Shoutbox 0 nowych PW 


2 Stron V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Jeden średni kompromis do 15k
rf01
post Sun, 19 Apr 2020 - 12:06
Post #1


Rookie
Dołączył: Wed, 25 November 2015





Witam,
potrzebuje pomocy w wyborze auta w okolicach 15k zł, istnieje możliwość nagięcia budżetu w sensownych granicach wink.gif
Mimo ciężkich czasów, zmuszony jestem na wymianę auta, na coś "sprawnego", potrzebuje auta głównie na dojazdy do pracy (dziennie ok 70 km trasami szybkiego ruchu) jak i do miasta, tzn nie może być gabarytowo zbyt duże, bo muszę się wciskać w małe uliczki i znaleźć miejsce...
Nacisk stawiam na koszty eksploatacji (diesel, albo lpg, no może jak wpadnie w oko to sama benzyna biggrin.gif )
Jeśli chodzi o moje typy to:

Skoda Fabia - stosunkowo młode auto, boje się ich stanu, ze względu na to iż większość to auta flotowe, które do końca były eksploatowane do granic możliwości.
Fiat Punto/Bravo - stylistyka mnie nie powala, do samych Fiatów nie jestem przekonany, ale kuszą cenami.
VW Polo - najzgrabniejszy chyba ze wszystkich i najmniejszy, ale do latania ok. 120-140 średnio się nadaje.
Ford Focus - uważam, że to chyba najlepsza opcja, jakie silniki polecanie?

Audi A3 jest sens w to się pakować w takim budżecie?
BMW E87 mega mi się podoba, ale $$ i jak to bmw znaleźć coś co nie jest śmietnikiem będzie ciężko, jest tu jakiś dobry diesel?
BMW E90 jedyny sedan z niemieckiej trójki, który mi się podoba podobnie jak E87.
SAAB 9-3 - nie przekonuje mnie.
Laguna III - patrze na nią i nie, po prostu nie.
Peugeot 207/407 dużo osób poleca, znajomi mają i nie polecają i weź tu bądź mądry biggrin.gif

A no i sedan - tak, hatchback - tak, kombi - nie
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wspieraj forum
post Sun, 19 Apr 2020 - 12:06
Post #


Dotacja






Dotacja na forum
Go to the top of the page
 
Quote Post
As_
post Sun, 19 Apr 2020 - 19:05
Post #2


Forum Killer
Dołączył: Sun, 17 February 2008
Skąd: W-wa





1.8T + LPG

w dowolnym nadwoziu (golf / a3 / passat / exeo / A4)
tzn bierz pierwszy niezajechany egzemplarz


--------------------
papierowe konie + oszukane 4x4
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kinko
post Sun, 19 Apr 2020 - 19:56
Post #3


Forum Killer
Dołączył: Mon, 18 April 2011
Skąd: Gdańsk





Bmw duża szansa na trupa w tej cenie, odpuściłbym.
P 207. Mam takiego jako auto zapasowe z 1.6hdi 110KM. Pali mało, jeździ ok, nie psuje się, ale nie chciałbym tym pokonywać dużej ilości km, za krotka skrzynia (przy 140km/h jest głośno).
Saab to taka trochę kupa. Problemy z doborem części, problemy z obsługą auta, jakieś wady typu skrzynie z dupy, niuanse z zapłonem. Miałem kiedyś 9-5 2.0t i w życiu nie wpakowałbym się w to znowu.
Focusy fajnie jeżdżą, ale jak 5 lat temu próbowałem znaleźć 7-8 letniego, to każdy już miał wykwity korozji.

Na Twoim miejscu zainteresowałbym się czymkolwiek z 1.6/2.0 hdi. Francuskie auta są zajebiście zabezpieczone przed korozją i rzadko lądują w rękach młodych wściekłych, więc stosunkowo łatwo ustrzelić zdrowe auto, a silniki hdi są po prostu bardzo udane.
Ewentualnie alfa 159 jtd, ale mam wrażenie że zdecydowana większość egzemplarzy na polskim rynku to będzie kupa i trudno będzie Ci znaleźć zadbane auto.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Damzzii
post Sun, 19 Apr 2020 - 20:15
Post #4


Super User
Dołączył: Thu, 27 February 2014





CYTAT(kinko @ Sun, 19 Apr 2020 - 19:56) *
Bmw duża szansa na trupa w tej cenie, odpuściłbym.
P 207. Mam takiego jako auto zapasowe z 1.6hdi 110KM. Pali mało, jeździ ok, nie psuje się, ale nie chciałbym tym pokonywać dużej ilości km, za krotka skrzynia (przy 140km/h jest głośno).
Saab to taka trochę kupa. Problemy z doborem części, problemy z obsługą auta, jakieś wady typu skrzynie z dupy, niuanse z zapłonem. Miałem kiedyś 9-5 2.0t i w życiu nie wpakowałbym się w to znowu.
Focusy fajnie jeżdżą, ale jak 5 lat temu próbowałem znaleźć 7-8 letniego, to każdy już miał wykwity korozji.

Na Twoim miejscu zainteresowałbym się czymkolwiek z 1.6/2.0 hdi. Francuskie auta są zajebiście zabezpieczone przed korozją i rzadko lądują w rękach młodych wściekłych, więc stosunkowo łatwo ustrzelić zdrowe auto, a silniki hdi są po prostu bardzo udane.
Ewentualnie alfa 159 jtd, ale mam wrażenie że zdecydowana większość egzemplarzy na polskim rynku to będzie kupa i trudno będzie Ci znaleźć zadbane auto.

Saaby 9-3 nie miały ani jakiś problemów z zapłonem (są tam pojedyncze cewki) ani ze skrzyniami, problem z częściami też jest mi kompletnie nie znany a miałem kilka. Za to wspomniana przez Ciebie Alfa 159 jtd ma padające m32.

Jak ma być tania eksploatacja to jakąś megankę w benzynie, nie za duże nie za małe, z lpg się polubi. W diesla nawet hdi na dłuższą metę w bądź co bądź starych autach bym się nie pakował.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nomad66
post Sun, 19 Apr 2020 - 22:26
Post #5


Forum Killer
Dołączył: Tue, 17 March 2015





BMW z tych roczników w tym budżecie to zajechane śmietniki, nie pchałbym się. Jak już to e46 polift z r6 + lpg, tylko tam już moga wychodzić usterki ze starości. Diesla też bym sobie odpuścił. Wtryski, turbo, dwumasa i serwis wyciąga z butów. 407 ma trochę denerwujących drobnych usterek, dość skomplikowane zawieszenie, póki działa to ok, ale nowe to już nie jest.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Maciek1234
post Mon, 20 Apr 2020 - 12:53
Post #6


Forum Homee
Dołączył: Tue, 11 January 2005
Skąd: łódzkie





Wybór olbrzymi, ograniczony jedynie osobistymi preferencjami i obawami. Za 15k można kupić 5-letnie Sandero/Logana od I-właściciela Kapelusznika-Emeryta. Przy takim aucie zapomnisz, co to mechanik, zawsze dojedziesz do pracy. W odróżnieniu od tych 15-20-letnich kapci z przelotami po pół miliona km, gdzie każdy następny przejechany kilometr oznacza kolejną usterką (zwaną przez fanbojów - prewencyjną czynnością serwisową).


--------------------
Porsche 911 (992)
BMW X7 M60iX (G07)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Don Pablo
post Mon, 20 Apr 2020 - 20:29
Post #7


Super User
Dołączył: Thu, 21 September 2006
Skąd: Z Kresów Wschodnich ( White Stock)





Za 15k kupisz sobie Corollę e12 w bardzo ładnym stanie, albo Mazdę 3 BL z końcówki produkcji. Szukaj aut bez korozji (jak najbardziej wykonalne) i powinieneś być zadowolony. Obie miały udane diesle- Toyota 1.4, Mazda 1.6 z PSA. Benzyny dzielnie znoszą LPG
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sarna1
post Tue, 21 Apr 2020 - 10:13
Post #8


Super User
Dołączył: Sat, 23 November 2002
Skąd: Słupsk





https://www.otomoto.pl/oferta/skoda-octavia....html?;promoted
Coś takiego z gazem. Tanio w zakupie, tanio w naprawach, nie gnije, jak będziesz sprzedawać to zajmie to moment.


--------------------
S3,
A4
Go to the top of the page
 
+Quote Post
_adams_
post Wed, 22 Apr 2020 - 11:13
Post #9


Forum Killer
Dołączył: Thu, 17 December 2009
Skąd: Kruszwica





CYTAT(As_ @ Sun, 19 Apr 2020 - 19:05) *
1.8T + LPG

w dowolnym nadwoziu (golf / a3 / passat / exeo / A4)
tzn bierz pierwszy niezajechany egzemplarz


Dokładnie. jakkolwiek się tego nie nazwie (fanboye itp) decyzja ze wszech miar słuszna. Za cenę tej Octavi kupi 1.8T które pali tyle samo i jedzie jak trzeba a nie jak emeryt. Koszty napraw jak w skodzie lub niższe, bo szroty pełne klamotów.

Albo Dacia wink.gif Świeża, bezawaryjna...


--------------------
Życie jest rumakiem który nie znosi tchórzliwego jeźdźca.

B6 1.8T@GT28RS>B9 2.0T Allroad
Punto Evo 1.4T
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Maciek1234
post Wed, 22 Apr 2020 - 11:30
Post #10


Forum Homee
Dołączył: Tue, 11 January 2005
Skąd: łódzkie





CYTAT(_adams_ @ Wed, 22 Apr 2020 - 12:13) *
Dokładnie. jakkolwiek się tego nie nazwie (fanboye itp) decyzja ze wszech miar słuszna. Za cenę tej Octavi kupi 1.8T które pali tyle samo i jedzie jak trzeba a nie jak emeryt. Koszty napraw jak w skodzie lub niższe, bo szroty pełne klamotów.
tyle, że to będzie antyczna Octavia I. Auto z rozstawem osi 2,5 metra. Peugeot 207 oferuje więcej, nie mówiąc już o współczesnych autach klasy B...

No i ile taki antyk z silnikiem 1,8T 20V będzie miał lat? 15? 20? To już wiek, w którym rozsądny kupiec gania z młotkiem pod podwoziem szukając dziur biggrin.gif Jak blacha zdrowa, to się taką staroć bierze bez względu na stan techniczny.


--------------------
Porsche 911 (992)
BMW X7 M60iX (G07)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
As_
post Wed, 22 Apr 2020 - 14:27
Post #11


Forum Killer
Dołączył: Sun, 17 February 2008
Skąd: W-wa





ale jakie współczesne auto można kupić za 15 tysi?
yarisa 2010 sprzedałem w wakacje za 19

niestety ale to jest budżet na bardzo dobry rower.


--------------------
papierowe konie + oszukane 4x4
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blaid
post Wed, 22 Apr 2020 - 14:32
Post #12


Super User
Dołączył: Tue, 08 May 2007
Skąd: Mielec





Punto fajne można
Go to the top of the page
 
+Quote Post
As_
post Wed, 22 Apr 2020 - 14:36
Post #13


Forum Killer
Dołączył: Sun, 17 February 2008
Skąd: W-wa





o i to też może być dobry wybór, jeżeli komuś tylko nie przeszkadza ganianie segmentem B po trasach


--------------------
papierowe konie + oszukane 4x4
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mystek
post Wed, 22 Apr 2020 - 15:06
Post #14


Super User
Dołączył: Sat, 24 September 2016
Skąd: Kraków





Nie wiem co jest w tym budżecie tak do końca, ale ogólnie też obracam się w takich niezbyt wymagających samochodach na co dzień i Fiat Bravo silniki 1.9JTD albo 1.6JTD nie do zdarcia. Części tanie jak barszcz, wszystko dostępne, dużo spoko egzemplarzy można znaleźć. Samochód i na miasto i na trasę na narty (z boxem).

Mitsubishi Lancer - te w ostatniej budzie były robione od 2010 roku, więc powinno się już coś trafić. 1.6 i 1.8 spoko silniki, choć jak już to brać 1.6 (dynamika nieznacznie gorsza, spalanie znacznie lepsze i brak wady rozciągającego się łańcucha rozrządu). Ewentualnie z tej starszej budy, tam jakieś 2.0 to zdaje się 4G63 wolnossące, też niezawodne. To samochód dla mniej wymagających, tj dla takich ludzi, którzy cenią sobie niezawodność, a do szczęścia wystarczy im klimatyzacja i elektryczne szyby smile.gif. Ja takim Lancerem 2014 1.6 jeżdżę na co dzień i jestem bardzo zadowolony.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rf01
post Wed, 22 Apr 2020 - 17:02
Post #15


Rookie
Dołączył: Wed, 25 November 2015





CYTAT(As_ @ Wed, 22 Apr 2020 - 14:27) *
ale jakie współczesne auto można kupić za 15 tysi?
yarisa 2010 sprzedałem w wakacje za 19

niestety ale to jest budżet na bardzo dobry rower.



Nie musisz być tak brutalnie szczery biggrin.gif

Dziękuje wszystkim za podpowiedzi, zarówno te skrajne jak i te bardziej racjonalne, generalnie załatwiłem sobie auto na 3 miesiące, co pozwoli mi zaoszczędzić i zwiększyć budżet w okolice 20 tysięcy + 3, co za dużo nie zmieni, ale zawsze można kupić coś w lepszym stanie technicznym, albo mocniejszym silnikiem wink.gif

Mam pytanko, co sądzicie o Volvo s40 warto się w to pchać?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lightman
post Wed, 22 Apr 2020 - 17:44
Post #16


Forum Killer
Dołączył: Sun, 03 December 2006
Skąd: łódzkie





W tej kwocie poleciłbym Ci E46 polift 330d. Miałem 4 lata moc ok.260 km spalanie trasa 6.5L, błotniki i rdze zrobiłem na starcie, poza programem, i wymianą amorów, klocków opon nie było innego wkładu - i fabrycznie no dpf.Auto kupiłem za 16 tys po 4 latach poszedł za 15500 wink.gif
edit. aha wymieniłem jeszcze podpore wału
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rf01
post Wed, 22 Apr 2020 - 18:15
Post #17


Rookie
Dołączył: Wed, 25 November 2015





Nawet nie wiesz jak to kusi biggrin.gif Wiem że przykładowo w tym samym budżecie 25 letnie bmw 7 i prawie nową dacie(przykład teoretyczny), a ja nie chce ani jednego ani drugiego tongue.gif Chce coś w miarę możliwości nowego, mające pod maską ponad 100 KM i dające w miarę możliwości jakąś przyjemność, ale przede wszystkim mniejsze ryzyko awarii. Obawiam się, że znalezienie "zdrowego" bmw będzie kosztowało dużo czasu, $ i nerwów...

PS. Tak wiem, żadne auto nie będzie idealne.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Honada
post Wed, 22 Apr 2020 - 19:54
Post #18


Forum Homee
Dołączył: Sun, 19 February 2006
Skąd: Warszawa-Marki





Budżet 15 tys. zł to ciężki temat na coś w miarę świeżego. Niby jest Dacia, ale to jest ostatnie auto jakim chciałbym jechać w trasę. Tragiczne fotele na dłuższą metę plus silniki wolnossace benzynowe i krótkie skrzynie to idealny przepis żebys przesiąść się w pociąg. Poza tym, te Dacie takie bezusterkowe to nie są. Są w rodzinie 2 Dokkery i obaj właściciele twierdzą, że nigdy wiecej. Ciągle jakieś pierdoły. Dacie Sandero Stepway z dieslem 1.5 dCi to jedyne co dobrze wspominam, ale tylko z uwagi na oszczędność silnika. Jeb***ny prawie do czerwonego pola, bezustannie męczony na trasie Wawa-Jastarnia (po drodze tylko jedno A8 4.2 TDI nas wyprzedziło i to poboczem w trakcie gdy wyprzedzałem inne auto), w 4 osoby z bagażem, z Wawy do Jastarni (starą 7-mką), spalił 5,0 l na 100 km. Nigdy przedtem ani później żadne auto nie spaliło mi tak mało przy takim stylu jazdy. Olej zmieniać co 10 tys. km i nawet 1.5 dCi pożyje latami. Ale wolalbym 406 z 1.6 HDi. Jak coś, pomogę ogarnąć dobrego chińskiego korasa do turbo za nieduże pieniądze, który będzie działał.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pawel934
post Wed, 22 Apr 2020 - 20:16
Post #19


Forum Homee
Dołączył: Fri, 10 November 2006
Skąd: Warszawa WN





CYTAT(Maciek1234 @ Mon, 20 Apr 2020 - 12:53) *
Wybór olbrzymi, ograniczony jedynie osobistymi preferencjami i obawami. Za 15k można kupić 5-letnie Sandero/Logana od I-właściciela Kapelusznika-Emeryta. Przy takim aucie zapomnisz, co to mechanik, zawsze dojedziesz do pracy. W odróżnieniu od tych 15-20-letnich kapci z przelotami po pół miliona km, gdzie każdy następny przejechany kilometr oznacza kolejną usterką (zwaną przez fanbojów - prewencyjną czynnością serwisową).


Co do idei i filozofii to jestem 100% z Tobą w tym temacie, ale też nie naginajmy rzeczywistości.

W linku filtr: Sandero, 2015: https://www.otomoto.pl/osobowe/dacia/sander...h%5Bcountry%5D=

A E46 to moim zdaniem bardzo fajne auto, ale nie dla kogoś kto szuka głównego auta do 15k. W takim wypadku koszty utrzymania są raczej dość istotne, a na utrzymanie E46 w dobrej kondycji to moim zdaniem potrzeba lekko licząc dobrych kilka tys rocznie (jeśli mówimy o bieżącym usuwaniu każdej awarii + serwisowanie na dobrych zamiennikach), zakładając że nie trafimy żadnej grubej awarii + brak problemów z blacharką.



--------------------
"If in doubt, flat out" Colin McRae

Kilka aut wywołujących uśmiech na twarzy :)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Maciek1234
post Thu, 23 Apr 2020 - 09:15
Post #20


Forum Homee
Dołączył: Tue, 11 January 2005
Skąd: łódzkie





CYTAT(rf01 @ Wed, 22 Apr 2020 - 18:02) *
generalnie załatwiłem sobie auto na 3 miesiące

mógłbyś się przynajmniej pochwalić, co to za auto.

70km codziennego przelotu to naprawdę dużo, jak na używane auto. Im starsze, tym więcej przygód z mechanikami. Miałem i A4 B5, i E46 320d użytkowane w podobnym trybie (ok. 150km dziennie) - zawsze auta dojeżdżały do celu, nigdy nie było sytuacji, żeby nie odpaliły (a było to w czasach, gdy zima wyglądała jak zima i temperatury dochodziły do -30stC). Tym niemniej miałem stałego mechanika, którego odwiedzałem średnio raz na 2-3 miesiące. A, i eksploatacja tych samochodów rozpoczynała się od słonego pakietu startowego na zawieszenie i hamulce, bo szarpaki dla tych aut były po prostu bezlitosne. I te premiumy miały jakieś 10-15 lat. Jak się przesiadłem do 5-letniego Stilo, to kontakt z mechanikiem się praktycznie urwał, tak do 250kkm serwis ograniczał się tylko do wymiany oleju. Wybór auta raczej uzależniłbym od wolnego czasu - jeśli masz go sporo i nie żal ci go marnować na mechaników, to można się skusić na starsze auto.


--------------------
Porsche 911 (992)
BMW X7 M60iX (G07)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Stron V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Friday, 29 March 2024 - 13:11