Shoutbox 0 nowych PW 


3 Stron V  < 1 2 3  
Reply to this topicStart new topic
> PiggyBack: Przyspieszanie i opoznianie zaplonu
szaba
post Sun, 04 Dec 2005 - 18:15
Post #41


Forum Killer
Dołączył: Thu, 17 February 2005
Skąd: Katowice





Jeżeli zalejemy paliwo o wyższej LO to nie ma to sensu. Ja mówiłem o sytuacji kiedy jeździmy już na LO 98/99 bądź nie chcemy zwiększać LO.
Ale to przez to, że tego nie napisałem.


--------------------
Szabana_Design
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wspieraj forum
post Sun, 04 Dec 2005 - 18:15
Post #


Dotacja






Dotacja na forum
Go to the top of the page
 
Quote Post
gość_natenczas_*
post Sun, 04 Dec 2005 - 18:55
Post #42









Zwiększanie stopnia sprężania, a w konsekwencji zwiększanie ciśnienia sprężania, stosuje się w celu zwiększania sprawności silnika ( zwiększenia mocy ). A zwiększenie mocy wynikające ze wzrostu ciśnienia sprężania jest największe i możliwe do obliczenia jedynie wtedy, gdy kąt wyprzedzenia zapłonu i skład mieszanki pozostają bez zmian.

Zwiększanie stopnia sprężania, nie powinno mieć nic wspólnego ze zmianą kąta wyprzedzenia zapłonu, albowiem kąt ten zależny jest wyłacznie od obrotów silnika i napełnienia cylindra. Dopóki zwiększają się obroty i rośnie napełnienie, czyli dopóki rośnie moment obrotowy, konieczne jest zwiekszanie kąta wyprzedzenia zapłonu. Wynika to z faktu, że do osiągnięcia obrotów momentu obrotowego, zwiększa się ilość mieszanki do spalenia, a jednocześnie skraca się czas na jej spalenie. Dlatego do obrotów momentu maksymalnego istnieje konieczność wyprzedzania zapłonu i nie ma tu znaczenia zastosowany stopień sprężania. Po osiągnięciu obrotów momentu maksymalnego w silniku wyczynowym, zapłon powinien pozostać bez zmian.

Jeżeli w konkretnym silniku, po zwiększeniu stopnia sprężania, musimy opóźniać zapłon, lub/i wzbogacać mieszankę, aby się pozbyć spalania detonacyjnego, to znaczy, że silnik przeprężyliśmy ( przekroczyliśmy dopuszczalny dla konkretnych modyfikacji i zastosowanego paliwa stopień sprężania ).
.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
artix
post Sun, 04 Dec 2005 - 19:15
Post #43


Moderator
Dołączył: Sun, 16 March 2003
Skąd: Sweden





CYTAT("natenczas":2bkqwivc)
CYTAT("artix":2bkqwivc)
np silnik o podniesionej kompresji


Dziękuję za wyjaśnienie, bo byłem pewien, że pod słowami "do tego wszystkiego" kryje sie znacznie więcej niż tylko podniesienie kompresji.

Ale mam do Ciebie pytanie następne i proszę o wyjaśnienie.

O ile po podniesieniu kompresji, zalanie paliwa o wyższej liczbie oktanowej wydaje się dla mnie sprawą zrozumiałą, to podwyższanie ciśnienia na listwie i opóźnianie zapłonu już niekoniecznie. Bo niby w jakim celu? Czyżby przed zwiększeniem kompresji mieszanka była za uboga, a zapłon był za wczesny?

.

Added after 4 minutes:

CYTAT("artix":2bkqwivc)
zdefiniujmy co po polsku znaczy opoznic lub przyspieszyc zaplon
bo ja spotkalem sie z uzywaniem roznych terminow w odniesieniu do TDC

tez sie troche zakrecilem


Przyspieszyć zapłon, to spowodować, aby wystąpił wcześniej niż był.
Opóźnić zapłon, to spowodować, aby wystąpił później niż był.

Zarówno wyprzedzenie jak i opóźnienie zapłonu podaje się w stopniach obrotu wału korbowego.

Jeżeli podajemy wartość wyprzedzenia kąta zapłonu bez poprzedzajacego go znaku, to znaczy, że zapłon ten występuje przed GMP ( Górnym Martwym Punktem ) tłoka. Np. jeżeli określamy zapłon jako np. 10 stopni, to znaczy, że pojawia się on 10 stopni przed GMP.

Jeżeli przed wartością okręślającą kąt wyprzedzenia zapłonu, znajduje się znak - , to znaczy, że zapłon ten występuje po GMP. Np. jeżeli określamy zapłon jako np. -5 stopni, to znaczy, że pojawia się on 5 stopni po GMP.

Zapłon 10 jest zapłonem o 15 stopni wcześniejszym niż -5.



.


ok zaplon cofamy w tym samym kierunku

chodzilo mi oto ze niektorzy (np szwedzi) cofajac zaplon maja na mysli odsuwanie go od TDC co po naszemu znaczy przyspieszyc


co do podniesienia cisnienia paliwa sugeruje sie np E85 czyli etanolem ktory jest duzo trudniejszy do zapalenia i ma tez inna predkosc spalania

zuzycie tego paliwa wzrasta okolo 30% w porownaniu z 95

podniesienie cisnienia zapewni nam dostatnia ilosc paliwa a zarazem wtryski pracujace z wyzszym cisnieniem beda podawale paliwo w formie lepszej "mgly" co powoduje latwieszy zaplon

i w tym momecie mozemy przyblizac sie z zaplonem do TDC tak aby uzyskac nasze ukochane konie poniewaz niegrozi nam spalanie stukowe

a moze sie myle i ktos mnie nawroci ....


--------------------
E36 coupe M50b28 T by Artix
Audi A4 B8 TDI Avant by KingSoft
Go to the top of the page
 
+Quote Post
szaba
post Sun, 04 Dec 2005 - 19:25
Post #44


Forum Killer
Dołączył: Thu, 17 February 2005
Skąd: Katowice





W takim razie ja przeprężałem każdy silnik jaki wpadł mi w ręce, ponieważ za każdym razem musiałem opóźnić zapłon albo zalać silnik lepszym paliwem.

Co do kąta wyprzedzenia zapłonu wzgledem obrotów sie zgadzam, ale zastanawia mnie co napisałeś w tym zdaniu:
Zwiększanie stopnia sprężania, a w konsekwencji zwiększanie ciśnienia sprężania, stosuje się w celu zwiększania sprawności silnika ( zwiększenia mocy ).

Skoro zwiększyliśmy moc, to zwiększyliśmy moment w niższych obrotach silnika, to zapłon powinien wystartować z opóźnieniem, żeby w chwili maksymalnego momentu obrotowego wyprzedzenie było takie samo jak założone przez konstruktora.

Chociaż tak teraz to pisząc zastanawiam sie nad tym, jak doszło do tego, że moment mamy przy niższych obrotach?? Moc razy obroty wychodzi moment. Dlatego, jeżeli moc zwięskzyliśmy w zakresie całego zakresu obrotów a stopień napełnienia mamy identyczny, to krzywa momentu jest identyczna, dlatego przyznaje że chyba sie pomyliłem.
Tyle teorii, ale dlaczego za każdym razem zwiększając stopień sprężania trzeba zaingerować w zapłon/paliwo??? (nie mówie oczywiście o zwięskzaniu stopnia sprężania z 9 na 10, bo to minimalny wzrost). Zakładam, że zajmujemy sie silnikiem przygotowanym do sportu, tudzież wyczynowym i zwiększamy stopień sprężania o większe wartości.

Added after 7 minutes:

@artix
jak na moje oko sie nie mylisz hehe


--------------------
Szabana_Design
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gość_natenczas_*
post Sun, 04 Dec 2005 - 19:33
Post #45









CYTAT("szaba":2fku8ces)
W takim razie ja przeprężałem każdy silnik jaki wpadł mi w ręce, ponieważ za każdym razem musiałem opóźnić zapłon albo zalać silnik lepszym paliwem.

Co do kąta wyprzedzenia zapłonu wzgledem obrotów sie zgadzam, ale zastanawia mnie co napisałeś w tym zdaniu:
Zwiększanie stopnia sprężania, a w konsekwencji zwiększanie ciśnienia sprężania, stosuje się w celu zwiększania sprawności silnika ( zwiększenia mocy ).

Skoro zwiększyliśmy moc, to zwiększyliśmy moment w niższych obrotach silnika, to zapłon powinien wystartować z opóźnieniem, żeby w chwili maksymalnego momentu obrotowego wyprzedzenie było takie samo jak założone przez konstruktora.

Chociaż tak teraz to pisząc zastanawiam sie nad tym, jak doszło do tego, że moment mamy przy niższych obrotach?? Moc razy obroty wychodzi moment. Dlatego, jeżeli moc zwięskzyliśmy w zakresie całego zakresu obrotów a stopień napełnienia mamy identyczny, to krzywa momentu jest identyczna, dlatego przyznaje że chyba sie pomyliłem.
Tyle teorii, ale dlaczego za każdym razem zwiększając stopień sprężania trzeba zaingerować w zapłon/paliwo??? (nie mówie oczywiście o zwięskzaniu stopnia sprężania z 9 na 10, bo to minimalny wzrost). Zakładam, że zajmujemy sie silnikiem przygotowanym do sportu, tudzież wyczynowym i zwiększamy stopień sprężania o większe wartości.



Szaba, albo ja niezbyt jasno napisałem, albo Ty nie do końca zrozumiałeś.

Z całego mojego wywodu miało wynikać, że jeżeli tylko zwiększasz stopień sprężania, to nie powinieneś zmieniać kąta wyprzedzenia zapłonu. Paliwo na lepsze oczywiście zmienić możesz.

Następna sprawa. Poprzez zwiększenie stopnia sprężania poprawiasz sprawność silnika, co powoduje wzrost mocy.

Zwiększając moc poprzez zwiększenie stopnia sprężania, nie zmieniliśmy napełnienia, więc nia mamy żadnego powodu, aby majstrować przy zapłonie. Gdybyśmy uzyskali wzrost mocy poprzez poprawę napełnienia, to co innego. Przyspieszenie zapłonu byłoby pożądane lub wręcz konieczne.

.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
szaba
post Sun, 04 Dec 2005 - 19:37
Post #46


Forum Killer
Dołączył: Thu, 17 February 2005
Skąd: Katowice





Wiem, sam do tego doszedłem, że krzywa momentu została taka sama:)
wogóle słaby dzień dzisiaj mam, to chyba dlatego!!
Ta dyskusja mogła sie odbyć w inny dla mnie dzień hehe


--------------------
Szabana_Design
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gość_natenczas_*
post Sun, 04 Dec 2005 - 19:45
Post #47









CYTAT("artix":3rjmbp8b)
. ok zaplon cofamy w tym samym kierunku :lol:

chodzilo mi oto ze niektorzy (np szwedzi) cofajac zaplon maja na mysli odsuwanie go od TDC co po naszemu znaczy przyspieszyc

co do podniesienia cisnienia paliwa sugeruje sie np E85 czyli etanolem ktory jest duzo trudniejszy do zapalenia i ma tez inna predkosc spalania

zuzycie tego paliwa wzrasta okolo 30% w porownaniu z 95

podniesienie cisnienia zapewni nam dostatnia ilosc paliwa a zarazem wtryski pracujace z wyzszym cisnieniem beda podawale paliwo w formie lepszej "mgly" co powoduje latwieszy zaplon

i w tym momecie mozemy przyblizac sie z zaplonem do TDC tak aby uzyskac nasze ukochane konie poniewaz niegrozi nam spalanie stukowe

a moze sie myle i ktos mnie nawroci .... :lol:


Jeżeli będziesz odsuwał zapłon od GMP ( TDC ) w kierunku przeciwnym do obrotów silnika, to będziesz go przyspieszał. Jeżeli będziesz przysuwał zapłon od GMP w kierunku zgodnym z kierunkiem obrotów silnika, to będziesz go opóźniał.
.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
artix
post Sun, 04 Dec 2005 - 23:50
Post #48


Moderator
Dołączył: Sun, 16 March 2003
Skąd: Sweden





CYTAT("natenczas":1iqegkto)
CYTAT("artix":1iqegkto)
. ok zaplon cofamy w tym samym kierunku

chodzilo mi oto ze niektorzy (np szwedzi) cofajac zaplon maja na mysli odsuwanie go od TDC co po naszemu znaczy przyspieszyc

co do podniesienia cisnienia paliwa sugeruje sie np E85 czyli etanolem ktory jest duzo trudniejszy do zapalenia i ma tez inna predkosc spalania

zuzycie tego paliwa wzrasta okolo 30% w porownaniu z 95

podniesienie cisnienia zapewni nam dostatnia ilosc paliwa a zarazem wtryski pracujace z wyzszym cisnieniem beda podawale paliwo w formie lepszej "mgly" co powoduje latwieszy zaplon

i w tym momecie mozemy przyblizac sie z zaplonem do TDC tak aby uzyskac nasze ukochane konie poniewaz niegrozi nam spalanie stukowe

a moze sie myle i ktos mnie nawroci ....


Jeżeli będziesz odsuwał zapłon od GMP ( TDC ) w kierunku przeciwnym do obrotów silnika, to będziesz go przyspieszał. Jeżeli będziesz przysuwał zapłon od GMP w kierunku zgodnym z kierunkiem obrotów silnika, to będziesz go opóźniał.
.


ja to wiem ale jak juz powiedzialem szwedzi uzywaja czasem roznie i to mnie zmylilo

chcialem sie poprostu upewnic


--------------------
E36 coupe M50b28 T by Artix
Audi A4 B8 TDI Avant by KingSoft
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Stron V  < 1 2 3
Reply to this topicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Friday, 29 March 2024 - 14:38