Shoutbox 0 nowych PW 


 
Closed TopicStart new topic
> Doladowanie HYPERBAR
berkut
post Thu, 11 Nov 2004 - 16:32
Post #1


Forum Homee
Dołączył: Thu, 11 November 2004
Skąd: warszawa





Witam..


Jest to moj pierwszy post na tym forum i mam nadzieje ze znalazl sie na wlasciwym miejscu mimo tego ze nie jest zwiazany stricte z samochodami...

Kto mnie zna z innych miejsc wie kim jestem i co potrafie zrobic (przyslowiowy bat skrece z piasku)... Zouwazylem ze na tym forum (i wogole gdziekolwiek czytam w polsce) brakuje jakiegokolwiek swierzego powiewu, wszystko wydaje sie przygnite...

Przechodze wiedz do konkretow... Nikt z was do tej pory nie eksperymentowal z innymi sposobami doladowania, napewno nie z HYPERBAR... To co zamierzam zlozyc nie jest dokladna kopia hyperbar'a z czolgow oraz generatorow, jest to raczej jego zmodyfikowana wersja gdzie naped turbosprezarce daje nie komora spalania i wydech silnika a oddzielna dedykowana turbina gazowa (w ten spsob silnik zostaje uwolniony na wydechu), nie istnieje pojecie turbodziury (stale doladowanie zalezne od ustawienia turbiny gazowej oraz sprezarki glownej) oraz powietrze za pomoca gazow wydechowych i dyszy ezektorowej moze byc chlodzone nawet w czasie postoju.

Krotko mowiac dostajemy system niezaleznego doladowania silnika podajacy powietrze pod stala niska temp i przy stalym cisnieniu.

Jedna turbine gazowa juz skonstruowalem i byla ona oparta na starusienkim T3 garret'a, obecna bedzie oparta na T15 (o ile dobrze rozczytalem na sprezarce) z silnikow TDi. Jednakze poniewaz nowo konstruowana turbina jest o wiele mniejsza nadaje sie do napedzania nawet malych turbosprezarek ktorymi mozna doladowywac silnik.

Topic ten bedzie dosc rozciagniety w czasie, poniewaz studiuje (PW; EiTi) i nie moge pracowac jednym dlugim ciagiem. Poniewaz jest to chyba cos nowego dla was mysle ze bedzie to nawet przydatne poniewaz bede mogl stopniowo odpowiadac na wasze pytania apropo w/w systemu.

Do rzeczy, pierwszy skonczony element, komora spalania:









No i pokazujace jakie inferno panuje w komorze spalania przy malej mocy:



Przy pelnej mocy dmuchawy i gaz na full panuje tam istne pieklo, calosc rozrzaza sie w srodku do czerwonosci a podmuch jest zaskakujaco duzy.

Natomiast brzmi to tak:

http://www.teampuss.com/berkut/New%20Ga ... bustor.MPG

Na filmie jednak nie ma pelnego gazu a tylko zwiekszam rpm dmuchawy.

Budowe komory spalania nie zdradze, jest to moja slodka tajemnica i nie chcialbym jej nikomu za predko zdradzac. Ci ktorzy znaja sie na konstrukcji lotniczych turbin gazowych wiedza napewno jak to moze wygladac od srodka.

Naturalnie komora jeszcze nie jest skonczona, musze zrobic jedna z zaslepek na ktorej znajduje sie osprzet komory spalania, tj. wtrysk propanu, wymiennik ciepla do ogrzewania paliwa diesla, swieca zaplonowa oraz regulator przeplywu paliwa. Dziurka ktora widac przy koncu komory spalania to otwor w ktory bedzie wspawana odpowiednia rurka wewnatrz ktorej znajdowac sie bedzie czujnik EGT. Na koncu obecnej "dyszy" znajdzie sie odpowiednia czesc za pomoca ktorej komora zostanie przymocowana do malej turbosprezarki.

Pozostalo mi teraz zlozenie turbiny ktora bedzie uzyta jako ofiara, dodanie osprzetu silnika (system olejenia i chlodzenia oleju) oraz dodanie ramy nosnej do w/w konstrukcji (i oczywiscie przetestowanie jej).

Postepy prac bede zglaszal w najblizszym czasie.

Dla zainteresowanych:

http://www.teampuss.com/berkut/Gas%20Tu ... urbina.avi

Film ktorego glownym bohaterem jest stara turbina gazowa (fatalna jakos wykonania ale celem bylo sprawdzenie czy to wogole zadziala).


pozdrawiam

berkut
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wspieraj forum
post Thu, 11 Nov 2004 - 16:32
Post #


Dotacja






Dotacja na forum
Go to the top of the page
 
Quote Post
spavatch
post Thu, 11 Nov 2004 - 16:48
Post #2


User
Dołączył: Mon, 05 May 2003
Skąd: Gdańsk





Berkut? Ty tutaj? Kaskadowe FC to juz za malo wrazen?

A tak na serio - ciekawy projekt...


--------------------

Pozdr...
Spavatch


"No tak... to gdzie tu sie komputer podpina?"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
berkut
post Thu, 11 Nov 2004 - 17:52
Post #3


Forum Homee
Dołączył: Thu, 11 November 2004
Skąd: warszawa





Hehe a nie pamietasz innych projektow ? ;]

Jak katane sobie zrobilem na przyklad ? ;] Ani poprzedniej turbiny gazowej nie pamietasz ?

Ja kocham nad takimi rzeczami pracowac, uwielbiam.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marlon
post Thu, 11 Nov 2004 - 18:03
Post #4


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 12 November 2002
Skąd: Wołomin






Wygląda ciekawie, brak laga to duży +

A teraz wątpliwości:
- jak tym sterować? (ciśnieniem doładowania)
- jeśli da się tym sterować, to z jaką dokładnością?
- czy to bezpieczne (czy nie wybuchnie pod maską)
- chyba będzie to dość duże...
- będzie dodatkowe ciepło pod machą


--------------------
dragracingowy spiker do wynajęcia ;)

_http://www.youtube.com/watch?v=2opWEnxSs1g
Go to the top of the page
 
+Quote Post
berkut
post Thu, 11 Nov 2004 - 18:54
Post #5


Forum Homee
Dołączył: Thu, 11 November 2004
Skąd: warszawa





CYTAT
- jak tym sterować? (ciśnieniem doładowania)


Mozesz sterowac za pomoca generatora gazow (turbina gazowa) - to sie konstroluje sterujac gazem po prostu turbiny. To zmienia moc calego ukladu (poco grzac turbina ustawiona na maxymalna wydajnosc skoro starczy na malej ??)

Sterowanie cisnienia doladowania to kwestia ustawienia aktuatora na turbinie doladowywujacej silnik.

CYTAT
- jeśli da się tym sterować, to z jaką dokładnością?


Taka jak tylko jestes sobie w stanie wysterowac za pomoca elektroniki i aktuatora. To jest tak jkabys mial 2 silnik w samochodzie zasowajacy przy max rpm, zawsze masz spaliny to co zrobisz z sprezarka da ci doladowania tyle ile chcesz.

CYTAT
- czy to bezpieczne (czy nie wybuchnie pod maską)


No wiesz, jak sie baaaaaaaaaarrrrrrdzzzzzzoooooo postarasz to wybuchnie

CYTAT
- chyba będzie to dość duże...


Tak, mysle ze pod maska tego nie zmiescisz, przynajmniej tego ktore robie. Widze to tylko zawodow roznego rodzaju chociaz mozna z tym jezdzic 24/7

CYTAT
- będzie dodatkowe ciepło pod machą


Jedyne cieplo jakie masz to te z rury wydechowej, z chlodnicy oleju oraz wynikajace z sprezania powietrza

Nie wspomnialem o tym: nie ma to zadnego innego zastosowania poza wyscigami. Pozera za duzo paliwa, jest glosne (odglos helikoptera, grzmotu caly czas towarzyszy pracy) i zabiera duzo miejsca. Ale ma takze kilka plusow....

-uwolnienie wydechu
-0 laga
-stale doladowanie, za pomoca dyszy ezektorowej i IC chlodzenie powietrza nawet podczas postoju
-wiecej miejsca pod maska

Calosc mozna wsadzic np. do bagaznika by lepiej wywazyc samochod.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gh0ly
post Thu, 11 Nov 2004 - 19:45
Post #6


Forum Killer
Dołączył: Sun, 02 May 2004
Skąd: Z centrum dowodzenia Światem





A ile takie cos moze wazyc?


--------------------
Mini Cooper S - 2005r Full opcja , bezwypadek , 43000km | FOR SALE 36900zl
Go to the top of the page
 
+Quote Post
berkut
post Thu, 11 Nov 2004 - 20:23
Post #7


Forum Homee
Dołączył: Thu, 11 November 2004
Skąd: warszawa





nie jestem w stanie okreslic, stara turbina gazowa wazy ok. 15kg. Ta.... nie wiem ile, powiem jak skoncze
Go to the top of the page
 
+Quote Post
buryy
post Fri, 12 Nov 2004 - 08:18
Post #8


User
Dołączył: Fri, 12 November 2004
Skąd: Opole





Gratuluję projektu. Mam pytanie: sam to spawałeś???
Go to the top of the page
 
+Quote Post
berkut
post Fri, 12 Nov 2004 - 12:10
Post #9


Forum Homee
Dołączył: Thu, 11 November 2004
Skąd: warszawa





Tak. Nie jest to zdecydowanie szczyt mistrzowstwa ale spawy trzymaja.

Nierdzewke sie ciezko spawa, ale najgorsza byla zewnetrzna rura 0.3mm.

Robilem to MIG'iem (@ 40A oslone i 80A grubsze elementy) na argonie + co2 i drutem 0.8mm.

Musze teraz wypalic komore spalania. Lepiej zeby wszystkie elementy ktore maja odpasc odpadly przed zlozeniem. Jako ciekawostke dodam ze zewnetrzny plaszcz przy pelnej mocy jest wciaz na tyle "chlodny" ze dotkniecie go reka nie grozi ciezkimi poparzeniami a sprawia tylko niewielki bol.

Dzis po kolokwium z matmy wrzuce postepy prac...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
spavatch
post Sat, 13 Nov 2004 - 11:24
Post #10


User
Dołączył: Mon, 05 May 2003
Skąd: Gdańsk





CYTAT("berkut":incm985k)
Hehe a nie pamietasz innych projektow ? ;]
Jak katane sobie zrobilem na przyklad ? ;] Ani poprzedniej turbiny gazowej nie pamietasz ?
Ja kocham nad takimi rzeczami pracowac, uwielbiam.

Katane pamietam... i dywagacje nad tym jakby Uno na turbinie gazowej zapierdziealo ... ale FC najbardziej mi zapadlo w pamiec .

Hehe, to moze u mnie wyprobujesz swoj patent?
Bo cierpie na konkretnego turbolaga...


--------------------

Pozdr...
Spavatch


"No tak... to gdzie tu sie komputer podpina?"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dwaku
post Sat, 13 Nov 2004 - 13:53
Post #11


Forum Killer
Dołączył: Sat, 25 January 2003
Skąd: Muranów





Ciekawy eksperyment. Ale moim zdaniem nie ma co się patyczkować i od razu szukać turbiny z Mi-2


--------------------
V2 heartbeat
Go to the top of the page
 
+Quote Post
spavatch
post Sun, 14 Nov 2004 - 00:39
Post #12


User
Dołączył: Mon, 05 May 2003
Skąd: Gdańsk





I przyczepki z Niewiadowa zeby ja za soba ciagnac...


--------------------

Pozdr...
Spavatch


"No tak... to gdzie tu sie komputer podpina?"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
budyn
post Mon, 15 Nov 2004 - 19:30
Post #13


Forum Homee
Dołączył: Mon, 14 July 2003
Skąd: jestem?,nie pytaj...





Supeeerrr to wygląda,tylko uważaj zeby ta butla PROPAN-BUTAN nie wybuchła...gratuluje pomyslu i życze sukcesów.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Gr00bY
post Mon, 15 Nov 2004 - 20:39
Post #14


Forum Clubber
Dołączył: Sun, 15 June 2003
Skąd: Warszawa





Siemka berkut - widze, że wprowadzasz projekt w życie. Jakby co chętnie coś pomoge


--------------------
WORKSHOP
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jtjerry
post Tue, 23 Nov 2004 - 22:47
Post #15


Forum Killer
Dołączył: Tue, 22 June 2004
Skąd: W-wa





proponuję zrobić spreżarkę napędzaną armią chomików zamkniętych w takich kręcidełkach. To bez wątpienia było by coś i zużywało - powiedzmy - kilogram sałaty na ćwierć mili.


--------------------
...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sabretooth
post Fri, 17 Dec 2004 - 22:02
Post #16


Rookie
Dołączył: Fri, 17 December 2004





Mnie ciągle Ciebie brak na Forum Tweak.pl, dzięki Tobie wyszykowałem sobie maszynkę PC klasy High End. Teraz trzymam kciuki za Ciebie na SR.

Pozdrawiam
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michalak
post Fri, 17 Dec 2004 - 22:33
Post #17


Frequent User
Dołączył: Tue, 06 January 2004
Skąd: Warszawka





Ktoś wcześniej sie spytał o ciepło pod maską.
To odpowiadam, że berkut zaraz zrobi kaskadowe FC i już będzie optymalnie
Ciesze się, że "złota rączka" z tweak.pl się tutaj pojawiła.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wombat
post Mon, 20 Dec 2004 - 14:57
Post #18


Forum Clubber
Dołączył: Sun, 16 February 2003
Skąd: Wawa Ursus





tylko że ta złota rączka z tweak.pl ma tendencje do budowy rzeczy o zadziwiających osiągach ale totalnie niepraktycznych. Berkut może i zrobi kaskadowe chłodzenie FC tylko że ono potrzebuje pewnie z 0.5kW zasilania (w przypadku czegos tak małego jak procesor) i waży tyle że może byś to sam podniósł jakbys zdrowo pokwękał. Suma sumarum nie nadaje sie to do niczego oprócz podnoszenia i tak już chrobliwie wysokiej samooceny konstruktora. Impnujące jest tylko to że kolesiowi sie chce tak bawić i robić stosunkowo/bardzo złożone rzeczy na skromnym zapleczu. To jest pasja.



Bo na pewno każdy z nas wręcz marzy o komputerze pracującym z dzwiękim kompresora na lakierni i niezbędnym agregatem zajmującym spory blat oraz o samochodzie jeźdżącym stale z dzwiękiem odrzutowca. Impnujące ale nie nowatorskie. Co najwyżej odtworzone na starej pralce i butelce po coli z budzetem nie przekraczającym sredniej krajowej (albo dwu).

Poza tym nie lubie ludzi genetycznie uwarunkowanych do bycia pepkiem świata. To syndrom odbijającej gwiazdorki. Da sie to zaleczyć.

CYTAT
Kto mnie zna z innych miejsc wie kim jestem i co potrafie zrobic (przyslowiowy bat skrece z piasku)... Zouwazylem ze na tym forum (i wogole gdziekolwiek czytam w polsce) brakuje jakiegokolwiek swierzego powiewu, wszystko wydaje sie przygnite...


EGO.
No ale teraz już wszystko bedzie nowe i lepsze.
Wodzu ! Prowadź!


--------------------
____________________________________________
Dizlem - lamusie, możesz wozić se mamusie...
Wombat
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LostBoy
post Mon, 20 Dec 2004 - 15:18
Post #19


Generation NEXT
Dołączył: Wed, 09 July 2003
Skąd: Dark side of the mOOn





Ciekawe projekty, za jakiś czas może powstanie coś, co nas zadziwi.

Zamykam. Jeśli Autor coś nowego będzie chciał dodać chętnie otworzę


--------------------
Real cars don't power the front wheels, they lift them..
Tor Poznań 1:54 na automacie z ogranicznikiem prędkości do 180 km/h :D
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Closed TopicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Friday, 19 April 2024 - 10:07