killer
Dołączył: Wed, 09 November 2016





Ciężko wyciągnąć informacje od ludzi jak konfigurowac czujniki spalania stukowego dlatego chcę zbudować urządzenie dające możliwość odsłuchu sygnału z czujnika. Kiedyś taki temat gdzieś tu był ale nie mogę nic znaleźć. Czujniki są piezoelektrycznymi mikrofonami i teoretycznie nie będa działać z każdym przedwzmacniaczem a jak to jest praktycznie? może w ogóle można podpiąć taki czujnik bezpośredno w wejście mikrofonowe laptopa, załączyć filtry band-pass i jazda? Ktoś coś takiego budował?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wspieraj forum
post Wed, 26 Apr 2017 - 17:25
Post #


Dotacja






Dotacja na forum
Go to the top of the page
 
Quote Post
Zibi122
post Thu, 27 Apr 2017 - 08:31
Post #2


Forum Homee
Dołączył: Tue, 23 November 2004
Skąd: Kampinos





Ale w czym masz problem z konfiguracja stuków? W pomocy w EMU jest dokładnie wszystko opisane. Jak jeszcze poczytasz o spalaniu stukowym to będziesz miał wszystkie niezbędne informacje.

Ja często mimo podłączonych stukowych używam do konfiguracji stetoskopu aby być 99% pewien czy to co EMU widzi to stuk. Posiadam również KS-4 Phormula i tam też nie zawsze da się dobrze ustawić aby widzieć stuk.


--------------------
...
Fiat Uno Turbo - 185KM & 232Nm
Fiat Stilo 1,9 JTD - 160KM & 343Nm
Lancia Delta 2.0 16V Turbo - in progres
Lexus IS300 2JZ-GE Turbo Drift - w budowie
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nomaster
post Thu, 27 Apr 2017 - 15:39
Post #3


Forum Killer
Dołączył: Wed, 09 November 2016





No właśnie niby mam wszystko ustawione ok a podczas jazdy ciągle mam stuk mimo że auto ma 10 stopni na zapłonie i jest zmulone jak passat 1.9td. Jak mu dam zapłonu na 15 st od razu odżywa ale boję się to stroić na pałę. Robię to pierwszy raz a mój silnik jest dość drogi do zepsucia tongue.gif. Dlatego chciałbym użyć prostego sprzętu żeby silnik osłuchać czy właśnie to co emu widzi jako stuk rzeczywiście nim jest. Wyczytałem na zagranicznym forum o podłączeniu bezpośrednio stukowca do wejścia mikrofonowego laptopa ale czy nie zepsuję tak karty w laptopie? Sygnał ze stukowca potrafi chyba miec nawet 20v a tyle laptop nie zniesie na pewno, można zbić to napięcie rezystorem ale mimo wszystko trochę boję sie popsuć laptopa. A jeśli ktoś ma sprawdzone ustawienie pod mój silnik to w ogóle super by było gdyby sie podzielił... S8 D2 340km w sumie to samo co ABZ tylko inne głowice. częstotliwośc mam ustawioną na 6,64khz, Gain mam dobrać na cofniętym zapłonie tak żeby nie wywalało mi stuku i mogę śmiało kręcić aż EMU coś wychwyci i to wystarczy? Czy jednak kombinować jakiś sprzęt?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
luk-90
post Thu, 27 Apr 2017 - 17:46
Post #4


User
Dołączył: Fri, 23 December 2011
Skąd: poznań





Byłem dość długo na tym samym etapie przy zabawach EMU, nikt ci nie napisze otwarcie na forum co i jak trzeba ustawić, Ja właśnie skończyłem słuchawki z zaklepaną rurką miedzianą i działają nad wyraz dobrze, polecam na początek tą drogą pójść, wtedy na pewno usłyszysz czy silnik pracuje prawidłowo, a dźwięki są prawie takie same jakbyś słuchał nagrania na youtube. wtedy dostosujesz sobie gain odpowiedni i ustawisz co i jak
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nomaster
post Thu, 27 Apr 2017 - 20:05
Post #5


Forum Killer
Dołączył: Wed, 09 November 2016





Rurka miedziana rozumiem że musi iść od głowicy aż do słuchawek jaka średnica? Jutro zaczynam eksperymenty z podłączniem stukowca pod laptopa z potencjometrem do zbicia napięcia, zobaczymy czy laptop wyjdzie z tego cało...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zibi122
post Thu, 27 Apr 2017 - 20:25
Post #6


Forum Homee
Dołączył: Tue, 23 November 2004
Skąd: Kampinos





Pokaż loga z Knock sensor value i konfigurację stukowca oraz zapłonu


--------------------
...
Fiat Uno Turbo - 185KM & 232Nm
Fiat Stilo 1,9 JTD - 160KM & 343Nm
Lancia Delta 2.0 16V Turbo - in progres
Lexus IS300 2JZ-GE Turbo Drift - w budowie
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nomaster
post Sat, 29 Apr 2017 - 12:37
Post #7


Forum Killer
Dołączył: Wed, 09 November 2016





Jednak nie wytrzymałem i zacząłem kręcić zapłonem https://zapodaj.net/5546eea013bbe.jpg.html
Najpierw jednak poustawiałem stukowce https://zapodaj.net/dfc2bf4bb8e43.jpg.html
http://wyslijto.pl/plik/a1su7uyltz a tutaj log knock sensor value, knock action, lambda, ign angle itp
Z tego co się już nauczyłem to lekkie spalanie stukowe występowało w pewnych punktach ale mapa zapłonu ktorą widac jest już tam poprawiona i nic złego się nie dzieje. Czy takie ustawianie nie grozi rozwaleniem silnika? Mam już wszystko co potrzebne do budowy "stetoskopu" pod stukowca i laptopa, czy jest sens to sprawdzać jeszcze na ucho? Czy nie popełniłem jakiegoś wielkiego błędu i nie połamię zaraz półek w tłokach? Co z zapłonem poza WOT? na granicy stuku chyba niekoniecznie musi to działać najlepiej? Dodam, że auto na tym zapłonie już chodzi dużo lepiej niż na oryginalnym ECU a nie wycisnąłem z tego na pewno jeszcze maxa smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Friday, 19 April 2024 - 19:01