Shoutbox 0 nowych PW 


4 Stron V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Wodny intercooler, budowa + części
ernest
post Fri, 02 Apr 2010 - 20:42
Post #1


User
Dołączył: Sat, 18 April 2009





Cześć.

Ostatnio myślałem nad lepszym chłodzeniem doładowanego silnika w MINI.
Seryjnie montowany jest tam skromny TMIC - w ciepłe dni, ze zmniejszonym kółkiem kompresora i innymi modami temperatury są dość wysokie.
Są dwie opcje - kupić wydajniejszy TMIC (400£ + shipping) albo spróbować swoich sił i zbudować prosty intercooler wodny.

Wzorując się na tych dwóch zestawach:
http://www.mini-madness.com/madness-mini-c...ntercooler.aspx
http://www.grsmotorsport.co.uk/minichargecooler.html

Potrzebuję:
- obudować seryjny ic płaszczem wodnym + dospawać 2 króćce
- poszukać pompę wody 12V (piszą, że wydajność 32 lpm, czyli 1900l/h) np. http://www.allegro.pl/item923464679_pompa_...4_mercedes.html ,albo pompę wody z Webasto,
- węże silikonowe, chociażby - http://www.silico.pl/produkty.php?go=wytla...roby_silikonowe
- zbiornik wyrównawczy - tu nie ma żadnego problemu
- chłodnicę wody, niezbyt dużą, żeby zachować klimatyzację - tutaj nie mam pomysły z czego zaadaptować / gdzie kupić

Ogólnie - spawanie + materiał we własnym zakresie (obudowa IC i zbiornik), pompa ~250zł, węże ~100zł, chłodnica ???zł
Mamy więc w okolicach ~1000 zł kompletny chargecooler, wydajniejszy niż jakikolwiek TMIC, DFIC dostępny do Mini.


Ma takie coś sens, czy są jakieś ukryte szczegóły o których zapomniałem? rolleyes.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wspieraj forum
post Fri, 02 Apr 2010 - 20:42
Post #


Dotacja






Dotacja na forum
Go to the top of the page
 
Quote Post
morfeusz86r
post Fri, 02 Apr 2010 - 22:38
Post #2


User
Dołączył: Mon, 29 December 2008





jedna uwaga jak dla mnie. tam gdzie normalnie idzie powietrze w ic dajesz wode, obudowe robisz tak żeby powietrze szło całą powierzchnią na ic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gość_M-Technic_*
post Sat, 03 Apr 2010 - 14:54
Post #3









A wziales pod uwage to, ze wydajnasc spada z czasem biggrin.gif Gdy woda sie nagrzeje moze byc jeszcze gorzej a skoro masz malo miejsca to raczej duzej chlodnicy wody nie wlozysz huh.gif No chyba ze auto na cwiartke i na codzien nie jezdzone wtedy widze same plusy cool.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
morfeusz86r
post Sat, 03 Apr 2010 - 16:19
Post #4


User
Dołączył: Mon, 29 December 2008





zawsze można zrobić zbiornik na wode z tyłu, a na ćwiartke można lodu zapodać
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ernest
post Sat, 03 Apr 2010 - 21:05
Post #5


User
Dołączył: Sat, 18 April 2009





Auto nie jest robione na stricte na 1/4, jeżdżę nim też na co dzień wink.gif
Dowiedziałem się, że podejdzie chłodnica ze Smarta - http://www.motoallegro.pl/item941708586_941708586.html


Można też wcisnąć coś takiego - http://www.turbozentrum-shop.de/Ladeluftku...x140x65-,art-28


Mam jeszcze jedno pytanie: czy płaszcz wodny, którym obuduję IC to po prostu prosty pojemnik z dwoma króćcami? Może efektywniej będzie podzielić go na jakieś sekcje?

Co do nagrzewania wody - odpowiednia pompa o przepływie rzędu 1800 l/h, kilka litrów wody w układzie (zazwyczaj w MINI jest 5-8 litrów) powinno załatwić sprawę. Ogólnie to w każdym teście, który czytałem W2A > większy A2A TMIC > stock.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
grzywaczewski
post Mon, 05 Apr 2010 - 12:59
Post #6


Forum Killer
Dołączył: Wed, 23 September 2009
Skąd: Łódź





Z taka rzezba jest tak, ze moze bedzie lepiej, a moze nie bedzie. Sa glosy 'za' i 'przeciw' coolerom wodnym. Koledzy maja w Legacach T. ponad 300KM z oryginalnym chlodzeniem wodnym i sa zadowoleni. Ja mam wywalononego wodnego coolera, zalozony powietrzny IC z GT i... tez jestem zadowolony. Teraz bede zmienial na IC w WRXa, troszke wydajniejszy no i w pieknym stanie.

Moim zdaniem, lepiej zebys zalozyl wiekszy IC powietrzny, poprawil nawiew na niego (moze wiekszy kurolap, spliter, a na pewno porzadny gumowy kolnierz zeby powietrze szlo na chlodnice a nie wszystko inne), zalozyl kocyk na turbo, bandaze/ceramike na kolektor, zadbal by do dolotu szlo zimne powietrze, moze atermiczne uszcelki pod kolektor dolotowy. Dodatkowo niewielkim kosztem mozesz zrobic manualny natrysk na IC.

Wodny IC bedzie duzo bardziej skomplikowany i dowalisz z przodu auta kupe kilogramow.


--------------------
EJ20G, EJ253, C16SE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
grzywaczewski
post Mon, 05 Apr 2010 - 13:07
Post #7


Forum Killer
Dołączył: Wed, 23 September 2009
Skąd: Łódź





A... doczytalem wlasnie o kolku kompresora, czyli tam nie ma turbo. To zdecydowanie nie warto ladowac sie w rzezby z wodnym, skoro dobry powietrzny TMIC jest w stanie ogarnac 300KM z duzej turbiny. Pamietaj ze glownym czynnikiem nagrzewajacym powietrze jest sprezenie powietrza a pozniej oddanie ciepla przez sama sprezarke. Kompresor nie grzeje sie tak jak turbo, bo nie ida przez niego spaliny i nie kreci sie tak szybko... no i nie laduje pewnie nawet 1 bara.


--------------------
EJ20G, EJ253, C16SE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ctv
post Tue, 06 Apr 2010 - 18:07
Post #8


Forum Homee
Dołączył: Mon, 17 March 2003
Skąd: lublin





ale wydajnosc wodnego ic jest kolosalnie wieksza w porownaniu do zwyklego ic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
grzywaczewski
post Tue, 06 Apr 2010 - 20:12
Post #9


Forum Killer
Dołączył: Wed, 23 September 2009
Skąd: Łódź





Sa dyskusje w tym temacie, ja nie do konca jestem przekonany. Dla mnie zasadnosc wodnego jest wtedy, gdy np. mamy silnik z tylu i ukladem wodnym montowanym z przodu (chlodnica, pompa, zbiornik wyrownawczy, wymiennik ciepla) chcemy zrownowazyc rozklad masy. A jesli rzeczywiscie jest duzo wydajniejszy, to pewnie ma sens w jakims Lambo czy Ferrari a w lekko doladowanym Mini wystarczy powietrzny TMIC.

Trzeba robic tak prosto jak sie da. Moim zdaniem prosciej (i lepiej) wydac pieniadze na sprawdzony wiekszy dedykowany TMIC, niz przerabiac cala instalacje na wodny. Jak napisalem powyzej, to sa wtedy dwie chlodnice, pompa, zbiornik, dodatkowe orurowanie, wentylator... a zeby uklad mial wysoka wydajnosc, to musi miec duza pojemnosc cieplna. Tak zeby cieplo zgromadzone przy butowaniu moglo byc oddawane w czasie dohamowan i jazdy przez zakret. 2 - 3 litry to na powietrznego ICka mozna wysikac podczas przejazdu, a taki wodny IC musi miec z 10 litrow w obiegu. Jak sie te rukty podliczy, to wyjdzie z 25kg albo lepiej z przodu auta.


--------------------
EJ20G, EJ253, C16SE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
GMS.
post Wed, 07 Apr 2010 - 21:57
Post #10


Forum Killer
Dołączył: Mon, 11 August 2008
Skąd: Polska





zasadność jest jeszcze jak nie ma miejsca na klasyczny ic tak jak w tym przypadku nie zmieniamy zderzaka nie robimy nowych rur tylko montujemy go w oryginalne miejsce montując tylko kilka dodatkowych elementów drugi przykład to zawody na 1/4 mili też bardzo dobre wydajne rozwiązanie nawet bez dodatkowej chłodnicy...

tu coś jeszcze znalazłem ciekawego http://www.enginelogics.com/intcool.html
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gość_M-Technic_*
post Wed, 07 Apr 2010 - 23:10
Post #11









Ale to ze wodny jest wydajnieszy nie podlega dyskusja smile.gif
Kwestia polega na tym jak dlugo bedzie on wydajniejszy rolleyes.gif
Cwiartka trwa ok 12s i w tym czasie woda sie nie nagrzeje ale jak pojezdzisz 2 godziny to woda moze juz grzac powietrze a nie je studzic w tym caly problem dry.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
GMS.
post Thu, 08 Apr 2010 - 15:14
Post #12


Forum Killer
Dołączył: Mon, 11 August 2008
Skąd: Polska





układ z odpowiednio dużą chłodnicą i wydajną pompą powinien na bieżąco chłodzić wodę i nic nie powinno się grzać , przy układzie na 1/4 mili chłodnicę można całkiem wywalić zamiast niej zamontować spory zbiornik na wodę i przed samym startem wlać zimną wodę z lodówki i dosypać tam lodu myślę że żaden FMIC nie będzie wydajniejszy...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
FF2004
post Sat, 10 Apr 2010 - 21:29
Post #13


Frequent User
Dołączył: Fri, 05 June 2009
Skąd: W-wa





Ford Focus RS MK1 ma w oryginale wodny IC z osobną chłodnicą i pompą wodną. Rozwiązanie jest uważane za mało wydajne i pierwszym modem jest zamiana na zwykły IC w zderzak. Poczytaj na PumaSpeed.


--------------------
FWD 560Nm - było
400KM 1.8T + Das iSt Gówno
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Feluke
post Mon, 12 Apr 2010 - 13:30
Post #14


Moderator
Dołączył: Sat, 03 January 2004
Skąd: Warszawa





CYTAT(FF2004 @ Sat, 10 Apr 2010 - 21:29) *
Ford Focus RS MK1 ma w oryginale wodny IC z osobną chłodnicą i pompą wodną. Rozwiązanie jest uważane za mało wydajne i pierwszym modem jest zamiana na zwykły IC w zderzak. Poczytaj na PumaSpeed.

Dac wieksza chlodnice wody, wydajniejsza pompe i powietrzny nawet nie posmierdzi.
Wodny ma sporo zalet, mala pojemnosc, niskie opory przeplywu i dzialanie nawet przy paleniu laczka w miejscu. Kwestia grzania wody nie istnieje bo mozna zastosowac poprostu wydajniejsza chlodnice albo nawet 2 mniejsze gdzies upchane. Do wad natomiast dosc skomplikowana budowe i pompe wody ktora moze zawiesc i tracimy chlodzenie.
Jezeli ktos lata po torze i liczy sie dla niego kazdy gram masy to powietrzny bedzie najlepszym rozwiazaniem. Do szybkiego dupowozu nawet na dlugie butowanie po autostradzie WIC jest lepszy.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ernest
post Tue, 13 Apr 2010 - 17:00
Post #15


User
Dołączył: Sat, 18 April 2009





Dzięki wszystkim za odpowiedzi.
Cały czas drążę temat, jeśli się nie sprawdzi, wrócę do std TMIC'a.

Pompę znalazłem - wspominał o niej !markos w wątku którego nie mogę teraz znaleźć - Bosch 0 392 022 002 (1200l/h @0,3b)
Chłodnica wody wjedzie na 99% od Smarta. Chyba, że lepszym wyjściem będzie zrobienie jakiegoś customa, ale tu muszę pogadać z kimś mądrzejszym ode mnie biggrin.gif

Pozostaje kwestia najważniejsza - JAK obudować ICka płaszczem wodnym? Czy ma to być po prostu pudełko z 2 króćcami, czy jest ono jakoś wewnątrz dzielone na sekcje? Z niektórych modeli przeznaczonych do Coopera S wychodzą nie dwa, a cztery węże, ale wolałbym to załatwić prościej, tak jak w sprawdzonych zestawach z 1 posta.

Anybody?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
grzywaczewski
post Tue, 13 Apr 2010 - 17:09
Post #16


Forum Killer
Dołączył: Wed, 23 September 2009
Skąd: Łódź





ernest, wlasnie zwatpilem. Chcesz seryjnego TMICa obudowac plaszczem wodnym? Nie wiedzialem ze tak mozna huh.gif


--------------------
EJ20G, EJ253, C16SE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ANTEQ
post Tue, 13 Apr 2010 - 19:06
Post #17


Frequent User
Dołączył: Wed, 26 March 2008





Jeśli już się uparłeś to kup gotowy, kosztują śmieszne pieniądze a są zrobione profi a nie rzeźba z obspawywaniem ic (http://cgi.ebay.com/ebaymotors/CXRacing-Intercooler-1000-HP-10x9x4-5-Water-to-Air-IC_W0QQcmdZViewItemQQhashZitem5ad83e0bb1QQitemZ390175001521QQptZMotorsQ5fCarQ5fT
ruckQ5fPartsQ5fAccessories )
Druga sprawa, że pompa o takiej wydajności bierze parę amperów a więc to co da więcej mocy WIC to zabierze alternator.
Jest duże prawdopodobieństwo że stojąc w korku chłodnica wody od WIC będzie się ogrzewać od chłodnicy silnika i zanim wytraci temp przez ten malutki wlocik w zdezaku to się znowu zdążysz zatrzymać.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exocet
post Tue, 13 Apr 2010 - 19:21
Post #18


Super User
Dołączył: Sat, 30 January 2010
Skąd: Warszawa





A nie można zwykłego FMIC'a zamontować ?


--------------------
...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
GMS.
post Tue, 13 Apr 2010 - 22:13
Post #19


Forum Killer
Dołączył: Mon, 11 August 2008
Skąd: Polska





ja chcę zastosować pompę 500 gph używaną na łodziach ma większą wydajność taką podają http://www.frozenboost.com/product_info.ph...b6a19711bafd01b
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ernest
post Tue, 13 Apr 2010 - 22:46
Post #20


User
Dołączył: Sat, 18 April 2009





CYTAT(grzywaczewski @ Tue, 13 Apr 2010 - 17:09) *
ernest, wlasnie zwatpilem. Chcesz seryjnego TMICa obudowac plaszczem wodnym? Nie wiedzialem ze tak mozna huh.gif


Jedno z podanych przeze mnie w 1 poście rozwiązań jest na 100% jest obudowanym seryjnym. Takie rozwiązanie, z mniejszym o 17% kółkiem i z 800RPM wyżej położonym odcięciem = IAT przy 25C na zewnątrz w okolicach 48 stopni. Obecnie, nawet na std kółku przy takiej temp miewam znacznie wyższą temp powietrza. Jedyny problem - zupełnie nie wiem, jak wygląda taki IC od wewnątrz. Samo spawanie to już nie problem wink.gif

Co do FMICa - przez jakiś czas były dostępne, obecnie już nie. Po pierwsze, brak klimy. Co ważniejsze, niemiły spadek boostu.
Z kolei ten Ebay'owy W2A nigdy nie zmieści się pod maskę dry.gif

Chciałem spróbować z tego rodzaju chłodzeniem ale widzę, że problemów raczej nie ubywa. Może po prostu pomyślę nad większym TMICem...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Stron V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Friday, 19 April 2024 - 21:37