Shoutbox 0 nowych PW 


2 Stron V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Towar od krętacza podchodzącego pod oszusta - porada prawna
Joker
post Fri, 15 Apr 2022 - 21:19
Post #1


Forum Clubber
Dołączył: Mon, 24 March 2003





Witam,

Postaram się skrótowo, rozwinę gdy pojawią się ważne pytania o okoliczności itd.:

Znalazłem na OLX ogłoszenie z lusterkiem do konkretnego modelu konkretnej marki. Zamówiłem za pobraniem, część otrzymałem.

Okazało się, że część jest od INNEGO modelu, wygląda bardzo podobnie, Zgłosiłem sprzedającemu - mówi, że niemożliwe bo kolega wyciągnął to z auta o pożądanym przeze mnie modelu. Rzeczywiście mogło tak być, jednak finalnie lusterko absolutnie nie jest tym, które oferował w opisie. Mówi, że kolega już się wypiął i nie chce zwrotu, ale mogę mu je odesłać to weźmie je "w komis" i jak sprzeda odda mi kasę smile.gif Komentarza chyba nie trzeba.


Zawodowy handlarz (ponad 600 ogłoszeń na OLX)
Brak dowodu zakupu - pobranie "na lewo" z punktu nadań.
Konwersacja i przyznanie powyższej sytuacji opisane w wiadomościach na OLX.

Mam jakiekolwiek szanse? Wartość 500 PLN i nie chodzi już o kasę ale o sam fakt - wqrwiłem się krótko mówiąc. Mogę wydać na prawnika i 2000,00 PLN jak będę wiedział, że zwróci to plus koszt części.

Wiem, że to portal ogłoszeniowy ale może prawo chroni mnie bardziej niż pesymistycznie zakładam?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wspieraj forum
post Fri, 15 Apr 2022 - 21:19
Post #


Dotacja






Dotacja na forum
Go to the top of the page
 
Quote Post
hubi91
post Sat, 16 Apr 2022 - 10:19
Post #2


Super User
Dołączył: Fri, 17 June 2011
Skąd: Warszawa





Jako nieekspert, wypowiem się, bo miałem różne historie w tym kilka spraw w sądzie wink.gif

Nie znając wszystkich informacji (np. na temat całego przebiegu komunikacji etc.) ciężko rozsądzić w pełni, ale na podstawie tego co napisałeś:
Ja bym odpuścił (a lubię sobie powalczyć o swoje nawet dla zabawy smile.gif), Jeśli masz w ogłoszeniu lub wiadomości ze sprzedawcą jakiś zapis o konkretnym numerze części, a przyszła część z innym numerem to można jeszcze się zastanowić, ale jeśli brak takiego zapisu to szansa moim zdaniem marna (chociaż zawsze jest i "przegrane" sprawy się wygrywa, ale tu bym się nie bił).

Można potraktować jako naukę:
np. na allegro miałbyś wsparcie w postaci ochrony kupującego
doprecyzować numer części przy zakupie (posiłkując się RealOem albo czym trzeba)

PS. zakup na odległość daje prawo do odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni, jeśli to zawodowy handlarz to takie prawo powinien zapewnić kupującemu. Jeśli sprzedaje na lewo, bez paragonu/faktury itp. a robi to zawodowo to masz punkt zaczepienia do budowania swojej "pozycji" smile.gif w sprawie, but still mi by się nie chciało
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maaaad
post Sat, 16 Apr 2022 - 11:06
Post #3


Forum Killer
Dołączył: Wed, 26 November 2008





Rękojmia.
Jeżeli przedmiotem umowy był towar A, a przyszedł towar B, to łapie się to na rękojmię. Odstępujesz od umowy, wtedy uważana jest za niezawartą, a zatem strony muszą sobie zwrócić to, co sobie wzajemnie świadczyły (Ty jemu lusterko, on Tobie pieniądze). Jeżeli pieniędzy nie zwróci-pozostaje sąd. Uprzedzam komentarze-rękojmia obejmuje również towary używane. Nadto, dla skorzystania z uprawnień na podstawie rękojmi towar nie musi być wadliwy w potocznym rozumieniu-wystarczy, że jest niezgodny z umową.

Hubi też napisał prawdę o prawie do odstąpienia od umowy w terminie 14 dni, bez podawania przyczyny. Skutek-taki, jak napisałem wyżej: strony wzajemnie zwracają sobie to, co świadczyły. Niemniej, takie prawo do odstąpienia od umowy przysługuje tylko konsumentowi. Z tego co napisałeś, kupiłeś to jako konsument, więc można korzystać.

Oczywiście jeśli z treści korespondencji wynika, że gość coś kręci i celowo wcisnął Ci nie to, co trzeba - mogą zachodzić przesłanki z art. 286 kk (oszustwo) i można zawiadamiać policję. Może to też służyć jako straszak na niesolidnego sprzedawcę.

A, dodam jeszcze tylko, że od sprzedawcy jako zawodowego handlarza można oczekiwać wyższej niż przeciętnie staranności w opisywaniu towarów.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
woytek9
post Sat, 16 Apr 2022 - 12:49
Post #4


User
Dołączył: Thu, 04 January 2007
Skąd: żywiec





rok temu miałem podobną sytuację, sprawdziłem w CIDG i okazało się że chłop ma zarejestrowaną firmę, a jako że tak jak ty nie dostałem paragonu ani FV, sprawa była prosta. Oddajesz kasę, albo zgłaszam do US. Pan bardzo szybko spuścił z tonu, zrobił się miły, zwrócił kasę i sam zamówił kuriera, który odemnie odebrał część.
Może zrób tak samo. Masz na liście przewozowym imię, nazwisko i adres, to sprawdź typa.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
soltyk
post Sat, 16 Apr 2022 - 14:28
Post #5


Super User
Dołączył: Mon, 10 February 2014





CYTAT(hubi91 @ Sat, 16 Apr 2022 - 10:19) *
np. na allegro miałbyś wsparcie w postaci ochrony kupującego

Kompletna bzdura. To niby ubezpieczenie to jedno wielkie oszustwo. Nigdy nie dostałem złamanego grosza, ani żaden z moich znajomych.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
hubi91
post Sat, 16 Apr 2022 - 15:38
Post #6


Super User
Dołączył: Fri, 17 June 2011
Skąd: Warszawa





CYTAT(soltyk @ Sat, 16 Apr 2022 - 14:28) *
Kompletna bzdura. To niby ubezpieczenie to jedno wielkie oszustwo. Nigdy nie dostałem złamanego grosza, ani żaden z moich znajomych.

Bzdura to Twoje twierdzenie. Jak tylko wspomnienialem że coś mi się nie podoba to zwracali 100% hajs. Do tego stopnia że zostawałem z 100% sprawnym towarem i 100% pieniędzmi...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sarna1
post Sat, 16 Apr 2022 - 18:46
Post #7


Super User
Dołączył: Sat, 23 November 2002
Skąd: Słupsk





Dokładnie tak. Allegro zawsze kończyło sprawę tak jak chciałem. Nigdy nie było problemu.


--------------------
S3,
A4
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rezor
post Sat, 16 Apr 2022 - 19:25
Post #8


Forum Killer
Dołączył: Mon, 26 October 2015





Również potwierdzam, że Allegro niemal zawsze się sprawdza. Problem jest tylko w zakupie niefizycznych towarów (np doładowania PSN itp ziomek się naciał pół roku temu, kasy nie odzyskał). 14 dni na zwrot przez allegro to już w ogóle bajka.


--------------------
Projekt: Mustang SN95 '94 coupe 302W 280KM
Daily: 300C '05 Wagon 5.7 AWD 360KM
Praca: Rimac <TBD>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Joker
post Sat, 16 Apr 2022 - 19:53
Post #9


Forum Clubber
Dołączył: Mon, 24 March 2003





CYTAT(soltyk @ Sat, 16 Apr 2022 - 14:28) *
Kompletna bzdura. To niby ubezpieczenie to jedno wielkie oszustwo. Nigdy nie dostałem złamanego grosza, ani żaden z moich znajomych.


Bzdurą jest to co piszesz , program ochrony kupujących Allegro zawsze zwraca hajs, a to Allegro ewentualnie dochodzi roszczeń od Sprzedającego. Tam teraz byle kto nie może sobie nawet sprzedawać w formie rozumianej jako "Oferta sprzedaży" także to co piszesz jest kulą w płot.

Wracając do tematu:

A. Oczywiście zawsze najpierw szukam na Allegro, później OLX i też filtruję od kogo coś kupuję.
B. Oczywiście moja wina, nie poprosiłem o zdjęcia z numerem seryjnym - tak, to prawda...ale kupiłem tego wieczoru kilkanaście rzeczy, zajechany jak koń po westernie po całym tygodniu i zwyczajnie zamówiłem coś od gościa, który ma 600 ogłoszeń. Wylączyłem się trybu ciągłej myśli, że ktoś po drugiej stronie zechce mnie wydymać.


Odnośnie samego przebiegu:

1. Tak, oferta wyraźnie opisuje lusterko do danego auta o danym modelu, nawet wersję wyposażeniową (kamera/asystent itd.).
2. Gość w korespondencji przyznał się, że to lusterko jego kolegi i wygląda na to, że rzeczywiście on był nadawcą a nie Sprzedający.
3. Do tego momentu gość wygląda, jakby normalnie rozmawiał ale tekst o wzięciu lusterka z powrotem w komis, bo kolega nie chce zwrócić kasy i jak sprzeda ponownie to mi odda kasę.... rolleyes.gif no nie trzeba nic tu dodawać.

Ogólnie to dziwne wrażenie, że gość nawet nie chce źle tylko nie rozumie, że takie podejście to walenie w ch... (nie wklejam póki co konwersacji, ale jest dość komiczna).

Co do rękojmi - pytanie, czy złożenie zamówienia za pośrednictwem wiadomości portalu ogłoszeniowego (!) OLX jest traktowane jako umowa zawarta na odległość. Sprawa była by prostsza.

Fizycznie dowodów mam dużo - ale w sądzie pewnie z 4 lata by się to ciągnęło, natomiast dla samego faktu bym się z nim pobawił, by ktoś inny później się nie bujał tak jak ja i nie chodzi o 500 PLN.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rezor
post Sat, 16 Apr 2022 - 20:31
Post #10


Forum Killer
Dołączył: Mon, 26 October 2015





CYTAT(Joker @ Sat, 16 Apr 2022 - 19:53) *
Co do rękojmi - pytanie, czy złożenie zamówienia za pośrednictwem wiadomości portalu ogłoszeniowego (!) OLX jest traktowane jako umowa zawarta na odległość. Sprawa była by prostsza.

Fizycznie dowodów mam dużo - ale w sądzie pewnie z 4 lata by się to ciągnęło, natomiast dla samego faktu bym się z nim pobawił, by ktoś inny później się nie bujał tak jak ja i nie chodzi o 500 PLN.

Spytaj rzecznika. IMO jest to umowa zawarta na odległość, przedewszystkim przysługuje Ci prawo zwrotu bez podania przyczyny w ciągu 14 dni od otrzymania towaru. Masz wtedy kolejne 14 dni od zgłoszenia zwrotu na odesłanie towaru. Po otrzymaniu towaru sprzedający ma obowiązek zwrotu pieniędzy (kolejne 14 dni)


--------------------
Projekt: Mustang SN95 '94 coupe 302W 280KM
Daily: 300C '05 Wagon 5.7 AWD 360KM
Praca: Rimac <TBD>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Joker
post Sat, 16 Apr 2022 - 22:15
Post #11


Forum Clubber
Dołączył: Mon, 24 March 2003





CYTAT(Rezor @ Sat, 16 Apr 2022 - 20:31) *
Spytaj rzecznika. IMO jest to umowa zawarta na odległość, przedewszystkim przysługuje Ci prawo zwrotu bez podania przyczyny w ciągu 14 dni od otrzymania towaru. Masz wtedy kolejne 14 dni od zgłoszenia zwrotu na odesłanie towaru. Po otrzymaniu towaru sprzedający ma obowiązek zwrotu pieniędzy (kolejne 14 dni)


Prawo odstąpienia i terminy co do umowy zawartej na odległość znam - handlowałem 10 lat online. Chodzi o to, czy portal ogłoszeniowy plus złożenie zamówienia w uproszczonej formie jest traktowane jak umowa zawarta na odległość.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rezor
post Sat, 16 Apr 2022 - 22:28
Post #12


Forum Killer
Dołączył: Mon, 26 October 2015





Pytaj rzecznika, według mnie tak. Porada rzecznika UOKiK jest za free


--------------------
Projekt: Mustang SN95 '94 coupe 302W 280KM
Daily: 300C '05 Wagon 5.7 AWD 360KM
Praca: Rimac <TBD>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maaaad
post Sat, 16 Apr 2022 - 22:41
Post #13


Forum Killer
Dołączył: Wed, 26 November 2008





CYTAT(Joker @ Sat, 16 Apr 2022 - 19:53) *
Co do rękojmi - pytanie, czy złożenie zamówienia za pośrednictwem wiadomości portalu ogłoszeniowego (!) OLX jest traktowane jako umowa zawarta na odległość. Sprawa była by prostsza.

Oczywiście. Dla takiej rzeczy jak część samochodowa przepisy nie przewidują żadnej szczególnej formy prawnej (jak dla np. nieruchomości, gdzie wymagana jest forma aktu notarialnego), taka umowa jest wiążąca i wywołuje skutki prawne nawet, gdy zostaje zawarta ustnie.
A jakby ktoś powątpiewał - nawet ustna umowa sprzedaży samochodu jest wiążąca i wywołuje skutki prawne biggrin.gif A że może być problem z przerejestrowaniem to już inna bajka wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
hubi91
post Sun, 17 Apr 2022 - 08:11
Post #14


Super User
Dołączył: Fri, 17 June 2011
Skąd: Warszawa





CYTAT(Joker @ Sat, 16 Apr 2022 - 22:15) *
Prawo odstąpienia i terminy co do umowy zawartej na odległość znam - handlowałem 10 lat online. Chodzi o to, czy portal ogłoszeniowy plus złożenie zamówienia w uproszczonej formie jest traktowane jak umowa zawarta na odległość.

Umowa to umowa smile.gif, tutaj masz formę dokumentową, więc nawet lepiej. Jakbyś dogadał się na smsy/maile/cokolwiek co pozostawia trwały ślad i daje domniemanie co do stron transakcji to wyczerpuje znamiona formy dokumentowej. Gorzej jakbyś się dogadał na gębę, bo to dalej umowa, ale konia z rzędem temu, kto to potem udowodni w sądzie... Dla sprzedaży na odległość istotne jest, aby miejscem zawarcia zobowiązania nie była siedziba sprzedawcy, czyli jeśli kupujesz coś zobowiązując się do zapłaty (poza siedzibą sprzedawcy), to nawet jeśli pojedziesz do sprzedającego i zapłacisz mu na miejscu, a towar odbierzesz osobiście to i tak jest to umowa zawarta na odległość smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alberrtt
post Sun, 17 Apr 2022 - 11:38
Post #15


Rookie
Dołączył: Thu, 24 June 2021





A z ciekawości . Co to za wóz do którego lusterko w używce kosztuje 500 pln ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Joker
post Sun, 17 Apr 2022 - 13:10
Post #16


Forum Clubber
Dołączył: Mon, 24 March 2003





To dużo czy mało?

Kosztuje ok. 1000, za 500 jest korpus bez lustra do pomalowania (porysowany). Audi A6 C7.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
hubi91
post Sun, 17 Apr 2022 - 16:41
Post #17


Super User
Dołączył: Fri, 17 June 2011
Skąd: Warszawa





CYTAT(Joker @ Sun, 17 Apr 2022 - 13:10) *
To dużo czy mało?

Kosztuje ok. 1000, za 500 jest korpus bez lustra do pomalowania (porysowany). Audi A6 C7.

Jak igła stan, skladane, fotochrom z martwym polem to pół darmo jak dla mnie
Go to the top of the page
 
+Quote Post
p.ittam
post Sun, 17 Apr 2022 - 17:10
Post #18


Rookie
Dołączył: Wed, 17 June 2020





Co do allegro i ochrony kupujących, to odzyskałem kasę po ponad roku gdzie sprzedający nawet zniknął z allegro/zamknął sklep smile.gif Kontaktowałem się z chłopem, nr telefonu nie działał, na maile nie odpisywał.. Przelew przyszedł od sprzedającego, nie allegro.

Co do olx, to teraz masz te przelewy przez olx z ich przesyłką. Po odebraniu przesyłki masz 24h na akceptacje czy towar jest okej, bez wad. Zgłaszając problem kasa jest blokowana i albo odsyłasz towar, albo dogadujesz się z chłopem.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Joker
post Mon, 18 Apr 2022 - 12:06
Post #19


Forum Clubber
Dołączył: Mon, 24 March 2003





CYTAT(hubi91 @ Sun, 17 Apr 2022 - 16:41) *
Jak igła stan, skladane, fotochrom z martwym polem to pół darmo jak dla mnie


Nie igła, do malowania (rysy i inny kolor).I jest to korpus bez szkła.

Jak kupuję to staram się wybierać ze średniego pułapu cenowego w tym co akurat jest dostępne. Tych "pół darmo" nie rozpatruję bo widzę u znajomego lakiernika co przywożą właściciele auto w "okazyjnej" cenie, na zdjęciach nie widać a na żywo śmietnik...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Misior
post Mon, 18 Apr 2022 - 13:10
Post #20


Forum Homee
Dołączył: Fri, 10 March 2006
Skąd: Małopolska





CYTAT(p.ittam @ Sun, 17 Apr 2022 - 17:10) *
Co do olx, to teraz masz te przelewy przez olx z ich przesyłką. Po odebraniu przesyłki masz 24h na akceptacje czy towar jest okej, bez wad. Zgłaszając problem kasa jest blokowana i albo odsyłasz towar, albo dogadujesz się z chłopem.

To jest bujda na resorach.
Kupiłem ostatnio słuchawki JBLa na olx. Nowe w pudełku itp. Jak przyszły to okazało się, że to podróbki.
Użyłem tego magicznego formularza do zatrzymania kasy i opisałem, że towar niezgodny z opisem bo to podjebka.
Według nich to nie oznacza, że się nie zgadza z opisem i że nie ma żadnych wad ukrytych.
Na szczęście udało się trochę przycisnąć sprzedającego i oddał kasę.
Olx się wypiął i kasę puścili do sprzedającego.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Stron V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Thursday, 28 March 2024 - 11:43