Shoutbox 0 nowych PW 


2 Stron V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Ilość zarejestrowanych aut na jedną osobę, Czym grozi
Noname93
post Mon, 25 Sep 2017 - 21:52
Post #1


User
Dołączył: Mon, 05 September 2016





Witajcie,

Ogólnie temat dość dziwny jednakże szukając na forach/internecie nie znalazłem należytej odpowiedzi.
Otóż zastanawiam się bo wiem że mogę kupić na siebie ile chce samochodów o ile jestem w stanie udowodnić to, że mnie stać na samochód ale i to zastanawiam się czy jest prawdą bo zazwyczaj opłaca się wzbogacenie i urząd się nie doczepia.
Jednak mi chodzi o coś innego kupiłem dajmy na to w okresie 2-3 miesięcy trzy auta i przykładowo po tym czasie 2-3 miesięcy chce się dwóch pozbyć bo mam taki kaprys i chcę coś innego bo poprzednie auta nie były to do końca przemyślanym zakupem i nie chodzi mi o to że np. kupiłem szrota i chce się go pozbyć a tym bardziej nie chodzi mi o handel autami i zarobkiem na nich po prostu chce coś innego w podobnej cenie czy urząd się doczepi?
Warto dodać że po sprzedaży dwóch aut chciałbym zakupić inne dwa bo są potrzebne w domu.

Mieliście podobnie,a może wiecie coś na ten temat z chęcią poznam wasze zdanie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wspieraj forum
post Mon, 25 Sep 2017 - 21:52
Post #


Dotacja






Dotacja na forum
Go to the top of the page
 
Quote Post
kinko
post Mon, 25 Sep 2017 - 22:56
Post #2


Forum Killer
Dołączył: Mon, 18 April 2011
Skąd: Gdańsk





Jeśli sprzedasz auto w ciągu 6 miesięcy od zakupu i cena odsprzedaży będzie wyższa to przychód będziesz musiał rozliczyć w PIT, to wszystko.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Noname93
post Mon, 25 Sep 2017 - 23:52
Post #3


User
Dołączył: Mon, 05 September 2016





Rozumiem tylko pytanie jeśli auto zostało kupione na niższej fakturze bo silnik był powyżej 2l to jak mam się wytłumaczyć że auto wzrosło cenowo drugie tyle.
Druga sprawa to w tedy płace również ja sprzedając auto tzw. wzbogacenie cała sumę czy różnicę jaką niby zarobiłem?
Czyli na dobrą sprawę lepiej poczekać następne trzy miesiące i nie płacić nic?

@ Okej już wszystko wiem, czekam jeszcze parę miesięcy bo w tym kraju za wszystko trzeba płacić smile.gif dry.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Misior
post Tue, 26 Sep 2017 - 08:19
Post #4


Forum Homee
Dołączył: Fri, 10 March 2006
Skąd: Małopolska





CYTAT(Noname93 @ Mon, 25 Sep 2017 - 23:52) *
Rozumiem tylko pytanie jeśli auto zostało kupione na niższej fakturze bo silnik był powyżej 2l to jak mam się wytłumaczyć że auto wzrosło cenowo drugie tyle.

Trzeba było nie zaniżać faktury zakupu wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
hubi91
post Tue, 26 Sep 2017 - 08:41
Post #5


Super User
Dołączył: Fri, 17 June 2011
Skąd: Warszawa





CYTAT(kinko @ Mon, 25 Sep 2017 - 22:56) *
Jeśli sprzedasz auto w ciągu 6 miesięcy od zakupu i cena odsprzedaży będzie wyższa to przychód będziesz musiał rozliczyć w PIT, to wszystko.

Z tego co wiem, to rozliczyć to musisz niezależnie od cen, jeśli minęło mniej niż 6 miesięcy (przy czym data zakupu jest liczona tak naprawdę z końcem miesiąca, niezależnie od dnia, który został wpisany w umowie, bo tak biggrin.gif)
Odnośnie ilości samochodów itp. to nikomu nic nie musisz udowadniać, po prostu kupujesz sobie ile chcesz, przy czym w wielu przypadkach podlega to podatkowi PCC2 2% w terminie 14 dni od daty zakupu, a przy sprzedaży występuje obowiązek opisany powyżej.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
matteusz
post Tue, 26 Sep 2017 - 09:52
Post #6


Forum Homee
Dołączył: Thu, 18 September 2008
Skąd: Tarnobrzeg/Warszawa





CYTAT(hubi91 @ Tue, 26 Sep 2017 - 07:41) *
Z tego co wiem, to rozliczyć to musisz niezależnie od cen, jeśli minęło mniej niż 6 miesięcy (przy czym data zakupu jest liczona tak naprawdę z końcem miesiąca, niezależnie od dnia, który został wpisany w umowie, bo tak biggrin.gif)

Nawet jeśli nie zarobiłeś, to musisz się bujać z jakimiś papierkami w urzędzie skarbowym? To potwierdzone info?


--------------------
'84 Opel Kadett V6 powered by Transplantz Best ET 14.975 VAG Racing 2014 - bo tak
'97 BMW 328i 233KM/282Nm by 109-Performance - na co dzień
'00 Honda Integra Type R W1 PROFI 248KM/215Nm by strojenia.pl - na tor
'05 Renault Megane RS225 274KM/383Nm powered by ECUmajster - na weekend
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Noname93
post Tue, 26 Sep 2017 - 10:38
Post #7


User
Dołączył: Mon, 05 September 2016





Nie, nie z tego co już się dowiedziałem to jest tak jak kolega na początku napisał że rozliczasz się tylko w tedy kiedy cena jest wyższa niż przy kupnie i rozliczasz się tylko z tego zysku i tyle.

Jeśli chodzi o zaniżanie kwoty to prawda jest taka że normalnie tego bym nie robił jednakże z tą akcyzą też jest gruba przesada silnik 2.5L i odrazu 18,6% a stary diesel 2.0 już ma normalną pytanie który zanieczyszcza bardziej wink.gif Druga sprawa to osoba sprzedająca mi auto zaniżyła, nie ja.
Ale ja to oczywiście w tym jedynym przypadku to zrozumiałem. biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
hubi91
post Tue, 26 Sep 2017 - 11:12
Post #8


Super User
Dołączył: Fri, 17 June 2011
Skąd: Warszawa





W ustawie jest mowa o terminie i przedmiocie jako podstawie obowiązku rozliczenia danej czynności w PICie, nie ma tam informacji, że brak dochodu lub strata upoważnia do zwolnienia ze złożenia rozliczenia. W przypadku sprzedaży za cenę nie wyższą niż zakupu nie powstaje obowiązek zapłaty podatku, ale obowiązek rozliczenia pozostaje.

Chyba, że się mylę i nie znam przepisu, który zwalnia z tego obowiązku?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Damzzii
post Tue, 26 Sep 2017 - 11:25
Post #9


Super User
Dołączył: Thu, 27 February 2014





CYTAT(hubi91 @ Tue, 26 Sep 2017 - 08:41) *
Z tego co wiem, to rozliczyć to musisz niezależnie od cen, jeśli minęło mniej niż 6 miesięcy (przy czym data zakupu jest liczona tak naprawdę z końcem miesiąca, niezależnie od dnia, który został wpisany w umowie, bo tak biggrin.gif)

W zeszłym roku zadzwoniłem do dwóch u.s. w jednym kazali rozliczać bez względu na to czy wyszedłeś na + czy nie, w drugim kazali się nie wygłupiać i tylko w przypadku zysku, oczywiście przy rozliczeniu rocznym.
CYTAT(Noname93 @ Tue, 26 Sep 2017 - 10:38) *
Druga sprawa to osoba sprzedająca mi auto zaniżyła, nie ja.

smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mha
post Tue, 26 Sep 2017 - 17:08
Post #10


Super User
Dołączył: Thu, 14 December 2006
Skąd: z kosmosu





Zawsze jak sprzedajesz przed upływem 6m to składasz pit! również gdy sprzedajesz ze stratą.
Jak samochodów będzie kilka regularnie kupowanych i sprzedawanych i takie kombinacje to oczywiście będzie to uznane za działalność gospodarczą.

Jak kupiłeś taniej , a sprzedałeś drożej powyżej 6m , to nawet jak zarobisz na aucie kilkadziesiąt k, to podatku nie płacisz.(nie składasz też pit)

Jak kupiłeś tanio np szrota , a sprzedajesz do 6m drożej to musisz trzymać fv za poniesione koszty naprawy lub wzrostu wartości (na wypadek kontroli) ale jak wspomniałem , jak sprzedajesz do 6m od zakupu to pit składać trzeba bez znaczenia czy zysk czy strata czy na zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
romanzlasu
post Tue, 26 Sep 2017 - 19:59
Post #11


User
Dołączył: Tue, 26 April 2016





kiedyś można było zmniejszyć podatek zmniejszając dochód ze sprzedaży kosztami (faktury za naprawy czesci itp)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Damzzii
post Tue, 26 Sep 2017 - 20:30
Post #12


Super User
Dołączył: Thu, 27 February 2014





W tej materii nic się nie zmieniło, poniesione koszty zawsze sobie odliczasz.

CYTAT(mha @ Tue, 26 Sep 2017 - 17:08) *
Jak samochodów będzie kilka regularnie kupowanych i sprzedawanych i takie kombinacje to oczywiście będzie to uznane za działalność gospodarczą.

Na jakiej podstawie? Mam znajomych, którzy zmieniają bardzo często samochody (zresztą ja też), od tak bo lubią motoryzację i szybko im się nudzą, nie robią tego zarobkowo, nie wiem dlaczego miało by to być uznane za działalność.

Mam koleżankę która chora by chodziła jak nie kupiłaby kilku par butów w tygodniu, "nadmiaru" żeby chłopak nie marudził pozbywa się przez olx, czy ją też u.s. będzie ścigał że prowadzi działalność? smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maaaad
post Tue, 26 Sep 2017 - 20:46
Post #13


Forum Killer
Dołączył: Wed, 26 November 2008





CYTAT(Damzzii @ Tue, 26 Sep 2017 - 19:30) *
Na jakiej podstawie? Mam znajomych, którzy zmieniają bardzo często samochody (zresztą ja też), od tak bo lubią motoryzację i szybko im się nudzą, nie robią tego zarobkowo, nie wiem dlaczego miało by to być uznane za działalność.

Na podstawie art. 2 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej w związku z art. 60(1) par. 1 Kodeksu wykroczeń, plus cała plejada przepisów Kodeksu karnego skarbowego. Ale oczywiście każda sytuacja jest analizowana indywidualnie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Damzzii
post Tue, 26 Sep 2017 - 21:09
Post #14


Super User
Dołączył: Thu, 27 February 2014





CYTAT(maaaad @ Tue, 26 Sep 2017 - 20:46) *
Na podstawie art. 2 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej w związku z art. 60(1) par. 1 Kodeksu wykroczeń, plus cała plejada przepisów Kodeksu karnego skarbowego. Ale oczywiście każda sytuacja jest analizowana indywidualnie.

Tylko udowodnij komuś że to jest prowadzenie działalności a nie miłość do motoryzacji smile.gif Moim zdaniem nierealne w przypadku kupna/sprzedaży kilku czy nawet kilkunastu aut rocznie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wombat
post Tue, 26 Sep 2017 - 21:47
Post #15


Forum Clubber
Dołączył: Sun, 16 February 2003
Skąd: Wawa Ursus





CYTAT
Mam koleżankę która chora by chodziła jak nie kupiłaby kilku par butów w tygodniu, "nadmiaru" żeby chłopak nie marudził pozbywa się przez olx, czy ją też u.s. będzie ścigał że prowadzi działalność?

Jeżeli przy tym "pozbywaniu się" generuje zysk (sprzedaje powyżej ceny zakupu) to po jakimś czasie tak.

Wiesz - ja na tej samej zasadzie to jestem bezrobotny tylko czasem coś hobbystycznie robię a ludzie mi za to hobbystycznie płacą. Albo ja robie za darmo a oni mi dają kase z dobroci serca.


--------------------
____________________________________________
Dizlem - lamusie, możesz wozić se mamusie...
Wombat
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Damzzii
post Tue, 26 Sep 2017 - 23:07
Post #16


Super User
Dołączył: Thu, 27 February 2014





Ja absolutnie nie podnosiłem kwestii zarabiania i odprowadzania z tego tytułu podatków, to jest jakby oczywiste.
Zainteresował mnie wpis kolegi sugerujący że urząd skarbowy sprzedaż kilku samochodów rocznie może podciągnąć pod prowadzenie działalności i w konsekwencji ukarać osobę, która po prostu zmienia z nudów auta nie generując przy tym zysku.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maaaad
post Tue, 26 Sep 2017 - 23:54
Post #17


Forum Killer
Dołączył: Wed, 26 November 2008





CYTAT(Damzzii @ Tue, 26 Sep 2017 - 20:09) *
Tylko udowodnij komuś że to jest prowadzenie działalności a nie miłość do motoryzacji smile.gif Moim zdaniem nierealne w przypadku kupna/sprzedaży kilku czy nawet kilkunastu aut rocznie.

Zgłoś się z tym do skarbówki, już oni Ci udowodnią co tylko zechcesz wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
GrzesiekK.
post Wed, 27 Sep 2017 - 00:33
Post #18


Forum Homee
Dołączył: Sun, 09 December 2007





CYTAT(maaaad @ Tue, 26 Sep 2017 - 23:54) *
Zgłoś się z tym do skarbówki, już oni Ci udowodnią co tylko zechcesz wink.gif


Taaaa tam nadal działa zasada, dajcie człowieka znajdzie się paragraf ... smile.gif


--------------------
Renault Clio Sport 2 - rajdówka w ciągłej budowie ....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bielawa
post Wed, 27 Sep 2017 - 07:43
Post #19


Forum Killer
Dołączył: Wed, 08 February 2012





Na przyszłość - nie musisz przerejestrowywać auta na siebie - wielu handlarzy tak robi. I też możesz zaniżyć wartość na umowie dalszej sprzedaży.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mha
post Wed, 27 Sep 2017 - 09:29
Post #20


Super User
Dołączył: Thu, 14 December 2006
Skąd: z kosmosu





CYTAT(Damzzii @ Tue, 26 Sep 2017 - 23:07) *
Ja absolutnie nie podnosiłem kwestii zarabiania i odprowadzania z tego tytułu podatków, to jest jakby oczywiste.
Zainteresował mnie wpis kolegi sugerujący że urząd skarbowy sprzedaż kilku samochodów rocznie może podciągnąć pod prowadzenie działalności i w konsekwencji ukarać osobę, która po prostu zmienia z nudów auta nie generując przy tym zysku.

Jak będziesz kupował i sprzedawał wiele samochodów w ciągu roku to nie ma opcji , będziesz je posiadał poniżej 6 miesięcy , a wtedy z samego pitu z automatu wyniknie że prowadzisz działalność gospodarczą kupno i sprzedaż pojazdów.
Oczywiście jedne dwa lub 3 w roku to jeszcze ujdzie szczególnie jak będzie na nich strata. ale 5-10-15 sztuk, niektóre sprzedawane z zyskiem, a niektóre do 6 miesięcy (obowiązek rozliczenia z US), to sam sobie odpowiedz....

Oczywiście jesteś w miarę na bezpiecznej pozycji w tym temacie jak masz inne dochody znacznie przewyższające owe "nie handlowanie autami", ale jak jesteś na bieda-etacie albo bezrobotny , to oczywiście bajki że to hobby możesz opowiadać na forum.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Stron V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Friday, 26 April 2024 - 20:39