Shoutbox 0 nowych PW 


4 Stron V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Kask - jaki wybrać?
Wombat
post Tue, 24 Jul 2018 - 09:26
Post #41


Forum Clubber
Dołączył: Sun, 16 February 2003
Skąd: Wawa Ursus





oczywiście że nie. Tylko że nie wszyscy jeździmy w nowych volvo kombi bo jest bezpieczne smile.gif.
Znam ludzi co kupili bardzo drogie kaski "z referencji" i się nie pokochali (z tysiąca powodów). Pewnie -że jeżeli ktoś ma 3 tys zł na kask i jeszcze jest mu w nim wygodnie i "odpowiednio" - to super. Ale nie zawsze tak jest.


--------------------
____________________________________________
Dizlem - lamusie, możesz wozić se mamusie...
Wombat
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wspieraj forum
post Tue, 24 Jul 2018 - 09:26
Post #


Dotacja






Dotacja na forum
Go to the top of the page
 
Quote Post
hexx #2
post Tue, 24 Jul 2018 - 09:45
Post #42


Forum Homee
Dołączył: Tue, 07 November 2017





Bo trzeba wsadzić na głowę i przymierzyć przed zakupem... i kupić ten który będzie lekko za ciasny

Miałem kask HJC FG-JET ... nie był jakoś zły i kosztował coś około 1k PLN. Normalny kask.
Schuberth M1 za 1.6k jest o klasę lepiej wykonany pod względem jakości (wystarczy dotknąć materiału w środku, precyzji działania mechanizmów) i daje dużo większe możliwości dostosowania do warunków jazdy (różne kolory blendy i pinlock'ów).

Warto dopłacić.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wombat
post Tue, 24 Jul 2018 - 12:43
Post #43


Forum Clubber
Dołączył: Sun, 16 February 2003
Skąd: Wawa Ursus





Wiesz.. to przymierzanie przed zakupem... to też z tym różnie bywa. Coś co w sklepie było super po 2 godzinach na głowie może okazac się torturą. I nawet nie wiadomo czy posiadanie/używanie przedtem kasku to sprawa pomocna czy jednak bardziej przeszkadza. Bo jeden wie już czego od kasku oczekuje a drugi z kolei oczekuje żeby nowy był taki jak stary ale kupuje przecież inny i z każdym jest coś nie tak.
Lekko ciasny - zarówno lekko jak i ciasny to wrażenie subiektywne. Tak jak "dopasowany".
O tym by można książkę napisać i dla jednego każde zdanie by było prawdziwe a dla drugiego fałszywe.
To wszystko zależy jak jeździsz, czym jeździsz, czego oczekujesz, co możesz poświęcić na rzecz bezpieczeństwa a czego nie (najczęściej poświęca się komfort w jakimś stopniu), ile w tym kasku spędzasz i w jakich warunkach, czy masz z nim co zrobić po tym jak dojedziesz.
Mam zioma co ma fajny kask ( z tych droższych) i bardzo go lubił tylko od zawsze twierdził że było mu za głośno - zwłaszcza jak sobie pootwierał wloty. No to sobie wymyślił inną szybkę czy deflektorek i zrobiło się ciszej...teraz przyszły upały...no i zonk. Powietrze przestało opływać kask jak poprzednio i mu się w nim łeb gotuje tak że non stop jeździ z rozszczelnioną szybą - i to tak około 1cm a nie na "pierwszy klik".

Bezpieczeństwo to też (wbrew pozorom) aspekt komfortu. Wybierając kask nie można się skupiać jedynie na tym który był najlepszy w testach i biore ten bo on mi uratuje życie kiedy po głowie przejedzie mi spychacz gąsienicami. Weźmiesz "najlepszy" kask i jazda nim bedzie torturą i zamiast skupiać się na ogarnianiu przestrzeni w 3D bedziesz ciągle myślał o tym chujowym czymś co masz na głowie i jak ci jest w tym nie wygodnie - nie musi uwierać - wystarczy że ci bedzie w nim za gorąco. Albo zapięcie masz w takim miejscu że ci zawadza o kołnierz kurtki albo dzwoni o skorupę albo wylądujesz z głową w takiej pozycji że minimalny ruch na bok spowoduje że wiatr będzie ci chciał odkręcić głowę albo zacznie ci zawiewać szyje czy coś...
Trzeba brać najlepszy, WYGODNY na jaki nas stać i spełnia nasze wymagania - a nie po prostu najlepszy "bo tak".

itd..itp.. jest milion aspektów. Ja zazdroszczę tym którzy mogą sobie kupić najbezpieczniejszy i najdroższy kask, założyć na łeb i powiedzieć że to jest stworzone dla nich i innego nie chcą a po 2 miesiącach dalej mieć to samo zdanie.


--------------------
____________________________________________
Dizlem - lamusie, możesz wozić se mamusie...
Wombat
Go to the top of the page
 
+Quote Post
hexx #2
post Tue, 24 Jul 2018 - 13:26
Post #44


Forum Homee
Dołączył: Tue, 07 November 2017





Nie przesadzaj...
wkładasz kask i wiesz czy "dobrze leży" i będziesz się w nim dobrze czuł czy nie. Tak samo jak wsiadasz do samochodu i wiesz, że czujesz się dobrze (i oby kasy na niego wystarczyło tylko).

Lekko ciasny w chwili zakupu ma być.. bo z czasem (dość szybko) wnętrze się delikatnie "wygniata" i wtedy pasuje dobrze.. nie ma luzów ale i nie ciśnie.
Nie jestem jakimś doświadczonym userem moto i sam moto też nie jest jakiś hi-endowy.. ale jakiś czas temu pod czas kupowania Hondy w Lublinie, właściciel mi tak doradził i z perspektywy czasu wiem, że miał racje.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dany_47
post Tue, 24 Jul 2018 - 13:39
Post #45


Forum Killer
Dołączył: Sat, 12 November 2016
Skąd: Stolica





hexx ma rację. kupowanie na allegro kończy się pojechaniem po opinii firmie czy danemu modelowi kasku a tylko dlatego że kupiło się kask "bo ładny"
mnie bardzo namawiano na AGV... faktycznie, przyjemna wysciółka, ładne grafiki ale czułem dyskomfort w dopasowaniu. a włożyłem na głowe SHOEI i.... to było to! pełen komfort na głowie i czułem że leży idealnie, obejmuję moją głowę i dotyka twarzy tak jak ma to robić! nie żebym shoei'a reklamował, opisuje tylko swoją historie doboru kasku.
Przeważnie każda marka produkuje pod inny kształt głowy, więc dopasowanie to tylko i wyłącznie przymiarka a nie wróżenie z fusów i wybieranie po malowaniach.
Więc trzeba brać dupe w troki, do intermotors czy innych motoakcesoriów sie ruszyć i przymierzać różne marki! tak samo z butami, rękawicami itd



--------------------
Sleeper R30T 744KM 789Nm
0-100 2.99 100-200 5.8
ET 10.539
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wombat
post Tue, 24 Jul 2018 - 14:00
Post #46


Forum Clubber
Dołączył: Sun, 16 February 2003
Skąd: Wawa Ursus





Dlatego mówię że kaski to jak bielizna. To musi każdemu pasować.
A jak nie masz doświadczenia to też możesz mieć wrażenie w sklepie że wybrałeś super. A 3 tygodniu potem przymierzasz kask znajomego i sie okazuje że o ile twój faktycznie jest super to z tym byś się chciał wręcz ożenić i mieć dzieci.


--------------------
____________________________________________
Dizlem - lamusie, możesz wozić se mamusie...
Wombat
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Raceboy
post Tue, 24 Jul 2018 - 22:04
Post #47


Moderator
Dołączył: Sat, 19 November 2005
Skąd: From Hell





Kask musi leżeć na głowie. Tu nie ma żadnej filozofii. Mówi się, że są dwa typy głowy. Na Arai i na Shoei.

Mój ojciec nie założy Arai. Ciśnie go i nie wygodnie. Shoei XR1000 i Suomy Vandal leżą mu za to świetnie.
Ja z kolei śmigam w Arai Viper GT. Ale pasuje mi też Shoei, chociaż bardziej otula mój łeb Arai.

To jest tak indywidualna kwestia, że bez przymiarki i jazdy testowej się nie da- nie wiedząc czego się szuka, nie mając w tej kwestii doświadczenia.
Praktycznie każdy salon motocyklowy ma kaski demo- najlepiej się tam wybrać, pogadać ze sprzedawcą, przymierzyć kilka modeli i wybrać co najlepsze.

Co do samych firm produkujących kaski- każda większa firma mająca aspiracje do bycia na topie ma kaski w których śmigają zawodnicy na torach w MotoGP. Nie zmienia to faktu, że są firmy lepsze i mniej lepsze wink.gif



--------------------
"We are made of emotions(...)It's only a question of finding the way to experience them." - Ayrton Senna
Go to the top of the page
 
+Quote Post
usuniety
post Thu, 26 Jul 2018 - 19:57
Post #48


Forum Killer
Dołączył: Wed, 28 December 2011
Skąd: Katowice





CYTAT(Raceboy @ Tue, 24 Jul 2018 - 22:04) *
Co do samych firm produkujących kaski- każda większa firma mająca aspiracje do bycia na topie ma kaski w których śmigają zawodnicy na torach w MotoGP. Nie zmienia to faktu, że są firmy lepsze i mniej lepsze wink.gif

Ale nie każda firma musi płacić zawodnikom gruby hajs za to, żeby jeździli w ich kaskach i nie każda firma nie modyfikuje swoich kasków względem produktów z wieszaka w sklepie.
Chodzi mi tutaj o markę Arai, która udostępnia zawodnikom tylko kaski, nie płaci za to, żeby w nich jeździli.
Miałem kilka razy w rękach kaski Arai od zawodników MotoGP i faktycznie skorupa wewnętrzna i zewnętrzna to jest dokładnie to samo co może kupić zwykły zjadacz chleba. Jedyne "modyfikacje" to wyściółka kasku, dostosowana do pozycji dużo bardziej złożonej niż użytek amatorski na torze, czy sportowy na ulicy oraz powiększone lotki na kasku, za pomocą doklejanych, wykonanych z przezroczystego tworzywa sztucznego elementów, które dostosowują kask do dużo większych prędkości, niż te rozwijane przez "zwykłych" motocyklistów.

Jeśli kogoś interesuje ten temat, to mogę poszukać fotek, mam je gdzieś na telefonie. Mam też zdjęcia z Holandii z Arai Inspiration Center - największe wrażenie robią ściany tej hali, zapełnione uszkodzonymi kaskami z podziękowaniami od osób, którym uratowały życie.

Chyba nie sądzicie, że Jorge Lorenzo zmienił HJC na Sharka bo Shark jest lepszy wink.gif

P.S. Jako ciekawostka - LS2 też już ma zawodników, którzy jeżdżą w ich kaskach.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
error.
post Thu, 26 Jul 2018 - 23:33
Post #49


Super User
Dołączył: Fri, 02 December 2016





Zapomniałem, a raczej nieco "zlekceważyłem" Arai. Firma z bardzo dużym doświadczeniem. smile.gif Tyle, że to już wysoka półka cenowa, zaraz się okaże że ta seta kosztuje 2 razy tyle co orzech. wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dany_47
post Fri, 27 Jul 2018 - 08:27
Post #50


Forum Killer
Dołączył: Sat, 12 November 2016
Skąd: Stolica





podeślij mi te fotki co masz. z chęcią przejrzę. To interesujący temat...


--------------------
Sleeper R30T 744KM 789Nm
0-100 2.99 100-200 5.8
ET 10.539
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Raceboy
post Fri, 27 Jul 2018 - 08:51
Post #51


Moderator
Dołączył: Sat, 19 November 2005
Skąd: From Hell





CYTAT(usuniety @ Thu, 26 Jul 2018 - 18:57) *
Miałem kilka razy w rękach kaski Arai od zawodników MotoGP i faktycznie skorupa wewnętrzna i zewnętrzna to jest dokładnie to samo co może kupić zwykły zjadacz chleba. Jedyne "modyfikacje" to wyściółka kasku, dostosowana do pozycji dużo bardziej złożonej niż użytek amatorski na torze, czy sportowy na ulicy oraz powiększone lotki na kasku, za pomocą doklejanych, wykonanych z przezroczystego tworzywa sztucznego elementów, które dostosowują kask do dużo większych prędkości, niż te rozwijane przez "zwykłych" motocyklistów.



Dodatkowo kask stricte sportowy ma o wiele bardziej rozbudowaną wentylację, przez co jest bardzo, ale to bardzo głośny w środku. Zawodnicy jeżdżą ze stoperami w uszach i to w krótkim czasie. Próbowałem jeździć w Shoei X14 Vermeulen...nie da się bez zatyczek, wentylacja świetna, ale to tak jakby codziennie jeździć Radicalem do pracy 50km w jedną stronę. Przez pierwsze dwa, trzy wyjazdy spoko, potem zaczyna to irytować. Szum powietrza wykończy każdego po godzinie jazdy. Dlatego jeżdżę w Arai Viper GT, który jest niesamowicie cichy i świetnie aerodynamiczny.


--------------------
"We are made of emotions(...)It's only a question of finding the way to experience them." - Ayrton Senna
Go to the top of the page
 
+Quote Post
K@rol
post Sun, 29 Jul 2018 - 18:54
Post #52


Forum Killer
Dołączył: Sat, 03 December 2005





Z innej beczki. W jakim zamkniętym kasku będzie się najlepiej oddychalo? Przepływ powietrza żeby był jak najlepszy?
Tak mi sie przydarzyło, że mam płuca wydajne na jakieś 50% i nawet ostatnio coś szlifowalem w masce i pocilem się, było mi gorąco i męczył mnie zablokowany nos i gorac pod maską...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Raceboy
post Mon, 30 Jul 2018 - 11:42
Post #53


Moderator
Dołączył: Sat, 19 November 2005
Skąd: From Hell





Patrz wyżej- każdy kask sportowy - torowy. Arai XR-7V, Shoei X-Spirit III, Bell Pro Star itd. Tylko ceny nie należą do najniższych wink.gif
Jest jeszcze Shoei Neotec II. Nie jest tani, ale mówi się, że to najlepszy kask szczękowy na rynku. Nie wiem, nie testowałem, ale w Twoim przypadku może jest to niegłupie wyjście.


--------------------
"We are made of emotions(...)It's only a question of finding the way to experience them." - Ayrton Senna
Go to the top of the page
 
+Quote Post
usuniety
post Sun, 05 Aug 2018 - 20:59
Post #54


Forum Killer
Dołączył: Wed, 28 December 2011
Skąd: Katowice





CYTAT(K@rol @ Sun, 29 Jul 2018 - 18:54) *
Z innej beczki. W jakim zamkniętym kasku będzie się najlepiej oddychalo? Przepływ powietrza żeby był jak najlepszy?
Tak mi sie przydarzyło, że mam płuca wydajne na jakieś 50% i nawet ostatnio coś szlifowalem w masce i pocilem się, było mi gorąco i męczył mnie zablokowany nos i gorac pod maską...

W jakiej pozycji jeździsz? Jeśli wyprostowana pozycja to zdecydowania Arai Renegade lub jego poprzednik, Rebel.
Zdjęcia wrzucę jak wrócę do domu wink.gif

Kask sportowy się sprawdzi ale na sportowym motocyklu, w złożeniu - wtedy dopiero wloty odpowiednio działają.
Stąd nie jest ściemą, że kask należy dobrać bardzo indywidualnie do swojego stylu jazdy/pozycji/motocykla.

Jak kupisz sobie X-Spirita III, a jeździsz np. na jakimś supermoto to kask Ci się nie sprawdzi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
hexx #2
post Sun, 05 Aug 2018 - 21:19
Post #55


Forum Homee
Dołączył: Tue, 07 November 2017





ha...
My tu dyskutujemy o kaskach i bezpieczeństwie
a dzisiaj widziałem potężną rzeszę ludzi na moto (sport/street)... w adidasach, krótkich sportowych spodenkach i lekkich koszulkach/bluzach.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Raceboy
post Mon, 06 Aug 2018 - 09:53
Post #56


Moderator
Dołączył: Sat, 19 November 2005
Skąd: From Hell





Gdy kilka lat temu miałem misję przejechania Krety wszerz i wzdłuż na Kawaski KLE250 z lokalnej wypożyczalni (z Agia Pelagia do Ajos Nikolaos i Sitia, następnie Lentas, Chania, walenie przez góry, autostradę itd, zwiedzanie zabytków, minotaurów i innych), to się czułem dosłownie nagi. Planowałem wypożyczyć coś a'la większy skuter, więc zabrałem tylko rękawiczki...kask mi dali jakiś chinol jet z wypożyczalni, do tego trampki, szorty i t-shirt. Serio, przez pierwszy dzień nie umiałem jechać, ze względu na jakiś hamulec w głowie "co będzie jak się wywalę". Potem mi przeszło, ale w tyle głowy lampka się paliła. Niemniej gdy jeździłem te 5 dni- połowa z całego urlopu na Krecie - mijało mnie setki lokalesów na jednośladach.
Szorty, japonki, gołe klaty to pikuś przy typach śmigających bez kasków na ZX9 czy R6 lekko 200+, tylko w okularach a'la Matrix wink.gif Co zastanawiające, każdy, ale to każdy jeden motocykl miał ślady szlifów, więc zastanawiałem się, w jakim stanie musieli być ich właściciele wink.gif


--------------------
"We are made of emotions(...)It's only a question of finding the way to experience them." - Ayrton Senna
Go to the top of the page
 
+Quote Post
K@rol
post Mon, 06 Aug 2018 - 14:01
Post #57


Forum Killer
Dołączył: Sat, 03 December 2005





Ja dostałem w Chorwacji mandat za jazdę bez kasku,tylko w czapce z daszkiem.... Ale jeździłem wypozyczona aprilla 50ccm wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tatarzyn
post Mon, 03 Sep 2018 - 14:45
Post #58


Rookie
Dołączył: Tue, 16 January 2018





Wybór kasku uzależniony jest zwykle od tego jakim sprzętem jeździmy. Jeżeli jeździmy skuterem, to spokojnie wystarczy kask otwarty. Na motocykle o pojemności do 125 ccm, spokojnie wystarczy kask szczękowy. Natomiast na wszystkie inne motocykle o większych mocach spokojnie powinien wystarczyć kask integralny - który ze względu na swoją specyfikację jest najbezpieczniejszym rozwiązanie. Proponuję sprawdzić jeszcze tutaj: http://www.maxmotors.pl/co-to-sa-kaski-szczekowe/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wombat
post Mon, 03 Sep 2018 - 18:37
Post #59


Forum Clubber
Dołączył: Sun, 16 February 2003
Skąd: Wawa Ursus





a na skuter o pojemności 500? a jaka jest różnica czy walisz łbem w krawężnik po szlifie za 100km/h na skuterze 125 (tfu!) czy na litrze.. i to jeszcze na chopperze?
To dobieranie kasków "do pojemności" to mnie rozbawia nieustannie.




--------------------
____________________________________________
Dizlem - lamusie, możesz wozić se mamusie...
Wombat
Go to the top of the page
 
+Quote Post
usuniety
post Mon, 03 Sep 2018 - 20:49
Post #60


Forum Killer
Dołączył: Wed, 28 December 2011
Skąd: Katowice





CYTAT(tatarzyn @ Mon, 03 Sep 2018 - 14:45) *
Wybór kasku uzależniony jest zwykle od tego jakim sprzętem jeździmy. Jeżeli jeździmy skuterem, to spokojnie wystarczy kask otwarty. Na motocykle o pojemności do 125 ccm, spokojnie wystarczy kask szczękowy. Natomiast na wszystkie inne motocykle o większych mocach spokojnie powinien wystarczyć kask integralny - który ze względu na swoją specyfikację jest najbezpieczniejszym rozwiązanie.

Nawet tego nie skomentuję.
Trochę mi zeszło... zdjęcia z Holandii muszę odkopać ze starego dysku. Tutaj zajawka z Polski wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Stron V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Tuesday, 23 April 2024 - 17:20