Shoutbox 0 nowych PW 


 
Reply to this topicStart new topic
> Uprawnienia do montażu LPG
grayfox
post Thu, 16 Jun 2022 - 15:38
Post #1


User
Dołączył: Sat, 04 September 2010
Skąd: Wrocław





Temat raczej mało racingowy, ale przypuszczam, że znajdzie się tutaj trochę instalatorów.
Takie moje szczęście, że z jednym wyjątkiem, żaden z moich dotychczasowych dupowozów nie posiadał instalacji LPG i do tej pory nie miałem z tym większego problemu. Jednak obecne ceny benzyny sprawiły, że zacząłem poważnie rozważać temat i tutaj pojawiła się pewna myśl:

Sytuacja wygląda tak, że praktycznie cały serwis przy samochodach robię sam, mam mały garaż i przez lata uzbierało się spore zaplecze narzędziowe. Samochodów w domu jest kilka, a i osobiście lubię sobie raz na 2-3 lata samochód zmienić. W związku z tym przeszła mi przez głowę myśl, aby zamiast zlecać montaż, zainwestować nawet nieco więcej i samemu zrobić uprawnienia, co oszczędziłoby mi lataniny po warsztatach i pewnie z biegiem czasu nieco gotówki.

Niestety przeszukując internet, mam wrażenie, że wyjątkowo mało jest informacji na ten temat, a większość znajdowanych tematów jest co najmniej z przed 10-12 lat.
Prowadzę już działalność gospodarczą, chociaż w zupełnie innej branży i z tego co udało mi się dowiedzieć do tej pory, jedynym wymogiem aby legalnie montować instalacje LPG jest posiadanie przez zakład analizatora spalin oraz detektora gazu z atestem ITS, po czym można złożyć wniosek o wpis na listę ITS.
Mój problem pojawia się przy słowie "zakład". Nie mam warsztatu i nie prowadzę działalności usługowej w branży moto, a nawet nie za bardzo chcę. I tutaj właśnie rodzi się główne pytanie:

Jak to wygląda od strony praktycznej ?
Wpis PKD mogę zrobić, może nawet raz w roku komuś instalację zamontować, żeby nie było, ale ciekawi mnie czy to jest do ogarnięcia w takich warunkach i czy w ogóle warto dalej tracić energię i zgłębiać temat, nie mając na celu prowadzenia działalności zarobkowej w tym zakresie ?
Domyślam się, że mogą istnieć różne pułapki pokroju wszelakich kontroli czy sporych kosztów utrzymania uprawnień, w postaci np. obowiązkowych legalizacji urządzeń pomiarowych, które sprawią, że ten pomysł nie ma racji bytu.

Bardzo dziękuję za rzeczowe odpowiedzi! smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wspieraj forum
post Thu, 16 Jun 2022 - 15:38
Post #


Dotacja






Dotacja na forum
Go to the top of the page
 
Quote Post
soltyk
post Fri, 17 Jun 2022 - 12:18
Post #2


Super User
Dołączył: Mon, 10 February 2014





Zakładanie działalności LPG, aby raz na rok zamontować instalację, jest bez sensu - jak niskie nie byłyby koszty i wymagania przy zakładaniu.
Dobrze kombinujesz, żeby samemu sobie montować LPG. Wielu gazowników to kompletne papraki. Zresztą, szef bierze dwa auta na montaż dziennie, to jak taki monter może zrobić to sumiennie. Tylko rozwiązania szukasz nie tam, gdzie trzeba. To robi się w następujący sposób: dogadujesz się z warsztatem, zakładasz sobie instalację, a potem jedziesz po papiery. Gazownik, za niewielką opłatą, wszystko sprawdzi i wystawi kwit, że to on montował. Sprawa załatwiona szybko i niedrogo. Dogadasz się, jeśli trafisz na gaziarza, a nie niespełnionego prawnika. A samodzielnie wykonana instalka, przeważnie przeżyje warsztat, który ją legalizował.

Możesz też zrobić, jak ja ostatnio: jedziesz do gazownika na montaż butli, rurek i końcówki do tankowania. Tu ciężko coś spaprać (choć zdolnych nie brakuje). Resztę robisz sam i potem tylko kurs po kwity.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jackkpl
post Fri, 17 Jun 2022 - 13:03
Post #3


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





CYTAT(soltyk @ Fri, 17 Jun 2022 - 12:18) *
Zakładanie działalności LPG, aby raz na rok zamontować instalację, jest bez sensu - jak niskie nie byłyby koszty i wymagania przy zakładaniu.
Dobrze kombinujesz, żeby samemu sobie montować LPG. Wielu gazowników to kompletne papraki. Zresztą, szef bierze dwa auta na montaż dziennie, to jak taki monter może zrobić to sumiennie. Tylko rozwiązania szukasz nie tam, gdzie trzeba. To robi się w następujący sposób: dogadujesz się z warsztatem, zakładasz sobie instalację, a potem jedziesz po papiery. Gazownik, za niewielką opłatą, wszystko sprawdzi i wystawi kwit, że to on montował. Sprawa załatwiona szybko i niedrogo. Dogadasz się, jeśli trafisz na gaziarza, a nie niespełnionego prawnika. A samodzielnie wykonana instalka, przeważnie przeżyje warsztat, który ją legalizował.

Możesz też zrobić, jak ja ostatnio: jedziesz do gazownika na montaż butli, rurek i końcówki do tankowania. Tu ciężko coś spaprać (choć zdolnych nie brakuje). Resztę robisz sam i potem tylko kurs po kwity.

Widziałem kiedyś instalację lpg, gdzie miedź z butli była przymocowana do......stabilizatora. Tak, stabilizator się obraca, a miedź wyciera smile.gif.


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
soltyk
post Fri, 17 Jun 2022 - 14:11
Post #4


Super User
Dołączył: Mon, 10 February 2014





Mocne. Biedny monter niedowidział. Może szef brał nie dwa, ale po cztery auta na montaż dziennie

Poświęcając czas na wcześniejszy research, bez trudu zrobisz lepszą instalkę, niż 70% warsztatów. To nie tuning, gdzie trzeba wysadzić kilka silników w celu poznania tematu. Pierwszą instalkę założyłem sobie jeszcze, kiedy wolno było samemu. Przeżyła samochód. To żaden lot w kosmos.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MadeInPoland
post Fri, 17 Jun 2022 - 15:04
Post #5


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 15 July 2008
Skąd: Katowice





Ciekawy temat. 99.9 proc lpg mistrzow nie zauwaza faktu, ze w silniku kiedy sa 2 zawory ssace to wtryskiwacz podaje bemzyme symetrycznie


--------------------
Nie ma nudnych samochodów, są tylko nudni kierowcy
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nanab
post Fri, 17 Jun 2022 - 17:45
Post #6


Frequent User
Dołączył: Tue, 28 December 2021





Nie ma sensu budować warsztatu żeby do jednego samochodu zamontować lpg. Najlepsze rozwiązanie to:
a.) jak masz gazownika który ci zaufa-założyć samemu i odstawić samochód żeby sobie przejrzał wszystko czy na 100% się pod tym podpisze i zrobi cała papierkową robotę.
b.) zamontować u najtańszych byle papierki się zgadzały i komponenty były takie jak chcesz. Po odebraniu demontujesz i zakładasz poprawnie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maj0nez
post Sat, 18 Jun 2022 - 07:23
Post #7


User
Dołączył: Wed, 02 July 2014
Skąd: LOP





Czy montaż LPG jest na pewno bezpieczny dla silników?


--------------------
1.8T + DQ250
Go to the top of the page
 
+Quote Post
16vg60
post Sat, 18 Jun 2022 - 07:55
Post #8


Forum Killer
Dołączył: Sat, 11 June 2011
Skąd: lublin





Tak, tylko nie w Lancerach evo biggrin.gif


--------------------
GOLF MK4 R32 OEM-niuu toys
RS4 B5 SPORTEC -family cars
S3 8l ABT ,BAM ,Imola Gelb -wife car
GOLF MK2 RALLYE R32 4M...-toys
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Damzzii
post Sun, 19 Jun 2022 - 00:13
Post #9


Super User
Dołączył: Thu, 27 February 2014





CYTAT(MadeInPoland @ Fri, 17 Jun 2022 - 15:04) *
Ciekawy temat. 99.9 proc lpg mistrzow nie zauwaza faktu, ze w silniku kiedy sa 2 zawory ssace to wtryskiwacz podaje bemzyme symetrycznie

Rozwiń myśl jeśli możesz. Bo wtryskiwacze dwuotworowe gdzie strugi były kierowane na grzybek zaworu dolotowego to już dawno minęły a gaz jest podawany w formie lotnej i niespecjalnie ma znaczenie nawet gdzie w kolektorze gazownik dziurę wywierci (pomijając wersje z klapkami) bo prędkości tam panujące są zbyt duże.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
grayfox
post Mon, 18 Jul 2022 - 07:23
Post #10


User
Dołączył: Sat, 04 September 2010
Skąd: Wrocław





CYTAT(soltyk @ Fri, 17 Jun 2022 - 12:18) *
Zakładanie działalności LPG, aby raz na rok zamontować instalację, jest bez sensu - jak niskie nie byłyby koszty i wymagania przy zakładaniu.
Dobrze kombinujesz, żeby samemu sobie montować LPG. Wielu gazowników to kompletne papraki. Zresztą, szef bierze dwa auta na montaż dziennie, to jak taki monter może zrobić to sumiennie. Tylko rozwiązania szukasz nie tam, gdzie trzeba. To robi się w następujący sposób: dogadujesz się z warsztatem, zakładasz sobie instalację, a potem jedziesz po papiery. Gazownik, za niewielką opłatą, wszystko sprawdzi i wystawi kwit, że to on montował. Sprawa załatwiona szybko i niedrogo. Dogadasz się, jeśli trafisz na gaziarza, a nie niespełnionego prawnika. A samodzielnie wykonana instalka, przeważnie przeżyje warsztat, który ją legalizował.

Możesz też zrobić, jak ja ostatnio: jedziesz do gazownika na montaż butli, rurek i końcówki do tankowania. Tu ciężko coś spaprać (choć zdolnych nie brakuje). Resztę robisz sam i potem tylko kurs po kwity.

Ja się właśnie tych rurek i butli najbardziej boję. To co pod maską to sobie jeszcze poogarniam, ale jak już mi narobi dziur w karoserii to tego nie cofnę. biggrin.gif

CYTAT(Nanab @ Fri, 17 Jun 2022 - 17:45) *
Nie ma sensu budować warsztatu żeby do jednego samochodu zamontować lpg. Najlepsze rozwiązanie to:
a.) jak masz gazownika który ci zaufa-założyć samemu i odstawić samochód żeby sobie przejrzał wszystko czy na 100% się pod tym podpisze i zrobi cała papierkową robotę.
b.) zamontować u najtańszych byle papierki się zgadzały i komponenty były takie jak chcesz. Po odebraniu demontujesz i zakładasz poprawnie.


Działalność już jest, myślałem po prostu o dopisaniu PKD.
Wspominana przez Was opcja z "legalizacją" u gazownika to pierwsza rzecz jaka mi przyszła do głowy, niestety nie wiem czy coś się pozmieniało w prawie czy ludzie się zmienili, ale żaden z pytanych gazowników nie chce obecnie iść na taki układ. Pomimo, że parę lat temu jak szukałem tego typu opcji, nikt problemów nie robił.
Z tego co mi się udało wyciągnąć od jednego człowieka, to informacja, że mają się jeszcze zaostrzyć przepisy i niedługo wszystkie komponenty będą wklepywane do systemu, łącznie z numerem seryjnym. Jeśli to prawda, to wygląda na to, że za jakiś czas nawet wtrysków człowiek sobie sam nie wymieni. Pozostaje mieć nadzieję, że do tego nie dojdzie.
Trochę w międzyczasie zgłębiałem temat i niestety bez fizycznego warsztatu, jest to nie do ogarnięcia bez ponoszenia ryzyka.

Serdecznie dziękuję Wam za podpowiedzi!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Thursday, 25 April 2024 - 03:15